پزشکی

بالارفتن اوره خون: علت و درمان

بالارفتن اوره خون

اورمی یک بیماری خطرناک پزشکی است که باعث تجمع اوره در خون می شود. اوره مواد زائدی است که کلیه ها معمولاً آنرا دفع آن کمک می کنند. اورمی یکی از علائم نارسایی کلیه است. وقتی کلیه ها نتوانند مواد زائد را به درستی فیلتر کنند، می توانند وارد جریان خون شوند.

در این مقاله به بررسی اثرات اورمی و اینکه برای درمان این عارضه چه می توان کرد، می پردازیم. این مقاله همچنین علائم و علل مختلف اورمی را پوشش می دهد.

اورمی چیست؟

اورمی به "ادرار در خون" ترجمه می شود.
کلیه ها به عنوان فیلترهای بدن عمل می کنند و از شر مواد زائد و بالقوه خطرناکی که از آن عبور می کنند خلاص می شوند. هنگامی که کلیه ها به خوبی کار نمی کنند، مواد زائد می توانند به خون برگردند.
اورمی یکی از عوارض نارسایی کلیه است، بنابراین درمان این بیماری مستلزم درمان کلیه ها است.
افراد مبتلا به اورمی معمولا پروتئین، کراتین و سایر مواد در خون خود دارند. این آلودگی می تواند تقریباً تمام سیستم های بدن را تحت تأثیر قرار دهد.
اکثر افراد مبتلا به اورمی علائم را تجربه می کنند. با این حال، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، که عامل خطر اصلی اورمی است، ممکن است تا زمانی که بیماری به طور قابل توجهی پیشرفت نکرده باشد، علائمی را تجربه نکنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اورمی در مقابل آزوتمی

ازوتمی بیماری دیگری است که در صورت عدم عملکرد صحیح کلیه ها ممکن است رخ دهد. این دو حالت می توانند همزمان رخ دهند.
در حالی که اورمی تجمع اوره در خون است، آزوتمی تجمع مواد زائد نیتروژن در خون است.
درمان
اورمی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. افراد مبتلا به اورمی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. درمان اورمی در خانه امکان پذیر نیست.
درمان بر علت اصلی اورمی متمرکز است. پزشک ممکن است داروهای فرد را برای برخی بیماری‌های خودایمنی تنظیم کند یا انسدادی مانند سنگ کلیه را با جراحی برطرف کند. داروهای فشار خون و دارو برای کنترل بهتر دیابت نیز ممکن است کمک کند.
اکثر افراد مبتلا به اورمی به دیالیز نیاز دارند. دیالیز از دستگاهی استفاده می کند که به عنوان یک "کلیه مصنوعی" عمل می کند که خون را فیلتر می کند.
برخی نیز ممکن است نیاز به پیوند کلیه داشته باشند، که ممکن است با جایگزینی کلیه بیمار با یک کلیه سالم از مشکلات بیشتر کلیه جلوگیری کند. مردم اغلب مجبورند سالها برای کلیه منتظر بمانند و ممکن است در حین انتظار نیاز به دیالیز داشته باشند.

علائم

علائم اورمی مشابه علائم بیماری مزمن کلیه است. این شباهت به این معنی است که افراد مبتلا به بیماری کلیوی که دچار نارسایی کلیه می شوند ممکن است متوجه اورمی نباشند.
افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید به طور منظم تحت آزمایش خون و آزمایش ادرار قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که کلیه هایشان به خوبی کار می کند.
توجه به این نکته مهم است که علائم بین افراد متفاوت است و می تواند تغییر کند، ابتدا بهبودی نشان می دهد و سپس دوباره بدتر می شود.
بیماری کلیوی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است، بنابراین افرادی که مشکوک به بیماری کلیوی یا اورمی هستند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. برخی از علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:
مجموعه ای از علائم به نام نوروپاتی اورمیک یا آسیب عصبی ناشی از نارسایی کلیه. نوروپاتی می تواند باعث گزگز، بی حسی یا احساس الکتریکی در بدن، به ویژه دست ها و پاها شود.
ضعف، خستگی و سردرگمی. این علائم با گذشت زمان بدتر می شوند و با استراحت یا تغذیه بهتر از بین نمی روند.
حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها. برخی از افراد ممکن است به دلیل این مشکلات وزن کم کنند.
تغییرات در آزمایش خون. اغلب، اولین علامت اورمی وجود اوره در خون در طول آزمایش خون معمول است.
افراد مبتلا به اورمی همچنین ممکن است علائم اسیدوز متابولیک را نشان دهند که در آن بدن اسید بیش از حد تولید می کند.
فشار خون بالا.
تورم، به ویژه در اطراف پاها و مچ پا.
پوست خشک و خارش دار.
تکرر ادرار، زیرا کلیه ها برای دفع مواد زائد سخت تر کار می کنند.

عوارض

اورمی در صورت عدم درمان می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. فرد مبتلا به اورمی ممکن است تشنج، از دست دادن هوشیاری، حملات قلبی و سایر علائم تهدید کننده زندگی داشته باشد. برخی به پیوند کلیه نیاز دارند.
نارسایی کلیه ممکن است به سایر اندام ها نیز آسیب برساند، بنابراین اورمی درمان نشده می تواند منجر به نارسایی کبد یا قلب شود.

علل

بیماری مزمن کلیوی یا CKD می تواند باعث نارسایی کلیه شود و فیلتر کردن مواد زائد و تمیز نگه داشتن خون را برای کلیه ها دشوار می کند.
چندین بیماری می تواند باعث بیماری مزمن کلیه شود، اما دو مورد از شایع ترین آنها دیابت و فشار خون بالا هستند. دیابت باعث افزایش خطرناک قند خون می شود که می تواند به کلیه ها، رگ های خونی، قلب و سایر اندام ها آسیب برساند.
فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی در کلیه ها آسیب برساند و آنها را ضعیف یا منبع مطمئن کند. این آسیب می تواند کار کلیه ها را سخت تر کند و در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود.
سایر علل بیماری کلیوی که می تواند منجر به اورمی شود عبارتند از:
بیماری های کلیوی ژنتیکی مانند بیماری کلیه پلی کیستیک.
مشکلات در شکل یا ساختار کلیه ها، معمولاً زمانی رخ می دهد که نوزاد هنوز در رحم رشد می کند.
بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.
گروهی از بیماری ها به نام گلومرولونفریت که به کلیه ها آسیب می رساند و باعث التهاب مزمن می شود و فیلتر کردن اوره را برای کلیه ها دشوار می کند.
انسداد در کلیه ها یا اطراف آن. سنگ کلیه بزرگ، تومورهای کلیه یا بزرگ شدن پروستات می تواند به کلیه ها آسیب برساند.
عفونت مزمن مجاری ادراری یا کلیه.

عوامل خطر

بیماری مزمن کلیه عامل خطر اصلی اورمی است. شرایطی که ممکن است خطر بیماری کلیوی را افزایش دهد عبارتند از:
سابقه خانوادگی بیماری کلیوی
دیابت
فشار خون بالا
بیماری قلبی
همچنین افراد مسن نسبت به افراد جوان بیشتر مستعد نارسایی کلیه و اورمی هستند. آفریقایی-آمریکایی ها، آمریکایی های آسیایی، جزایر اقیانوس آرام و آمریکایی های اسپانیایی تبار ممکن است در برابر بیماری کلیوی آسیب پذیرتر باشند.
افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که دیالیز نمی‌شوند یا از توصیه‌های درمانی پزشک خود پیروی نمی‌کنند، ممکن است بیشتر از دیگران دچار نارسایی کلیه و اورمی شوند.

پیشگیری

افراد مبتلا به بیماری کلیوی ممکن است با پیروی از برنامه درمانی تجویز شده توسط پزشک بتوانند از اورمی پیشگیری کنند. با این حال، بهترین استراتژی برای جلوگیری از اورمی، جلوگیری از نارسایی کلیه در وهله اول است.
کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا و دیابت با یک سبک زندگی سالم امکان پذیر است. حفظ شاخص توده بدنی یا BMI سالم، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و فعال ماندن از نظر بدنی می تواند کمک کند.

چشم انداز و اثرات بلند مدت

بیماری کلیوی یک بیماری مزمن است که می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی بالقوه کشنده شود. افرادی که به اورمی مبتلا می شوند ممکن است در اثر نارسایی کلیه بمیرند، به خصوص اگر تحت درمان قرار نگیرند.
یک مطالعه منبع معتبر در سال 1998، 139 فرد مبتلا به اورمی را تا 5 سال تحت نظر داشت که 30 درصد آنها فوت کردند.
افرادی که پیوند کلیه دریافت می کنند، به عنوان درمانی برای نارسایی کلیه، بیشتر از افرادی که دیالیز می شوند، زنده می مانند.
برخی از افراد به دلیل یک بیماری موقت و قابل درمان، مانند انسداد در کلیه ها یا بزرگ شدن پروستات، به اورمی مبتلا می شوند. چشم انداز آنها بستگی به این دارد که آیا کلیه ها به طور دائم آسیب می بینند و آیا اورمی آنها به سایر اندام ها آسیب می رساند یا خیر.
نتیجه
اورمی یک وضعیت پزشکی بالقوه کشنده است که معمولاً نشانه یک بیماری مزمن است.
بقای طولانی مدت و کیفیت زندگی یک فرد به عواملی مانند سن، سلامت کلی، کیفیت درمان و علت اورمی بستگی دارد.
افراد در صورت داشتن درمان سریع می توانند از اورمی جان سالم به در ببرند. با این حال، هیچ کس نباید درمان مشکوک به اورمی را به تعویق بیندازد و باید اطمینان حاصل کند که از یک پزشک متخصص در نارسایی کلیه درمان دریافت می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search