پزشکی

هموروئید یا بواسیر- تشخیص و درمان

هموروئید داخلیهموروئید رگ های متورم و ملتهب در مقعد و پایین رکتوم می باشد. همچنین به آن بواسیر نیز می گویند هموروئید ممکن است در اثر زور زدن در هنگام دفع مدفوع در ( یبوست یا اسهال شدید ) و یا افزایش فشار در این وریدها در دوران بارداری ایجاد می شود. شرایط دیگری، به عنوان مثال بیماری مزمن کبد، ممکن است باعث افزایش فشار ورید و همچنین سبب بواسیر شود.

هموروئید ممکن است در درون رکتوم ( بواسیر داخلی ) یا ممکن است در زیر پوست اطراف مقعد ( بواسیر خارجی ) رخ دهد. هموروئید بیماری شایع می باشد. در سن 50 سالگی، در حدود نیمی از بزرگسالان با خارش، درد و خونریزی است که می تواند در اثر وجود بواسیر باشد.

علائم و نشانه های بواسیر ممکن است شامل:

خونریزی بدون درد در هنگام دفع مدفوع - ( دیدن  مقدار کمی از خون قرمز روشن )
خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
درد و ناراحتی
تورم اطراف مقعد
توده در نزدیکی مقعد، که ممکن است حساس و دردناک باشد.
نشت مدفوع
علائم هموروئید معمولا به محل آن بستگی دارد. هموروئیدهای داخلی در داخل راست روده قرار دارد و معمولا ناراحتی ایجاد نمی کند. اما زور زدن و یا سوزش هنگام دفع مدفوع می تواند سطح ظریف هموروئید را آسیب زده و سبب خونریزی شود. گهگاه، زور زدن می تواند به هموروئید داخلی از طریق باز کردن مقعد فشار آورده و سبب پرولاپس هموروئید یا بیرون زدن آن شود و و منجر به درد و سوزش شود. هموروئیدهای خارجی در زیر پوست اطراف مقعد می باشد. و هنگام تحریک، می تواند سبب خارش یا خونریزی می شود. گاهی اوقات خون در هموروئید خارجی به شکل یک لخته ( ترومبوز ) و سبب درد شدید، تورم و التهاب می شود.
خونریزی در هنگام دفع مدفوع شایع ترین نشانه از بواسیر است. اما خونریزی مقعدی می تواند با بیماری های دیگر، از جمله سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد نیز رخ می دهد.
اگر علایم بواسیر همراه با یک تغییر مشخص در اجابت مزاج شروع شود و یا اگر شما دارای مدفوع سیاه و سفید، قیری یا خرمایی، لخته شدن خون و مدفوع مخلوط شده با خون دارید باید فورا با دکتر خود مشورت کنید. این نوع از مدفوع می تواند به علت خونریزی گسترده تر، در جای دیگر دستگاه گوارش شما باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پرولاپس هموروئید داخلی

پرولاپس هموروئید داخلی در اثر متورم شدن هموروئیدهای داخلی و گسترش از محل خود به مقعد رخ می دهد که هموروئید می تواند به عنوان یک توده در خارج از مقعد احساس و به آرامی از طریق مقعد به عقب رانده شود و ممکن است بزرگ شده و متورم شود هموروئیدها همچنین ممکن است سبب خارش اطراف مقعد و احساس مداوم نیاز به داشتن حرکات روده ( زورپیچ ) باشد.

هموروئید خارجی ترومبوزه

هموروئید خارجی ترومبوزه یک وضعیت دردناک است و هنگامی رخ می دهد که یک لخته خونی در رگ های هموروئیدی توسعه یافته و منجر به تورم و التهاب شود. این تورم منجر به افزایش درد می شود.
درد معمولا با حرکات روده بدتر و ممکن است با نشستن افزایش یابد.
هموروئید خارجی ترومبوزه ممکن است به خودی خود درمان شود با این حال، این بیماری اغلب نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

علل هموروئید

رگهای اطراف مقعد، تحت فشار ممکن است متورم شود. وریدهای متورم ( بواسیر ) می تواند با افزایش فشار در رکتوم گسترش یابد عواملی که ممکن است سبب افزایش فشار شوند شامل:
زور زدن در هنگام دفع مدفوع
نشستن برای مدت طولانی در دستشویی
اسهال مزمن یا یبوست
چاقی
بارداری
آمیزش مقعدی
رژیم غذایی کم فیبر
هموروئید در افراد مسن تر با احتمال بیشتر ایجاد می شود زیرا بافتی که رگ های راست روده و مقعد را حمایت می کند با بالا رفتن سن تضعیف و کشش پیدا می کند

تشخیص بواسیر یا هموروئید

معاینه انگشتی رکتال - پزشک مقعد و رکتوم را بررسی و در طی یک معاینه انگشتی رکتال، هر چیز غیر معمول را احساس می کند
بازرسی چشمی مقعد و راست روده - از آنجا که بواسیر داخلی بیش از حد نرم و در طی یک معاینه رکتال احساس می شود اغلب پزشکان با anoscope، proctoscope یا سیگموییدوسکوپ قسمت پایین روده بزرگ و راست روده را بررسی می کند.
پزشک شما ممکن است برای انجام یک بررسی گسترده تر از تمام روده بزرگ از کولونوسکوپی استفاده کند.

درمان دارویی هموروئید

در بسیاری از موارد هموروئید با تغییرات در شیوه زندگی درمان می شود. اما گاهی اوقات دارو یا عمل جراحی لازم است. اگر بواسیر ناراحتی خفیف تولید کند دکتر شما ممکن است کرم، پماد، شیاف و یا پد تجویز کند این محصولات شامل مواد تشکیل دهنده، از قبیل witch hazel یا هیدروکورتیزون که می تواند درد و خارش را حداقل به طور موقت از بین ببرد از این محصول برای بیش از یک هفته استفاده نکنید. این محصولات می توانند سبب عوارض جانبی مانند بثورات پوستی، التهاب و نازک شدن پوست شود.
روش های کمتر تهاجمی
اگر یک لخته خون در هموروئید خارجی تشکیل شود پزشک شما می تواند لخته را با یک برش ساده حذف کند برای خونریزی مداوم یا بواسیر دردناک، پزشک ممکن است روش کمتر تهاجمی دیگری را توصیه کند. این درمان می تواند در مطب به صورت سرپایی انجام شود.
بستن باند لاستیکی - دکتر شما یک یا دو باندهای لاستیکی کوچک اطراف پایه هموروئید داخلی برای قطع جریان خون می بندد بستن باند کشی برای بسیاری از مردم موثر است.
تزریق ( اسکلروتراپی ) - در این روش پزشک یک محلول شیمیایی را به بافت هموروئید تزریق تا آن را منقبض کند و ممکن است اثر کمتری نسبت به بستن باند لاستیکی داشته باشد.
انعقاد با ( مادون قرمز، لیزر و یا دو قطبی ) – در روش انعقادی از لیزر یا نور و یا حرارت مادون قرمز استفاده می شود.
روش های جراحی
اگر روش های دیگر موفق نبودند و یا بواسیر بزرگ باشد، دکتر شما ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. جراحی را می توان به صورت سرپایی انجام داد و یا ممکن است نیاز به بستری بودن به مدت یک شب در بیمارستان باشد.
حذف هموروئید - در طی عمل هموروئیدکتومی، جراح بافت بیش از حد خونریزی دهنده را حذف می کند. تکنیک های مختلف ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. جراحی ممکن است با بی حسی موضعی همراه با خواب آلودگی، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.
هموروئیدکتومی موثرترین راه جهت درمان هموروئید شدید یا مکرر است. عوارض ممکن است شامل سختی موقت در تخلیه مثانه و عفونت های دستگاه ادراری باشد.
داروها می تواند درد را کاهش دهد. غوطه ور شدن در آب گرم حمام نیز ممکن است کمک کند.

پیشگیری از بیماری هموروئید

بهترین راه برای جلوگیری از هموروئیدها، نرم نگه داشتن مدفوع است.
خوردن غذاهای با فیبر بالا - با مصرف میوه، سبزیجات و غلات مدفوع را نرم نگه دارید.
مقدار زیادی مایعات بنوشید - نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در هر روز برای کمک به نرم نگه داشتن مدفوع می باشد.
مکمل های غذایی را در نظر بگیرید - مقدار فیبر توصیه در رژیم غذایی 25 گرم در روز برای زنان و 38 گرم در روز برای مردان مورد نیاز است مطالعات نشان داده اند که مکمل های بیش از حد فیبری از قبیل Metamucil و Citrucel  سبب بهبود علائم کلی و خونریزی بواسیر می شوند این محصولات در نرم و منظم نگه داشتن مدفوع موثرند.
در صورت استفاده از مکمل های غذایی، لازم است هر روز حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف شود. در غیر این صورت، این مکمل ها می تواند یبوست ایجاد کند و یا یبوست را بدتر کنند.
در اجابت مزاج فشار ایجاد نکنید - زور زدن و نگه داشتن نفس خود برای دفع مدفوع سبب ایجاد فشار بیشتر در رگ های راست روده می شود.
به محض اینکه شما احساس نیاز دفع مدفوع دارید برای اجابت مزاج بروید - اگر شما صبر کنید مدفوع خشک و سخت تر می شود.
ورزش - فعال ماندن برای کمک به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار بر رگ ها موثر است.
از دوره های طولانی نشستن اجتناب کنید - نشستن بیش از حد طولانی، به خصوص در توالت، می تواند فشار بر روی وریدهای مقعد را افزایش دهد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search