پزشکی

زخم اثنی عشر یا دوازدهه و درمان آن

زخم اثنی عشر یا دوازدهه ( Duodenal ulcer ) معمولا با یک عفونت با باکتری به نام H پیلوری ایجاد می شود. یک دوره 4 - 8 هفته ای درمان با داروهای سرکوب اسید اجازه خواهد داد که زخم التیام پیدا کند. علاوه بر این، یک دوره یک هفته ای از دو آنتی بیوتیک به علاوه یک داروی آنتی اسید معمولا برای عفونت هلیکوباکترپیلوری استفاده می شود این درمان معمولا از بازگشت زخم جلوگیری می کند. داروهای ضد التهاب مورد استفاده در درمان بیماری هایی مانند ( آرتریت ) گاهی اوقات باعث زخم دوازدهه می شود.

اگر مجبور به ادامه مصرف داروی ضد التهاب هستید ممکن است نیاز به مصرف بلند مدت داروی آنتی اسید باشد.

دستگاه گوارش و هضم مواد غذایی

مواد غذایی با عبور از ( مری ) به معده وارد می شود اسید در معده به هضم غذا کمک می کند و غذا  پس از مخلوط شدن در معده، از دوازدهه ( اولین قسمت روده کوچک ) عبور می کند در دوازدهه و بقیه روده کوچک، مواد غذایی با آنزیم ها ( مواد شیمیایی ) مانند آنزیم های که از پانکراس و از سلول های پوشش روده آمده مخلوط می شود آنزیمها سبب هضم مواد غذایی می شود تا مواد غذایی جذب بدن شود التهاب معده ناشی از اسید معده است التهاب ممکن است با جریان اسید به همراه غذا به اثنی عشر و یا پایین مری ( ریفلاکس )  وارد شده و سبب زخم شود. پوشش روده آسیب دیده و سبب زخم می شود اگر شما بتوانید داخل روده را ببینید زخم با ( دهانه کوچک قرمز رنگ بر روی پوشش داخل روده ) دیده می شود اثنی عشر از مکان های شایع برای زخم است

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علت زخم دوازدهه چیست؟

معده به طور معمول برای کمک به هضم غذا و از بین بردن باکتری اسید تولید می کند این اسید خورنده است یک سد مخاطی طبیعی، توسط پوشش داخل معده و اثنی عشر تولید می شود که مانع از آسیب توسط اسید می شود به طور معمول بین میزان اسید و سد مخاطی دفاعی تعادل وجود دارد ممکن است در صورت تغییر در این تعادل زخم تشکیل شود و اجازه دهد که اسید به لایه پوشاننده معده و یا اثنی عشر آسیب برساند.

علل تغییر در تعادل اسید و سد مخاطی دفاعی

1 - عفونت با هلیکوباکترپیلوری که عامل 19 تا از 20 مورد زخم دوازدهه است اگر تحت درمان قرار گیرد این عفونت معمولا برای بقیه عمر خود باقی می ماند و در بسیاری از مردم مشکلی ایجاد نمی کند و تعدادی از این باکتری ها در پوشش داخلی معده و اثنی عشر زندگی می کنند با این حال، در برخی از افراد این باکتری منجر به التهاب در آستر مخاط معده یا اثنی عشر شده و باعث می شود که مانع دفاعی مخاط مختل شود (در برخی از موارد سبب افزایش مقدار اسید شده ) و اجازه می دهد تا اسید باعث التهاب و زخم شود.

2 - داروهای ضد التهاب مانند ( آسپرین )

داروهای ضد التهاب که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS ) نامیده می شود. انواع و مارک های مختلف دارد. به عنوان مثال ( آسپرین، ایبوپروفن، دیکلوفناک، و غیره ) بسیاری از مردم یک داروی ضد التهابی برای ورم مفاصل، درد عضلانی و غیره استفاده می کنند آسپرین نیز توسط بسیاری از مردم استفاده می شود این داروها گاهی اوقات سد مخاطی دئودنوم را تحت تاثیر قرارداده و اجازه می دهد اسید سبب زخم دوازده شود داروهای ضد التهاب سبب ( 1 مورد از 20 زخم دوازدهه ) می شود.

3 - علل نادر مانند ( سندرم زولینجرالیسون ( اسید خیلی بیشتر از حد معمولی است که توسط معده ساخته می شود) عوامل دیگری از قبیل سیگار، تنباکو، کافئین، الکل، ژنتیک، استرس های ( عاطفی و فیزیکی ) و ناتوانی معده در برابر مایعات قدرتمند گوارشی ( اسید هیدروکلریک و پپسین ) منجر به زخم می شوند.

نشانه های زخم اثنی عشر چیست؟

علامت شایع درد و سوزش در قسمت بالای شکم درست در زیر جناغ است. این حالت معمولا می آید و می رود و ممکن است بیشتر قبل از غذا و یا زمانی که شما گرسنه اید رخ دهد و ممکن است با غذا خوردن و یا قرص های آنتی اسید کاهش یابد درد ممکن است شما را از خواب بیدار کند سایر علائم مانند ( نفخ شکم، اغ زدن و احساس بیماری ممکن است رخ دهد شما ممکن است بعد از غذا احساس پری شکم داشته باشید و گاهی اوقات مواد غذایی باعث می شود که درد بدتر است.

عوارض جدی زخم اثنی عشر

خونریزی زخم - این می تواند از یک قطره خونریزی تا تهدید کننده حیات باشد.

سوراخ شدن - زخم سبب سوراخ در دیواره دئودنوم شده و پس از آن غذا و اسید داخل دوازدهه به داخل حفره شکمی نشت می کند که معمولا باعث درد شدید و یک اورژانس پزشکی است.

چه آزمایشاتی باید انجام شود؟

آندوسکوپی آزمونی است که می تواند زخم دوازدهه را تایید کند در این آزمایش پزشک با عبوردادن لوله نازک داخل معده و اثنی عشر و با تلسکوپ انعطاف پذیر در پایین مری می توانند التهاب و زخم ها را ببیند. برای تشخیص باکتری هلیکوباکترپیلوری روی نمونه ( خون، مدفوع، تنفس و یا یک نمونه بیوپسی گرفته شده در آندوسکوپی ) آزمایش انجام می شود و میکروب هلیکوباکترپیلوری تشخیص داده می شود.

درمان زخم اثنی عشر چیست؟

داروهای آنتی اسید

یک دوره 4 - 8 هفته ای از دارو است که تا حد زیادی باعث کاهش میزان اسید معده می شود داروهای شایع مانند مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) می باشد این ها یک (گروه) از داروها هستند که در سلولهای پوشاننده معده، سبب کاهش تولید اسید می شوند و عبارتند از ( اسموپرازول، لانزوپرازول، امپرازول، پنتوپرازول و رابپرازول ) می باشد.

گاهی اوقات دسته دیگری از داروها به نام مسدود کننده H2 استفاده می شود آنها همچنین آنتاگونیست های گیرنده H2 هیستامین نامیده می شود اما معمولا به نام مسدود کننده H2 نامیده می شود. مسدود کننده های H2 به راه های مختلف بر روی سلولهای پوشاننده معده سبب کاهش تولید اسید می شود و عبارتند از ( سایمتیدین، فاموتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین ) می باشد و میزان اسید را تا حد زیادی کاهش می دهد زخم معمولا بهبود می یابد.

تقریبا تمام زخم اثنی عشر به علت عفونت با H - پیلوری ایجاد می شود. بنابراین، یک بخش اصلی از درمان پاک کردن عفونت است. اگر این عفونت پاک نشود زخم به احتمال زیاد بازگشت می کند برای درمان دو آنتی بیوتیک مورد نیاز است. علاوه بر آن شما نیاز به یک داروی آنتی اسید برای کاهش اسید معده دارید. این آنتی اسید اجازه می دهد که آنتی بیوتیک ها به خوبی کار کنند. شما نیاز به درمان ترکیبی ( گاهی اوقات درمان سه گانه) به مدت یک هفته دارید.

اگر H - پیلوری پاک شود احتمال عود زخم دوازدهه تا حد زیادی کاهش می یابد. حداقل چهار هفته پس از دوره درمان ترکیبی، یک تست اطمینان از این که H - پیلوری درمان شده توصیه می شود در اغلب موارد آزمون منفی به معنی برطرف شدن عفونت است اگر آزمون مثبت بود یک دوره تکرار درمان ترکیبی با مجموعه ای متفاوت از آنتی بیوتیک ها ممکن است توصیه شود.  برخی از پزشکان می گویند که برای افراد مبتلا به زخم دوازدهه اگر نشانه ها برطرف شده باشد آزمون تایید لازم نیست اگر زخم شما در اثر  یک داروی ضد التهابی ایجاد شده است در صورت امکان شما باید داروهای ضد التهابی را متوقف کنید. این سبب می شود تا زخم التیام پیدا کند. همچنین داروی آنتی اسید برای چند هفته مصرف شود تا زخم التیام پیدا کند.

در بسیاری از موارد داروی ضد التهاب برای کاهش علائم آرتریت یا مصرف آسپرین برای محافظت از لخته شدن خون مورد نیاز است در این شرایط یک گزینه این است که هر روز یک داروی آنتی اسید به طور نامحدود مصرف شود این مسئله موجب کاهش میزان اسید ساخته شده توسط معده شده و تا حد زیادی احتمال عود زخم را کاهش می دهد.

عمل جراحی برای زخم اثنی عشر

در گذشته قبل از آنکه علت اکثر زخم دوازدهه ( H - پیلوری ) کشف شود معمولا از جراحی برای درمان زخم دوازدهه استفاده می شد ولی در حال حاضر فقط اگر عوارض زخم اثنی عشر سبب خونریزی شدید یا سوراخ شدن دوازدهه شود از جراحی استفاده می شود.

توجه : اگر شما دارای نشانه های جدی مانند ( درد شدید شکم ، مدفوع خونی، سیاه، سفید و قیری یا استفراغ خونی، سیاه و سفید ) دارید  باید از مراقبت های اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

 مطالب مرتبط

 

 

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (33)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. پیام
 1. 5 / 5

سلام. مدت ۶ ماه قبل درد شکم پیدا کردم و متخصص گوارش برای من ازمایش نوشت مشخص شد هلیکوباکترپالوری دارم حدود ۲۷ زده بود دارو به من دادن چنتا انتی بیوتیک مجددا ازمایش دادم هلیکو باکتر منفی شده بود. ولی هنوز درد داشتم چند نوع دارو دادن برای اثراتی که...

سلام. مدت ۶ ماه قبل درد شکم پیدا کردم و متخصص گوارش برای من ازمایش نوشت مشخص شد هلیکوباکترپالوری دارم حدود ۲۷ زده بود دارو به من دادن چنتا انتی بیوتیک مجددا ازمایش دادم هلیکو باکتر منفی شده بود. ولی هنوز درد داشتم چند نوع دارو دادن برای اثراتی که هلیکو گذاشته مصرف کردم بازم درد داشتم خودم قرص اولتاپ امپرازول ۲۰ از دارو خانه گرفتم دیدم مصرف می کنم درد خیلی کم میشه مجدد رفتم دکتر گفتم امپرازول ۴۰ بهم داد با قرص اعصاب و قرص نعنا و گفت شاید روده تحریک پذیر داری. خلاصه اونا رو هم دارم مصرف می کنم ولی سمت راست شکمم هنوز احساس ناراحتی دارم. سنوگرافی کل شکم انجام دادم کبد و صفرا کلیه .... ولی چیزی نشون نداد. لطفا راهنمایی کنید چون دیگه نمیدونم باید چیکار کنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نوراله دوپیکر

سلام چندساله قبل اندوسکوپی کردم وزخم دروازه ده معده تشخیص داده شد وامپرازول20استفاده کردم بهبودپیداکردم والان دوسال است بعدازغذا سوزش ودرد زیاددارم واذیت میشوم
چه دارویی برای بهبودی استفاده کنم?
متشکرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نوراله دوپیکر

سلام یک تست برای میکروب معده انجام دهید و وگر معده تان میکروب هلیکوبامتر داشت داروی مخصوص آن را با نظر پزشک مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. سحرخيز

سلام من زخم اثني عشر دارم چه غذائي براي ناهار و شام درست كنم

  پیوست ها
 

 1. مایسا

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون

  پیوست ها
 

 1. زهره

سلام اقای دکتر ممنون از توضیحاتون منم همسرم این مشکل داره که دهانه اثنی عشر تنگ شده

  پیوست ها
 

 1. مسعود

سلام
پس از گذراندن دوره درمانی، بازهم نیاز به آندوسکوپی برای تشخیص درمان شدن زخم اثنی عشر است؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مسعود

با سلام
بسته به نظر پزشک معالج دارد ولی با تست هلیکوباکتر پیلوری نیز می توان میکروب معده را تشخیص داد

  پیوست ها
 

 1. حدادی

سلام میتونم مشکل زخم عثنی عشرم را بیان کنم

  پیوست ها
 

 1. فرهاد مجیدی

تشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. علی

واقعا از اطلاعاتتون ممنونم.کاش وقتی آدم به پزشک معالج مراجعه میکنه یه در مورد بیماری شخص واسش توضیح بده تا از نگرانی دربیاد.واقعا بازم ازتون تشکر و قدردانی میکنم

  پیوست ها
 

 1. رضا

سلام.ایاغذاخوردن هم تاثییری در بهبود زخم دارد یانه منظورم چ غذاهایی بخوریم یاچ غذاهایی نخوریم
ممنون ازشماپزشک بزرگ و دلسوز کاش همه ی پزشکان ما از شما بیاموزند یاعلی مدد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا

با سلام
تغذیه در زخم اثنی عشر
زخم دوازدهه یک زخم باز در آغاز روده کوچک است عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری، استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپیرین یا ایبوبروفن (ادویل، موترین) و عوامل مؤثر عمومی باعث زخم اثنی...

با سلام
تغذیه در زخم اثنی عشر
زخم دوازدهه یک زخم باز در آغاز روده کوچک است عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری، استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپیرین یا ایبوبروفن (ادویل، موترین) و عوامل مؤثر عمومی باعث زخم اثنی عشر می شود. درمان پزشکی به طور معمول شامل آنتی بیوتیک ها و داروهای سرکوب اسید است. هیچ مدرکی برای حمایت از انتخاب رژیم غذایی برای شفا زخم اثنی عشر وجود ندارد اما برخی از تغییرات در رژیم غذایی ممکن است علائم شما را آسان تر نماید.
الکل موجب تحریک پوشش داخلی معده و اثنی عشر شده و عبور غذا از دستگاه گوارش شما را کند می کند. این اثرات ممکن است با بهبود زخم تداخل داشته باشد. بنابراین، بیشتر پزشکان اجتناب از الکل را توصیه می کنند دیگر تغییرات در رژیم غذایی مربوط به زخم اثنی عشر بر اساس تحمل شخصی شما می باشد. خوردن وعده های غذایی کوچکتر ممکن است از ناراحتی شما جلوگیری کند. از خوردن غذاهایی که باعث تشدید و یا تحریک درد می شوند مانند ( کافئین، فلفل، سیر، پودر فلفل قرمز و غذاهای اسیدی مانند آب مرکبات یا سس گوجه فرنگی ) اجتناب نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. داریوش

مقالتون بسیار مفید بود

  پیوست ها
 

 1. بهمن

سلام خیلی ممنونم از راهنمایی هاتون من خودم به شدت از درد معده و اثنی عشر زجرم می کشم حتی به کمرم هم دردش میزنه فقط یک سوال آب سیب زمینی واقعا تاثیر گذار هست؟

  پیوست ها
 

 1. سلیمی

با سلام
همسرم هر 10 روز یک بار 3 روز پشت سر هم در ناحیه بالای شکم درد داره که بعد از آندوسکوپی تشخیص زخم اثنی عشر دادن گفتن با یه دوره 4 تا 8 هفته با آنتی بوتیک خوب میشه اما چند ماه بعد همچنان همونطور درد داره و اصلا فرقی نکرده.
چه راهنمایی برای...

با سلام
همسرم هر 10 روز یک بار 3 روز پشت سر هم در ناحیه بالای شکم درد داره که بعد از آندوسکوپی تشخیص زخم اثنی عشر دادن گفتن با یه دوره 4 تا 8 هفته با آنتی بوتیک خوب میشه اما چند ماه بعد همچنان همونطور درد داره و اصلا فرقی نکرده.
چه راهنمایی برای ما پیشنهاد دارین
ممنون از خیرخواهی و دلسوزان
با نهایت تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سلیمی

با سلام
یک تست هلیکوباکتر انجام دهید اگر هنوز هم میکروب معده بالا بود یک دوره دیگر درمان را انجام دهید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. تقی پور

با سلام من بعد از با داری کمی احساس سوزش در معده داشتم بعد از اندکی دکتر گفتن که زخم مری و معده و دوازدهه داری.الان دو ساله که دارو می خورم و تحت نظر پزشکم. هفته گذشته بعد از دو سال دوبارها اندکی دادم.زخم معده و مری خوب شده ولی زخم دوازدهه همچنان...

با سلام من بعد از با داری کمی احساس سوزش در معده داشتم بعد از اندکی دکتر گفتن که زخم مری و معده و دوازدهه داری.الان دو ساله که دارو می خورم و تحت نظر پزشکم. هفته گذشته بعد از دو سال دوبارها اندکی دادم.زخم معده و مری خوب شده ولی زخم دوازدهه همچنان وجود داره البته دکتر میگه که اونم کوچکتر شده ولی متاسفانه درد معده ام بیشتر شده تست h پیلاری هم دادم منفی بوده. یه سوال داشتم چرا درد شکمم و حالت تهوع و ورم معده ام بیشتر شده در صورتی که اندکی من نسبت به زمانی که زیاد درد نداشتم بهتره؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حميد

سپاس فراوان از شما دكتر دلسوز و مهربان. ارزوى بهترينها براى شما و همه عزيزان

  پیوست ها
 

 1. محسن

باسلام من هرچی میخورم وزنم زیاد نمیشه وکف دستام به شدت عرق میکنه علتش چیه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محسن

با سلام
باید یک سری تست تیروئید برای نداشتن پرکاری تیروئید انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. ashkan

با سلام من معدمو عمل کردم به دلیل زخم اسن عشر.
خیلی هم عمل سختی بود الانم روزی ۲ بار قرص اس.ام.پرازول استفاده میکنم ولی بازم با درد توی شونه هام مواجهم.
هر جاییم رفتم فقط میگن قرص خوردنو ادامه بده.
واین ک ممکنه خوب بشه ک نیاز ب رعایت رژیم غذایی...

با سلام من معدمو عمل کردم به دلیل زخم اسن عشر.
خیلی هم عمل سختی بود الانم روزی ۲ بار قرص اس.ام.پرازول استفاده میکنم ولی بازم با درد توی شونه هام مواجهم.
هر جاییم رفتم فقط میگن قرص خوردنو ادامه بده.
واین ک ممکنه خوب بشه ک نیاز ب رعایت رژیم غذایی نباشه.؟
ممنون میشم از شما.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مرضیه

با سلام من حدود2سال میشه که با درد شدید اورژانسی جراحی پپتیک اولسر پرفوره انجام دادم و از اون زمان روزی1عدد کپسول امپرازول20 میخورم مدتی که حالت اون موقع یعنی درد و سوزش دارم در معده و یه مشکل اساسی که دارم اینه که من همش یوبس هستم هیچ دارویی...

با سلام من حدود2سال میشه که با درد شدید اورژانسی جراحی پپتیک اولسر پرفوره انجام دادم و از اون زمان روزی1عدد کپسول امپرازول20 میخورم مدتی که حالت اون موقع یعنی درد و سوزش دارم در معده و یه مشکل اساسی که دارم اینه که من همش یوبس هستم هیچ دارویی ملینی رو من اثر نداره بدجور اعصابمو بهم ریخته خیلی حرص میخورم تمامی بیماری منم از اعصابمه الان جدیدن فهمیدم که در سینه چپم کیست ونودول هایپو اکو وجود داره میگن نودل باید حتما عمل کنم /آیا یوبس بودنم باعث درد شکم ومعده میشه؟و اگه عمل نکنم اشکال داره؟2ماه هم پریود نشدم علتش کیست و نودوله؟26سالمه مجرد. باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرضیه

با سلام
در مورد ندول ها باید با متخصص جراحی مشورت نمایید و برای کمک رفع یبوست این مقاله را نیز بخوانید

  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام. پدر من مدتی که در طول روز بارها احساس گرسنگی میکنه و هر بار بعد از خوردن کمی غذا یا نان در و سوزش معده برطرف میشه. وزن ایشان پایینه و با وجود خوردن غذا در وعده های زیاد اما وزن اصلا بالا نمیره. گاهی وقتا میزان سوزش و درد معده کمی زیادتر...

سلام. پدر من مدتی که در طول روز بارها احساس گرسنگی میکنه و هر بار بعد از خوردن کمی غذا یا نان در و سوزش معده برطرف میشه. وزن ایشان پایینه و با وجود خوردن غذا در وعده های زیاد اما وزن اصلا بالا نمیره. گاهی وقتا میزان سوزش و درد معده کمی زیادتر میشه و با خوردن غذرا هم مرتفع نمیشه.دلیل اصلی این مشکل زخم اثنی عشره یا معده؟؟؟متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محسن

با سلام
احتمال زخم انثی عشر وجود دارد شما برای پدرتان یک تست هلیکوباکتر انجام دهید و اگر نتیجه مثبت بود درمان لازم با نسخه پزشک انجام شود.

  پیوست ها
 

 1. مهنوش

ممنونم کاش روزانه چنین مطالب مفیدی دریافت میکردیم انشالله روزی برسه مردمی سالم و شاد داشته باشیم

  پیوست ها
 

 1. امیرحسین

خیلی عالی بود مرسی دکتر

  پیوست ها
 

 1. الهام

واقعا مفید بود مادرمن زخم اثنی عشقم اره لطفا راهنمایی کنید چه باید بخوره وچه نباید بخوره .اندکی شده زخم خیلی بزرگه.ممنون

  پیوست ها
 

 1. مهنوش

با سلام و خسته نباشید واقعا ممنون چه ریزو دقیق توضیح دادید الهی هیچ کس مریض نشه اگر شد لا علاج نباشه و امیدوارم روز به روز اطلاعات طب دقیقتر باشه

  پیوست ها
 

 1. سمن

Kheyli mofid bud

  پیوست ها
 

 1. نیترا

ba sepaas, tozihat mofid bood

  پیوست ها
 

 1. لیلا

باسلام خدمت شما اطلاعات شمابسیارکامل وعالی بود متشکرم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search