پزشکی

نشانه های اولیه از بیماری ام اس

ضعف و خستگی در ام اسمولتیپل اسکلروزیس ( MS ) یک بیماری با علائم غیر قابل پیش بینی است که می تواند در شدت متفاوت است. در حالی که برخی از مردم تنها خستگی و بی حسی دارند موارد شدید می تواند سبب فلج، از دست دادن بینایی و کاهش عملکرد مغز شود. MS حدود 2.5 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و زنان را دو برابر بیشتر از مردان گرفتار می کند و سابقه خانوادگی یک عامل خطر عمده است ( انجمن MS ملی،  2012 )

 

مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

اسکلروز چندگانه یک اختلال پیشرونده خود ایمنی که در آن پوشش های محافظ سلول های عصبی آسیب دیده است و باعث کاهش عملکرد در مغز و ستون فقرات است.
علیرغم این که بیماری ام اس در سال 1868 کشف شده است ولی علت MS تا حد زیادی به صورت رمز و راز باقی مانده است. محققان می دانند آسیب عصبی است که دراثر التهاب ایجاد می شود اما علت التهاب هنوز ناشناخته است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم زود هنگام بیماری ام اس

MS و مشکلات چشم - شایع ترین علایم اولیه بیماری MS مشکلات بینایی هستند از نظر بالینی به نام اختلال عصب بینایی است التهاب عصب بینایی باعث مختل شدن مرکز بینایی شخص است. این می تواند سبب تاری دید در یک یا هر دو چشم، دو بینی یا از دست دادن کنتراست و رنگ های روشن می شود.
سوزن سوزن شدن و بی حسی - از آنجا که MS تحت تاثیر اعصاب مغز و ستون فقرات ( مرکز پیام بدن ) قرار دارد می تواند سیگنال های متضاد در اطراف بدن ارسال کند. گاهی اوقات، هیچ سیگنال فرستاده نمی شود که منجر به شایع ترین علامت، بی حسی می شود. بی حسی بیشتر شامل صورت، بازوها، پاها و انگشتان می شود. احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی شایع ترین علائم هشدار دهنده MS می باشد.
درد و اسپاسم عضلانی - درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی نیز با مولتیپل اسکلروزیس می باشد. در یک مطالعه، در جامعه ملی مولتیپل اسکلروزیس، نشان داد که نیمی از بیماران MS دارای درد مزمن هستند.
سفتی یا گرفتگی ( اسپاسم ) نیز شایع است و شامل احساس سفتی عضلات یا مفاصل و غیر قابل کنترل، حرکات تند و سریع و دردناک اندامد که اغلب پاها را تحت تاثیر قرار می دهد اما کمر درد نیز رایج است.
خستگی و ضعف - در مراحل اولیه MS خستگی و ضعف غیر قابل توضیح 80 درصد از مردم را تحت تاثیر قرار می دهد (MS  انجمن ملی 2012)
خستگی مزمن وقتی که اعصاب ستون فقرات بدتر شود رخ می دهد. معمولا خستگی به طور ناگهانی ظاهر می شود و برای هفته ها قبل از بهبود طول می کشد. در ابتدا ضعف قابل توجه در پاها وجود دارد.
مشکلات تعادل و سرگیجه - سرگیجه و مشکلات در هماهنگی و تعادل در میان شایع ترین مشکلات حرکتی برای افراد مبتلا به MS می باشد. این بیماری مانع از حرکت می شود چرا که مردم اغلب احساس سرگیجه دارند در سرگیجه محیط اطراف فرد می چرخند این اتفاق فرد با ایستادن فرد می افتد.
مثانه، روده و اختلال عملکرد جنسی - مثانه ناکارآمد علامت دیگری است که تا 80 درصد در افراد مبتلا به MS رخ داده است (MS انجمن ملی، 2012). این می تواند شامل تکرر ادرار، غرایز قوی برای ادرار کردن، یا عدم توانایی در نگه داشتن ادرار، در طول روز یا شب باشد. خوشبختانه، نشانه های مربوط به ادرار قابل کنترل هستند. بندرت افراد مبتلا به MS نیز یبوست، اسهال و یا از دست دادن کنترل روده را تجربه کنند. برای افراد با MS به دلیل حملات سیستم اعصاب مرکزی که سبب آغاز MS می شود. در تحریک جنسی نیز می تواند سبب مشکل شود. اختلال نعوذ در مردان و کاهش میل جنسی نسبت به گذشته در هر دو جنس وجود دارد.
مشکلات شناختی - حدود نیمی از افراد مبتلا به MS نوعی مانعی برای رشد عملکرد شناختی خود دارند. این می تواند شامل:
مشکلات حافظه، توجه پایین، مشکلات زبان و همراه با آن مشکلات روانی، افسردگی و سایر مشکلات هیجانی رایج است.
اختلالات خلقی - افسردگی اساسی با توجه به برخی از مطالعات در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس شایع است.
همراه با افسردگی، استرس های MS نیز می تواند تحریک پذیری، نوسانات خلقی و حالتی که pseudobulbar نامیده می شود و شامل حملات گریه غیرقابل کنترل و خنده می باشد.
علایم دیگر
اشخاص با ام اس علائم یکسانی ندارند و در هر حمله با علائم متفاوت مانند ( از دست دادن شنوایی، تشنج، لرزش غیر قابل کنترل، مشکلات تنفسی، لکنت زبان، مشکل در بلع ) ظاهر می شود.

پیشرفت و شدت بیماری ام اس

اسکلروز متعدد برای جامعه پزشکی به دلیل تغییرپذیری در شدت و بروز علائم، اغلب گیج کننده است. حمله می تواند چند هفته طول کشیده و سپس ناپدید شود. با این حال، عود بیماری می تواند به تدریج بدتر و غیر قابل پیش بینی و می تواند نشانه های مختلف داشته باشد.
تشخیص زود هنگام بیماری ممکن است از پیشرفت سریع MS پیشگیری کند.

آیا MS ارثی است؟

MS لزوما ارثی نیست. با این حال، در صورتی که دارای یک خویشاوند نزدیک دارای MS هستید شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارید عموم مردم تنها یک دهم درصد شانس ابتلا به MS دارند اما کلینیک مایو گزارش می دهد اگر شما یک خواهر و برادر یا پدر و مادر دارای MS دارید یک تا سه درصد شانس ابتلا به MS دارید
وراثت تنها فاکتور برای تعیین MS نیست. در دو قلوهای مشابه در صورتی که یکی از دوقلوها به این بیماری مبتلا باشد فقط 30٪ شانس ابتلا به MS  در قل دیگر وجود دارد ژنتیک قطعاً یک عامل خطر است اما تنها عامل نیست.

تشخیص ام اس

یک معاینه عصبی، که برای تعیین کاهش عملکرد عصب انجام می شود.
معاینه چشم، یک معاینه ازدرون چشم انجام می وشد
گرفتن مایع نخاع، که در آن یک نمونه از مایع نخاع با یک سوزن بلند برای تست گرفته می شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (49)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. کیمیا

سلام خسته نباشید. من نزدیک به یکساله پیش موقع امتحاناتم احساس کردم دستام مال خودم نیست و ضعف شدیدی توش حس میکردم جوری ک نوشتن برام سخت بود. اما بعد از دوره ی امتحانا اوضا خوب شد فکر کردم شاید بخاطر استرسه. یکی دوبارم پاهام وقت خواب ب حدی ضعف رفتن...

سلام خسته نباشید. من نزدیک به یکساله پیش موقع امتحاناتم احساس کردم دستام مال خودم نیست و ضعف شدیدی توش حس میکردم جوری ک نوشتن برام سخت بود. اما بعد از دوره ی امتحانا اوضا خوب شد فکر کردم شاید بخاطر استرسه. یکی دوبارم پاهام وقت خواب ب حدی ضعف رفتن ک میکوبیدمشون ب زمین البته شاید سالی دوبار اینجوری بشم.گاه گاهی ضعف رو توی دستام میبینم هنوز ولی ن ب اون شدت. چشمام ضعیفه و تاری دید یه چیز همیشگیه وقتی عینک ندارم از طرفی دوبینی نداشتم خستگی بی دلیل نداشتم مشکلات مثانه و روده ایی هم نداشتم.بیشتر ضعف دست و پاست ک خودشو نشون میده.ب نظرتون من ام اس دارم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کیمیا
 1. 4.5 / 5

سلام برای تشخیص ام اس نزد پزشک متخصص داخلی مغز و اعصاب بروید تا معاینه انجام و اگر لازم باشد ام ار آی مغز درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. آرپا مهرابيان
 1. 5 / 5

سلام مهرابيان هستم من٢٢ سالمه الان سه ساله ميدونم ام اس دارم الان تقريبا دو ماهه هفته اي يه بار اسپاسم دارم كل بدنم براي نيم ساعت قفل ميكنه درده وحشتناكي دارم..الان مشكل اساسيم اينه كه تعادلم زود زود به هم ميخوره گاهي وقتها سرم سبك ميشه و دستم تو...

سلام مهرابيان هستم من٢٢ سالمه الان سه ساله ميدونم ام اس دارم الان تقريبا دو ماهه هفته اي يه بار اسپاسم دارم كل بدنم براي نيم ساعت قفل ميكنه درده وحشتناكي دارم..الان مشكل اساسيم اينه كه تعادلم زود زود به هم ميخوره گاهي وقتها سرم سبك ميشه و دستم تو روز چند بار تعادلشو از دست ميده ميترسم و ميخوام بدونم چرا اينجوري سريع داره پيش ميره بيماريه من از نوع كند هستش

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Fatemeh

باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت اقای دکتر
مادرمن هم طبق موارد ذکرشده ۹۵ درصد ازبینایی چشم راستش رو از دست داده ودکترش اعلام کرده که از علائم بیماری MS هست میخواستم بدونم این بیماری وکم شدن بینایی چنددرصد احتمال داره به منم برسه وعلائم پیشگیری این...

باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت اقای دکتر
مادرمن هم طبق موارد ذکرشده ۹۵ درصد ازبینایی چشم راستش رو از دست داده ودکترش اعلام کرده که از علائم بیماری MS هست میخواستم بدونم این بیماری وکم شدن بینایی چنددرصد احتمال داره به منم برسه وعلائم پیشگیری این بیماری چیا هستن.
ممنون از پاسخگویی شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Fatemeh
 1. 5 / 5

MS به معنای واقعی کلمه ارثی نیست و این چیزی است که بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب به MS می گویند. با این حال، در خانواده افزایش خطر وجود دارد به طوری که تعجب آور نیست که گاهی اوقات می شنویم دو نفر از اعضای یک خانواده دارای MS هستند اکثر افراد...

MS به معنای واقعی کلمه ارثی نیست و این چیزی است که بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب به MS می گویند. با این حال، در خانواده افزایش خطر وجود دارد به طوری که تعجب آور نیست که گاهی اوقات می شنویم دو نفر از اعضای یک خانواده دارای MS هستند اکثر افراد مبتلا به MS هیچ سابقه MS در خانواده ندارند و به نظر می رسد از هیچ جا ظاهر نشده باشد.
علت دقیق MS مشخص نیست. با این حال، دانشمندان بر این باورند که چهار عامل ممکن است در توسعه بیماری نقش داشته باشد
علت 1. سیستم ایمنی
MS به عنوان یک بیماری ایمنی محسوب می شود: سیستم ایمنی بدن از کار افتاده و به CNS حمله می کند. محققان می دانند که غلاف میلین به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد اما آنها نمی دانند که سیستم ایمنی بدن منجر به حمله به میلین می شود.
علت 2: ژنتیک
گمان می رود که چندین ژن در MS نقش داشته باشند. اگر یک فرد نزدیک، مانند یک والد یا خواهر یا برادر، بیماری داشته باشد. شانس ابتلا به MS بالا است
با توجه به انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، اگر یک والد یا خواهر و برادر دارای MS باشد شانس ابتلا به این بیماری در ایالات متحده حدود 2.5 تا 5 درصد است شانس برای یک فرد معمولی حدود 0.1 درصد است.
دانشمندان بر این باورند که افرادی که با MS متولد می شوند با حساسیت ژنتیکی به واکنش نسبت به برخی عوامل (ناشناخته) محیط زیست بیماری آنها اشکار می شود. پاسخ های خود ایمنی زمانی رخ می دهد که آنها با این عوامل مواجه می شوند.
علت 3: محیط زیست
اپیدمیولوژیست ها شاهد یک الگوی افزایش موارد MS در کشورهایی هستند که دورترین فاصله از استوا را دارند. این همبستگی باعث می شود برخی معتقد باشند ویتامین D نقش مهمی ایفا می کند.
ویتامین D از عملکرد سیستم ایمنی برخوردار است. افرادی که در نزدیکی استوا زندگی می کنند در معرض نور خورشید قرار دارند. در نتیجه بدن آنها ویتامین D بیشتری تولید می کند.
هرچند پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد و بدن بیشتر ویتامین شما را تولید می کند. از آنجایی که MS به عنوان یک بیماری ایمنی محسوب می شود قرار گرفتن در معرض ویتامین D و نور خورشید ممکن است به آن مرتبط باشد.
علت 4: عفونت
محققان در حال بررسی احتمال وجود ویروس ها و باکتری ها که می توانند باعث ایجاد MS شوند. ویروس ها باعث التهاب و اختلال میلین به نام (demyelination) می شوند. بنابراین ممکن است یک ویروس بتواند MS را منجر شود.
چندین ویروس و باکتری مورد بررسی قرار می گیرند تا تعیین کنند که آیا آنها در توسعه MS حضور دارند یا خیر. این شامل:
ویروس سرخک
ویروس تبخال انسانی 6 (HHV-6)
ویروس اپستین بار (EBV)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام اقای دکتر خسته نباشید من الان یک ماهی هست که از ناحیه زانو وقتی خودم رو به حالت معمولی میگیرم زانوهام خالی میکنه ولی یکم خودمو سفت و محکم بگیرم عادی راه میرم ام ار ای دادم چیزی نشون نداد ازمایشات رو هم دادم مشکلی نبود سردرد هم دارم و چشمام...

سلام اقای دکتر خسته نباشید من الان یک ماهی هست که از ناحیه زانو وقتی خودم رو به حالت معمولی میگیرم زانوهام خالی میکنه ولی یکم خودمو سفت و محکم بگیرم عادی راه میرم ام ار ای دادم چیزی نشون نداد ازمایشات رو هم دادم مشکلی نبود سردرد هم دارم و چشمام درد میکنه ولی تاری دید و دوبینی و سوزن و گیز گیز هم ندارم ارتوپد رفتم و تست عصب هم خوب بود الان گفت برو مغزواعصاب بنظرتون چی کار کنم خواهشا کمک کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ماهك جاويد

سلام اقاي دكتر
من حدود دو هفته هست كه پاراستزي در ناحيه صورت دارم ابتدا در روي گونه هام بود ولي جديدا اين گزگز شدن دور لبم هم شده و آزار دهنده هست پاراستزي در بازو و گردن هم دارم البته و ضعف وخستگي .ممنون ميشم راهنماييم كنين

  پیوست ها
 

 1. اعظم

باسلام،من چند سال پیش به شدت عضلاتم درد میگرفت وقتی بلند میشدم تا چند ثانیه همه جا تاریک بود دکتر نرفتم به مرور خوب شد،اما الان حدودا14 روزه سردرد عجیبی دوطرف سرم شدم که به شدت ستون فقراتم درد گرفت سی تی اسکن چیزی نشان نداد دارو هم خوردم خوب...

باسلام،من چند سال پیش به شدت عضلاتم درد میگرفت وقتی بلند میشدم تا چند ثانیه همه جا تاریک بود دکتر نرفتم به مرور خوب شد،اما الان حدودا14 روزه سردرد عجیبی دوطرف سرم شدم که به شدت ستون فقراتم درد گرفت سی تی اسکن چیزی نشان نداد دارو هم خوردم خوب نشدم موقع خواب هم بدنم مخصوصا دست و صورتم خواب میرود دل پیچه و اسهال هم هستم احتمال میدهید ms باشد،البته احساس میکنم حافظه ام ضعیف تر شده،خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مختار

سلام با عرض سلام و تشکر بابت وقت گرانبهایی که میگذارید.من مدتیست احساس میکنم دستم یعنی پوست بازو و ساعد دست راستم میسوزه و خیلی نگرانم نسبت به این موضوع لطفا راهنمایی بفمایید

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام هر التهاب عصب اپتیک چشمی دلیلش ms یا عوامل دیکه ای هم میتونه باعث التهاب عصب چش بشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد

علت دقيق نوريت اپتیک ناشناخته است، اما تصور مي شود که يک نوع اختلال autoimmune است. سیستم ایمنی بدن به طور کلی برای مبارزه با عفونت با ایجاد واکنشی که با باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و دیگر پروتئین های خارجی مبارزه می کند توسط بدن مورد استفاده...

علت دقيق نوريت اپتیک ناشناخته است، اما تصور مي شود که يک نوع اختلال autoimmune است. سیستم ایمنی بدن به طور کلی برای مبارزه با عفونت با ایجاد واکنشی که با باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و دیگر پروتئین های خارجی مبارزه می کند توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در بیماری های خودایمنی، این واکنش به اشتباه در برابر قسمت نرمال بدن انجام می شود و باعث التهاب و آسیب احتمالی می شود. در مورد نوریت اپتیک، عصب بینایی متورم می شود و عملکرد آن ضعیف می شود. التهاب و تخریب محافظ میلین، به علاوه آسیب مستقیم به آکسون های عصبی، منجر به از بین رفتن بینایی می شود که ممکن است موقت یا دائمی باشد.
نوریت اپتیک اغلب نشان دهنده بیماری مولتیپل اسکلروز (MS) است که در آن سیستم ایمنی به فیبرهای عصبی پوشش غشایی میلین در مغز و نخاع حمله می کند و منجر به التهاب و آسیب عصبی می شود. نوریت اپتیک معمولاً در ابتدا حل می شود اما اغلب اوقات دوباره باز می گردد.
در 15٪ -20٪ افرادی که در نهایت مولتیپل اسکلروزیس را تولید می کنند نوریت اپتیک اولین علامت آنهاست. خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس پس از یک قسمت از نوریت اپتیک بین حدود 50٪ در طی 15 سال از هر قسمت اول نوریت اپتیک است. مطالعات مختلف نشان داده اند که حدود 50٪ از بیماران مبتلا به نوریت اپتیک برای اولین بار در mri ناهنجاری های ستون فقرات در زمان ابتلا به نوریت اولیه بینایی دارند.
Neuromyelitis optica یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که در آن demyelination در هر دو نخاع و عصب بینایی رخ می دهد در این وضعیت نادر، بیمار می تواند ضعف یا فلج در اندام و یا اختلال عملکرد مثانه و روده و همچنین از دست دادن بینایی را تجربه کند.
تقریبا نیمی از موارد اولیۀ نوریت چشم، یک واکنش التهابی است که یک هفته تا یک ماه بعد از عفونت ویروسی فوقانی تنفسی ایجاد می شود.
شرایط مختلفی وجود دارد که می توانند عصب بینایی را تحت تاثیر قرار دهند و علائم شبیه به نوریت چشم را ایجاد کنند. این شامل نوروپاتی های مختلف بینایی به علت عفونت، آسیب، شرایط ارثی، مشکلات سمی یا تغذیه ای، ضایعات فشاری اعصاب بینایی، بیماری های عروقی، از جمله نوروپاتی، نوروپاتی آرتریتی، دیابت و گلوکوم می باشد. درمان این نوروپاتی های اپتیکی به بیماری های زمینه ای هدایت می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شیما

سلام دکتر خسته نباشین ، من دو ماهه که حین مطالعه و درس خوندن چشام تکون میخورن و میلرزن پیش متخصص چشم مراجعه کردم گفتن بخاطر استرسه و یک نامه برای متخصص مغز و اعصاب دادن ، من الان خیلی نگرانم که این لرزش و پرش چشمم نشانه بیماری ام اس باشه . ممنون...

سلام دکتر خسته نباشین ، من دو ماهه که حین مطالعه و درس خوندن چشام تکون میخورن و میلرزن پیش متخصص چشم مراجعه کردم گفتن بخاطر استرسه و یک نامه برای متخصص مغز و اعصاب دادن ، من الان خیلی نگرانم که این لرزش و پرش چشمم نشانه بیماری ام اس باشه . ممنون میشم راهنمایی کنین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نیلوفر

سلام من چند وقته بدن درد دارم و احساس خستگی بسیار شدیدی دارم اختلالات بینایی در من ب جود اومده اختلالات شناختی هم همینطور در مواقعی هم درست نمیتونم حرف بزنم سرگیجه هم دارم اغلب تعادل خودم رو هم از دست میدمو تقریبا ۶ ماه هست ک اینطوری شدم ب نظر...

سلام من چند وقته بدن درد دارم و احساس خستگی بسیار شدیدی دارم اختلالات بینایی در من ب جود اومده اختلالات شناختی هم همینطور در مواقعی هم درست نمیتونم حرف بزنم سرگیجه هم دارم اغلب تعادل خودم رو هم از دست میدمو تقریبا ۶ ماه هست ک اینطوری شدم ب نظر شما من ام اس گرفتم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. گل همیشه بهار

سلام ، خسته نباشید ، من دوبار ام ار ای دادم گفتن مشکلی نداری، و عضلات کمرت ضعیفه و کیست نخاعی که ارثیه داری
ی دوسالی سرگیجه و حالت تهوع داشتم که خوب شد
گردن درد هم داشتم ، دست چپمم درد میکنه
حالا ی مدتیه که دو دستم بی حسه ینی نمیتونم چیزی رو...

سلام ، خسته نباشید ، من دوبار ام ار ای دادم گفتن مشکلی نداری، و عضلات کمرت ضعیفه و کیست نخاعی که ارثیه داری
ی دوسالی سرگیجه و حالت تهوع داشتم که خوب شد
گردن درد هم داشتم ، دست چپمم درد میکنه
حالا ی مدتیه که دو دستم بی حسه ینی نمیتونم چیزی رو بگیرم یا تکون بدم اگه چیزی بدن دستم حس میکنم فقط نمیتونم عکس العملی نشون بدم
بعد همش دوس دارم بخوابم و بعد تمام بدنم قفل میشه ، نمیتونم نفس بکشم و حتی اب دهنمو قورت بدم ، بعد از اینکه نیمه بیهوش میشم ی خواب چن ساعته میرم بعد خوب میشم
از هر کسی سوال میکنم میگن عصبیه هیچیت نیس ، میترسم بهم دروغ گفته باشن
ممنون میشم بهم بگید ایا علایم ام اس هس یا نه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ن

با سلام من د و روز که به طور ناگهانی چشم راستم تار می بینه. میشه علتش ام اس باشه. البته من چشمام ضعیغه و عینک می زنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ن

با سلام ممکن است چشمان شما ضعیف تر شده باشد نزد پزشک برویدتا بررسی شود تاری چشم و دوبینی می تواند از علاپم ام اس هم باشد.

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام.من الان دو سه روزه دست ها و پاهام گیز گیز میکنن.مخصوصا زمانی ک مثلا بشینم رو صندلی .یا پامو بندازم رو پام.یا دستمو اهسته تکیه بدم جایی.سر گیجه ندارم ولی شباتو تاریکی هر نوری باشه برام حرکتش اهسته هست.از ام اس میترسم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد

سلام
نزد پزشک متخصص نرولوژی بروید تا بررسی شوید گاهی کمبود برخی از ویتامین ها می تواند عامل باشد

  پیوست ها
 

 1. شاهد

سلام روزبخیر جناب آقای دکتر.بنده به مدت 6 ماهه به دلیل شرایط کاری پر استرس احساس گرفتگی و درد در ناحیه ستون فقرات مخصوصا وسط کمر دارم.از لحاظ تعادل مشکلی ندارم.کمی پرخواشگر و کم تحمل شدم.کنترل ادرار و همچی در حالت عالی است.به متخصص ستون فقرات و...

سلام روزبخیر جناب آقای دکتر.بنده به مدت 6 ماهه به دلیل شرایط کاری پر استرس احساس گرفتگی و درد در ناحیه ستون فقرات مخصوصا وسط کمر دارم.از لحاظ تعادل مشکلی ندارم.کمی پرخواشگر و کم تحمل شدم.کنترل ادرار و همچی در حالت عالی است.به متخصص ستون فقرات و جراح مراجعه کردم برای درد کمر و احتمال پارگی دیسک.اما با معاینه گفت مشکلی نیست.برای اطمینان چه راهی بهم پیشنهاد میکنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شاهد

با سلام
اگر درد همچنان ادامه دارد و به پاهای شما نیز کشیده می شود باید یک MRI انجام شود تا علت مشخص شود

  پیوست ها
 

 1. سیامک

با سلام و وقت بخیر اقای دکتر لطفا اگه میتونین جواب بدین
من چند وقت پیش فشارم بالا میرفت رفتم پیش دکتر و ازممایش خون داد موارد مربوط به cbc خونم بیه مقدار بالا بود و الان داروی فشار خون میخورم و اینکه الان کنترل شده هستش ولی نزدیک ۳ تا ۴ روز هستش...

با سلام و وقت بخیر اقای دکتر لطفا اگه میتونین جواب بدین
من چند وقت پیش فشارم بالا میرفت رفتم پیش دکتر و ازممایش خون داد موارد مربوط به cbc خونم بیه مقدار بالا بود و الان داروی فشار خون میخورم و اینکه الان کنترل شده هستش ولی نزدیک ۳ تا ۴ روز هستش توی تایم بعداز ظهر پشت سرم درد میگیره نورها رو با شدت بیشتر میبینم و تعادل رو از دست میدم نه زیاد ولی سر گیجه میگیرمبعد از چند ساعت خوب میشم و فردا دوباره شروع میشه،لطفا اگه میشه راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. لیلی

سلام. ممنون از اطلاعات مفید
من دو ماه پیش به مدت ده روز سرگیجه داشتم که توجه نکردم و خوب شد. همه چیز میچرخه و هر چند ساعت یک بار اتفاق میوفتاد. ولی حالا دوباره برگشته و اینبار شدیدتر. جوری که گاهی به زمین میخورم. و گاهی هم عدم تعادل دارم. با این...

سلام. ممنون از اطلاعات مفید
من دو ماه پیش به مدت ده روز سرگیجه داشتم که توجه نکردم و خوب شد. همه چیز میچرخه و هر چند ساعت یک بار اتفاق میوفتاد. ولی حالا دوباره برگشته و اینبار شدیدتر. جوری که گاهی به زمین میخورم. و گاهی هم عدم تعادل دارم. با این که سرگیجم دو روز میشد که دوباره قطع شده بود اما دیروز به پزشک مراجعه کردم و گفت اکثر سرگیجه ها برای گوش هست و دارو داد ( امپول دگزا، بتاهیستین، سیناریزین)
پزشک قبل هر سوالی از من این احتمال رو داد و من هم نگفتم که این دو سه روز اخر تعداد دفعات ادرارم مخصوصا توی شب بیشتر شده، یا دو بار گرفتگی عضله کتف و کف پا داشتم و کف پام گزگز و سوزن سوزن شده
به نظرتون ممکنه فقط از گوش داخلی باشه؟ من اصلا تو شنوایی مشکل ندارم و هیچ صدا و احساس گرفتگی گوشی هم ندارم
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی

با سلام
در موقع سردرد فشار خون خود را اندازه گیری نمایید اگر بالا بود باید داروی شما تنظیم شود

  پیوست ها
 

 1. نسرین

سلام اقای دکتر من دو ماه پیش بدن گزگز کرد ازمایش دادم دکتر گفت ویتامین د و کلسیم و کم خونی دارم و بهم قرص ویتامین ب و د و کلسیم داد به مدت سه ماه مصرف کنم و گفت علت گزگز کمبود ویتامین ب هست .الان من یک ماه قرصو مصرف کردم ولی مجددا بدنم شروع به...

سلام اقای دکتر من دو ماه پیش بدن گزگز کرد ازمایش دادم دکتر گفت ویتامین د و کلسیم و کم خونی دارم و بهم قرص ویتامین ب و د و کلسیم داد به مدت سه ماه مصرف کنم و گفت علت گزگز کمبود ویتامین ب هست .الان من یک ماه قرصو مصرف کردم ولی مجددا بدنم شروع به گزگز کرد و کمی هم بدنم درد میکنه الان کمی نگرانم ایا همون به خاطر کمبود ویتامین هست یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسرین

با سلام
این گزگز می تواند مربوط به کمبود ویتامین باشد ولی با یک پک پزشک داخلی مغز و اعصاب مشورت کنید

  پیوست ها
 

 1. بهاره ابراهیمی

باسلام اقای دکتر من یه سری علامت داشتم دکتر برام mriنوشته کلمه کلیدی وجود داره که تو جواب متوجه بشیم احتمالا ام اسدارم یا نه با تزریق وبی تزریق جواب انتهای صفحه جواب نرمال نوشته شده اصلا توی جواب عکس mri نوشته میشه یا فقط متخصص...

باسلام اقای دکتر من یه سری علامت داشتم دکتر برام mriنوشته کلمه کلیدی وجود داره که تو جواب متوجه بشیم احتمالا ام اسدارم یا نه با تزریق وبی تزریق جواب انتهای صفحه جواب نرمال نوشته شده اصلا توی جواب عکس mri نوشته میشه یا فقط متخصص میتونه تشخیص بده
من یه چشمم تا نیمه تار شده 7روزه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهاره ابراهیمی

با سلام
در جواب mri نوشته می شود و پزشک نیز می تواند تشخیص دهد

  پیوست ها
 

 1. کاوه

با سلام
من نزدیک یک سال هست که موقع خواب دست هام به خصوص انگشت های دست هام خواب می رن و به طوری که احساس میکنم دستهای خودم نیستن، و بعد از اینکه به سختی تکونشون میدم تازه شروع به سوزن سوزن شدن و درد میکنن، ماهیچه پشت پای چپم بعضی مواقع بشدت دچار...

با سلام
من نزدیک یک سال هست که موقع خواب دست هام به خصوص انگشت های دست هام خواب می رن و به طوری که احساس میکنم دستهای خودم نیستن، و بعد از اینکه به سختی تکونشون میدم تازه شروع به سوزن سوزن شدن و درد میکنن، ماهیچه پشت پای چپم بعضی مواقع بشدت دچار گرفتگی و در بسیار شدید میشه و بعد خوب میشه بدنم لرزش داره و ضعف بسیار شدید دارم، و همچنین چشمام درد میکنه به طوریکه مجبورم با پلک زدن های متوالی از درد آن بکاهم، ایا این میتواند از علایم بیماری ام اس باشد؟ لطفا در اسرع وقت جواب بدهید،

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کاوه

با سلام
یک سری تست برای کمبود ویتامین د و کلسیم و فسفر انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام اقای دکتر بنده مدتی هست حافظم بسیار ضعیف شده،در میدان دیدم جرقه میبینم،بسیار خسته ام به گونه ای که اصلا با خوابیدن یا دوش گرفتن خستگیم برطرف نمیشه،افسردگی حاد دارم ولی دارو مصرف نمیکنم و امشب بالای ناحیه چشم + قسمت ملتحمه دچار گزگز و بیحسی...

سلام اقای دکتر بنده مدتی هست حافظم بسیار ضعیف شده،در میدان دیدم جرقه میبینم،بسیار خسته ام به گونه ای که اصلا با خوابیدن یا دوش گرفتن خستگیم برطرف نمیشه،افسردگی حاد دارم ولی دارو مصرف نمیکنم و امشب بالای ناحیه چشم + قسمت ملتحمه دچار گزگز و بیحسی شدم و در ضمن مشکلات ادراک و شناختی هم دارم ایا من ms میگیرم؟و ایا به دکتر برای چکاپ و ام ار ای مراجعه کنم؟ (سن 20 سال ) با تشکر.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

با سلام
نزد متخصص اعصاب روان بروید و درمان مناسب افسردگی را شروع نمایید تا علائم شما بهبود یابد

  پیوست ها
 

 1. فرهاد

سلام دکتر تروخدا زود جواب بدید
مامانم نزدیک ی ماهی هس که درد تو جفت پاهای ران داره و پاهاش سوزن سوزن میشه و درد تو ناحیه کمر داره بعدشم گفتن این سیاتیک که با طبع فیزیکی درمان میشه که به اصطلاح رگ به رگ شده
تروخدا جواب بدید این نشانه چیه؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرهاد

با سلام
اگر mri سالم است کمبود ویتامین 1 B ( بری بری )، ویتامین5 B و کمبود 12 B ویتامین د نیز می تواند عامل باشد به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرهاد

با سلام
این علائم می تواند مربوط به دیسک کمر هم باشد و علل زیادی می تواند سبب ان شود مادر خود را نزد پزشک متخصص نرولوژی ببرید تا در صورت ضرورت یه سی تی اسکن یا mri تشخیصی درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. مرجان

با سلام
من دختری 26 ساله هستم. از حدود 7ماه قبل احساس گزگز در پای چپ،صورت و پشت کمر همراه با بی حسی چند روزه داشتم و گاهی همراه با درد در زانو بود.به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم.دستور ام ار ای دادند و د نتیجه آن چیزی مشخص نشد و دکتر به من گفتند...

با سلام
من دختری 26 ساله هستم. از حدود 7ماه قبل احساس گزگز در پای چپ،صورت و پشت کمر همراه با بی حسی چند روزه داشتم و گاهی همراه با درد در زانو بود.به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم.دستور ام ار ای دادند و د نتیجه آن چیزی مشخص نشد و دکتر به من گفتند که مغز بسیار سالمی داری و اینها عصبی است.ولی با گذشت 7 ماه هنوز این حس ناخوشایند در من وجود دارد به طوری که الان همراه با درد نسبتا شدید در پاها و کمر است.شما فکر می کنید مشکل چیست؟اگر عصبی بود نباید تا به حال و بعد از گذشت این همه مدت برطرف می شد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حوربه

سلام ببخشید من دخترم دو روزه دچار مور مور شدن در کف پا وبی حسی در انگشت پاشده .ولی به صورت مدوام نیست ی دو ساعتی از زانو به پایین حالت خواب رفتگی و بی حسی پیدا میکنه دوباره خوب میشه .هر دو پا هم با هم نیست .اولین بار هم بعد از یک استرس و حالت...

سلام ببخشید من دخترم دو روزه دچار مور مور شدن در کف پا وبی حسی در انگشت پاشده .ولی به صورت مدوام نیست ی دو ساعتی از زانو به پایین حالت خواب رفتگی و بی حسی پیدا میکنه دوباره خوب میشه .هر دو پا هم با هم نیست .اولین بار هم بعد از یک استرس و حالت عصبانیت و ناراحتی شدید این حالت براش به وجود اومد .احتمال بیماری ام اس در ایشون وجود داره؟؟؟ الان ۱۳ ساله است

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حوربه

با سلام
دختر خود را نزد متخصص نرولوژی ببرید تا بررسی شود این علائم می تواند در اثر کمبود ویتامین و املاح نیر رخ دهد یک سری ازمایش برای چکاپ انجام دهید و نزد پزشک ببرید

  پیوست ها
 

 1. قاسم

با سلام و احترام ، توضیحات را در خصوص بیماری MSخواندم ، همسرم 45 سال دارد ، مدت 5 سالی است که از عدم کنترل ادرار خود میرنجد ولی بهوی گفته شده به دلیل افتادگی رحم است و خیلی مهم نیست علاوه برآن از ضعف عضلانی رنج میبرد و یکبار حدوددا 4 سال پیش کف...

با سلام و احترام ، توضیحات را در خصوص بیماری MSخواندم ، همسرم 45 سال دارد ، مدت 5 سالی است که از عدم کنترل ادرار خود میرنجد ولی بهوی گفته شده به دلیل افتادگی رحم است و خیلی مهم نیست علاوه برآن از ضعف عضلانی رنج میبرد و یکبار حدوددا 4 سال پیش کف دست راست وی مرد عمل جراحی از حیث رشته عصب قرار گرفت که بعد از آن مشکل دست درد وی رفع گردید ولیکن پزشک ایشان میگفت به دلیل تنگ شدن کانال های عصبی در مرور زمان این مشکل ممکن است دوبتره ایجاد شود، به هیچ وجه از حافظه مشکل ندارد بلکه یادگگیری خوبی دارد و در انجام کارهای منزل ببیشتر مواقع واکنشهای خوبی دارد در تکلم مشکل حادی از وی دیده نشده ، سرگیجه در زمانهای مختلفی مثل عادت ماهانه به سراغ وی می آید ، در سال جاری زانوی وی به لحاظ اینکه خالی میکرد و احساس درد داشت مورد عمل جراحی قرار گرفت و پزشک به وی گفته است که از قسمتهایی از استخوان زانو را که برای ووی ایجاد درد میکرده تراشیده است بعد از عمل این وضعیت خالی کردن وی بهبود یافت ولیکن اکنون از اسپاسم عضلانی بویژه پا گلایه میکند. لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه بدون اینکه وی متوجه بشود میتوانم از حیث اینکه دارای بیماری MSاست یاخیر ؟ بررسی هایی انجام دهم چون از لحاظ روحی نمی خواهم این احساس به وی دست دهد چون در مقابله با بیماری و نحوه مواجه با انها رفتار مناسبی بروز نمی دهد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    قاسم

با سلام
این علاپم نمی تواند مربوط به ام اس باشد ولی برای اطمینان از پزشک متخصص نورولوژی کمک بگیرید

  پیوست ها
 

 1. سحر

با سلام،دختری26ساله هستم که امروز متوجه شدم مبتلا به ام اس شدم و البته تشخیص ام اس خفیف شده ایا و برای زدن امپول ماهی 4بار معرفی مرکز ام اس شدم ایا به غیر از امپول میتونم با طب سنتی از پیشرفت بیماریم جلوگیری کنم؟!تورا بع خدا و این روزایی عزیز...

با سلام،دختری26ساله هستم که امروز متوجه شدم مبتلا به ام اس شدم و البته تشخیص ام اس خفیف شده ایا و برای زدن امپول ماهی 4بار معرفی مرکز ام اس شدم ایا به غیر از امپول میتونم با طب سنتی از پیشرفت بیماریم جلوگیری کنم؟!تورا بع خدا و این روزایی عزیز دعام کنین و راهنماییم کنین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سحر

با سلام
امروزه بیماری ام اس اگر زود تشخیص داده شود با دارو درمان می شود لذا فقط نظر پزشک متخصص روماتولوژی را عمل نمایید و آمپول ها را استفاده کنید و نگران نباشید.

  پیوست ها
 

 1. مهرداد

با عرض سلام وخسته نباشید من پسری دارم که تاسن۶سالگی هیچ مشکلی نداشت ولی از این سن به بعد کم کم لکنت زبان پیدا کرد ودرحین بازی خیلی زمین میخورد با رسیدن سنش به هفت سالگی برای سنجش بردیمش چون میخواست به مدرسه بره ولی از تست رد شد وگفتن باید به...

با عرض سلام وخسته نباشید من پسری دارم که تاسن۶سالگی هیچ مشکلی نداشت ولی از این سن به بعد کم کم لکنت زبان پیدا کرد ودرحین بازی خیلی زمین میخورد با رسیدن سنش به هفت سالگی برای سنجش بردیمش چون میخواست به مدرسه بره ولی از تست رد شد وگفتن باید به مدرسه استثنایی بره هر دکتری هم بردیمش تشخیصشون بیش فعالی بود مدتی هم ریتالین مصرف یکرد الان خودم که تو اینترنت تحقیق کردم مطالب شما رو خوندم تمام علائم ام اس روداره میخواستم خواهش کنم اگه ممکنه آدرس یه دکتری رو بهم بدین که از این بیماری سر دربیاره لطفا کمکم کنید چون بیماری پسرم داره بدتر میشه دیگه نمیتونه راه بره ممنون از مطالب خوبتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهرداد

با سلام
در این زمینه از متخصص نرولوژی ( داخلی مغز و اعصاب ) استفاده کنید.

  پیوست ها
 

 1. حمیده صادقی

بیماری ام اس:
خداوند برهر دردی ، درمانی در طبیعت قرار داده.
غلبه بر بیماری ام اس با گیاهان شفابخش ..
دوستانی که خود یا اطرافیانتان ام اس دارند، لطفا این مطلب مهم را از دست ندهید و حتما بخوانید .و اگر دوستان عزیز خدا را شکر خود و دیگر عزیزانتان به...

بیماری ام اس:
خداوند برهر دردی ، درمانی در طبیعت قرار داده.
غلبه بر بیماری ام اس با گیاهان شفابخش ..
دوستانی که خود یا اطرافیانتان ام اس دارند، لطفا این مطلب مهم را از دست ندهید و حتما بخوانید .و اگر دوستان عزیز خدا را شکر خود و دیگر عزیزانتان به این بیماری مبتلا نیستند ،ازتون خواهش میکنم برای سلامتی و شفای بیماران مبتلا به ام اس،حتی نخوانده این مطلب را به اشتراک بگذارید ،شاید هم اکنون عزیزی نیازمند دانستن این مطلب مهم باشد.این مطلب خط به خط ان برای کسانی که مبتلا به بیماری ام اس هستند بسیار حیاتی است ..
یکی از بیماری هایی که در سالهای اخیر شنیدن اسمش هم مردم را به وحشت انداخته، ام اس یا اسکلروز چندگانه است ..علت آن است که پزشکی جدیدبرای این بیماری هم مثل بسیاری بیماری های دیگر درمانی ندارد و فقط با کورتن اقدام به نابودسازی بدن بیمار وتشدیدمشکلات او میکند .اما این بیماری در طب سنتی تعریف ساده ای دارد و به همین دلیل درمان هم دارد و حتی می توان گفت درمان بسیارساده ای هم دارد.
ام اس سردی بروز کرده در مغز و اعصاب است و باید با گرمی آن را درمان کرد،البته این تعریف ساده به معنی این نیست که طول درمان ام اس مثل یک سرما خوردگی است ولی در طول 4 تا 6 ماه درمان با این روش های ساده پیشرفت های چشمگیری در بیماران مشاهده می شود:
ساده ترین روش های درمان مصرف گرمی ها و به خصوص مواد زیر است:
1- انجیر؛ شبی هفت عدد انجیر خیس خورده دریک لیوان آب که هم آب هم انجیر خورده شود
2- زیتون؛ هفت عدد زیتون صبح ناشتا و هفت عدد زیتون شب دو ساعت بعد از شام (زیتون شور غیر کارخانه ای)
3- چرب کرد مواضعی که دچار ضعف حسی و حرکتی شده اند با روغن زیتون بودار
4- پرهیز از بوهای سرد و بوهای صنعتی به همراه داشتن عطر گل محمدی و استشمام مداوم آن بسیار سودمند است
5- استفاده از ملین ها و هضم کننده ها برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش
6- ،پژوهش های انجام شده در امریکا نشان میدهد که هفته ای یک قاشق مربا خوری زعفران می تواند به درمان بیماری ام اس کمک زیادی کند این، دانشمندان موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان بیماری ام اس و تصلب شرایین موثر است.ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که چربی تولید می کنند.چربی تولیدی در سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود.بر‌ اساس یافته‌های محققان، مصرف زعفران که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی در بیماران مبتلا به ام اس را کاهش دهد.نتایج این پژوهش که در نشریه ایمونولوژی امریکا به چاپ رسید، که امیدهای تازه ای را در جهت تولید داروهای جدید برای درمان بیماری ام اس به همراه داشته است.
7-بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان و متخصصان طب سنتی .سلامتی بیماران مبتلا به “ام اس” با گیاه جین سنگ .. قابل کاهش و درمان میباشد.ترکیبات شیمیایی: این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D، ترکیبات استیلنی، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد. علاوه بر این جینسنگ سرشار از ویتامین‌های A ، B6 و فلز روی است. که این گیاه در درمان و کاهش بیماری ام اس کمک شایانی میکند..
8-روزی یک مشت در روز گیاه خرفه در درمان ام اس: یکی دیگر از این درمان ها “گیاه خرفه” است. این گیاه به دلیل داشتن منیزیم به تنهایی بیماری MS را درمان می کند. چون مقدار منیزیم آن بسیار بالا است که 375 میلی گرم منیزیم دارد ، این کمپلکس های ایمنی دستگاه ایمنی بدن را تحریک کرده تا به بدن حمله کند که منجر به آسیب رساندن به بافت ها می شود.
9-یکی از گیاهان برای درمان “ام اس” که تا 90 درصد بهبودی را ایجاد کرده است، یک مشت در روز گیاه گزنه می باشد.خوردن گیاه خشک گزنه میتواند در درمان ام اس بسیار موثر باشد و هروز یک قاشق چایخوری در اب میوه بریزید و میل کنید.. ، و همچنین استفاده روزانه مبتلايان به ام . اس از گياه شاهدانه موجب كاهش لرزش هاي ناشي از اين بيماري مي شود و اثرات درماني نسبتا مفيدي دارد به بيماران توصيه میکنم كه اين گياه را بو نداده با آب مخلوط كرده و مصرف كنند شاهدانه مي تواند در كاهش لرزش های ناشی از این بیماری بسیار موثر باشد .
10-بیماری ام اس با کندر قابل درمان است، براساس آخرین تحقیقات انجام شده برروی گیاه کندر مشخص شد که روزی 5 عدد از این گیاه قابلیت درمان بیماری ناعلاج ام اس را دارد.
تندرست باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حدیثه

سلام.ممنون ازاطلاعاتتون.

  پیوست ها
 

 1. عطا

آقای دکتر سلام و وقت بخیر ، بنده حدود 2 ماه است که در نوک انگشتان پا احساس ناراحتی میکنم بطوریکه انگار از داخل انگشتان سوزن زده باشند بصورت مقطعی وکلافه کننده اذیت میکند لطفا راهنمائی و نظرعالی رااعلام فرمائید . درضمن آیا رفتن به استخر موجب چنین...

آقای دکتر سلام و وقت بخیر ، بنده حدود 2 ماه است که در نوک انگشتان پا احساس ناراحتی میکنم بطوریکه انگار از داخل انگشتان سوزن زده باشند بصورت مقطعی وکلافه کننده اذیت میکند لطفا راهنمائی و نظرعالی رااعلام فرمائید . درضمن آیا رفتن به استخر موجب چنین چیزی میشود ؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پیمان

من احساس درد شناور تو دستم دارم تو سه ما گزشته چند باری اینجوری شدم خوب شده
دفعه اخر یکم احساس مورمور تو دست و پای چپم هم دارم چقدر احتمال بیماری ام اس هست

  پیوست ها
 

 1. مینو

با عرض سلام و خسته نباشید از مطالب خوبتون ممنون درخواست رژیم دارم اگه امکان پذیر هست

  پیوست ها
 

 1. مینا

سلام خسته نباشید.ببخشید کسی که بانشستن زیاد احساس مورمور شدن و خواب رفتگی تو دست و پاداشته باشه ممکنه بهms مبتلا شده باشه؟؟
ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search