پزشکی

10 علامت هشداردهنده بار سمی اضافه در بدن

نشانه های سموم اضافی در بدن

سموم مواد مضری هستند که یا در طی فرآیندهای متابولیک در بدن تولید می شوند یا به طور روزانه بلعیده می شوند، استنشاق می شوند و از طریق پوست منقبض می شوند.

بدن انسان مکانیسم های داخلی برای از بین بردن این سموم دارد. کبد و کلیه ها اندام های سم زدایی اولیه هستند که سموم را از خون تصفیه می کنند و سپس از طریق عرق دفع یا آزاد می شوند.
اگر بدن نتواند این سموم را به درستی دفع کند، به مرور زمان تجمع یافته و سمی می شوند. شناخته شده است که این مواد شیمیایی آنزیم های خاصی را که برای عملکردهای ضروری بدن مورد نیاز هستند، مهار می کنند. علاوه بر این، اضافه بار سمی می تواند به بافت های شما آسیب برساند، عملکرد اندام ها را به خطر بیندازد، و در نتیجه باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی شود.

در این مقاله:
انواع سموم
چگونه سموم وارد بدن می شوند؟
علائم هشدار دهنده اضافه بار سموم
هورمون هایی که به طور معمول تحت تاثیر بیش از حد سمی هستند
نکات و روش های مفید برای سم زدایی بدن
آیا سطوح بالای سموم می تواند باعث دیابت شود؟
آیا سطوح بالای سموم در هوا نیز می تواند منجر به سرطان پوست شود؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع سموم

سموم اساساً مواد شیمیایی هستند که به صورت بیولوژیکی یا مصنوعی تولید می شوند.
سموم طبیعی معمولاً در غذاهای گیاهی و حیوانی وجود دارند، در حالی که سموم مصنوعی در گازهای صنعتی، داروها، آلاینده‌های محیطی و آفت‌کش‌های شیمیایی وجود دارند که می‌توانند مستقیماً یا از طریق زنجیره‌های غذایی آلوده وارد بدن شوند.
سموم متابولیک محصولات جانبی فعالیت های متابولیکی مختلف در داخل بدن هستند.

چگونه سموم وارد بدن می شوند؟

سموم یا در داخل بدن تولید می شوند یا از راه های زیر وارد بدن می شوند:
سموم ممکن است از راه های متعددی وارد جریان خون شوند: استنشاق، بلع، تزریق و قرار گرفتن در معرض پوست و چشم.
همچنین ممکن است سموم در طول زمان از افزایش تولید یا کاهش دفع در بدن ایجاد شوند.
بیماری هایی مانند بیماری مزمن کلیه و بیماری کبد می توانند باعث تجمع سموم شوند که می تواند سیستم بدن را مختل کند.
سرکوب سیستم ایمنی و برخی کمبودهای آنزیمی ژنتیکی نیز ممکن است حساسیت به تجمع سم در بدن یا کاهش دفع سم را افزایش دهد.
استفاده بی رویه از عوامل دارویی نیز ممکن است منجر به مسمومیت شود. از این رو، این عوامل باید به طور منظم تحت راهنمایی یک متخصص بهداشت تجویز شوند.
مصرف مواد مخدر غیرقانونی نیز عامل تعیین کننده مهمی در ورود سموم به جریان خون است.

علائم هشدار دهنده اضافه بار سموم

تجمع سموم در بدن می تواند منجر به مشکلات زیر شود:
1. یبوست
یبوست می تواند در نتیجه اضافه بار سموم در بدن رخ دهد
سموم و اثرات نامطلوب عوامل دارویی ممکن است باعث یبوست شوند. سموم و عوامل قابل توجهی که ممکن است باعث یبوست شوند عبارتند از: سرب، آنتی کولینرژیک ها، مخدرها، داروهای ضد افسردگی، داروهای روانپزشکی، ضد تشنج ها و ویتامین D بیش از حد.(1)
2. افزایش وزن
بسیاری از سموم محیطی می توانند بر متابولیسم و هورمون ها تأثیر بگذارند و منجر به افزایش وزن شوند.
هنگامی که بدن در معرض سموم بیش از حد قرار می گیرد و نمی تواند آنها را به طور موثر دفع کند، سموم ممکن است به عنوان چربی ذخیره شوند تا از گردش آنها در جریان خون جلوگیری شود. این ممکن است منجر به عوارض جانبی مختلف سلامتی مانند دیابت شود. (2)
سمومی که می توانند باعث افزایش وزن شوند عبارتند از:
آفت کش ها
پلاستیک ها
بازدارنده های شعله
فتالات ها
پارابن
بیسفنول A (BPA)
فلزات سنگین (سرب، جیوه، آرسنیک)
پاک کننده ها و حلال های شیمیایی
آلودگی هوا از کارخانه ها
3. خستگی مداوم
خستگی مداوم می تواند نشانه وجود سموم اضافی در بدن باشد
سموم محیطی ممکن است متابولیسم عضلانی را مختل کنند که ممکن است منجر به درد عضلانی و خستگی مداوم شود. (2)
اکثر افرادی که خستگی مداوم به دلیل سموم شیمیایی را تجربه می کنند ممکن است محرک هایی مانند استفاده تفریحی از مواد مخدر، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و بازسازی یا نقل مکان به خانه جدید را به خاطر بیاورند.
خستگی همچنین ممکن است در نتیجه بی خوابی ناشی از سموم و کمبود خواب آرام باشد. (3) سمومی که می توانند باعث خستگی مداوم شوند عبارتند از:
متیلن کلراید
آفت کش ها
سرب
جیوه
کادمیوم
آرسنیک
آلومینیوم
نیکل
نقره
بریلیم
قلع
4. مشکلات پوستی
سموم می توانند از طریق پوست جذب شوند و باعث تحریک و آسیب پوست شوند.
مواجهه شغلی با مواد شیمیایی عامل تعیین کننده مهمی در شرایط پوستی مانند درماتیت تماسی تحریک کننده، درماتیت تماسی آلرژیک، سرطان های پوست، عفونت های پوستی و آسیب های پوستی است. (4)
سمومی که می توانند باعث مشکلات پوستی شوند عبارتند از:
فلزات
رزین های اپوکسی و اکریلیک
مواد افزودنی لاستیکی
واسطه های شیمیایی
مواد شیمیایی کشاورزی (آفت کش ها و کودها)
مواد شیمیایی تجاری
اسیدها، بازها، عوامل اکسید کننده یا کاهنده
مواد شوینده
عوامل پاک کننده ضعیف
5. سردرد و میگرن
سردرد ممکن است نشانه ای از سموم مختلف باشد. سمیت مونوکسید کربن و سیانید از علل شایع سردردهای ناشی از سم هستند. (5) (6)
عواملی که باعث گشاد شدن عروق می شوند مانند نیتروگلیسیرین نیز ممکن است جریان خون را به مغز افزایش دهند و در نتیجه سردرد ایجاد کنند. علل دیگر عبارتند از متیلن کلراید، آفت کش ها، مواد شیمیایی، عدم تعادل هورمونی و ترک.
6. نوسانات خلقی
برخی از سموم ممکن است بر سیستم عصبی و غدد درون ریز تأثیر بگذارند و باعث مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، تغییرات خلقی و اختلالات خواب شوند.
الکل، مصرف مواد مخدر غیرقانونی و عوامل دارویی نیز عوامل روانی و عاطفی تعیین کننده خلق و خو هستند. مونوکسید کربن و آفت‌کش‌ها نیز می‌توانند باعث مرگ سلول‌های عصبی در اثر کاهش اکسیژن، اختلال در شناخت و منجر به زوال عقل شوند.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نوروتوکسین ها ممکن است منجر به اثرات غیرقابل برگشت و اختلالات دژنراتیو مغز شود. سمومی که می توانند باعث نوسانات خلقی شوند عبارتند از: (7)
ترکیبات آلی فرار (VOCs)
خروج گازهای فرمالدئید
عطرهای مصنوعی
استایرن و زایلن (رنگ و حلال)
تولوئن (خودرو)
فتالات ها و بنزن ها (محصولات بهداشتی)
فتالات (خوشبو کننده هوا، شمع و پلاستیک)
قارچ
7. بوی بد دهان
بوی بد دهان می تواند نشان دهنده اضافه بار سموم در بدن باشد
بوی بد دهان که به نام تنفس بد نیز شناخته می شود، ممکن است نشان دهنده یک فرآیند زمینه ای باشد نه به دلیل خوردن غذای اشتباه یا فراموش کردن مسواک زدن.
تنفس میوه ای ممکن است ناشی از تجمع کتون ها، به طور عمده استون، در بدن باشد، که در طول کتواسیدوز دیابتی (DKA)، کنترل غیرقابل تنظیم قند خون در بدن بیماران دیابتی رخ می دهد و یک اورژانس پزشکی است. (8)
سمیت آرسنیک همچنین ممکن است باعث تغییر در بوی نفس شود و بویی شبیه سیر به نفس بدهد. (9) سمیت سیانید نیز ممکن است تنفس فرد را مختل کند و بوی «بادام تلخ» بدهد، اما تشخیص آن ممکن است سخت باشد. (5)
8. درد و اسپاسم عضلانی
الکل، عدم تعادل الکترولیت ها و اثرات نامطلوب دارویی عللی هستند که می توانند منجر به میوپاتی شوند. (10)
میوپاتی های سمی می توانند به صورت درد عضلانی، گرفتگی عضلانی و ضعف شدید عضلانی همراه با رابدومیولیز (مرگ فیبرهای عضلانی، آزاد شدن محتویات سمی در گردش خون) ظاهر شوند و باعث نارسایی کلیوی و مرگ احتمالی شوند. (10)
9. بی خوابی
بی خوابی ممکن است از علل مختلف ناشی شود: محیطی، ارثی، روانی و رفتاری. (11)
مصرف کافئین و الکل و سیگار کشیدن نزدیک به زمان خواب ممکن است منجر به اختلالات خواب و بی خوابی شود. (11) این علل بی خوابی معمولاً کوتاه مدت و برگشت پذیر هستند و ممکن است با رعایت بهداشت خواب بهبود یابند. (11)
10. گرم شدن بیش از حد بدن و تعریق
گرمای بیش از حد بدن و تعریق می تواند نشان دهنده اضافه بار سموم باشد
برخی از مواد و سموم مانند کافئین، ارگانوفسفره، MDMA و اکستازی ممکن است اثرات سمپاتومیمتیک را در بدن افزایش دهند، تنظیم حرارت را افزایش داده و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد بدن و تعریق می شوند. (12)
سمیت کولینرژیک ناشی از ارگانوفسفره‌ها که در آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها یافت می‌شود، می‌تواند تعریق را در کنار سایر اثرات سیستمیک افزایش دهد. (13)

هورمون هایی که به طور معمول تحت تاثیر بیش از حد سمی هستند

مقدار زیادی سموم می توانند به مرور زمان عملکرد هورمونی را مختل کنند. مشخص شده است که مصرف بیش از حد محصولات لبنی می تواند عملکرد هورمون ها را به دلیل وجود هورمون های رشد مختل کند. (14)
طیف گسترده ای از کالاهای بسته بندی شده خوراکی حاوی xenoestrogens (اجزای BPA) هستند که منجر به قرار گرفتن در معرض و عدم تعادل هورمونی می شود. اضافه بار سمی به صورت افزایش وزن، تیرگی مغزی، خستگی، بی خوابی، درد عضلانی، درد و نوسانات خلقی ظاهر می شود. (14)
نکات و روش های مفید برای سم زدایی بدن

نکات مفید برای سم زدایی بدن

در اینجا چند دستورالعمل ساده برای به حداقل رساندن تجمع سمی در بدن شما وجود دارد:
رژیم‌های سم‌زدایی ارگانیک با مواد غذایی کامل و کاهش وزن برای از بین بردن سموم اضافی به کار گرفته شده‌اند که به طور بالقوه منجر به عادات سبک زندگی بهتر می‌شود و در نتیجه بهزیستی را افزایش می‌دهد.
روی آوردن به محصولات فاقد فتالات و پارابن مانند مرطوب کننده ها، صابون ها، شستشوی بدن، شامپوها، رنگ موها و آرایش، قرار گرفتن در معرض سموم را به حداقل می رساند.
مصرف محصولات ارگانیک همچنین می تواند قرار گرفتن در معرض سموم مورد استفاده در کشاورزی مانند آفت کش ها را محدود کند.
مطالعات نشان می دهد که ویتامین های C و E و عصاره سیر می توانند به حذف سموم مختلف، در درجه اول سرب، از بدن کمک کنند. (15) سیر جذب سموم را در استخوان ها و بافت های نرم کاهش می دهد. ویتامین‌های C و E به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی‌شان، آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهند و به بدن اجازه می‌دهند تا از آسیب‌های ناشی از سرب و سموم بهبود یابد.
نصب فیلترهای آب و تصفیه کننده هوا در خانه می تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض سموم کمک کند.
فعالیت بدنی و ورزش راه های عالی دیگر برای سم زدایی هستند زیرا سموم به طور مداوم از طریق عرق آزاد می شوند.
حمایت تکمیلی برای سم‌زدایی از اندام‌هایی مانند کبد و کلیه نیز می‌تواند در افرادی که ممکن است به آن نیاز داشته باشند، استفاده شود، زیرا کسانی که سیستم ایمنی بدنشان تغییر یافته ممکن است توانایی پاکسازی کافی سموم را نداشته باشند.
وضعیت سیستم ایمنی و تغذیه قوی و سالم و دریافت مناسب ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نقش مهمی در سم زدایی از سموم و مواد شیمیایی خارجی دارد.

آیا سطوح بالای سموم می تواند باعث دیابت شود؟

همانطور که قبلاً بحث شد، سموم خاصی ممکن است به عنوان چربی ذخیره شوند و باعث افزایش وزن شوند که می تواند متابولیسم و عملکرد انسولین را بیشتر تغییر دهد. این می تواند منجر به عدم حفظ سطح مناسب قند خون و در نتیجه دیابت شود. (16)

آیا سطوح بالای سموم در هوا نیز می تواند منجر به سرطان پوست شود؟

علاوه بر اشعه UVA، فلزات سنگین مانند آرسنیک، هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs)، VOCs، اکسیدها، ذرات معلق (PM)، ازن (O3) و دود سیگار از آلاینده‌های محیطی هوا هستند که می‌توانند در اثر آسیب سلولی پوست به سرطان پوست نیز منجر شوند.
پوست دارای یک سد محافظ طبیعی برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو گسترده است. با این حال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این سموم محیطی می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دهد. اثرات پوستی جزئی ممکن است به دنبال قرار گرفتن در معرض سموم رخ دهد که منجر به پیری، التهاب، پسوریازیس و اگزما شود. (17)
کلمه پایانی
اضافه بار سموم در بدن می تواند علائم و نشانه های زیادی را نشان دهد. اگرچه بدن به طور مداوم در حال پاکسازی سموم است، انتخاب های نامناسب سبک زندگی و ضعف سیستم ایمنی می تواند عملکرد دفع آن را به خطر بیندازد و منجر به بیماری شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search