پزشکی

علت آمفیزم و نحوه درمان آن

آمفیزم: علت و درمان

آمفیزم نوعی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) است. در این شرایط کیسه های هوا در ریه ها آسیب دیده و کشیده می شوند. این امر منجر به سرفه مزمن و دشواری در تنفس می شود.

سیگار کشیدن شایع ترین علت آمفیزم است اما عوامل دیگر نیز می توانند باعث آن شوند. در حال حاضر درمانی وجود ندارد اما ترک سیگار می تواند به بهبود چشم گیر بیماری کمک کند.
در ایالات متحده، حدود 3.8 میلیون نفر (1.5٪ از جمعیت) تشخیص آمفیزم را دریافت کرده اند. در سال 2017 ، 7،085 نفر (از هر 1000000 نفر 2.2 نفر) با این بیماری درگذشتند.
آمفیزم نوعی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) است که در آن بخشی از ریه ها که به اکسیژن اجازه ورود به جریان خون را می دهد (آلوئول) آسیب می بیند.
آسیب مکرر به دیواره آلوئول باعث نازک شدن آنها و در نهایت باعث پارگی آنها می شود. پارگی این آلوئول ها باعث ایجاد مناطق وسیعی در داخل ریه ها می شود که دیگر در تبادل گاز - یا فرآیند اکسیژن رسانی به خون - شرکت نمی کنند.

تفاوت عمده بین آمفیزم و COPD

آمفیزم نوعی COPD است اما همه افراد مبتلا به آمفیزم به COPD مبتلا نیستند یا به آن مبتلا می شوند.
COPD دو دسته اصلی دارد: آمفیزم و برونشیت مزمن. COPD به یک مشکل عملکردی در ریه ها اشاره دارد در حالی که آمفیزم به یک مشکل آناتومیکی در ریه ها اشاره دارد.
مراحل مختلف آمفیزم
جامعه پزشکی آمفیزم را "مرحله ای" نمی کند زیرا برخی از افراد دچار آمفیزم هستند اما در عملکرد ریه ها تغییری ندارند و بنابراین بیماری COPD ندارند.
COPD، با استفاده از سیستم طبقه بندی GOLD (ابتکار جهانی برای بیماری انسدادی مزمن ریه) به مراحل مختلف تقسیم می شود. COPD از طریق آزمایش عملکرد ریوی تشخیص داده می شود. بسته به میزان هوایی که می توانید در 1 ثانیه به زور بازدم کنید (FEV1)، شما در مرحله GOLD مرحله 1 تا 4 طبقه بندی می شوید مرحله 4 پیشرفته ترین و شدیدترین مرحله است.
علاوه بر عملکرد ریه، طبقه بندی GOLD همچنین دارای یک درجه علائم یا شدت خطر است. بسته به میزان تشدید COPD در سال گذشته و شدت علائم (با استفاده از یکی از دو پرسشنامه معتبر)، یک نمره از A تا D به مرحله GOLD اختصاص می یابد در حالی که A به معنای خفیف است علائم و خطر کم برای تشدید، در حالی که D به معنی علائم شدید و خطر زیاد برای تشدید است.
بعد از این طبقه بندی، ممکن است کسی که مبتلا به COPD با آمفیزم است برچسب زده شود که به بیماری "GOLD مرحله 3، گروه C" مبتلا است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل شایع آمفیزم

استعمال سیگار تا حد زیادی علت اصلی آمفیزم است اما هر نوع سیگار کشیدن می تواند باعث این بیماری شود از جمله ماری جوانا، سیگار برگ و استنشاق مواد مخدر دیگر.
دلایل دیگری که به توسعه آمفیزم کمک می کنند عبارتند از:
کمبود آنتی تریپسین آلفا -1 و سایر بیماری های ژنتیکی
آلودگی هوا
استنشاق بخار و گرد و غبار
علائم آمفیزم
آمفیزم معمولاً از طریق علائم زیر بروز می کند:
تنگی نفس
خس خس
کوتاهی قفسه سینه
خستگی
کاهش ظرفیت ورزشی

درمان آمفیزم

اگر به آمفیزم مبتلا هستید اما هیچ علائمی یا COPD ندارید اجتناب از قرار گرفتن در معرض سمومی که می توانند وضعیت شما را بدتر کنند در واقع تنها درمان است. اطمینان از داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش هم به شما کمک خواهد کرد.
اگر به دلیل آمفیزم خود مبتلا به COPD شده اید پس برای گزینه های درمانی باید به پزشک مراجعه کنید. مداخله درمانی اصلی در چنین مواردی داروهای استنشاقی است.
از آنجا که انواع مختلفی از دستگاه های استنشاقی وجود دارد مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص کند کدام یک برای شما بهتر کار می کند. اگر این درمان اولیه نتوانست علائم شما را کنترل کند برای بررسی گزینه های درمانی پیشرفته به دنبال یک متخصص ریه باشید.

تشخیص آمفیزم

آمفیزم از طریق آزمایشات تصویربرداری از قفسه سینه، به طور معمول با سی تی اسکن تشخیص داده می شود. COPD مشکلی در عملکرد ریه است که از طریق آزمایشات عملکرد ریوی تشخیص داده می شود و می تواند ناشی از آمفیزم باشد.
آمفیزم نوعی نقص آناتومیکی در ریه ها است که گاهی اوقات بدون هیچ گونه مشکل عملکرد ریه است. سه نوع آمفیزم وجود دارد که توسط CT قفسه سینه شناخته می شود:
Centrilobar - شایعترین شکل آمفیزم است که معمولاً در قسمتهای فوقانی ریه رخ می دهد و بیشترین ارتباط را با سیگار کشیدن دارد.
Panlobar - این بیماری به طور مساوی در تمام مناطق ریه تأثیر می گذارد و بیشترین ارتباط را با بیماری های ژنتیکی دارد.
Paraseptal - به سمت لبه های ریه ها، معمولاً در قسمت های بالایی و میانی ریه ها قرار دارد. این بیماری در افراد سیگاری و غیر سیگاری دیده می شود و به احتمال زیاد باعث ایجاد بولا یا سوراخ های بزرگ در ریه ها می شود.

نکاتی برای مدیریت آمفیزم

مهمترین کاری که می توانید برای ریه های خود انجام دهید اجتناب از استنشاق سموم است. استفاده از ماسک های تنفسی هنگام انجام کارهایی که باعث ایجاد گرد و غبار می شود (به عنوان مثال نجاری) مفید خواهد بود.
ورزش های تنفسی نیز مفید هستند و می توانند روزانه تمرین شوند. یک ورزش تنفسی مفید، تنفس با لب خمیده است - برای مدت 2 ثانیه از طریق بینی نفس بکشید و 4 - 6 ثانیه از طریق دهان نفس بکشید در حالی که تقریبا لب های خود را می بندید.
اگر دچار آمفیزم و علائم هستید بهترین راه برای کنترل این مشکل با پزشک یا متخصص ریه است تا یک دارو، رژیم غذایی و برنامه ورزشی را تنظیم کند که برای شما بهتر باشد.

توصیه های رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به آمفیزم

استرس اکسیداتیو بیش از حد می تواند به آمفیزم کمک کند. سیگار کشیدن، به عنوان مثال، نوعی استرس زای اکسیدان است. اشکال دیگر عوامل استرس زای اکسیدان که می توانند باعث آسیب ریه شوند (از جمله آمفیزم) عبارتند از آلدئیدها، گونه های اکسیژن واکنش پذیر، پراکسیدها، پراکسی نیتریت و انواع واکنش دهنده کربونیل.
بدن برای مقابله با این آسیب از چندین آنتی اکسیدان مشتق از غذا استفاده می کند و آنزیم های دیگری تولید می کند. این آنتی اکسیدان ها شامل گلوتاتیون، ویتامین C و ویتامین E هستند. تحقیقات نشان داده است که رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ممکن است در جلوگیری از آمفیزم مفید باشد.
اگر به آمفیزم مبتلا هستید یکی از سالم ترین کارهایی که می توانید انجام دهید حفظ وزن بدن است. این امر خواستار محدود کردن برخی غذاهایی است که به افزایش وزن غیرضروری کمک می کنند مانند:
کربوهیدرات های لازم (شکر سفره، آب نبات، کیک، نوشابه)
چربی های ترانس و چربی های اشباع شده (کره، گوشت خوک، چربی، پوست گوشت، روغن های گیاهی هیدروژنه، کوتاه کردن، غذاهای سرخ شده، کلوچه ها، کراکرها و شیرینی ها)
مانند هر رژیم غذایی، مصرف چیزهای متعادل به طور معمول اشکالی ندارد. مهم است که به خاطر داشته باشید که همه افراد متفاوت هستند و اگر مبتلا به آمفیزم هستید قبل از تغییر شدید رژیم غذایی، باید با یک متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید.

تمریناتی که به مدیریت آمفیزم کمک می کنند

ورزش می تواند به بهبود عملکرد ریه در آمفیزم کمک کند.
برای بیمارانی که COPD دارند و علامت دار هستند ارجاع در توانبخشی ریوی استاندارد مراقبت است. توانبخشی ریوی یک برنامه جامع است که ترکیبی از تمرینات ورزشی، ترک سیگار، مشاوره تغذیه و آموزش است.
مشخص شده است که برنامه های رسمی توانبخشی ریوی برای کاهش ظرفیت ورزش و کیفیت زندگی، ضمن کاهش علائم و استفاده از مراقبت های بهداشتی. چشمگیرترین قسمت در مورد توانبخشی ریوی برای COPD این است که نشان داده شده است که مرگ و میر را کاهش می دهد.
به طور معمول، بهترین نوع تمرینات برای افراد مبتلا به COPD شامل:
کشش
ورزش هوازی
آموزش مقاومت
ورزش با آمفیزم معمولاً بی خطر است اما قبل از شروع هر برنامه ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنید. با این حال، اگر تب یا عفونت دارید احساس تهوع می کنید درد قفسه سینه دارید یا اکسیژن ندارید ورزش با آمفیزم ایمن نیست.

عوامل خطر برای آمفیزم

هر شخصی که هر ماده ای را استشمام کند اما معمولاً سیگار است در معرض بالاترین خطر ابتلا به آمفیزم است.
برخی بیماری های ژنتیکی نیز می توانند شما را در برابر آمفیزم آسیب پذیر کنند اما بسیار کمتر از سیگار کشیدن است. افرادی که به طور گسترده در معرض سوخت های زیست توده، سایر بخارات یا آلاینده ها قرار گرفته اند نیز در معرض آمفیزم هستند.

عوارض آمفیزم

عارضه اصلی آمفیزم، ایجاد COPD است. سایر عوارض آمفیزم عبارتند از:
پنوموتوراکس (ریوی ریزش)
ریزش راه هوایی
آپنه انسدادی خواب
فشار خون ریوی (فشار خون بالا در عروق ریه)
عفونت ها
سطح اکسیژن کم

آیا آمفیزم قابل درمان است؟

هیچ درمانی برای آمفیزم وجود ندارد. هنگامی که آسیب به ریه ها وارد شود نمی تواند بهبود یابد. با این وجود گزینه های درمانی وجود دارد که می تواند علائم و تحمل ورزش را بهبود بخشد و حتی نیاز به اکسیژن را کاهش دهد.
حرف آخر
اگر به آمفیزم مبتلا هستید مهم است که با دکتر خود کار کنید تا بررسی کند که آیا شما به COPD مبتلا هستید. همچنین برای حفظ وزن سالم بدن و تهیه یک برنامه ورزشی با پزشک بسیار حیاتی است.
مهمترین توصیه این است که شما باید سیگار را ترک کنید. هر سیگاری که استنشاق می کنید نه تنها می تواند آمفیزم شما را بدتر کند بلکه می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به COPD و سرطان ریه قرار دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search