پزشکی

گلودرد

گلو درد معمولا نشانه ای از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی، از جمله سرماخوردگی است در حدود یک سوم از موارد، هیچ دلیلی برای گلو درد وجود ندارد. خطر ابتلا به گلو درد در برخی از افراد مانند ( کودکان، افراد سیگاری، افراد مبتلا به آلرژی و افراد با مشکل در سیستم ایمنی بدن ) بیشتر است. گلو درد ( به عنوان التهاب گلو ) به خصوص در کودکان و نوجوانان شایع است دلیل این است که مردم جوان ایمنی بالایی در برابر ویروس ها و باکتری ها ( عامل گلودرد ) ندارند گلودرد اغلب دردناک و آزار دهنده است ولی خوشبختانه اغلب گلودردها در اثر یک بیماری جزعی است و بدون درمان نیز خوب می شوند.

تعریف گلو درد

گلو درد به عنوان التهاب گلو یا التهاب لوزه ها شناخته می شود و یک نشانه از یک بیماری موثر بر حلق و یا اطراف لوزه ها است که می تواند توسط ویروس و یا باکتری ایجاد شود تنها 5 – 10 % گلودردها توسط یک عفونت باکتریایی می باشد و بیشتر گلودردها ویروسی است و نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ندارد گلودرد واقعی استرپتوکوکی اغلب به اشکال در بلع و صحبت کردن منجر می شود و لوزه اغلب با یک لایه از چرک پوشیده شده است گلودرد استرپتوککی سرفه و آبریزش بینی ندارد اما ممکن است با یک عفونت استرپتوکوکی عفونت های مجاری تنفس فوقانی و علائم سرماخوردگی همراه باشد. در عفونت استرپتوککی ممکن است تورم غدد لنفاوی گردن وجود داشته باشد این بیماری اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود اما می تواند در هر سنی رخ دهد بیمار گلو درد و مشکل بلع دارد اگر گلو درد به دلیل عفونت باکتریایی باشد با آنتی بیوتیک درمان می شود.  اگر یک عفونت استرپتوککی همراه با راش پوستی باشد معمولا تب مخملک نامیده می شود. در میان باکتری هایی که باعث گلو درد می شوند، استرپتوکک گروه A شایع ترین است. دوره کمون بین گرفتن عفونت تا بیماری چهار روز است.

علل گلودرد

ویروسی که سبب گلو درد می شود ممکن است از منابع گوناگون از جمله ( ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا ) باشد و ویروس اپستاین بار نیز عامل تب غده ای است. عفونت ویروسی از قطرات معلق در هوا توسط سرفه و عطسه و نشستن دست ها که می تواند عفونت را از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. مونونوکلئوز عفونی یک بیماری ویروسی است که سبب گلودرد می شود عفونت های ویروسی اوریون و آنفولانزا هم گلودرد می دهند گاهی یک بیماری منتقله جنسی در اثر رفتار های جنسی پر خطر مانند سوزاک یا کلامیدیا می تواند سبب گلودرد شود. گلودرد در اثر آلودگی هوا، سیگار کشیدن، کمی رطوبت یا ترشحات پشت حلق نیز بوجود می آید بیماری رفلاکس معده سبب می شود اسید معده به پشت حلق رسیده و اغلب با سوزش سردل، طعم و مزه اسید در دهان و یا سرفه رخ می دهد و گاهی گلودرد تنها علامت این بیماری است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم گلودرد چه هستند؟

درد در گلو و اشکال در بلع وجود دارد. گلودرد ممکن است تنها علامت، برای 24 ساعت اول بیماری سرماخوردگی باشد.
درد ممکن است به گوش منتقل می شود.
گلو مایل به قرمز است و لوزه ها متورم هستند .
سردرد، ، تب، درد شکم، تهوع و استفراغ وجود دارد.
سرفه، گرفتگی صدا، قرمزی چشم و آبریزش بینی معمولا با گلو درد  استرپتوککی دیده نمی شود و در اثر گلودرد ویروسی ایجاد می شود.
بثورات مخملک ( قرمز ، دانه های کاغذ سنباده ای ) قویا با گلو درد استرپتوککی وجود دارد.
اگر درمان شروع نشود تب روماتیسمی ممکن است در کودکان ظرف مدت ده روز رخ می دهد.
درمان استاندارد است با پنی سیلین یا آموکسی سیلین می باشد ممکن است گاهی اوقات آنتی بیوتیک های دیگر مورد استفاده قرار گیرد .
تورم در غدد لنفاوی زیر فک و گردن ممکن است رخ دهد.
اگر گلو درد به علت یک عفونت ویروسی باشد علائم معمولا خفیف تر است و معمولا مربوط به سرماخوردگی است.
اگر گلو درد به علت ویروس کوکساکی Coxsackie باشد ممکن است تاول های کوچک بر روی لوزه ها و در کام نرم  ایجاد شده و توسعه یابد تاول ها در عرض چند روز فوران می کند و یک زخم که ممکن است بسیار دردناک باشد ایجاد می شود.
اگر گلو درد به علت یک عفونت استرپتوکوکی باشد لوزه ها اغلب متورم، پوشیده از چرک، گلو درد، درجه حرارت بالا، نفس بدبو و احساس کاملا بیماربودن وجود دارد.

تشخیص گلودرد

پزشک از روی علائم بیماری و کشت ترشحات گلو به تشخیص می رسد.

درمان گلودرد

گلودرد معمولا بدون مشکل و در عرض یک هفته بهبودی حاصل می شود ولی گاهی عوارضی مانند عفونت ( گوش میانی، سینوس ها و یا قفسه سینه )  پیدا می شود اگر گلودرد به علت عفونت استرپتوکوکی باشد ممکن است یک راش مخملک پیدا شود که یک عارضه نادر گلودرد آبسه گلو است که در یک طرف گلو ایجاد می شود و در موارد بسیار نادر بیماری تب روماتیسمی یا بیماری خاص کلیه ( گلومرولونفریت ) ممکن است رخ دهد.
در اکثریت قریب به اتفاق موارد گلو درد ناشی از عفونت با ویروس، تنها با پاراستامول ( به عنوان مثال Calpol،  Panadol) یا ایبوپروفن ( egNurofen برای کودکان ) برای رسیدن به دمای پایین درمان می شود.
اگر چه هیچ درمانی برای گلو درد ناشی از ویروس سرماخوردگی وجود ندارد. اما نوشیدن مایعات گرم، استراحت کافی، غرغره کردن با آب نمک گرم، داشتن یک رژیم غذایی سالم و مصرف مقدار زیادی مایعات  یا مصرف دارو ممکن است علائم تب و درد را کاهش دهد. و شما احساس راحتی کنید.
ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن و ناپروکسن برای از بین بردن درد موثر است ( به دلیل ارتباط آسپیرین با سندرم ری که یک بیماری است که می تواند سبب آسیبهای مغزی و مرگ شود آسپیرین نباید به کودکان داده شود. )
قرص های مکیدنی برای تسکین گلو و بی حس کردن درد گلو به طور موقت مفید است. ( قرص مکیدنی به کودکان داده نشود )
اسپری های ضد احتقان بینی برای از بین بردن گلو درد ناشی از ترشح پشت حلق و زهکشی بینی استفاده می شود پس از سه روز استفاده از اسپری های ضد احتقان بینی  و سپس متوقف کردن دارو،  ممکن است شما با افزایش احتقان بینی مواجه شوید.
در تعداد کمی از بیماران، گلو درد ناشی از باکتری می باشد که با پنی سیلین یا اریترومایسین ( در صورت حساسیت به پنی سیلین ) درمان می شود.

در صورت داشتن موارد زیر همراه گلودرد به پزشک مراجعه کنید.

درجه حرارت بالای 38 درجه که با دارو کاهش نمی یابد.
علائم بعد از دو هفته برطرف نشود.
اگر ریزش آب دهان دارید
اگر مشکل در تنفس دارید
اگر یک سیستم ایمنی بدن ( سیستم دفاعی بدن ) ضعیف، به دلیل HIV و  AIDS دارید.
اگر داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری آرتریت ( DMARDs ) یا ضد تیروئیدی استفاده می کنید
اگر ادرار رنگی کوکا کولا مانند دارید این به این معنی است که باکتری استرپتوکوک در کلیه ها سبب بیماری شدن است

نکات زیر ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

از خوردن مواد غذایی و یا نوشیدنی بیش از حد داغ، اجتناب کنید زیرا می تواند گلو را تحریک کند.
نوشیدنهای خنک، غذاهای نرم و مایعات گرم ( نه داغ ) بنوشید.
از سیگار کشیدن و رفتن در محیط های دودی اجتناب کنید.
به طور منظم برای کاهش تورم و درد با آب گرم و شور غرغره کنید.
به اندازه کافی مایعات بنوشید به خصوص اگر شما درجه حرارت بالا ( تب ) دارید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. ايدا

ممنونم مطالب مفيد بودن

  پیوست ها
 

  1. mr gh

با سلام.ممنون از مطالب مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search