پزشکی

تست های غربالگری سلامتی مردان پس از 40 سالگی

تست های غربالگری سلامتی مردان

انجام آزمایش غربالگری مناسب در زمان مناسب یکی از بهترین کارهایی است که یک مرد می تواند برای سلامتی خود انجام دهد.

آنها سلامت شما را بررسی می کنند و اگر مشکلی دارید، بهتر است در اسرع وقت متوجه شوید تا بتوانید درمان آن را شروع کنید. آزمایشاتی که شما نیاز دارید بر اساس سن شما و سایر عوامل است.
با افزایش سن، مکانیسم های هموستاز بدن شما متزلزل و ضعیف می شود. این را می توان در بسیاری از انواع مختلف فرآیندهای بیماری مانند عدم تعادل هورمونی، سرطان های پوست، بزرگ شدن پروستات و بیماری های قلبی مشاهده کرد
اضافه کردن 40 یا 50 سال غذاهای ناسالم، عادات بد، و عدم ورزش و فرآیندهای بیماری می تواند در بدن ظاهر شود.
خوشبختانه، آزمایش و نظارت زودهنگام گاهی اوقات می تواند شما را از عدم تعادل مشاهده شده در بدن آگاه کند که اغلب با بیماری مزمن همراه است. این رویکرد پیشگیرانه به شما کمک می کند که مالکیت سلامت خود را در دست بگیرید و بیماری ها را در مراحل اولیه، زمانی که درمان آسان تر است، کنترل کنید.
این مقاله به ویژه بر روی تست های غربالگری توصیه شده برای مردان بالای 40 سال تمرکز دارد.

تست های توصیه شده برای مردان بالای 40 سال

اگر مرد بالای 40 سال هستید، این هشت غربالگری سلامتی در حالت ایده آل باید بخشی استاندارد از معاینه منظم شما باشد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. بررسی پروستات

سرطان پروستات تقریباً 12.5 درصد از مردان را در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد و از هر 41 مرد، 1 مرد را می کشد، که تقریباً 2.4 درصد از مرگ و میر مردان در ایالات متحده را شامل می شود. بنابراین، آن را به عنوان یک تهدید سلامتی بزرگ برای جمعیت مردان رقم می زند.
خوبی این است که سرطان پروستات به کندی گسترش می یابد و تشخیص زودهنگام می تواند منجر به درمان موفقیت آمیز شود. در واقع، سرطان پروستات در مراحل اولیه، میزان بقای بسیار بالایی دارد.
دو آزمایش غربالگری اصلی برای سرطان پروستات وجود دارد: آنتی ژن اختصاصی پروستات (تست PSA) و آزمایش دیجیتال رکتوم (DRE).
PSA شامل آزمایش خون شما برای سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات است که در صورت افزایش، نیاز به DRE را نشان می دهد. فقط داشتن PSA بالا به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان پروستات است، زیرا دلایل متعددی برای افزایش PSA وجود دارد، از جمله عفونت، فعالیت جنسی اخیر، تروما، دوچرخه سواری یا موتور سیکلت و بزرگ شدن خوش خیم پروستات.
اگر PSA بالا باشد، آزمایش DRE آزمایش بعدی است که در آن پزشک پروستات را با انگشت با دستکشی احساس می ‌کند که به دنبال بزرگ شدن، ندول‌ها و هر گونه ناهنجاری دیگر است.
انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) غربالگری را بیشتر برای مردان 55 تا 69 ساله توصیه می کند.
در صورت وجود عوامل خطر مانند نژاد آفریقایی؛ سابقه خانوادگی سرطان پروستات (برادر یا پدر)؛ سابقه خانوادگی سایر سرطان های مرتبط مانند سرطان تخمدان، سینه، کولورکتال، آندومتر یا پانکراس؛ یا استفاده از مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز، غربالگری در مردان 40 تا 54 ساله نیز توصیه می شود.
اگر هر دو آزمایش غربالگری مثبت باشد، ارجاع اورولوژی با آزمایشات بیشتر ضروری است.

2. کولونوسکوپی

سرطان کولورکتال (CRC) عامل مرگ و میر و بیماری های زیادی در سراسر جهان است و به ویژه در غرب در حال افزایش است. بر اساس داده های GLOBOCAN 2018، این سرطان سومین سرطان کشنده و چهارمین سرطان شایع گزارش شده در جهان است.
در زمان‌های اخیر، برنامه‌های غربالگری تشخیص زودهنگام را افزایش داده و میزان مرگ و میر ناشی از CRC را کاهش داده است، اما هنوز کاملاً رایج است.
عوامل خطر برای CRC شامل رژیم غذایی استاندارد آمریکایی (SAD)، سبک زندگی کم تحرک، مصرف الکل و تنباکو، چاقی، و مصرف گوشت فرآوری شده است.
خوشبختانه، CRC به کندی رشد می کند و به راحتی با گزینه های غربالگری پیشرفته امروزی مانند تست های غربالگری بافت شناسی ایمنی (جستجوی خون در مدفوع) و یک کولونوسکوپی غربالگری ساده یافت می شود.
اگر پولیپ ها یا تومورهای کوچک در کولونوسکوپی یافت شوند، به راحتی برداشته می شوند و بیماری در مسیر خود متوقف می شود. در صورت وجود سابقه خانوادگی ابتلا به CRC، بسیار توصیه می شود که غربالگری CRC را در سنین پایین تر شروع کنید.

3. بررسی کلسترول

از آنجایی که کلسترول به عنوان یک نشانگر زیستی بیماری بالقوه دیده می شود، آزمایش های کلسترول به بخشی استاندارد از معاینات سالانه سلامت تبدیل شده است. اگرچه همه افرادی که کلسترول بالا دارند دچار حمله قلبی یا سکته مغزی نمی شوند، اما به طور قابل توجهی با این نوع و با سندرم متابولیک مرتبط است.
سندرم متابولیک به مجموعه ای از پنج عامل خطر اطلاق می شود که منجر به بیماری های قلبی عروقی و دیابت می شود. شامل:
دور کمر بزرگ
تری گلیسیرید بالا
کلسترول HDL پایین
فشار خون بالا
افزایش قند خون ناشتا
بسیاری از افراد یک یا دو مورد از این عوامل خطر را دارند و زمانی که سه یا بیشتر دارید، تشخیص سندرم متابولیک است. نیازی به گفتن نیست که در صورت داشتن تعداد بیشتری از این عوامل خطر، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سکته مغزی افزایش می یابد.

4. آزمایش قند خون

آزمایش قند خون و نظارت بر سلامتی بسیار مهم است زیرا یکی از عوامل خطر برای سندرم متابولیک است. آزمایش قند خون به تنهایی می تواند به ارائه دهندگان هشدار دهد که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.
با این حال، آزمایش هموگلوبین A1c (HbA1c) اغلب بهتر است زیرا میانگین قند خون بیمار را در سه ماه گذشته نشان می ‌دهد. سطوح هموگلوبین A1c می تواند به تعیین اینکه آیا بیمار نیاز به استفاده از انسولین دارد یا خیر کمک می کند.
هموگلوبین A1c بالا می ‌تواند به بیمار کمک کند تا سعی کند مصرف کربوهیدرات خود را محدود کند و ورزش را افزایش دهد تا به کاهش ارزش آزمایشگاهی کمک کند و در عین حال سلامت کلی بیمار را بهبود بخشد.

5. نوار قلب

الکتروکاردیوگرام سالانه (ECG) می‌ تواند منجر به تشخیص زودهنگام ناهنجاری‌های قلبی شود، حتی بدون هیچ علامت یا نشانه‌ای از بیماری قلبی.
ECG تکانه های الکتریکی قلب را می خواند و بسیاری از ناهنجاری های قلبی را می توان از این آزمایشات استنباط کرد. در واقع، حملات قلبی قبلی اغلب از طریق نوار قلب تشخیص داده می شوند.

6. آزمایشات تراکم استخوان

تراکم استخوان پایین که منجر به شکستگی لگن می شود یک مشکل عمده پزشکی است.
توصیه می شود مردانی که هر یک از عوامل خطر فوق را دارند با پزشک خود صحبت کنند و در فواصل زمانی توصیه شده آزمایش تراکم استخوان را انجام دهند.

7. معاینات دندانپزشکی

سلامت دندان منعکس کننده سلامت و تندرستی کلی یک بزرگسال است. اگرچه توصیه‌های مربوط به دفعات معاینات بین کشورها و سیستم‌های مراقبت بهداشتی دندان‌پزشکی متفاوت است، معاینه‌های شش ماهه دندانپزشکی به طور سنتی توسط پزشکان عمومی در جوامع پیشرفته غربی توصیه می‌شود.
بی توجهی به سلامت دهان و دندان می تواند راه را برای چندین بیماری هموار کند مانند:
اندوکاردیت، عفونت پوشش داخلی قلب
بیماری قلبی عروقی، ناشی از افزایش میزان التهاب ناشی از بیماری پریودنتال و باکتریمی (باکتری در خون)
عوارض بارداری که با وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس مرتبط است
ذات الریه، فراوانی بیش از حد باکتری های دهان که راه خود را به ریه ها باز می کند
یکی دیگر از مزایای معاینات دو بار در سال این است که دندانپزشک معاینه کامل حفره دهان شما را انجام می دهد، از جمله بررسی علائم سرطان دهان.
طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، تقریباً 54000 مورد جدید سرطان حفره دهان یا سرطان اوروفارنکس و حدود 11230 مورد مرگ ناشی از حفره دهان یا سرطان اوروفارنکس در سال در ایالات متحده وجود دارد.

8. معاینه چشم

معاینه سالانه چشم برای حفظ سلامتی بسیار مهم است. برخی می گویند چشم ها دروازه روح هستند، اما می توانند منادی بیماری های مزمن نیز باشند. دژنراسیون ماکولا بیشتر موارد نابینایی در جمعیت سالمند را تشکیل می دهد.
معاینه منظم چشم می تواند نشانه های اولیه بسیاری از بیماری های مزمن چشمی را که بسیاری از آنها علائم اولیه ندارند، شناسایی کند. خوشبختانه، با تشخیص زودهنگام می توان آنها را خنثی کرد.
گلوکوم یکی از این بیماری هاست که می تواند با آسیب به عصب بینایی منجر به کوری دائمی شود. این تنها از طریق یک معاینه کامل چشم تشخیص داده می شود و چشم تنها جایی در بدن انسان است که رگ های خونی و اعصاب را می توان مستقیماً در آن مشاهده کرد.
بنابراین، معاینه چشم می تواند به تشخیص بیماری های سیستمیک مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و برخی بیماری های عصبی کمک کند.
در نهایت، سرطان می تواند در چشم ایجاد شود، و بهترین راه برای تشخیص آن، معاینه کامل چشم است. خوشبختانه، تشخیص زودهنگام اغلب می تواند منجر به درمان کامل شود.
سایر تست های سالیانه برای مردان پس از 40 سالگی
با توجه به این واقعیت که سطح تستوسترون یک مرد از حدود 35 سالگی شروع به کاهش می کند، در معاینه من به نتایج آزمایشگاهی هر مردی از جمله تستوسترون، استرادیول، DHT و DHEA، انسولین ناشتا، IGF-1، CRP، هموسیستئین و ویتامین D نگاه می کنم.
با این آزمایشها می ‌توانم ببینم که آیا بیمار التهاب اضافی دارد و از نظر هورمونی متعادل است یا نه. اگر آزمایشها غیرطبیعی هستند، اولین برنامه مراقبتی من این است که رژیم غذایی و انتخاب‌های سبک زندگی را ارزیابی کنم و ببینم کجا می‌ توان بهبودی ایجاد کرد.

چرا آزمایش منظم مهم است؟

حفظ اوج سلامت جسمی، روانی و عاطفی به این معناست که خودتان را آموزش دهید و بدانید که در مورد پارامترهای سلامتی شما دقیقاً کجا ایستاده اید.
دانستن مقادیر پایه آزمایشگاهی به شما این امکان را می دهد که تصمیمات هوشمندانه تری در مورد سلامت پیشگیرانه بگیرید و حتی ممکن است بر انتخاب سبک زندگی شما تأثیر بگذارد. اغلب، بسیاری از بیماری ها تنها پس از سال ها رشد بدون کنترل در بدن شما شکوفا می شوند.
طبق گفته کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF)، "خدمات پیشگیرانه، مانند تست های غربالگری، خدمات مشاوره، و داروهای پیشگیرانه، آزمایش ها یا درمان هایی هستند که پزشک شما یا دیگران برای پیشگیری از بیماری ها قبل از ایجاد علائم یا مشکلات برای شما ارائه می دهند."
همیشه بهتر است بیماری را قبل از اینکه ناتوان کننده و یا کشنده شود متوقف کنید. این ضرب المثل قدیمی هنوز هم امروز صادق است: "یک اونس پیشگیری ارزش یک پوند درمان را دارد."

هر چند وقت یکبار باید چکاپ های منظم انجام شود؟

اگرچه هیچ مقدار آزمایش، نظارت و معاینه نمی تواند خطرات بیماری را کاهش دهد، حداقل، معاینات سالانه توصیه می شود.
در صورت امکان، معاینات نیم ساله برای بهبود احتمال ابتلا به یک مشکل پزشکی در اوایل دوره آن و دادن زمان کافی برای تشخیص صحیح، درمان و اجتناب از هرگونه عواقب بعدی چنین بیماری توصیه می شود.
بسیار بهتر است که هر فرآیند بیماری را در اوایل دوره آن تشخیص دهید تا دیرتر زمانی که ممکن است درمان های مفیدی در دسترس نباشد یا محدود باشد.

مردان پس از 40 سالگی چه تغییراتی در سبک زندگی باید ایجاد کنند؟

رژیم غذایی نقش مهمی در شکل دادن به سلامت کلی شما دارد. من یک سبک زندگی بدون گلوتن، بدون قند را توصیه می کنم. این به تنهایی به کاهش وزن، کاهش التهاب و تعادل هورمون‌ها به حالت طبیعی ‌تر کمک می‌ کند.
هنگامی که آنها این رژیم را به مدت 2 تا 3 ماه به طور مداوم انجام دادند، من یک قانون 90:10 را توصیه می کنم. چنین غذا خوردن در 90 درصد مواقع از مزایای ذکر شده در بالا بهره مند می شود و این برای اکثر افراد قابل دستیابی تر است.
انتخاب غذای سالم باید با یک سبک زندگی فعال همراه باشد تا تناسب اندام و سالم بمانید. من به بیمارانم توصیه می کنم که به طور منظم ورزش کنند. مقدار ورزش بستگی به بیمار دارد.
اگر شما یک مرد 45 ساله هستید که باید چند پوند وزن کم کنید، پیاده روی، دویدن و وزنه زدن را توصیه می کنم. این به شما کمک می کند تا توده عضلانی بدون چربی بسازید، که جایگزین چربی اضافی برای کاهش وزن مطلوب می شود. این نوع فعالیت بدنی منظم همچنین به افزایش سرعت متابولیسم شما کمک می کند، که برای جلوگیری از افزایش وزن بی رویه ضروری است.

مردان در سن 40 سالگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به چه بیماری هایی هستند؟

دیابت، بیماری عروق کرونر، سندرم متابولیک، سرطان های متعدد، عدم تعادل هورمونی، بیماری کبد چرب غیر الکلی و تعدادی از بیماری های خود ایمنی.
کلمه پایانی
به یاد داشته باشید، پذیرفتن یک رژیم غذایی و سبک زندگی که از سلامتی حمایت می کند، بهترین گام برای حفظ سلامتی است.
گاهی اوقات، یک تجزیه و تحلیل عینی با ارزش های آزمایشگاهی و معایناتی که دروغ نمی گویند ممکن است زنگ بیدارباشی مورد نیاز افراد باشد. همچنین، با معاینات منظم توصیه‌های خوبی را از متخصصان سلامت به دست می ‌آورید.
بهترین زمان برای متوقف کردن بیماری قبل از شروع آن است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search