پزشکی

هموروئید (بواسیر): 9 درمان خانگی برای کاهش ناراحتی

درمان های خانگی برای هموروئید

هموروئید پرولاپس وریدهای متورم واقع در داخل راست روده هستند که به طور ناگهانی از مقعد بیرون می ‌زنند. اینها با هموروئید خارجی که روی پوست مقعد یا اطراف آن رخ می دهد و هموروئید داخلی که در داخل راست روده باقی می ماند متفاوت است.

هموروئید پرولاپس معمولاً دردناک نیست، اما می تواند باعث خونریزی، خارش و ناراحتی شود، به ویژه در هنگام نشستن یا در حین اجابت مزاج. اکثر آنها بدون عارضه هستند، اما برخی از هموروئیدهای به شدت پرولاپس شناخته شده است که می ترکند، لخته ایجاد می کنند، یا در عضلات مقعد به دام می افتند و جریان خون را از دست می دهند.
در بسیاری از موارد، هموروئید افتاده به خودی خود کوچک می شود یا با درمان های ساده و خانگی برطرف می شود. برای کسانی که این کار را نمی کنند ممکن است به داروها یا جراحی نیاز باشد.
هموروئید توده های بافتی با رگ های خونی، ماهیچه ها و رشته های الاستیک موجود در مسیر مقعدی هستند. در حالی که اکثر مردم فکر می ‌کنند هموروئید غیرطبیعی است، حقیقت این است که همه به آن مبتلا هستند.

بیشتر بدانید: هموروئید یا بواسیر- تشخیص و درمان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

هموروئید: علل، علائم و راه حل هایی برای کاهش ناراحتی

با این حال، زمانی که هموروئیدهای اطراف مجرای مقعد و راست روده بزرگ شده و با خون غرق می شوند، علائم ایجاد می کنند. هموروئید بزرگ شده که به آن بواسیر هم می گویند، باعث ناراحتی، درد و تحریک میلیون ها نفر شده است.
بواسیر شایع است و بیشتر در افراد بین 45 تا 65 سال رخ می دهد. حدود 75 درصد از مردم در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر انبوه بواسیر قرار گرفته اند.
یک مورد هموروئید یک موضوع خیلی جدی نیست. آنها معمولاً خود به خود از بین می روند، اما برای جلوگیری از عوارض شدید باید از هموروئیدهای طولانی مدت همراه با خونریزی مراقبت کرد.
خوشبختانه، شما می توانید با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود و آزمایش چند درمان ساده و طبیعی، علائم هموروئید بزرگ را کاهش دهید.

علائم رایج هموروئید پرولاپس عبارتند از:

یک توده بدون درد: برآمدگی نرم و بدون درد اغلب برای اولین بار هنگام پاک کردن پس از اجابت مزاج کشف می شود. در معاینه، برآمدگی خارج از دهانه راست روده به نام مقعد بیرون زده است.
خونریزی: خون قرمز روشن، چه روی دستمال توالت یا خود مدفوع، با هموروئید پرولاپس شایع است. خون قرمز تیره نشان می دهد که خونریزی بیشتر از روده بزرگ قرار دارد.
خارش و سوزش: خارش مقعد با پرولاپس هموروئید شایع است. پوست اطراف مقعد نیز ممکن است تحریک شده باشد.
ترشحات مخاطی: این نسبتا سفید و خمیری است و می تواند در نتیجه التهاب رکتوم ایجاد شود. ممکن است پس از پاک کردن، مخاط را روی مدفوع یا دستمال توالت مشاهده کنید.
بوی بد: اگر مخاط وجود داشته باشد، ممکن است بوی بدی داشته باشد.
تخلیه ناقص: این احساسی است که روده شما حتی پس از اجابت مزاج همچنان پر است.
نشت مدفوع: که به عنوان بی اختیاری مدفوع نیز شناخته می شود، به دلیل بیرون زدگی بافت ها در خارج از مقعد ایجاد می شود که باعث می شود آثار مدفوع به بیرون نشت کند.

عوارض پرولاپس هموروئید

هموروئید پرولاپس ممکن است به شدت متورم شود و حرکات روده را مسدود کرده و باعث خونریزی قابل توجهی شود. اگر هموروئید بزرگ باشد، پارگی ورید زیرین می‌تواند باعث خونریزی شدید و افت شدید فشار خون و در نتیجه سرگیجه، سبکی سر و در موارد نادر شوک و مرگ شود.
سایر عوارض جدی هموروئید پرولاپس عبارتند از:
ترومبوز وریدی: این زمانی است که یک لخته خون در داخل یک سیاهرگ هموروئیدی تشکیل می شود که جریان خون را مسدود کرده و باعث تورم دردناک بافت ها می شود. برخی از هموروئیدهای ترومبوز به اندازه یک انگور یا حتی بزرگتر هستند.
استرانگوله شدن. این زمانی است که هموروئید در ماهیچه های مقعد به دام می افتد (محبوس می شود) و جریان خون به طور کامل از بین می رود (خفه می شود). این می تواند منجر به درد شدید و مرگ سریع بافت و قانقاریا شود.

بیشتر بدانید: هموروئید: علل، درمان ها و پیشگیری

راه های طبیعی برای درمان هموروئید بزرگ شده

در اینجا چند درمان خانگی برای هموروئید آورده شده است.

بیشتر بخوانید: درمان های خانگی هموروئید - بواسیر

1. یک کیسه یخ بزنید

استفاده از کیسه یخ می تواند به تسکین ناراحتی ناشی از هموروئید کمک کند
اولین و مهمترین چیزی که می توانید برای کاهش التهاب و ناراحتی انبوه ها تضمین کنید یک کیسه یخ است. استفاده از کیسه یخ روی بواسیر ملتهب به شدت توصیه می شود.
یک کیسه یخ می تواند با موفقیت رگ های خونی را منقبض کند، تورم را کاهش دهد و به شما تسکین فوری درد مرتبط را بدهد.
استفاده از کمپرس یخ در ترکیب با نرم کننده های مدفوع و داروهای تسکین دهنده درد، طبق گزارش ها، بواسیر پرولاپس ترومبوزه شده را در 10 تا 14 روز از بین می برد.
نحوه استفاده:
یک کیسه یخ یا یک تکه یخ نیمه ذوب شده در پارچه پیچیده شده را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده حدود 10 دقیقه قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا زمانی که هموروئید از بین برود.
حتی می توانید از یک بسته کوچک سبزیجات منجمد مانند نخود فرنگی یا ذرت استفاده کنید. آن را در یک حوله بپیچید و سپس آن را سه بار در روز به مدت 20 دقیقه روی هموروئید بمالید.

2. ناحیه مورد نظر را با ژل آلوئه ورا ماساژ دهید

آلوئه ورا یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان هموروئید است. خواص ضد التهابی و درمانی آلوئه ورا به کاهش سوزش و سوزش ناشی از هموروئید متورم کمک می کند.
آلوئه ورا هم برای هموروئید داخلی و هم برای هموروئید خارجی قابل استفاده است. یک مطالعه استفاده موضعی از کرم حاوی 0.5٪ پودر عصاره آلوئه ورا را به عنوان یک درمان موثر برای شقاق مزمن مقعد تایید کرد.
نحوه استفاده:
برای درمان بواسیر خارجی، کمی ژل آلوئه ورا را مستقیماً روی مقعد خود بمالید و به آرامی ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید. این درمان ساده درد شما را کاهش می دهد و احساس سوزش را تسکین می دهد.

3. حمام سیتز بگیرید

حمام سیتز یک حمام آب گرم است که فضای بین راست روده، باسن و هیپ ها را آرام می کند.
از یک وان حمام کوچک استفاده کنید و مطمئن شوید که قسمت های خصوصی شما با آب پوشانده شده است. حمام نشسته می تواند خارش و التهاب اطراف ناحیه مقعد شما را تسکین دهد.
حمام آب نشسته دو بار در روز به مدت 10 دقیقه (بدون مواد افزودنی در آب) برای بیماران مبتلا به درد مقعد، خارش و سوزش مفید است. حمام سیتز نتایج امیدوارکننده ای را در افراد مبتلا به هموروئید ترومبوز نشان داده است.
متخصصان حمام نشستن 20 دقیقه ای، دو تا سه بار در روز، پس از هر بار اجابت مزاج را توصیه می کنند. سپس به آرامی ناحیه مقعد را خشک کنید.

4. مصرف فیبر غذایی خود را افزایش دهید

پر کردن غذاهای فیبری می تواند باعث منظم شدن حرکات روده شما شود. عملکرد سالم روده می تواند به شما در جلوگیری از خطرات آتی انبوه کمک کند.
فیبر غذایی به ایجاد حجیم در روده کمک می کند، که مدفوع شما را نرم نگه می دارد تا بتواند به راحتی از رکتوم عبور کند و مجبور نباشید در حین اجابت مزاج فشار بیاورید.
یک مطالعه در سال 2006 که در مجله آمریکایی گوارش منتشر شد، از اثرات مفید مداوم مصرف فیبر در درمان هموروئیدهای علامت دار و خونریزی دهنده حمایت کرد.
غذاهای غنی از فیبر عبارتند از:
میوه های تازه مانند گلابی، موز، سیب، تمشک و انجیر
سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، نخود سبز و کنگر فرنگی
غلات کامل مانند بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای و جو
حبوبات مانند لوبیا و عدس
توجه: برای جلوگیری از گاز، گرفتگی معده و نفخ، مصرف فیبر خود را به تدریج افزایش دهید.

5. حرکات روده خود را با پوسته پسیلیوم راحت کنید

پوسته پسیلیوم که معمولاً با نام ispaghula شناخته می شود منبع طبیعی فیبر است که از پوسته دانه های گیاه Plantago ovata تهیه می شود.
پوسته پسیلیوم مکملی است که با خیساندن آب در روده و تشکیل یک حالت ژل مانند برای حمل غذا از طریق دستگاه گوارش، حجم لازم را برای غذا فراهم می کند.
بیماران هموروئیدی می توانند خواص ملین پوسته پسیلیوم را به دلیل نقش آن در بهبود احتقان روده و ارتقای سلامت کلی گوارش تضمین کنند.
توجه: در صورت مصرف این مکمل، حتماً آب زیادی بنوشید.

6. خود را با آب کافی هیدراته کنید

مصرف آب کافی ساده ترین راهبرد برای حفظ عملکرد روان دستگاه گوارش شما است.
وقتی از هموروئید داخلی یا خارجی رنج می برید، مصرف آب خود را افزایش دهید. سعی کنید حداقل 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید.
مصرف آب کافی به تمیز کردن سیستم داخلی شما کمک می کند و کل بدن شما را هیدراته می کند. همچنین حرکات روده را تسهیل می کند و مدفوع را نرم نگه می دارد و نیاز به زور زدن را کاهش می دهد.
هنگامی که به اندازه کافی آب و سایر مایعات نمی نوشید، روند دفع مواد زائد از بدن کند می شود و می تواند در روده جمع شود. نتیجه مدفوع سفت است که مشکل هموروئید را بدتر خواهد کرد.

انواع هموروئید

نوع هموروئید شما بستگی به محل وقوع آنها دارد.

1. هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در عمق رکتوم قرار دارد. آنها قابل مشاهده نیستند و نمی توان آنها را احساس کرد. هموروئید داخلی با خونریزی بدون درد همراه است.
این تورم های بدون درد را می توان به چهار درجه طبقه بندی کرد:
درجه 1 این هموروئیدها در امتداد پوشش مقعد یافت می شوند و هیچ آسیبی ندارند.
درجه 2 این هموروئیدها در امتداد پوشش مقعد یافت می شوند. آنها هنگام دفع مدفوع بیرون می آیند و پس از آن خود به خود برمی گردند.
درجه 3 اینها به عنوان هموروئید پرولاپس شناخته می شوند. چنین هموروئیدی برای بازگشت به داخل مقعد نیاز به فشار فیزیکی توسط بیمار دارد.
درجه 4 این هموروئیدها در خارج از مقعد آویزان هستند و نمی توان آنها را با فشار به داخل هل داد. هموروئید داخلی درجه 4 می تواند به دلیل درد و تورم باعث ناراحتی عمده شود.

2. هموروئید خارجی

هموروئید خارجی تورم هایی هستند که نزدیکتر به مقعد شما قرار دارند و با وجود رشته های درد مشخص می شوند. آنها احتمالاً با درد و خونریزی همراه هستند.

علل بواسیر

هموروئید بزرگ شده یک وضعیت پزشکی معمولی است که اکثر ما از آن می ترسیم.
آنها می توانند ناشی از فشار بیش از حد بر رگ های خونی داخل و اطراف مقعد باشند. این باعث می شود بافت مقعد و رگ های خونی متورم و ملتهب شوند. بواسیر ملتهب می تواند خونریزی کند، اغلب در طول اجابت مزاج.
اگرچه عوامل ایجادکننده خاصی وجود دارد که می تواند منجر به مشکلات هموروئید شود، برخی از افراد ممکن است به دلایل نامعلومی به هموروئید مبتلا شوند. عوامل زیر می توانند علل اولیه باشند:
یبوست
زور زدن در هنگام اجابت مزاج، به دلیل ناتوانی در اجابت مزاج طبیعی
حرکت محدود که با دوره های ثابت نشستن یا ایستادن مشخص می شود
کار فیزیکی مانند بلند کردن اجسام سنگین که می تواند فشار بیشتری را بر ناحیه لگن وارد کند
سرفه های مداوم
مصرف ناکافی فیبر و مایعات
چاق بودن یا اضافه وزن
عطسه های مکرر
اسهال مکرر
رابطه مقعدی

علائم و نشانه های هموروئید

هموروئید ممکن است همیشه باعث درد یا ناراحتی نشود. شما ممکن است از حضور آنها غافل باشید زیرا آنها خود به خود پاک می شوند. علائمی که ممکن است رخ دهد عبارتند از:
خونریزی هنگام دفع مدفوع
حرکات روده دردناک
سوزش مقعد
خارش و درد در اطراف مقعد
تورم در اطراف ناحیه مقعد
ترشحات مخاطی از مقعد
ناراحتی و میل به اجابت مزاج حتی بلافاصله پس از مراجعه به توالت
هموروئیدهای آویزان که باید با استفاده از انگشتان خود پس از اجابت مزاج به عقب رانده شوند

درمان هموروئید

هموروئید اغلب با ناتوانی در دفع مدفوع مرتبط است. اطمینان از عملکرد سالم روده، کلید درمان و اجتناب از بواسیر است.
درمان پزشکی
جدای از درمان های مرسوم و تغییرات سبک زندگی، موارد دائمی بواسیر را می توان با موارد زیر درمان کرد:
پمادهای قابض برای کوچک کردن هموروئید متورم.
هموروئیدکتومی و هموروئیدوپکسی برای استخراج هموروئیدهای بزرگ شده.
جراحی هموروئید – این عمل در مواردی توصیه می شود که اکثر درمان ها جواب نمی دهند. مهمترین عاملی که برای برداشتن جراحی باید در نظر گرفته شود، شدت هموروئید است.
روش های پزشکی استاندارد کم تهاجمی:
بستن نوار لاستیکی - این شامل بستن هموروئید بزرگ شده با یک نوار لاستیکی است که جریان خون را به هموروئید قطع می کند. بواسیر پس از 2 تا 10 روز چروک می شود و می افتد.
اسکلروتراپی - برای کوچک کردن بواسیر نیاز به تزریق یک محلول شیمیایی دارد.
انعقاد الکتریکی - این شامل سوزاندن بافت ملتهب با استفاده از لیزر یا نور مادون قرمز است.
هدف اولیه در درمان هموروئید کاهش فشار اضافی روی کف لگن است که می ‌تواند عملکرد سالم روده را مختل کند.
رژیم غذایی سرشار از غذاهای فیبری مانند سبزیجات، میوه ها و غلات و مقدار کافی آب به کاهش مشکلات روده شما و کاهش درد و ناراحتی مرتبط کمک می کند.

تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از هموروئید بزرگ

معرفی برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به طور کلی بی نظمی روده شما را کاهش دهد.
هنگامی که عملکرد طبیعی روده دارید، در وهله اول احتمال تشدید هموروئید یا ایجاد آن را از بین می برید.
این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:
مقدار فیبر را در رژیم غذایی خود به تدریج افزایش دهید. روزانه 7 تا 20 گرم فیبر مصرف کنید. منابع خوب فیبر شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، لوبیا، حبوبات، دانه ها، جو دوسر و کلم بروکلی است.
برای نرم نگه داشتن مدفوع، مقدار زیادی مایعات به خصوص آب در رژیم غذایی خود بگنجانید. از کافئین و الکل خودداری کنید.
تمایل خود را برای دفع مدفوع نادیده نگیرید. تاخیر در اولین تماس می تواند عملکرد طبیعی روده شما را مختل کند.
از مصرف داروهایی مانند کدئین که به عنوان یک عارضه جانبی باعث یبوست می شود خودداری کنید.
سعی کنید وزن بدن خود را سالم نگه دارید. اضافه وزن می تواند باعث التهاب در ناحیه مقعد شما شود.
از سبک زندگی بی تحرک بپرهیزید. یک رژیم ورزشی را دنبال کنید تا روده های خود را در حال حرکت نگه دارید و از یبوست جلوگیری کنید.
اقدامات پیشگیرانه باید انجام شود

اقدامات پیشگیرانه در برابر هموروئید

برای جلوگیری از هموروئید، رعایت بهداشت و عادات سالم روده مهم است. نکات زیر ممکن است به شما در کاهش ناراحتی و درد مرتبط با بواسیر کمک کند:
اول از همه، ناحیه مقعد خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید.
بعد از هر بار اجابت مزاج از دستمال مرطوب برای تمیز کردن ناحیه مقعد استفاده کنید.
زمان خود را روی صندلی توالت محدود کنید.
فشار زیادی برای اجابت مزاج وارد نکنید.
وقتی میل به اجابت مزاج دارید، هر چه زودتر بروید.
هنگام نشستن روی صندلی توالت برای اجابت مزاج، حالت چمباتمه زدن را امتحان کنید یا خود را در سطح بالا قرار دهید و پاهای خود را روی چهارپایه قرار دهید. این کار با تغییر موقعیت مجرای مقعدی، حرکت روده شدیدتر را تسهیل می کند.
برای جلوگیری از یبوست، مصرف فیبر و مایعات غذایی خود را بهبود بخشید.

عوامل خطر: چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

برخی از افراد به دلیل عوامل مختلف از جمله موارد زیر بیشتر از هموروئید بزرگ رنج می برند.
استعداد ژنتیکی برای ایجاد توده ها، که با وریدهای رکتوم ضعیف ژنتیکی، دیواره سیاهرگ رکتوم ضعیف یا دریچه های وریدی ضعیف مشخص می شود.
یبوست مزمن
بارداری، که می تواند فشار بیشتری بر لگن شما وارد کند
شیوه زندگی کم تحرک
تضعیف پیشرونده مرتبط با سن (بالای 50 سال)
برخی بیماری ها مانند سیروز و بیماری های التهابی روده

عوارض مرتبط با هموروئید

توده ها به ندرت می توانند شما را در موقعیت پیچیده ای قرار دهند، اما موارد مداوم یا شدید انبوه ممکن است باعث مشکلات دیگری شود که شامل موارد زیر می شود:
از دست دادن خون و کم خونی در اثر خونریزی از بواسیر طولانی مدت می تواند باعث از دست دادن خون و در نتیجه کمبود آهن شود.
لخته شدن در رگ‌های خونی بواسیر پرولاپس می ‌تواند در صورت بیرون ماندن، منبع خون خود را از دست بدهد. این می تواند باعث تشکیل لخته های خون (ترومبوز) شود که می تواند بسیار دردناک باشد.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چه زمانی در مورد هموروئید با پزشک مشورت کنید

رزرو وقت برای یک مورد هموروئید ممکن است برای شما شرم آور باشد و ممکن است فقط با فکر کردن به آن تمایلی نداشته باشید.
بواسیرها معمولاً خود به خود یا با درمان‌های خانگی ساده و درمان‌های بدون نسخه از بین می‌روند، اما یک مورد طولانی‌مدت از بواسیرها باید با تشخیص مناسب برطرف شود.
اگر علائم مداوم یا شدید دارید، مانند اینکه دستمال توالت شما بیش از حد معمول با خون لکه شده است، با پزشک خود مشورت کنید. همیشه باید خونریزی مقعدی خود را بررسی کنید.
پزشک عمومی شما سابقه پزشکی شما را می پرسد و معاینه فیزیکی شکم و مقعد شما را انجام می دهد. این ممکن است ناراحت کننده باشد اما برای درک وضعیت شما ضروری است. همچنین ممکن است پزشک آزمایشاتی را برای شما تجویز کند تا وضعیت شما را ارزیابی کند و احتمال وجود سایر مشکلات آنورکتال مانند شقاق و آبسه یا سایر بیماری های جدی روده و مقعد مانند کولیت و سرطان روده یا رکتوم را رد کند.
همچنین ممکن است پزشک برای شما سیگموئیدوسکوپی و آنوسکوپی را تجویز کند تا دید واضحی از داخل راست روده و مقعد شما داشته باشد تا در صورت وجود هر گونه هموروئید داخلی را تشخیص دهد.
کلمه پایانی
ترکیب غذاهای فیبردار، مقادیر کافی آب و چند اصلاح رفتاری در سبک زندگی شما می تواند به شما در حفظ عملکرد سالم روده کمک کند. حرکت آرام روده لزوما می تواند به شما در مدیریت بواسیر و حمایت از سلامت آنورکتال کمک کند.
عادات سبک زندگی سالم می تواند در وهله اول از ایجاد هموروئید جلوگیری کند. این امر به ویژه اگر سن شما بالاست و بیشتر مستعد یبوست هستید صادق است.
تغییرات اندک در رژیم غذایی و فعالیت بدنی می تواند تفاوت زیادی بین ابتلا به هموروئید و نداشتن آن ایجاد کند.

منبع: + +

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search