پزشکی

آیا افرادی که به کووید -19 مبتلا بودند نیز باید واکسینه شوند

آیا فردی که قبلا کرونا گرفته باید واکسن بزند

بر اساس یک مطالعه کوچک جدید، محققان کلینیک کلیولند دریافتند افرادی که قبلاً به COVID-19 مبتلا بوده اند لزوماً از واکسیناسیون سود نمی برند.

آنها گفتند که افراد مبتلا به عفونت قبلی محافظت مشابهی با افرادی داشتند که کاملاً واکسینه شده بودند.
محققان هنوز در حال کشف چگونگی مقایسه مصونیت طبیعی با مصونیت از واکسیناسیون هستند.
برخی از متخصصان بهداشت توصیه می کنند افرادی که مبتلا به COVID-19 بوده اند هنوز یک دوز واکسن دریافت کنند.
یک مطالعه جدید که از قبل در کلینیک کلیولند در اوهایو انجام شده است نشان می دهد افرادی که قبلاً به COVID-19 مبتلا بوده اند لزوماً از واکسیناسیون سود نمی برند.
این تحقیقات نشان می دهد که از تعداد زیادی از کارکنان مراقبت های سلامت، تقریباً 0 مورد عفونت SARS-CoV-2 در بین افرادی که دارای موارد زیر بودند وجود داشته است:
قبلاً به این ویروس مبتلا شده و واکسینه نشده بودند
قبلا به ویروس مبتلا شده و واکسینه شده بودند
هرگز به این ویروس مبتلا نشده و واکسینه شده اند
با این حال، افزایش مداوم موارد در میان افراد واکسینه نشده که قبلاً به SARS-CoV-2 مبتلا نشده بودند افزایش یافت.
به گفته محققان، یافته ها نشان می دهد که عفونت طبیعی ایمنی مشابه واکسیناسیون را ایجاد می کند. بنابراین، افرادی که COVID-19 نداشته اند می توانند واکسیناسیون را در اولویت قرار دهند.
این مطالعه یک پیش چاپ است و هنوز برای چاپ مورد بررسی قرار نگرفته است.
کارشناسان می گویند تحقیقات بیشتری برای تعیین مدت ماندگاری مصونیت پس از یک مورد COVID-19 مورد نیاز است. تا زمانی که ما این اطلاعات را در اختیار نداریم برخی از متخصصان بیماری های عفونی توصیه می کنند افرادی که مبتلا به COVID-19 بوده اند هنوز یک دوز مصرف کنند.
عفونت ممکن است به معنای حفاظت باشد
در یک مطالعه 52238 نفر شرکت کردند. از 2،579 نفر که قبلاً به کووید -19 مبتلا بودند 1،359 نفر واکسینه نشده بودند.
بقیه 49،659 نفر قبلاً COVID-19 نداشتند و 22،777 نفر از آنها واکسینه شده بودند.
این افراد از دسامبر 2020 تا می 2021 ردیابی شدند در این مدت هیچ یک از 2579 نفری که قبلاً COVID-19 داشتند (از جمله 1،359 که واکسینه نشده بودند) به این ویروس مبتلا نشدند.
بر اساس یافته ها، واکسیناسیون به طور قابل توجهی خطر عفونت SARS-CoV-2 را در افرادی که قبلاً COVID-19 نداشته اند کاهش می دهد - اما نه لزوماً در افرادی که قبلاً آن را داشته اند.
به نظر می رسد این افراد مصونیت مشابهی با افرادی که کاملاً واکسینه شده اند داشته باشند.
با توجه به در دسترس بودن محدود واکسن ها در برخی از کشورها، یافته ها بر این باور افزوده می شود که واکسن ها باید در اولویت افرادی قرار گیرند که قبلاً COVID-19 نداشته اند.
دکتر مونیکا گاندی، متخصص بیماریهای عفونی، "من احتمالاً این دوزها را برای افراد غیر مصون، کسانی که قبلاً عفونت نداشته اند نگه می دارم و سپس برمی گردم و تصمیم می گیرم که آیا ما نیاز به ایمن سازی [افراد قبلاً بیمار] داریم.

آنچه درباره مصونیت می دانیم

داده های اولیه منبع معتبر نشان می دهد که ایمنی در برابر عفونت طبیعی طولانی مدت است تا 8 ماه طول می کشد و احتمالاً طولانی تر است.
شواهد همچنین به طور مداوم به نرخ های پایین عفونت مجدد در میان افرادی که قبلاً COVID-19 داشته اند اشاره می کند.
و مطالعه ای از اسرائیل به این نتیجه رسید که عفونت مجدد در افرادی که قبلاً بیمار بودند به همان میزان که واکسینه شده بودند پایین بود.
دکتر اسپنسر کرول، می گوید: [[مطالعه کلینیک کلیولند] آنچه را که ما از نظر بالینی مشاهده می کنیم، تقویت می کند که میزان عفونت مجدد در افراد آلوده قبلاً بسیار کم است و عموماً از یک دوره بالینی شدیدتر نسبت به عفونت اولیه COVID-19 پیروی می کند.
سیستم ایمنی بدن ما قوی است و شامل اجزای مختلفی است که برای جلوگیری از بیماری با هم کار می کنند.
آنتی بادی هایی وجود دارد که سیستم ایمنی بدن ما در تماس با یک عامل بیماری زا تولید می کند. به گفته دکتر آمش آدالجا، محقق ارشد در مرکز امنیت سلامت دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند و متخصص بیماری های عفونی، سطح آنتی بادی ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد اما هنوز در سطوح پایین تر عمل می کند.
همچنین پاسخ ایمنی با واسطه سلول وجود دارد که شامل سلول های محافظ B و سلول های T می شود که به نظر می رسد با گذشت زمان افزایش می یابد و مدت ها پس از عفونت بالا می ماند.
به گفته کرول، شایان ذکر است که افراد پاسخهای ایمنی متفاوتی نسبت به عفونت نشان می دهند.
کرول گفت: "برخی از افراد مبتلا به عفونت مستند شده آنتی بادی تولید نمی کنند."

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه کسی باید واکسینه شود؟

دانشمندان هنوز در حال بررسی این هستند که آیا واکسیناسیون افرادی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده اند مزایایی دارد یا خیر. آنها همچنین در حال مقایسه چگونگی مقایسه مصونیت طبیعی با مصونیت از واکسیناسیون هستند.
آدالجا گفت که برخی از افرادی که به این بیماری مبتلا بوده اند ممکن است مجدداً با ویروس کرونا مصونیت داشته باشند که متخصصان هنگام ارائه راهنمایی برای واکسن باید به آن توجه کنند.
آدالجا گفت: "مصونیت طبیعی بی اهمیت نیست و همراه با واکسیناسیون به ایمنی افراد کمک می کند."
گاندی می گوید که اغلب از او می پرسند آیا افراد آلوده قبلی باید واکسینه شوند. او گفت که حقیقت این است که داده های کافی وجود ندارد و ما هنوز نمی دانیم مصونیت طبیعی چقدر طول می کشد.
راه حل او: فقط اولین دوز را دریافت کنید. حتی اگر غیر ضروری باشد این دوز واحد می تواند به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی عمل کند.
گاندی توضیح داد: "من یک دوز پس از عفونت طبیعی را توصیه می کنم نه به دلیل شواهدی که می توانم پیدا کنم بلکه به دلیل احساسات است."
یک مطالعه نشان داد که افراد بیمار قبلی که یک دوز واکسن مصرف کرده بودند پاسخ آنتی بادی قوی تری نسبت به افرادی که عفونت نداشتند اما هر دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند داشتند.
یک منبع معتبر به این نتیجه رسید که یک دوز در افراد مبتلا به بیماری قبلی پاسخ ایمنی مشابه افرادی که قبلاً عفونت نداشتند اما هر دو دوز را دریافت کرده بودند ایجاد می کرد.
Adalja همچنین برای استراتژی یک دوز است. وی گفت: "یک دوز واحد از یک رژیم واکسن دو دوز ممکن است تنها چیزی باشد که برای فردی که دارای عفونت قبلی است لازم است."
به گفته آدالجا، تعیین اینکه آیا شخصی دارای ایمنی طبیعی است دشوار است زیرا سطح آنتی بادی در طول زمان کاهش می یابد و اندازه گیری سلول های T دشوار است.
خبر خوب این است که هیچ گزارشی مبنی بر خطرات و خطرات افرادی که مبتلا به COVID-19 بوده اند و هنوز واکسینه شده اند گزارش نشده است.
به گفته گاندی، ممکن است بیشتر عوارض جانبی معمول را داشته باشند - درد در محل تزریق و خستگی - اما واکسیناسیون بعد از عفونت طبیعی هیچ چیز خطرناکی ندارد.
در نهایت، ما نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک طول و دوام ایمنی پس از عفونت داریم.
کرول گفت: "ما همچنین آثار متفاوتی از عفونت را روی زنان، کودکان و افراد مسن مشاهده می کنیم و بنابراین باید طول و قدرت ایمنی را نیز مشخص کنیم زیرا ممکن است در این گروه های مختلف متفاوت باشد."

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search