پزشکی

درد پای دیابتی، علائم دیگر، علل و درمان

پای دیابتیبیماران دیابتی باید نسبت به علائمی که به تدریج بوجود می آیند با احتیاط عمل کنند. مهم نیست که علائم چقدر مبهم است ممکن است اولین نشانه از یک عارضه باشد پاها یکی از قسمت های بدن می باشد که معمولا با عوارض دیابت و درد مبتلا می شود که گاهی اوقات اولین علامت می باشد از این رو مهم است که بفهمیم چرا و چگونه درد ساق پا در بیماران دیابتی رخ می دهد و چگونه درد به علت عوارض دیابت را، از درد ساق پا به علت غیر دیابتی افتراق دهیم.

سطح قند خون در همه زمان ها نیاز به تنظیم دارد تا اطمینان حاصل شود که یک عرضه کافی از گلوکز برای همه سلول ها وجود دارد. گلوکز ناکافی بدان معنی است که سلول نمی تواند انرژی مورد نیاز برای فرآیندهای زندگی را تولید کند سطح قند خون بالا می تواند مضر باشد و می تواند به سلول ها، اعصاب و عروق خونی آسیب برساند بنابر این مهم است که بدن سطح قند خون را در محدوده باریک حفظ کند.
این تنظیم گلوکز شامل ترکیبی از مکانیسم ها، که مهم ترین آن عمل هورمون های انسولین و گلوکاگون است انسولین سطح گلوکز را ( در زمان بالا رفتن ) کاهش می دهد و زمانی که سطح گلوکز کاهش یابد گلوکاگون افزایش می یاد با دیابت، لوزالمعده نمی تواند انسولین تولید کند و یا سلول در بدن به انسولین پاسخ نمی دهند. و در نتیجه سطح قند خون بالاتر از طبیعی است.
علائم پا در بیماران دیابتی
علل درد پای دیابتی
اختلال گردش خون
آسیب و اختلال در عملکرد عصبی
درمان درد پای دیابتی

علائم پا در بیماران دیابتی

پای دیابتی یک ترم گسترده ای برای بسیاری از عوارض مربوط به دیابت است که روی پا اثر می گذرد این عوارض ممکن است مداوم با درد ساق پا که یک علامت است و دلیل اینکه رخ می دهد در زیر توضیح داده شده است با این حال، همچنین می تواند دارای نشانه ای در پای دیگر که ممکن است یا ممکن نیست با درد مرتبط باشد این علائم می تواند تنها یک پا را تحت تاثیر قرار داده و یا ممکن است روی هر دو پا تاثیر بگذارد.
گرفتگی عضلات همراه با درد به تنهایی پس از فعالیت بدنی در پاها.
زخم های باز ( زخم) که التیام نمی یابد و یا به سختی التیام می یابد.
سوزش داشتن، سوزن سوزن شدن، سوختن و یا بی حسی.
ضعف عضلات پا.
سردی پاها.
تغییر در رنگ پاها - رنگ پریدگی، اثر خفیفی از رنگ مایل به آبی، قرمز تیره به تکه های بنفش و سیاه و سفید.
پوست براق بر روی پاها و از دست دادن مو یا رشد مو آهسته است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل درد پای دیابتی

سطوح قند خون بالا به تدریج به سلول های بدن آسیب می رساند با این حال، برخی از بافتها به نظر می رسد حساس تر از دیگران باشد رگ های خونی و اعصاب به ویژه می تواند به راحتی توسط قند خون بالا آسیب ببینند این اثرات برجسته در دیابت طولانی مدت، به خصوص در مواردی که دیابت ضعیف اداره شده است دیده می شود.
بنابر این درک ماهیت رگ های خونی و آسیب عصب در دیابت برای درک اینکه چرا درد ساق پا ممکن است رخ دهد لازم است همچنین مهم است به خاطر داشته باشید که دیابت می تواند روی یک گروه از سایر ارگان ها و سیستم ها در بدن که ممکن است به درد ساق پا کمک کند تاثیر بگذارد مانند ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.
گاهی اوقات درد ساق پا در بیماران دیابتی ممکن است به علت دیابت به طور خاص نباشد فشار عضلانی، آسیب و استفاده بیش از حد، برخی از دلایل برای درد ساق پا هستند که به دیابت وابسته نیست.

اختلال گردش خون

سطح قند خون بالا به راه های مختلفی روی عروق اثر می گذارند این در نهایت می تواند به یک بیماری شناخته شده به عنوان بیماری شریانی محیطی ( PAD ) منجر شود در اینجا عروقی که اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی را به پاها حمل می کند تنگ می شوند در ابتدا ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد در نهایت برخی از علائم ذکر شده در بالا، از جمله درد ساق پا، تنها زمان بالا رفتن از پله رخ می دهد.
خون رسانی به پا کاهش می یابد و منجر به آسیب بافت و ایسکمی می شود این نیز با توجه به کاهش منابع مانند اکسیژن و مواد مغذی مانع بهبودی می شود. علاوه بر اینکه جریان خون کاهش می یابد و همچنین مانع پاسخ ایمنی به عفونت می شود. همراه با آسیب عصب، یک خطر بزرگ از آسیب و عفونت با ترمیم ضعیف زخم و اختلال پاسخ ایمنی وجود دارد.

آسیب و اختلال در عملکرد عصبی

آسیب به اعصاب به علت سطح قند خون بالا ( نوروپاتی دیابتی ) دارای یک گروه از اثرات است. در مرحله نخست انتقال عصب حسی دچار اختلال شده است به این معنی که فرد احساس طبیعی را از دست می دهد.
ثانیا برخی از این رشته های عصبی سایز رگ های خونی را کنترل می کند. این اثر تحت کنترل ارادی نیست و بخشی از سیستم عصبی خودکار است. این اثر جریان خون از طریق پاها را تنظیم می کند که ممکن است در حال حاضر با بیماری شریانی محیطی پیچیده می شود. ثالثا، تحریک اعصاب به علت دیابت می توانید به نورالژی منجر ( درد عصب ) شود حتی زمانی که بیماری شریانی محیطی، زخم و یا عفونت وجود دارد.

درمان درد پای دیابتی

درمان و مدیریت درد پا در بیماران دیابتی وابسته به علت درد است به منظور محدود کردن پیشرفت بیماری کنترل قند خون ضروری است این شامل ترکیبی از اندازه گیری رژیم غذایی و شیوه زندگی و همچنین داروهای ضد دیابت و انسولین در صورت لزوم است.
آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان عفونت مورد نیاز باشد.
ضد انعقادها ممکن است برای جلوگیری از تشکیل لخته شدن خون در عروق تنگ مورد نیاز باشد.
داروی کاهش کلسترول برای کاهش تشکیل پلاک در دیواره عروق.
آنژیوپلاستی و استنت گذاری و یا عمل جراحی بای پس برای بازگرداندن جریان خون در پا.
مراقبت از زخم با حذف پوست مرده ( دبریدمان ).
اینها تنها برخی از اقدامات که ممکن است با درمان درد دیابتی پا کمک کند. با این حال، وجود ندارد همیشه یک راه حل واحد است که درد را حل کنیم. هر درمان باید در علل کارگردانی - محدود جریان خون و آسیب عصب ناشی از افزایش سطح گلوکز خون. تغییر در شیوه زندگی، ورزش و سایر درمان ها نیز ممکن است مفید باشد برای بازگرداندن جریان خون به منطقه و کنترل سطح قند خون که در نهایت می تواند به کاهش درد می شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (28)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 7 رای

 1. ناصر زندی

سلا.خسته نباشید.من مادرم ۱۰ سالی هست که دچار بیماری قند خون شده .الان یک ماهی هست که ساق پای چپ ان دچار ورم وسفت شدن شده .بعد بستری در بیمارستان به دلیل درد شدید وتزریق دوره ای انتی بیوتیک بعد از۸ روز ان را از بیمارستان بستری کردم.ولی درد پای اون...

سلا.خسته نباشید.من مادرم ۱۰ سالی هست که دچار بیماری قند خون شده .الان یک ماهی هست که ساق پای چپ ان دچار ورم وسفت شدن شده .بعد بستری در بیمارستان به دلیل درد شدید وتزریق دوره ای انتی بیوتیک بعد از۸ روز ان را از بیمارستان بستری کردم.ولی درد پای اون کمتر شده ولی تموم نشده.سردش میشه.ام ار ای هم گرفتم عکس هایی که ام ار ای نشون داده بازه عفونت رو نشون داده.حتی روی استخانم هم سیاهی داخل عکس میبینم.نمیدونم چیکار کنم.محبت کنید بهم بگین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناصر زندی
 1. 1 / 5

بیماری دیابت می‌تواند خطر ابتلا به چندین مشکل پزشکی را افزایش دهد، از جمله عفونت‌ها و مشکلات گردش خون در پاها. ورم و سفتی در ساق پا می‌تواند ناشی از چندین علت باشد، از جمله عفونت، انسداد لنفاوی، یا مشکلات گردش خون.

در مورد MRI و مشاهده سیاهی در...

بیماری دیابت می‌تواند خطر ابتلا به چندین مشکل پزشکی را افزایش دهد، از جمله عفونت‌ها و مشکلات گردش خون در پاها. ورم و سفتی در ساق پا می‌تواند ناشی از چندین علت باشد، از جمله عفونت، انسداد لنفاوی، یا مشکلات گردش خون.

در مورد MRI و مشاهده سیاهی در روی استخوان، این ممکن است نشان‌دهنده وجود عفونت (مانند استئومیلیت)، تغییرات ناشی از دیابت، یا سایر مشکلات باشد. مهم است که نتایج MRI توسط پزشک متخصص بررسی شوند.

در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

1. **مشورت با پزشک**: حتماً با پزشکی که مادرتان را تحت درمان قرار داده مشورت کنید. اشتراک‌گذاری نگرانی‌هایتان درباره نتایج MRI و وضعیت کنونی مادرتان با پزشک مهم است.

2. **درمان دیابت**: مدیریت دقیق دیابت می‌تواند به کاهش خطر عوارض و بهبودی سریع‌تر کمک کند. این شامل کنترل سطح قند خون، رژیم غذایی مناسب و داروهای تجویز شده است.

3. **توجه به پاها**: مراقبت از پاها برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که پاهای مادرتان تمیز و خشک نگه داشته می‌شوند و هرگونه زخم یا تغییر در پوست به سرعت به پزشک اطلاع داده می‌شود.

4. **مراقبت‌های تکمیلی**: در صورت لزوم، ممکن است به فیزیوتراپی یا سایر درمان‌های تکمیلی برای کمک به بهبودی نیاز باشد.

5. **پیگیری مرتب**: پیگیری منظم وضعیت مادرتان با پزشک مهم است، به‌ ویژه اگر درد ادامه داشته باشد یا علائم جدیدی بروز کنند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رشیدی

با سلام
درمان و کم کردن درد پای شدید در بیماران دیابتی را میخواستم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. محمد

سلام
۵۳ ساله هستم دیلبتی خدود ۶ ماهه انسولین مصرف می کنم چند روز است درد شدید غضلانی در قسمت ران دارم چه کنم ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید

  پیوست ها
 

 1. بهاره
 1. 5 / 5

سلام اقای دکتر ببخشید من یە سوال داشتم لطف میکنین اگه جوابم و بدین مادرم شصت سالشه و حدود بیست ساله که دیابت داره والان چهار سالی میشه که انسولین میزنه مدتیه تو خیلی از جاها برای گانودرما تبلیغ میکنن که دیابت رو درمان میکنه ایا این حقیقت داره...

سلام اقای دکتر ببخشید من یە سوال داشتم لطف میکنین اگه جوابم و بدین مادرم شصت سالشه و حدود بیست ساله که دیابت داره والان چهار سالی میشه که انسولین میزنه مدتیه تو خیلی از جاها برای گانودرما تبلیغ میکنن که دیابت رو درمان میکنه ایا این حقیقت داره خواستم ببینم اگه گانودرما هیچ عوارضی نداره مادرم میتونه گانودرما مصرف کنه

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    بهاره
 1. 5 / 5

سلام در این زمینه اطلاعی ندارم با متخصص غدد مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. افشار

با سلام وعرض ادب خانمی 56 ساله هستم،بیش از 20 ساله دیابت نوع 2 دارم وقرص مصرف می کنم .نزدیک یکسال است در ناحیه پا دچار درد،بی حسی در سه انگشت کوچکتر ،ودفرمی در پا صورت گرفته بنظرم استخوان رشد اضافه دارد.لطفا بنده را راهنمایی کنید .آیا راه حلی...

با سلام وعرض ادب خانمی 56 ساله هستم،بیش از 20 ساله دیابت نوع 2 دارم وقرص مصرف می کنم .نزدیک یکسال است در ناحیه پا دچار درد،بی حسی در سه انگشت کوچکتر ،ودفرمی در پا صورت گرفته بنظرم استخوان رشد اضافه دارد.لطفا بنده را راهنمایی کنید .آیا راه حلی برای رفع مشکلات پای بنده وجود دارد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    افشار
 1. 5 / 5

سلام می تواند به علت نروپاتی دیابت باشد نزد پزشک داخلی مغز و اعصاب بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. Qudsia
 1. 5 / 5

کمر
وپایی بسیار درد میکند که راه رفته نمیتوانم لطف نموده دارویش راه تجویز
نماید

  پیوست ها
 

 1. Reza

سلام و خسته نباشین.درد شدید گرفتن زیر انگشتای پا و سینه پا ..در بیمارن دیابتی واسه چیه.سن چهل و هفت ساله.گلستانی هستم

  پیوست ها
 

 1. خالق

سلام افرادی ک قند خون بالایی انچنان ندارند ینی ۱۳۹هست ولی از ترس خوراک درستی نمیخورند وبیشتر بدن درد پادرد دارند چیکار باید انجام بدهند ینی قند در حد ۲عدد هم در روز نباید بخورند درحال حاضر قرص دیابت میخوره ولی هرچیزی ک میگن قند داره پرهیز میکنه...

سلام افرادی ک قند خون بالایی انچنان ندارند ینی ۱۳۹هست ولی از ترس خوراک درستی نمیخورند وبیشتر بدن درد پادرد دارند چیکار باید انجام بدهند ینی قند در حد ۲عدد هم در روز نباید بخورند درحال حاضر قرص دیابت میخوره ولی هرچیزی ک میگن قند داره پرهیز میکنه حتی میوه ها.ممنون میشم راهنمایی م کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Mojtaba

باسلام ازدکترفتحی من 29 سال دارم وچندوقته دوتابام درد میکنه میخواستم بگم که از دیابت هست وبیاده رویم درروز خیلی هست مشکل به بارنمیاره باعث زخم نمیشه لطفا جواب بدیدممنون میشم اقای دکتر بازم ممنون.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Mojtaba
 1. 4.5 / 5

با سلام از کفش مناسب استفاده نمایید و روزانه پاهای خود را بازبینی کنید و اگر مشکلی داشتید به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. رضا داوری از باکو

با عرض سلام خدمت دکتر فتحی.بنده از شما به خاطر نوشتن این مقاله با زبان سلیس برای بیماران دیابتی بسیار سپاسگزارم.من حدود 20 سال است که دچار بیماری دیابت نوع 2 هستم.و 53 سال دارم و هیچ پرهیزی تا حالا از خوردن شیرینیجات نداشتم. حدودا 7 سالی است که...

با عرض سلام خدمت دکتر فتحی.بنده از شما به خاطر نوشتن این مقاله با زبان سلیس برای بیماران دیابتی بسیار سپاسگزارم.من حدود 20 سال است که دچار بیماری دیابت نوع 2 هستم.و 53 سال دارم و هیچ پرهیزی تا حالا از خوردن شیرینیجات نداشتم. حدودا 7 سالی است که از داروی گال ووس مد با دوز 1000 به 50 که ترکیبی از میت فورمن 1000 و گال ووس 50 میلی استفاده کردم و تا همین 4 ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم وهمیشه ضبح ناشتا قند خونم 132 تا 140 میشد و اینهم را بگم که روزی 2 عدد از این قرص یکی صبح و دیگری شب امیخوردم ولی الان علامت هایی که شما در مقاله تون درج کردید شروع به ظاهر شدن میکند.مسلا درد پا ها و سرد شدن پا ها بعصی وقت ها و هچنین در شست پای راستم علاءمی از رشد ناخن به داخل پوست انگشم که هر چند مانع از آن میشوم ولی تازگی زیر ناخن شست پام علامت سیاه رنگی ظاهر شده . از شما خواهش برای رفع این سیاهی کوچک زیر ناخن مرا راهنمای فرماءید. با عرض تشکر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. اسما

با سلام ممنون از اطلاع رسانی مفیدتان. ببخشید درد پاشنه پا و سوزش پاشنه پا در بیماران دیابتی چگونه است؟ چرا که مادرم که بیمار دیابتی هستند درد شدیدی در پاشنه پایشان احساس میکند ممنون میشم در این رابطه کمی توضیح بدید
با تشکر.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسما

حقایق دیابت و مشکلات پا
دو شرط اصلی، بیماری عروق محیطی(PAD) و نوروپاتی محیطی، مسئول افزایش خطر مشکلات پا در افراد مبتلا به دیابت هستند.
افراد مبتلا به دیابت به دلایلی خطر زخم و آسیب به پا دارند.
تعدادی از انواع مختلف مشکلات پا می تواند در افراد...

حقایق دیابت و مشکلات پا
دو شرط اصلی، بیماری عروق محیطی(PAD) و نوروپاتی محیطی، مسئول افزایش خطر مشکلات پا در افراد مبتلا به دیابت هستند.
افراد مبتلا به دیابت به دلایلی خطر زخم و آسیب به پا دارند.
تعدادی از انواع مختلف مشکلات پا می تواند در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد این خدمات عبارتند ازدرد پاشنه، پینه، میخچه، خمیدگی شصت پا، عفونت های قارچی، خشکی پوست و ناخن شصت روینده در گوشت
درمان بستگی به نوع دقیق مشکل پا دارد جراحی ممکن است برای برخی از موارد مورد نیاز باشد.
گانگرن (قانقاریا خشک) و مرگ بافت به دلیل فقدان گردش خون است اگر عفونت باکتریایی توسعه یابد می تواند تهدید گننده زندگی باشد (گانگرن مرطوب)
بسیاری از مشکلات پا مرتبط با دیابت را می توان با کنترل خوب قند خون همراه با مراقبت مناسب از پا جلوگیری کرد.
چگونه دیابت می تواند باعث مشکلات پا شود؟
هر دو دیابت نوع 1 و نوع 2 باعث آسیب به عروق خونی و اعصاب محیطی می شود که می تواند سبب مشکلات در پاها شود دو شرط اصلی 1- بیماری عروق محیطی(PAD)، و 2- نوروپاتی محیطی مسئول افزایش خطر مشکلات پا در افراد مبتلا به دیابت هستند.
بیماری عروق محیطی (PAD)، گاهی اوقات به بیماری عروق محیطی به عنوان (PAD) اشاره شده است بدان معنی است که تنگی یا انسداد توسط پلاک های آترواسکلروتیک در شریان خارج از قلب و مغز وجود دارد این است که گاهی اوقات به عنوان سخت شدن شریان اشاره شده است دیابت یک عامل خطر شناخته شده برای ابتلا به بیماری های عروق محیطی است علاوه بر درد در ساق پا به هنگام ورزش ( در پزشکی به عنوان لنگش متناوب شناخته می شود)، از علائم و نشانه های بیماری عروق محیطی مربوط به یک کاهش تحویل اکسیژن به پایین پاها است در موارد شدید، عدم تحویل اکسیژن به بافت ها می تواند سبب زخم و حتی گانگرن (مرگ بافت( شود.
نوروپاتی محیطی اشاره به آسیب به اعصاب محیطی به طور مستقیم به عنوان یک نتیجه از دیابت است علائم نوروپاتی محیطی عبارتند از کاهش حس در اعصاب پا و ساق پا است که درک صدمات به علت عدم احساس دشوار می شود. نوروپاتی محیطی نیز باعث سوزش، درد یا سوزش در مناطق درگیر می شود همچنین می تواند باعث شود که عضلات پا بدرستی کار نکند و منجر به انحراف پا شود که می تواند بر مناطق خاصی از پا فشار وارد نماید که سبب درد می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. .......

سلا آقای دکتر پدرم دیابت نوع دو داره چندوقته بالاتر از ساق پاش درد میکنه احتمالش هست از قند باشه درمانش چیه؟
ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    .......

با سلام
قند ناشتا و 5 عصر او را کنترل نمایید و همچنین HA1C او را چک نمایید باید در محدوده نرمال باشد کنترل قند خون عوارض دیابت را به تاخیر می اندازد

  پیوست ها
 

 1. امیر

آقای دکتر دورود برشما.مدت 10سالست که دیابت نوع 2دارم وبا دارو آنرا کنترل کرده ام. چند روز پیش ناگهان ساق پایم شروع به سوزش کرد طوریکه باناراحتی بسیار پایم را روی زمین میگذارم.درحال حاضر دسترسی به پزشک معالجم ندارم لطفا راهنمائی بفرمائید تا یکماه...

آقای دکتر دورود برشما.مدت 10سالست که دیابت نوع 2دارم وبا دارو آنرا کنترل کرده ام. چند روز پیش ناگهان ساق پایم شروع به سوزش کرد طوریکه باناراحتی بسیار پایم را روی زمین میگذارم.درحال حاضر دسترسی به پزشک معالجم ندارم لطفا راهنمائی بفرمائید تا یکماه دیگر که میتوانم بایشان مراجعه کنم بهترین کار برای کاهش درد وجلوگیری از خطرات بعدی چیست وچه باید بکنم؟؟درحال حاضر روزی 3عددگلی بنکلامیدو3عددمتفورمین1000مصرف میکنم.داروهای رقیق کردن خونم راهم از یکسال پیش تابحال بعلت لکه های قرمز زیر جلد قطع کردند.قبلااز مراحم جنابعالی تشکر مینمایم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر

با سلام در د ناگهانی در پا باید بررسی شود ممکن است گرفتگی عروق باشد که نیاز به درمان اورژانس دارد لذا به پزشک محل خود مراجعه نمایید تا تست عروق برای شما انجام شود

  پیوست ها
 

 1. پرستو

سلام اقای دکتر مادرم حدود۲سالی میشه دیابت داره ولی الان پاهاش شدیدن میسوزه که نه شب خواب داره نه روز دارو وانسولین هم استفاده میکنن لطفا اگه میشه علتش رو بیان کنید واگه دارو یادرمان موثری وجود داره ممنون میشم کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پرستو

با سلام
این می تواند به علت نروپاتی دیابتی باشد به پزشک غدد یا متخصص داخلی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. مرتضایی

سلام مادرم حدود دو ماه پیش عمل آنژیوپلاستی انجام داده قسمتهای از بدنش سیاه میشه ممنون میشم علتش رو بگید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرتضایی

با سلام
ممکن است به علت داروی رقیق کننده خون باشد و نیاز به تست pt , ptt باشد با پزشک خودش صحبت نمایید تا مقدار دارو را برای او تنظیم نماید

  پیوست ها
 

 1. رضا

سپاس از جنابعالی

  پیوست ها
 

 1. فریبا

سلام شوهرم بیماری قند داره چند وقتیه عضله دست چپش درد میکنه بهدی که نمیتونه دست شو بالا ببره البته قند نوع 2 وسنش 58 . رفته دکتر آمپول ویتامین b دادن ولی تاثیر نداشته . ممنون از اینکه وقت میزارین

  پیوست ها
 

 1. ميلاد

سلام افرادي كه درد پا دارند و احتمال ميرود كه مبتلا به ديابت باشند مي توانند پيادة روي كنند؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search