پزشکی

علت درد در ناحیه لگن چیست؟

اندومتریوزلگن پایین ترین بخش شکم است اندام های موجود در لگن شامل روده، مثانه، رحم و تخمدان است درد لگن معمولاً به معنی دردی است که از یکی از این اندامها شروع می شود در برخی از موارد درد از استخوان های لگن و یا از عضلات، اعصاب، رگهای خونی و مفاصل نزدیکی آن می آید بنابراین، بسیاری از علل درد لگن در زنان وجود دارد.


درد لگن در زنان شایع تر از مردان است بسیاری از علل مختلف درد در لگن وجود دارد.

علل درد لگن چیست؟

درد لگن می تواند حاد یا مزمن باشد حاد بدان معنی است که اولین بار شما این نوع از درد را داشته اید مزمن بدان معنی است که درد برای این مشکل برای یک مدت طولانی بیش از شش ماه بوده است .

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مشکلات مرتبط با بارداری

سقط جنین: سقط از دست دادن حاملگی در هر زمان تا هفته 24 است 7 یا 8 سقط جنین از 10 تا قبل از هفته 13 از بارداری رخ می دهد علائم معمول سقط جنین خونریزی واژینال، گرفتگی لگن و پایین شکم هستند سپس شما ممکن است مقداری از بافت را که اغلب مانند یک لخته خون به نظر می رسد از واژن عبور دهید.

حاملگی خارج رحمی: حاملگی خارج رحمی، بارداری است که تلاش می کند در خارج از رحم توسعه یابد آن در حدود 1 از 100 حاملگی رخ می دهدعلایم معمول شامل درد در یک طرف قسمت تحتانی شکم یا لگن است این ممکن است به شدت توسعه یابد و یا ممکن است به آرامی طی چند روز بدتر و شدید شود خونریزی واژینال اغلب رخ می دهد اما نه همیشه .این خون اغلب رنگ تیره تری از خونریزی ماهیانه دارد.
پارگی کیست جسم زرد: جسم زرد تا زمانی که اندام های دیگر مانند جفت ایجاد شوند عامل ساخت هورمون هایی است که به بارداری کمک می کند ان پس از آزاد شدن تخمک در تخمک گذاری تشکیل می شود آنها اغلب بطور اتفاقی هنگامی که شما به هر دلیلی سونوگرافی انجام می دهید پیدا می شوند آنها اغلب باعث هیچ مشکلی نیستند و بدون درمان پاک می شوند گاهی اوقات ممکن است پشت سر هم بیش از حد متورم شوند این ممکن است سبب درد شدید در یک طرف لگن شود اگر درد در لگن شما در 12 هفته اول بارداری باشد به دکتر خود مراجعه کنید.
زایمان زودرس: به طور معمول پایان بارداری بعد از هفته 37 شروع می شود و معمولاً با تشدید احساس فشار در سراسر شکم شروع می شود این فشارها قوی تر، دردناک تر و نزدیک به هم می شوند همچنین شما می توانید 'نشانه ای' داشته باشید و این پلاگین مخاطی از گردن رحم (دهانه رحم) است اگر شما یک جریان مایع از واژن دارید کیسه آب شما ممکن است پاره شده باشد شما باید با مامای خود تماس بگیرید اگر شما یک درد لگن دارید که با یک الگوی منظم می آیند و می رود با مامای خود مشاوره کنید.
جداشدن زودرس جفت: به ندرت ( در حدود 6 بار در هر 1000 زایمان )، جفت از دیوار رحم قبل از هفته 24 بارداری جدا می شود که این سقط جنین است با این حال، پس از هفته 24آن یک جداشدن جفت نامیده می شود هنگامی که این اتفاق می افتد آن یک اورژانس پزشکی است دلیل این است که کودک به مواد غذایی و اکسیژن در جفت متکی است بدون کار جفت، کودک خواهد مرد کارکنان در بخش زایمان به سرعت برای زایمان سعی خواهند کرد این معمولاً سزارین اورژانسی است.

مشکلات زنان و زایمان

تخمک گذاری: تخمک گذاری؛ یعنی تولید یک تخمک از تخمدان است برخی از زنان درد شدیدی هنگام آزاد شدن یک تخمک دارند این درد تخمک گذاری به نام "میتل اشمرز" ( درد میانه به دلیل آن که در اواسط چرخه رخ می دهد) بیان می شود درد ممکن است در یک طرف در هر ماه متفاوت باشد بسته به این دارد که تخمک از کدام تخمدان آزاد شود درد تنها چند ساعت طول می کشد اما برخی از زنان درد شدیدی پیدا می کنند.
قاعدگی دردناک ( دیسمنوره ): اغلب زنان در طول دوره های خود مقداری درد دارند این درد اغلب خفیف است اما یکی از هر 10 زن درد به اندازه کافی شدید دارد بطوریکه فعالیت های روزانه آنها را تحت تاثیر قرار می دهد درد می تواند آنقدر شدید باشد که آنها قادر به رفتن به مدرسه یا محل کار نباشد پزشکان این درد را دیسمنوره می نامند.
بیماری التهابی لگن (PID : (PID عفونت رحم است. میکروب (باکتری) عامل عفونت معمولاً از واژن یا دهانه رحم به رحم سفر می کند. اغلب موارد توسط کلامیدیا یا سوزاک ایجاد می شود. علایم PID شامل درد در پایین شکم یا لگن است درجه حرارت بالا (تب)، خونریزی غیر طبیعی واژینال و ترشحات واژن است.
پارگی و یا چرخش کیست تخمدان: کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع که در تخمدان توسعه یافته است بیشتر کیست های تخمدانی، غیر سرطانی (خوش خیم) هستند و باعث عوارضی نمی شوند برخی از مشکلات از قبیل درد و خونریزی نامنظم دارند درد ممکن است در مواقع (پارگی) پشت سر هم و یا پیچ خوردگی رخ دهد.
تغییرات دژنراتیو در یک فیبروئید: فیبروم رشد غیر سرطانی است که می تواند در رحم شما رخ دهد آنها شایع است و معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند با این حال، گاهی مواقع می توانند سبب دوره های سنگین قاعدگی، تورم شکم و مشکلات ادراری شوند به ندرت، فیبروئید جریان خون رشد می کند این می تواند فشرده (دژنره) و بسیار دردناک شود.
اندومتریوز: این بیماری در زنان بین سنین 13 و 50 سال رخ می دهد و اغلب در زنان در سنین سی سالگی تشخیص داده شده است این بیماری در زنان با داشتن تصور مشکل شایع تر است در این زنان1 از 5 تا از آنها پیدا شده است این وضعیت باعث درد در زمان پریود می شود همچنین ممکن است باعث درد هنگام رابطه جنسی شود.
درد مزمن لگن: این اصطلاح در یک زن برای حداقل شش ماه درد استفاده می شود درد مزمن لگن می تواند در حدود 1 در 6 زن رخ دهد پس از آن بسیار رایج است گاهی اوقات یک علت مانند علل بالا یافت می شود و گاهی اوقات علت مشخصی وجود ندارد اگر منبع درد مزمن لگن شما یافت شود درمان روی علت تمرکز دارد برخی از زنان هرگز یک تشخیص خاص که درد آنها را توضیح دهد دریافت نمی کنند اگر هیچ علت یافت نشود درمان بر روی مدیریت درد تمرکز می کنند محرک های زندگی مانند افسردگی، استرس مزمن و یا سابقه سوء استفاده جنسی یا فیزیکی خطر ابتلا به درد مزمن لگن را افزایش می دهد علاوه بر این، هر ناراحتی عاطفی اغلب درد را بدتر می کند و با درد مزمن منجر به استرس های روحی روانی می شود دکتر شما اغلب درمان های روانشناختی برای کمک به کاهش درد در نظر می گیرد.

مشکلات روده یا مثانه

آپاندیسیت: آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است آپاندیس یک کیسه کوچک که از دیواره روده می اید آپاندیسیت شایع است علائم شامل درد شکم و حالت بیماری (استفراغ ) که به تدریج بعد از6 - 24 ساعت بدتر می شود برخی از افراد علائم کمتر معمول دارند یک عملیات جراحی برای برداشتن آپاندیس ملتهب معمولاً قبل از آن که بترکد انجام می شود .
سندرم روده تحریک پذیر (IBS): سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال روده شایع است علت شناخته شده نیست علائم می تواند کاملا متغیر باشد و شامل درد شکم، نفخ و گاهی اوقات حملات اسهال و یا یبوست است نشانه ها تمایل به آمد و رفت دارند هیچ درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد اما علائم اغلب می تواند با درمان کاسته شوند.
التهاب مثانه :این یک عفونت ادراری در مثانه است این بیماری در زنان شایع است یک دوره کوتاه از آنتی بیوتیک برای درمان شایع است ممکن است خود به خود و بدون نیاز به آنتی بیوتیک بهبود یابد التهاب مثانه به سرعت و بدون عوارض در اکثر موارد برطرف می شود.
چسبندگی: چسبندگی ممکن است بعد از عمل جراحی اتفاق افتد هنگامی که بدن شما پس از جراحی سعی به بهبودی می کند بافت چسبنده می شود چسبندگی ممکن است به طور تصادفی باعث چسبیدن بافت به هم شود روده ارگانی است که بیشتر تحت تاثیر قرار است.
فتق مختنق: فتق در اثر یک ضعف در دیواره شکم رخ می دهد و به عنوان یک نتیجه، برخی از محتویات درون شکم از طریق (برآمدگی( در زیر پوست فشار می آورد پس از آن شما می توانید احساس یک توده نرم و یا تورم در زیر پوست نمایید و تعداد کمی از فتق ها ممکن گیر افتاده و محتنق شود در فتق محتنق روده از طریق شکاف در عضله یا رباط بیش از حد بیرون می آید و پس از آن فشرده می شود این می تواند سبب قطع جریان خون به بخشی از روده شده و می تواند سبب درد شدید و منجر به مقداری آسیب به بخشی از روده در فتق گیر اتفاده شود.

مشکلات عضله و استخوان

مشکلات استخوان در لگن و مفاصل مجاور مانند مفاصل ران می تواند باعث درد شود با این حال، در برخی از موارد، درد می تواند در لگن احساس شود.

با درد لگن چه کار کنیم؟

علل مختلفی برای درد لگن وجود دارد. بعضی از آنها جدی تر از دیگران است. اگر شما مطمئن هستید که علت را می دانید و یا درد دوره قاعدگی است شما می توانید از مسکن مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده نمایید.
اگر شما از علت درد مطمئن نیستید و یا اگر درد شدید است شما باید به دکتر مراجعه کنید. به طور خاص، برخی از علل بروز شرایط اضطراری هستند برای مثال، در یک حاملگی خارج رحمی باید در جستجوی کمک های پزشکی فوری باشید همچنین اگر درد در آینده باقی بماند شما می توانید به پزشک مراجعه نماید. برای بسیاری از شرایط ذکر شده در بالا، روش های درمانی وجود دارد.

چه تحقیقاتی ممکن است توصیه شود؟

دکتر شما برخی از سوالات از شما می پرسد و ممکن است شما را بررسی کند و بر اساس آنچه پیدا می کند ممکن است به شما توصیه به برخی از تحقیقات بیشتر نماید.
عفونت ادراری، یک علت بسیار شایع درد لگن است و دکتر شما ممکن است یک نمونه ادرار درخواست نماید اگر فکر می کنید که خطر عفونت وجود دارد ممکن است یک نمونه گیری با سواب انجام شود اگر شما مطمئن نیستید یک تست حاملگی ممکن است توصیه شود.
در صورت بارداری، سقط جنین و یا شک به بارداری خارج از رحم ممکن است سونوگرافی فوری انجام شود اسکن سونوگرافی در تشخیص مشکلات نظیر کیست تخمدان موثر است.
لاپاراسکوپی معمولاً توسط متخصص زنان انجام می شود در این روش، یک تلسکوپ کوچک از طریق یک برش کوچک در ناف قرار داده می شود این به دکتر اجازه می دهد تا داخل لگن را ببینید.
پزشکان متخصص در روده ممکن است با تلسکوپ انعطاف پذیر داخل روده را نگاه کنند مری و معده با گاستروسکپی (آندوسکوپی) دیده می شود. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search