پزشکی

درد شانه

مفصل شانه پیچیده ترین مفصل بدن است و نسبت به مفصل ران ثبات کمتر ولی تحرک بیشتری دارد لذا مستعد آسیب بیشتر است اکثر مردم درد شانه چپ را یک نشانه خطرناک ( مشکل قلبی ) می دانند ولی برای درد شانه راست اهمیتی قائل نیستند اما درد شانه راست می تواند نشانه چند بیماری مهم ( سنگ کیسه صفرا، آبسه کبد و سرطان سینه ) باشد.

 

آناتومی مفصل شانه

شانه  از ( استخوان بازو ، glenoid ، کتف ، acromion ، ترقوه و بافت نرم اطراف ) ساخته می شود در شانه سه مفصل (sternoclavicular، acromioclavicular و مفصل گلنوهومرال ) وجود دارد که مفصل گلنوهومرال مفصل اصلی و شایع ترین جابجایی را در بدن دارد لیگامانها و عضلات اطراف آن، از جمله عضلات روتاتور کاف، به ثبات مفصل شانه کمک می کند. روتاتور کاف از چهار عضله ) infraspinatus  teres, supraspinatus, کوچک و ساب اسکاپولاریس ) تشکیل شده است . این عضلات به چرخش داخلی و خارجی شانه کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درد شانه

درد شانه سومین علت مراجعه به علت درد عضلانی است شانه درد شامل هر دردی است که در داخل یا اطراف شانه وجود دارد و می تواند ناشی از آسیب، بیماری مفصل شانه یا خود بخود باشد آسیب می تواند روی هر یک از رباط ها، bursae، یا تاندون های اطراف مفصل شانه، غضروف، منیسک و استخوان مفصل تاثیر بگذارد. بیماریهای خاص و شرایط موثر بر ساختار قفسه سینه یا شکم مانند ( بیماری های قلبی و کیسه صفرا ) ممکن است سبب درد شانه شوند. درد شانه همچنین می تواند از بیماری های ( مفصل شانه، بافت نرم و استخوان های اطراف شانه یا اعصاب عرضه کننده حس به منطقه شانه ) رخ می دهد. شانه درد معمولاً با فعالیت و یا حرکت بازو یا شانه بدتر می شود. گروهی از عضلات و تاندون ها با نام ( روتاتور کاف ) که برای کمک به حرکات شانه و نگه داشتن مفصل در محل خود است اختلالات روتاتور کاف، ناشی از التهاب یا صدمه به عضلات روتاتور کاف، تاندون ها یا التهاب بورسا می باشد این التهاب می تواند توسط سایش و پارگی رخ دهد که با افزایش سن، افزایش حرکات شانه مخصوصاً بالاتر از سطح شانه، بلند کردن اجسام سنگین و تروما ایجاد می شود عدم درمان التهاب تاندون ها می تواند سبب پارگی روتاتور کاف شود درد مربوط به روتاتور کاف معمولاً در جلو یا خارج شانه احساس می شود مخصوصا وقتی بازوی خود را برای بالا بردن یا بلند کردن چیزی بالای سر خود می برید آسیب های شدید می تواند سبب ضعف عضلات شانه، محدودیت حرکت شانه و درد مداوم شود.

علل مختلف درد شانه

علل دردشانه شامل ( اسپوندیلیت انکیلوزان، نکروز آواسکولار، آسیب شبکه بازویی، بازوی شکسته، آماس کیسه های مفصلی، سرطان، رادیکولوپاتی گردنی، درماتومیوزیت، شانه جابجا شده، حاملگی خارج رحمی، شانه یخ زده، سکته، عفونت، مولتیپل اسکلروز ، آرتروز، پریکاردیت، پنوموتوراکس، درد روماتیسمی Polymyalgia ، Polymyositis، آرتریت روماتوئید، آسیب روتاتور کاف، شانه ی از هم جدا، آرتریت سپتیک، زونا، آسیب طناب نخاعی، رگ به رگ شدن، التهاب تاندون، پارگی تاندون، سندرم خروجی قفسه سینه و غضروف پاره شده ) می باشد.

عوامل خطر درد شانه

عوامل فیزیکی مربوط به شغل از جمله ( حرکات تکراری و قرار گرفتن در معرض ارتعاش ناشی از ابزار و ماشین آلات، عوامل روانی مربوط به کار از جمله ( استرس، فشار شغلی، حمایت اجتماعی و رضایت شغلی )، ورزشکاران در ورزش پرتابی ، ورزشی که شامل حرکات تکراری بازو مانند ( راگبی، غواصی و شنا) مستعد ابتلا به درد شانه می باشند. مشاغل مانند ( صندوقداران، سازندگان پوشاک، کارگران ساختمانی، اپراتورهای ابزار پنوماتیک، جوشکار، کارگران مواد غذایی، آرایشگری، کارگران مونتاژ خط تولید و استفاده کنندگان ( فناوری اطلاعات، منشیگری ) برای مدت طولانی از صفحه کلید سبب درد شانه می شود.

تشخیص درد شانه

تورم یا تغییرات استخوان اطراف روتاتور کاف سبب درد می شود که فرد در هنگام بلند کردن بازو در بالای سر و یا حرکت آن به جلو یا پشت سر شما سبب درد شانه می شود. ابتدا ماهیت درد از جمله : چگونگی شروع درد، هر گونه صدمه خاص، حاد یا مزمن بودن درد، تاثیری بر عملکرد و فعالیت های زندگی روزمره، غالب بودن درد در سمت دست، وجود درد در حالت استراحت و یا در حرکت، تاثیر درد بر خواب شب، وجود درد همراه درد شانه مانند درد ( گردن، قفسه سینه، اندام فوقانی، مفصل )، هر گونه سابقه درد، بی ثباتی و دررفتگی شانه، شغل بیمار، فعالیت های ورزشی بیمار، وجود هر نشانه ای از بیماری های سیستمیک، سابقه پزشکی گذشته ( دیابت ، بیماری ایسکمیک قلب ، سرطان و ... )، سابقه مصرف مواد مخدر و عوارض جانبی داروها بررسی می شود.
آزمون های تشخیصی شامل ( بررسی گردن، زیر بغل و دیوار سینه )، بررسی ستون فقرات گردن و ارزیابی حرکات، بازرسی از ( جلو ، کنار و پشت ) و بررسی عضلات تحلیل رفته ، تورم، تغییر شکل  یا کبودی )، لمس کردن sternoclavicular ، مفاصل گلنوهومرال و acromioclavicular و تشخیص حساسیت به لمس، تورم ، گرما و کریپتوس، ارزیابی قدرت، ثبات و طیف وسیعی از حرکات ( فعال، غیر فعال و مقاومت ) در هر دو شانه بررسی می شود و تست های تشخیصی دیگری که توسط پزشک انجام می شود علت درد شانه را مشخص می شود
پزشک برای تشخیص ممکن است از اشعه ایکس، اسکن، اسکن اولتراسوند یا MRI استفاده کند و گاهی موقع برای تشخیص نیاز به آرتروسکوپی ( دیدن داخل شانه با ابزار تلسکوپی کوچک ) می باشد.
پزشک ممکن است برای رد کردن شرایط التهابی مانند ( درد روماتیسمی پلی میالژیا ( PMR ) از آزمایش خون استفاده کند.  

درمان درد شانه

پس از آسیب، کمپرس سرد ( کیسه یخ ) به مدت 15 دقیقه و سپس رها کردن به مدت 15 دقیقه 3-4 بار در روز برای مدت 2- 3 روز اول سبب کاهش التهاب شانه می شود یخ را در پارچه پیچیده و حوله ای بر روی شانه انداخته و کیسه یخ را قرار دهید تا شانه دچار یخ زدگی نشود. پس از آن شما می توانید از گرما استفاده کنید.
در اختلالات روتاتور کاف به بازوی آسیب دیده استراحت نسبی بدهید.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ( ایبوپروفن، ناپروکسن ) و آسپیرین استفاده می شود.
استفاده از استروئید ها که ممکن است سود کوتاه مدت داشته باشد.
فیزیوتراپی می تواند به بهبود قدرت و انعطاف پذیری شانه و همچنین به عنوان تسکین درد در ارتباط با بسیاری از مشکلات شانه کمک کند. فیزیوتراپ با استفاده از انواع درمان های مختلف از جمله ( ماساژ، اولتراسوند، لیزر درمانی و تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) که با استفاده از جریان های الکتریکی خفیف به درمان درد کمک می کند. نوارچسب زدن نیز می تواند به ایجاد ثبات در شانه و کاهش درد در هنگام فعالیت کمک کند.
اگر پاسخ به درمان ضعیف بود یک تزریق کروتیکو استروئید همراه با بی حسی موضعی در ساب آکرومیون التهاب را کاهش می دهد و سبب راحتر شدن حرکات شانه می شود.
تزریق استروئید و فیزیوتراپی ممکن است به یک اندازه در کوتاه مدت موثر باشد.
10 درصد افراد مبتلا به مشکلات شانه باید با عمل جراحی درمان شوند مانند ( افراد مبتلا به بی ثباتی شانه و مشکلات روتاتور کاف ) درمان جراحی برای تعمیر تاندون روتاتور کاف انجام می شود.
معمولاً درمان نگهدارنده شامل ( فیزیوتراپی، تسکین درد، داروهای ضد درد غیر استروئیدی و تزریق کورتیکواستروئید موضعی یا خوراکی ) است.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

وقتی درد شانه شما همراه با ورم، سرخی، حساسیت به لمس و گرما در اطراف مفصل شانه بود باید به پزشک مراجعه کنید درد سینه همراه با مشکل شدن تنفس یا احساس تنگی در قفسه سینه ممکن است نشانه ای از یک حمله قلبی باشد که نیاز به مراقبت فوری و تماس با اورژانس دارد اگر درد شانه با تنگی نفس، احساس تنگی در قفسه سینه، خونریزی به دنبال آسیب، دیده شدن استخوان یا تاندون در آسیب ها، نیاز فوری به کمک پزشکی دارد.

 

 

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای


باعرض سلام وادب خدمت جناب دکتر فتحی ودوستان وهمکاران عزیزشان همسرم من اعظم خواجه نژاد مدتی است شانه سمت راستش درددارد مقداری نرمش کرده فایده ای نداشته همراه بادرد گاهی درد قفسه سینه باتشکر فراوان ازاین برنامه درصورت امکان راهنمایی مفید را بفر...

باعرض سلام وادب خدمت جناب دکتر فتحی ودوستان وهمکاران عزیزشان همسرم من اعظم خواجه نژاد مدتی است شانه سمت راستش درددارد مقداری نرمش کرده فایده ای نداشته همراه بادرد گاهی درد قفسه سینه باتشکر فراوان ازاین برنامه درصورت امکان راهنمایی مفید را بفر مایید 65 ساله ودارای 4 فرزند میباشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


با سلام.دردهای شانه راست می تواند مربوط به معده باشد و یا اگر ناراحتی گوارشی ندارد می تواند مربوط به عروق و اعصاب گردن باشد که نیاز به معاینه و اقدامات پاراکلینیک دارد

  پیوست ها
 

  1. مستقیمی

سلام.از آگاه سازی مفیدتان قابل تقدیر است اجرتان با خدا موفق باشید.

  پیوست ها
 

  1. فرهادنیا

خیلی عالیست دستتان درد نکنخ

  پیوست ها
 

  1. فرهادنیا

از لطف شما بسیار سپاسگزاریم که با گذاستن وصرف وقت گرانبها خودتان پاسخگو سوالات مردم نیازمند هستید اجرتان با خدا که زکات علم خودتان را ادامیکنید

  پیوست ها
 

  1. پروا نه

خیلی خوب بود

  پیوست ها
 

  1. سمانه

علت درد پشت قفسه سینه در سمت چپ چیست

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search