پزشکی

توده های زیر بغل: علل، علائم و درمان

توده های زیر بغل

توده زیر بغل ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، این شما را از جستجوی تشخیص و درمان پزشکی مناسب معذور نمی کند.

تنها زمانی که بدانید چه چیزی باعث ایجاد توده شده است، می توانید آن را درمان کنید. بعلاوه، همیشه این احتمال وجود دارد که سرطانی باشد، و این چیزی است که نمی توانید آن را ساده بگیرید. خوشبختانه سلول های سرطانی به ندرت در توده های زیر بغل شناسایی می شوند.

علل توده زیر بغل

برخی از دلایل اصلی ایجاد توده های زیر بغل به شرح زیر است:
غدد لنفاوی گروه های کوچکی از سلول های ایمنی هستند که شبیه لوبیا گرد هستند و در قسمت های مختلف بدن از جمله زیر بغل شما قرار دارند. آنها بخشی از سیستم لنفاوی بزرگتر هستند که گلبول های سفید خون (لنفوسیت ها) و سایر مواد مبارزه کننده با بیماری را تولید می کنند که مسئول ایمنی شما هستند. هنگامی که سیستم ایمنی وجود یک جسم خارجی مانند یک میکروب یا سلول سرطانی را تشخیص می ‌دهد، سیستم لنفاوی را فعال می‌ کند تا یک پاسخ ایمنی ایجاد کند. این اساساً شامل تولید مقادیر بیشتری از سلول های ایمنی برای کشتن مهاجم و محافظت از بدن است. با این حال، این پاسخ ایمنی بیش فعال باعث التهاب در سیستم لنفاوی، از جمله غدد لنفاوی می شود. با تجمع بیشتر و اغلب گلبول های سفید خون در غدد لنفاوی زیر بغل، آنها تمایل دارند تا بیش از چند سانتی متر رشد کنند و از زیر پوست بیرون بیایند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد زمانی که در معرض عفونت هستند، تمایل به توده های زیر بغل دارند. این نوع توده ها بیشتر در بین کودکان شایع است اما می تواند هر کسی را درگیر کند. علاوه بر این، بیماری‌های مزمن مانند سرطان (لنفوم هوچکین) و بیماری‌های خودایمنی نیز می‌ توانند پاسخ مشابهی را ایجاد کنند و باعث ایجاد توده‌ای در زیر بغل شما شوند، اما این مورد کمتر رایج است. با بهبودی از عفونت یا بیماری، غدد لنفاوی بزرگ شده به اندازه طبیعی خود کوچک می شوند.
زیر بغل به دلیل موقعیت محدودی که دارد عرق و گرمای زیادی جمع می کند. این منطقه گرم، مرطوب و دارای تهویه ضعیف برای رشد میکروبی ایده آل است. عرق و میکروب ها ممکن است در داخل منافذ پوست جمع شوند و فولیکول های مو را آلوده کنند. این عفونت فولیکولیت نامیده می شود و باعث التهاب در فولیکول های مو می شود. فولیکول‌های عفونی متورم می ‌شوند و کیست‌ها یا آبسه‌هایی را در زیر پوست تشکیل می‌ دهند که مانند توده‌های دردناک روی سطح هستند.
هنگام حرکت بازوها و لباس‌هایتان، پوست زیر بغل تا شده و به خودش می ‌مالد. این اصطکاک مداوم باعث می شود که پوست نازک این ناحیه با بافت زخم اضافی خود را بپوشاند که آن را ضخیم و چرمی می کند. در برخی موارد، این بافت اضافی ممکن است در یک منطقه کوچک متمرکز شود و یک توده زگیل مانند را تشکیل دهد که از زیر بغل آویزان است. این رشد پوستی به عنوان برچسب پوستی شناخته می شود که کاملاً خوش خیم و کاملاً رایج است.
تراشیدن زیر بغل نیز می تواند باعث تحریک یا پارگی پوست شود و حتی باعث ایجاد موهای زیر بغل شود که به صورت توده هایی در زیر بغل ظاهر می شوند.
ضد تعریق ها می توانند منافذ این ناحیه را همراه با عرق و باکتری مسدود کنند و در نهایت کیست هایی در زیر پوست ایجاد کنند.
توده زیر بغل شما می تواند یک تومور چرب خوش خیم به نام لیپوما یا جوش باشد.
سرطان سینه یا عفونت سینه نیز می تواند باعث ایجاد توده زیر بغل شود.
برخی داروها و واکسن ها نیز می توانند باعث ایجاد توده در زیر بغل شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم توده زیر بغل

توده زیر بغل ممکن است دردناک باشد یا نباشد و با علائم زیر همراه باشد:
علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا شامل تب، ترشحات بینی، سرفه، ضعف، سردرد، گلودرد و درد و تیر کشیدن در قسمت‌های مختلف بدن
راش یا برجستگی
درد، گرما، قرمزی و حساسیت در داخل و اطراف توده (نشانه عفونت)
تورم در بازو
خارش
احساس سوزش
کبودی غیر قابل توضیح
از دست دادن اشتها
ترشح چرک یا مایع
غدد لنفاوی دردناک و بزرگ شده در سایر قسمت های بدن
استفراغ
به علائم زیر توجه کنید که می تواند نشان دهنده یک وضعیت جدی تر یا تهدید کننده زندگی باشد که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد:
درد، توده یا هر گونه ناهنجاری دیگر در پستان (علائم احتمالی سرطان سینه یا عفونت سینه)
اختلال در هوشیاری، عدم هوشیاری و سردرگمی
تنفس سخت، خس خس سینه یا تنگی نفس
غدد لنفاوی سخت شده که ممکن است در طول زمان اندازه آن افزایش یابد
تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت
تشنج

درمان توده زیر بغل

درمان توده زیر بغل به علت اصلی آن بستگی دارد.
اگر احساس نرم، گرم و حساس به همراه درد و قرمزی در نواحی اطراف دارد، ممکن است ناشی از عفونت باشد. چنین توده هایی ممکن است به سرعت رشد کنند.
در چنین مواردی، پزشک ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را تجویز کند:
آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی برای عفونت های باکتریایی
پمادهای ضد قارچی مانند کلوتریمازول، اکونازول، تربینافین و میکونازول (8) برای عفونت های قارچی
داروهای ضد التهاب خوراکی برای کاهش تورم
داروی درد OTC
یک توده سخت بدون درد زیر بغل که به نظر می رسد به سایر توده های سخت زیر پوست متصل است و به سرعت رشد نمی کند ممکن است مربوط به سرطان سینه باشد. در چنین حالتی، پزشک ابتدا آزمایشات لازم را برای تایید تشخیص انجام می دهد.
در صورت مثبت بودن تشخیص، پزشک مرحله و نوع سرطان را تعیین می کند و سپس درمان را تجویز می کند.
برخی از درمان های رایج سرطان در چنین مواردی عبارتند از:
جراحی: پزشک شما ابتدا اقدام به جراحی حفظ سینه به نام لامپکتومی می کند که شامل برداشتن بافت بدخیم از سینه، چند غدد لنفاوی و مقداری بافت طبیعی است. این جراحی باعث می شود که بیشتر بافت سالم سینه دست نخورده باقی بماند. اگر این جراحی امکان پذیر نباشد، گزینه بعدی برداشتن کامل سینه یا ماستکتومی است.
پرتودرمانی: این مداخله شامل استفاده از پرتوهای پرانرژی یا ذرات برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های سرطانی است که به بهبود، افزایش طول عمر و جلوگیری از عود کمک می‌ کند.
شیمی درمانی: این درمان شامل تجویز داخل وریدی داروهای شیمیایی است که به طور تهاجمی سلول‌های سرطانی در حال رشد سریع را از بین می ‌برد تا از گسترش بیماری جلوگیری کند.

تشخیص توده زیر بغل

برای تشخیص علت توده زیر بغل، پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی و علائم شما سوال می کند.
پس از آن یک معاینه فیزیکی دقیق از زیر بغل انجام می شود که مستلزم بررسی این ناحیه از نظر قرمزی، بثورات، توده ها یا غدد لنفاوی بزرگ است. پزشک همچنین ممکن است نواحی اطراف زیر بغل شما مانند سر، گردن، بازوها و سینه را بررسی کند.
ممکن است یک معاینه عصبی انجام شود تا ببیند آیا عصب در آن ناحیه فشرده شده است یا خیر. همچنین ممکن است مجبور شوید برای رد کردن سرطان سینه (حتی اگر مرد هستید) معاینه کامل پستان انجام دهید.
در صورت مشکوک بودن به سرطان غدد لنفاوی یا سینه، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را تجویز کند. این شامل آزمایش خون مانند شمارش کامل خون (CBC)، بیوپسی، و آزمایش نشانگر مربوط به بیماری مشکوک است. اگر یافته ها نتوانند تشخیص قطعی ارائه کنند، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد.

مراقبت در منزل برای مدیریت توده زیر بغل

مراقبت در منزل به علت ایجاد توده بستگی دارد. برای تعیین علت، با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود مشورت کنید. به طور کلی، اقدامات زیر ممکن است به شما در مدیریت ناراحتی مرتبط با توده های زیر بغل کمک کند:

1. بعد از تمرین دوش بگیرید

بلافاصله پس از ورزش دوش بگیرید تا تجمع عرق در زیر بغل به حداقل برسد.

2. از پارچه های قابل تنفس استفاده کنید

لباس‌های روشن و سبک بپوشید که بدن شما را تهویه کند و از تعریق بیش از حد آن جلوگیری کند. لباس های مصنوعی تنگ به پوست می چسبند و باعث تعریق زیاد به خصوص در زیر بغل می شوند.

3. از تراشیدن زیر بغل خودداری کنید

زیر بغل خود را نتراشید زیرا می تواند منجر به تحریک پوست و افزایش خطر تشکیل توده شود.

4. داروهای بدون نسخه را امتحان کنید

برای تسکین درد و تورم می ‌توانید از مسکن‌ های بدون نسخه مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

5. یک کمپرس گرم اعمال کنید

کمپرس گرم را به زیر بغل خود بزارید. گرمای ملایم گردش خون را در زیر پوست تحریک می کند و در نتیجه به کاهش درد و تورم کمک می کند.
استفاده منظم از کمپرس گرم حتی می تواند باعث از بین رفتن توده شود.
جهت ها:
یک کاسه را با آب داغ (نه خیلی داغ) پر کنید و یک حوله تمیز را در آن خیس کنید.
حوله را بیرون بیاورید و مایع اضافی را فشار دهید.
حوله مرطوب گرم را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی زیر بغل آسیب دیده قرار دهید.

6. از کمپرس زغال چوب استفاده کنید

زغال فعال دارای خاصیت جاذب و سم زدایی قوی است. هنگامی که روی پوست استفاده می شود، عرق، میکروب ها و چرک را از منافذ شما بیرون می کشد تا یک اثر پاک کنندگی عمیق داشته باشد.
کمپرس زغال چوب برای پاکسازی عفونت های پوستی مفید است. به علاوه، می تواند به کاهش درد و تورم در ناحیه کمک کند تا توده شما سریعتر کوچک شود.
جهت ها:
زغال چوب فعال و پودر بذر کتان را در یک کاسه بریزید.
آنقدر با آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.
این خمیر را روی یک حوله کاغذی بمالید و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
بگذارید 10-15 دقیقه بماند.
این کار را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
هر گونه رشد غیرطبیعی در بدن باید توسط پزشک معاینه شود تا بیماری های جدی مانند سرطان را رد کند و همین امر برای توده های زیر بغل است.
پزشک ابتدا علت اصلی توده را تشخیص می دهد و سپس درمان مناسب را بر اساس آن تجویز می کند.
در صورت مشاهده این علائم هشدار دهنده، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:
اگر توده شروع به رشد کند
اگر توده دردناک باشد
اگر در توده احساس سفت شود
اگر با وجود درمان توصیه شده، توده بیش از یک هفته باقی بماند
اگر پس از فروکش کردن یا برداشتن با جراحی، توده عود کند

آیا شیردهی باعث ایجاد توده در زیر بغل می شود؟

بله از دو طریق
اولاً، ترشح ناکافی شیر مادر در دوران شیردهی می تواند باعث جمع شدن شیر در داخل مجرای شیر و نفوذ به بافت سینه اطراف شود. این حالت به عنوان گرفتگی شناخته می شود که باعث می شود سینه شما احساس سنگینی، سفت، متورم، حساس و دردناک کند.
دوم، محیط مرطوب گرم داخل مجرای شیر می تواند باعث ایجاد عفونتی به نام ورم پستان شود که باعث التهاب می شود که به بافت سینه اطراف گسترش می یابد. با توجه به اینکه در بافت سینه تا ناحیه زیر بغل پخش می شود، هر دوی این شرایط می توانند باعث تورم و توده در زیر بغل شوند.
کلام اخر
توده های زیر بغل باید توسط پزشک ارزیابی شوند تا خطر سرطان و سایر بیماری های جدی از بین برود.
به علاوه، تنها زمانی که بدانید چه چیزی باعث ایجاد توده شده است، می ‌توانید آن را درمان کنید، مگر اینکه ظرف یک یا دو هفته خود به خود از بین برود و عود نکند، در این صورت ممکن است بدون درمان پزشکی درمان شود.
به طور کلی، همیشه ایده خوبی است که هرگونه رشد غیرطبیعی در بدن توسط پزشک بررسی شود. این لزوما به هیچ چیز خطرناکی اشاره نمی کند، اما بهتر است در مورد سلامتی خود احتیاط کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search