پزشکی

چرا اکسیژن درمانی برای COVID-19 مهم است؟

اکسیژن درمانی در کووید 19

در حالی که اکثر افراد مبتلا به COVID-19 فقط به بیماری خفیف یا بدون عارضه مبتلا می شوند برخی از بیماران دچار موارد شدید می شوند و نیاز به بستری، پشتیبانی اکسیژن یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه برای تهویه و سایر مداخلات برای مراقبت های ویژه دارند.

COVID-19 می تواند باعث ذات الریه شود یا در موارد جدی تر، سندرم بیماری حاد تنفسی (ARDS) که در آن کیسه های هوایی در ریه ها پر از مایع شده و سطح اکسیژن کاهش می یابد. در این موارد جدی تر، بیماران ممکن است نیاز به طیف وسیعی از مداخلات حمایتی تنفسی داشته باشند که با اکسیژن درمانی تکمیلی شروع می شود یا اگر نتیجه ای نداشت ممکن است به روشهای تهویه غیرتهاجمی یا تهاجمی نیاز داشته باشند.
VIA Global Health تمام محصولاتی را که برای اکسیژن درمانی، بیهوشی، تهویه و مدیریت راه های هوایی ضروری است به فروش نمی رساند و توصیه های بالینی در این زمینه ارائه نمی دهد.

انواع اکسیژن درمانی و تدارکات و تجهیزات تهویه

یک سیستم اکسیژن کامل باید از عناصر زیر تشکیل شود: منابع اکسیژن؛ دستگاه های تحویل؛ دستگاه های تنظیم و تهویه؛ و دستگاههای نظارت بر بیمار

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

منابع اکسیژن

متراکم کننده های اکسیژن دستگاه های پزشکی الکتریکی هستند که اکسیژن را از هوای محیط متمرکز می کنند و سپس اکسیژن را از طریق لوله یا شاخک بینی به بیمار می رسانند. استفاده مورد نظر یا هدف بالینی، انتقال اکسیژن کم جریان، مداوم، تمیز و غلیظ (> 82) از هوای اتاق (21 %) است.

خرید اکسیژن

سیلندرها اکسیژن را فشرده می کنند و سیلندرهای هوای طبی ظروف قابل پر شدن برای نگهداری اکسیژن یا گازهای طبی در حالت فشار بالا و غیر مایع هستند. آنها مجهز به یک سوپاپ و یک تنظیم کننده فشار و یک تنظیم کننده جریان برای تامین اکسیژن هوای پزشکی به سایر دستگاه های پزشکی و یا یک منبع فشار کم برای بیمار در صورت نصب یک سوپاپ انتگرال هستند. سیلندرها در اندازه های مختلف استاندارد با تنظیم کننده و اتصالات برای همه استانداردهای بین المللی موجود است.

دستگاه های تحویل اکسیژن

کانول اکسیژن بینی با شاخک: این لوله های پلاستیکی به صورت دو شاخه قرار گرفته اند که در حفره های بینی قرار می گیرند تا در صورت اتصال به منبع اکسیژن، مخلوط هوا و اکسیژن اضافی را تحویل دهند. این دستگاه یکبار مصرف و غیر استریل است. میزان جریان اکسیژن و رطوبت ممکن است متفاوت باشد و نظارت بر علائم حیاتی بیمار به ویژه اشباع اکسیژن از طریق پالس اکسیمتر مهم است.

کانولای بینی

ملاحظات کلیدی:
جریان می تواند متفاوت باشد (جریان زیاد یا پایین) اما جریان بیشتر ممکن است نیاز به رطوبت داشته باشد.
مزایای:
آسان برای استفاده
بیماران می توانند غذا بخورند و صحبت کنند
قابل استفاده با متمرکز کننده، سیلندر یا اکسیژن لوله کشی شده
معایب:
می تواند مجرای بینی را خشک کند که پس از آن نیاز به مرطوب شدن دارد
می تواند از جای خود خارج شود
ممکن است الگوهای خواب را مختل کند
ماسک با کیسه مخزن: ماسک صورت و لوله های مورد استفاده برای رساندن اکسیژن پزشکی به طور مستقیم به مجاری هوایی فوقانی بیمار است. این اجازه می دهد تا غلظت اکسیژن بالا تجویز شود.

ماسک با کیسه مخزن

ملاحظات کلیدی:
ماسک غیر بازسازی کننده نیز نامیده می شود
مزایای:
غلظت بالایی از اکسیژن را ارائه می دهد
معایب:
نمی توان با یک متمرکز کننده استفاده کرد
جریان کمتر از 10 لیتر در دقیقه می تواند باعث کلاپس کیسه شود

ماسک ونتوری

ماسک ونتوری: این ماسک که به عنوان ماسک های جذب کننده هوا نیز شناخته می شود قادر است جریان کلی دمی را در بخش مشخصی از اکسیژن دمی (FiO2) تأمین کند.
ملاحظات کلیدی:
اندازه گیری دقیق Fi02 را امکان پذیر می کند و اغلب با یک سیستم کد رنگی برای تحویل اکسیژن همراه است
مزایای:
قابل استفاده با متمرکز کننده، سیلندر یا اکسیژن لوله کشی شده
مجاری بینی را خشک نمی کند
معایب:
در صحبت و غذا خوردن دخالت می کند
برای برخی از بیماران محدود کننده است
دستگاه های تنفس بیمار (غیر تهاجمی و تهاجمی)
اگرچه دستگاه های تنفس مصنوعی در سناریوهای بالینی و واحدهای مراقبت ویژه پس از بحران COVID-19 استفاده می شود اما دستورالعمل های بالینی خاصی برای درمان بیماران وخیم یا شدید در زمینه COVID-19 وجود دارد.

ونتیلاتورهای غیر تهاجمی

کانولای بینی با جریان بالا (HFNC) (همچنین به عنوان درمان با جریان بالای رطوبت گرم (HHHF) یا اکسیژن بینی با جریان بالا (HFNO) شناخته می شود): این روش میزان بالای جریان را با رطوبت بالا در بیماران غیر لوله گذاری (بزرگسالان یا اطفال) ارائه می دهد. ) یک HFNC می تواند جریان بالاتری (حداکثر 50-70 لیتر در دقیقه) نسبت به یک کانولای بینی متصل به یک جریان سنج استاندارد (حداکثر تا 15 لیتر در دقیقه) ارائه دهد (در قسمت تحویل اکسیژن به بالا مراجعه کنید). علاوه بر این، HFNC التهاب مجاری تنفسی را کاهش داده و مصرف انرژی را در نارسایی حاد تنفسی کاهش می دهد. یک فلومتر مخصوص و دستگاه مرطوب کننده گرم در واحد گنجانده شده است تا گازهای گرم و مرطوب شده را از طریق مدار و رابط بیمار و اکسیژن الهام گرفته شده، FiO2 توسط پزشک تنظیم شود. اثربخشی درمان به جریان زیاد ایجاد شده مربوط است.

ملاحظات کلیدی برای ونتیلاتورهای غیر تهاجمی

در استفاده از ونتیلاتورهای غیرتهاجمی باید با توجه بالا و پیشگیری و کنترل عفونت توجه شود زیرا آنها روشهای تولید کننده آئروسل هستند و می توانند برای ارائه دهندگان مراقبت های سلامت خطرناک باشند.
HFNC و CPAP ممکن است به اکسیژن بسیار زیادی نیاز داشته باشند.
فشار مداوم مثبت راههای هوایی (CPAP): این دستگاهها برای بیماران غیر لوله گذاری (بزرگسالان یا کودکان) در نظر گرفته شده و بیشتر در بیماران تنفسی خود به خود که نیاز به کمک مکانیکی کوتاه مدت دارند استفاده می شود. CPAP ها می توانند مخلوطی از هوا و اکسیژن را با سرعت جریان بالا و یک فشار واحد، از طریق مدار و رابط بیمار (ماسک) انجام دهند.
فشار مثبت دو طرفه راههای هوایی (BiPAP یا BPAP): مشابه CPAP ها، دستگاههای BiPAP برای بیماران غیر لوله گذاری (بزرگسالان یا کودکان) که خود به خود تنفس می کنند و نیاز به کمک مکانیکی کوتاه مدت دارند در نظر گرفته شده است. با این حال، BiPAP به ارائه دهندگان مراقبت های سلامت اجازه می دهد تا دو فشار مختلف یکی در مراحل تنفسی و دیگری در مراحل بازدم یک نفس را تنظیم کنند. فشار تنفسی بالاتر باعث کاهش تنفس بیمار می شود و فشار کمتر به حفظ حجم آلوئولار کافی و جلوگیری از فروپاشی واحدهای ناپایدار آلوئولار در طول بازدم کمک می کند. BiPAPs همچنین نیاز به یک رابط بیمار، بینی یا بینی - دهانی دارد.

ونتیلاتورهای مهاجم

ونتیلاتور برای بخش مراقبت های ویژه: این دستگاه ها برای ارائه کمک های تنفسی و تنفسی موقت به بیماران (بزرگسالان و کودکان) که نمی توانند به تنهایی تنفس کنند یا برای حفظ تهویه مناسب به کمک نیاز دارند طراحی شده اند. گاز مخلوط، گرم و مرطوب شده با استفاده از یک مدار تنفسی دو اندامی (یکی برای مراحل تنفسی و دیگری برای مراحل بازدمی) به بیمار تحویل داده می شود. رابط کاربری دارای پارامترهای مختلفی است که می تواند توسط کاربر کنترل و نمایش داده شود به طور معمول: بخش اکسیژن الهام گرفته (FiO2)؛ ماشه؛ میزان تنفس (RR)؛ فشار مثبت انتهای بازدم (PEEP). اگرچه ممکن است شامل یک کمپرسور هوای داخلی باشند اما به منبع اکسیژن کم جریان، مانند غلظت اکسیژن، یا منبع اکسیژن با جریان بالا مانند سیلندر اکسیژن یا اکسیژن لوله دار) نیاز دارند. این روش علاوه بر آموزشها و مهارتهای خاص در مدیریت تهویه مکانیکی، ابتدا نیاز به لوله گذاری، یک روش تولید آئروسل (AGP) دارد. این بدان معناست که اقدامات آماده سازی، ارتباط و پیشگیری و کنترل عفونت (IPC) برای ایمنی بیمار و کارکنان مراقبت های بهداشتی مهم است. برای مشاهده دستگاههای مدیریت راه هوایی به بخش زیر مراجعه کنید.
دستگاه های تنفسی برای حمل و نقل یا مراقبت های حاد بسیار قابل حمل و سبک هستند اما باید عمر باتری قابل توجهی (حداقل 4 ساعت) داشته باشند باید مصرف اکسیژن را به حداقل برسانند و نیازی به منبع گاز هوای فشرده ندارند تا بتوان از آنها در مناطق مختلف استفاده کرد. بیمارستان یا جاهای دیگر اینها معمولاً ساده تر و کم هزینه تر هستند اما هنوز نیاز به آموزش کافی و اقدامات IPC دارند.

ملاحظات کلیدی برای ونتیلاتورهای مهاجم

ونتیلاتورهای تهاجمی برای انجام لوله گذاری و مدیریت تنظیمات مناسب فشار، کنترل ها و آلارم ها به کادر پزشکی بسیار آموزش دیده نیاز دارند.
همچنین الزامات زیرساختی مربوط به کنترل دما و رطوبت محیط و اقدامات ایمنی برای اکسیژن و منابع هوا با فشار بالا وجود دارد.
برای اطمینان از عملکرد مناسب تجهیزات، روشهای مناسب نگهداری و ضدعفونی تجهیزات ضروری است.
بسیاری از دستگاه های تنفس مصنوعی به فشار اکسیژن بیشتر از آنچه در واقع می توان از طریق دستگاه متمرکز کننده یا منبع فشار کم دیگر تهیه کرد نیاز دارند.

مدیریت راه هوایی

مدیریت راه های هوایی شامل لوله گذاری نای برای تهویه، ایست قلبی، بیهوشی و خروج نای است که ممکن است در مراقبت های بالینی بیماران به شدت بیمار مبتلا به COVID-19 ضروری باشد. برای به حداقل رساندن خطرات برای بیماران و کارکنان مراقبت های سلامت، روشهای مدیریت راههای هوایی باید ایمن، دقیق و سریع باشد. انتخاب روش و محصول مناسب بستگی به مهارتهای پزشک، منابع موجود و زیرساختهای مرکز دارد.
لارنگوسکوپهای ویدئویی یا لارنگوسکوپهای معمولی. لارنگوسکوپی باید با دستگاهی انجام شود که به احتمال زیاد لوله گذاری نای اولین گذر سریع انجام می شود. لارنگوسکوپ های تصویری تجسم بیشتری را ایجاد می کند و فاصله بین بیمار و ارائه دهنده مراقبت های سلامت را حداکثر می کند و اگر مدیر راه هوایی در استفاده از آنها آموزش دیده باشد ممکن است ترجیح داده شود. استفاده از لارنگوسکوپ تصویری یا معمولی باید توسط پزشک مطابق با مهارت ها و زیرساخت های بالینی انتخاب شود.
تیغه های یکبار مصرف در مقابل لارنگوسکوپ ها. انتخاب بین تیغه های یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد به کارکنان مراقبت های سلامت و محیط بالینی آنها بستگی دارد. اقدامات پیشگیری و کنترل عفونت (IPC) و ضدعفونی کلیه تجهیزات پزشکی، از جمله تیغه های قابل استفاده مجدد، یک عامل مهم خواهد بود.
دستگاه های مکش دستی یا برقی. این دستگاهها ممکن است برای حفظ راه هوایی واضح و کاهش خطر عفونت مورد نیاز باشند.

مانیتورهای بیمار: پالس اکسی متر و مانیتورهای چند پارامتری

در طول پشتیبانی اکسیژن یا تهویه برای مراقبت از بیمار COVID-19، دو نوع دستگاه نظارت بیمار وجود دارد که برای نظارت مداوم بر پارامترهای مهم فیزیولوژیکی در اولویت هستند.
اکسی متر سنج: دستگاه هایی هستند که برای نظارت بر اشباع اکسیژن هموگلوبین (SpO2) از طریق اندازه گیری های جلدی طراحی شده اند. این دستگاه ها یا دستی هستند که قابل حمل و باتری هستند و می توانند مقدار SpO2 و میزان نبض را نمایش دهند. اکسی مترهای رومیزی دستگاه های کنار رختخواب برقی هستند که مقدار SpO2، میزان نبض را نشان می دهند و همچنین ممکن است پارامترهای دیگر را تشخیص دهند. پالس اکسی مترهای انگشتی قابل حمل هستند و دستگاهی که از باتری استفاده می کند روی انگشت بیمار استفاده می شود و SpO2 را نمایش می دهد.
مانیتورهای بیمار چند پارامتری در طیف وسیعی از قابلیت های اساسی، متوسط و پیشرفته برای اندازه گیری و نمایش مداوم پارامترهای فیزیولوژیکی که شاخص های بالینی مهم برای بخش های مراقبت ویژه و جراحی ها و مراقبت های بعد از عمل هستند ارائه می شود. مانیتورهای بیمار قابل حمل با باتری و همچنین نسخه های کنار تخت که به منبع برق متکی هستند وجود دارد. این دستگاه ها همچنین شامل کابل های بیمار، حسگرها و لوازم جانبی بر اساس پارامترهایی است که توسط مانیتورها اندازه گیری می شود. (به عنوان مثال ECG، فشار خون، ضربان قلب، دما، میزان تنفس و غلظت گازهای تنفسی).

ملاحظات کلیدی برای انتخاب تجهیزات اکسیژن درمانی و تهویه

شدت بیماری تنفسی مرتبط با COVID-19. بیماران مبتلا به COVID-19 این بیماری را فقط با علائم خفیف یا متوسط، یا با پنومونی جدی تر، ذات الریه شدید و سندرم بیماری حاد تنفسی (ARDS) تجربه می کنند. اگرچه درک جمعی از بیماریهای مرتبط با COVID-19 به سرعت در حال تغییر است اما ما می دانیم که ذات الریه دو طرفه از ویژگی های مشترک COVID-19 شدید است و اکسیژن درمانی کافی یا حمایت از دستگاه تنفسی برای نتایج بیمار بسیار مهم است. روش مناسب بستگی به شدت بیماری، منابع و زیرساخت های موجود در مرکز و ارزیابی بالینی تیم مراقبت های بهداشتی دارد.
تهویه مکانیکی (تهاجمی) در مقابل تهویه غیر مکانیکی (غیر تهاجمی). همه نوع تهویه نیاز به پرسنل بالینی آموزش دیده برای اطمینان از ایمنی بیمار و همچنین به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس دارد. انتخاب روشهای تهویه بستگی به شدت بیماری بیمار، منبع اکسیژن، در دسترس بودن تجهیزات، مواد مصرفی و لوازم جانبی و مهارتهای کارکنان مراقبت های بهداشتی دارد. ونتیلاتورهای مکانیکی پیچیده ترین و برای بیماران وخیم هستند در حالی که اکسیژن درمانی تکمیلی با کانولای بینی ممکن است برای بیماران کمتر شدید کافی باشد.
پیشگیری و کنترل عفونت (IPC) و حفاظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی. از آنجا که روشها در طول مدیریت راههای هوایی و در بخش مراقبت های ویژه (ICU) باعث ایجاد آئروسل می شوند خطر انتقال به کارکنان مراقبت های سلامت زیاد است. بنابراین، تهویه مناسب، اکسیژن درمانی و مدیریت راه های هوایی در زمینه COVID-19 مستلزم بیش از جنبه های فنی خود این روش است و باید شامل مراحل مهمی در آماده سازی، حفاظت از کارکنان مراقبت های سلامت، آلودگی زدایی و پروتکل های ارتباطی. قبل، حین و بعد از عمل روشن باشد
لوازم جانبی و مواد مصرفی. مدیریت جریان اکسیژن، اطمینان از در دسترس بودن رابط مناسب بیمار و مدارهای تنفسی، ضدعفونی کردن قطعات قابل استفاده مجدد، همه در هنگام انتخاب تکنیک و تجهیزات تهویه مناسب مهم هستند.
منابع اکسیژن و تنظیم جریان. برخی از تأسیسات اکسیژن را لوله کشی کرده اند در حالی که برخی دیگر به غلظت اکسیژن یا سیلندر تکیه می کنند. نوع اکسیژن درمانی و پشتیبانی تهویه ممکن است به منبع اکسیژن و توانایی مدیریت موثر جریان و تمرکز بستگی داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search