پزشکی

چشم انداز لوپوس: چگونه لوپوس بر طول عمر تاثیر می گذارد

بیماری لوپوس را یشناسیدلوپوس یک بیماری خود ایمنی است که حدود 1.5 میلیون نفر در ایالات متحده این بیماری را دارند این یک بیماری مزمن که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به سلول ها و بافت های سالم بدن حمله می کند لوپوس اریتماتوی سیستمیک یک اختلال بافت همبند التهابی مزمن است که می تواند مفاصل، کلیه ها، پوست، غشاهای مخاطی و دیواره رگ های خونی را درگیر کند.

مشکلات در مفاصل، سیستم عصبی، خون، پوست، کلیه ها، دستگاه گوارش، ریه ها و سایر بافت ها و اندام می تواند توسعه یابد افراد مبتلا به لوپوس فعال اغلب به کورتیکواستروئیدها و یا داروهای دیگر سرکوب کننده سیستم ایمنی نیاز دارند. حدود 70 تا 90 درصد از افرادی که مبتلا به لوپوس، زنان در سن باروری هستند اما کودکان (عمدتاً دختر)، مردان مسن تر و زنان و حتی نوزادان نیز درگیر گرفتار می شوند لوپوس در تمام نقاط جهان رخ می دهد اما ممکن است در میان سیاه پوستان و آسیایی ها شایع تر باشد.
علت لوپوس معمولاً شناخته شده نیست گاهی اوقات، استفاده از داروهای خاص مانند هیدرالازین و پروکائین آمید (برای درمان ناراحتی های قلبی)، ایزونیازید (برای درمان سل) می تواند سبب لوپوس شود لوپوس ناشی از دارو معمولاً پس از توقف دارو از بین می رود
علائم  لوپوس از فردی به فرد بسیار متفاوت است علائم ممکن است با تب ناگهانی، عفونت ناگهانی حاد شدید شروع شود و یا علائم ممکن است به تدریج در طول ماه یا سال ها با شعله ور شدن بیماری با تب، احساس ناخوشی و یا هر یک از علائم مورد بحث زیر متناوب با دوره های زمانی رخ دهد اغلب افراد مبتلا به لوپوس علائم خفیف موثر، عمدتاً بر پوست و مفاصل دارند.
انواع سردردهای میگرنی، صرع و یا اختلالات روانی شدید (جنون) ممکن است اولین ناهنجاری هایی باشد که متوجه می شوید در نهایت، با این حال، علایم ممکن است هر سیستم بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

لوپوس کشنده نیست

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که سبب حمله سیستم ایمنی بدن به اندام بدن می شود و در موارد شدید، آسیب اندامها می تواند رخ دهد بیش از 90 درصد افراد مبتلا به لوپوس زنان بین سنین 15 و 45 می باشد از لحاظ تاریخی، لوپوس باعث می شد تا مردم جوان، در درجه اول در اثر نارسایی کلیه فوت نمایند امروزه، با درمان دقیق 80 تا 90 درصد از افراد مبتلا به لوپوس انتظار یک زندگی با طول عمر طبیعی وجود دارد با درمان، بیماران لوپوس قادر به زندگی طولانی تر با ناتوانی و ناخوشی کمتر هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شعله ور شدن لوپوس

لوپوس معمولاً باعث مقداری التهاب است گاهی اوقات لوپوس می تواند شعله ور شده و علایم را بدتر کند شعله ور شدن می تواند سبب درد مفاصل، خارش پوست و مشکلات ارگان ها به ویژه کلیه باشد.
دارو و تغییر در شیوه زندگی می تواند سبب کنترل عود و از ایجاد آسیب به ارگان ها جلوگیری می کند شما باید همکاری نزدیک با دکتر خود برای رسیدگی به این علائم داشته باشید.

کلیه ها

کلیه از اندام هایی است که معمولاً توسط لوپوس تحت تاثیر قرار می گیرد التهاب طولانی مدت در کلیه باعث آسیب می شود اگر به اندازه کافی کلیه زخم شود برای از دست دادن عملکرد آن آغاز خواهد شد.
با ابتلا به شعله ور شدن و درمان آن با داروهای مناسب، شما می توانید کلیه خود را از آسیب محافظت کنید.

قلب

در موارد شدید لوپوس به شدت تحت درمان قرار می گیرد و در حال حاضر مردم از لوپوس خود و یا از نارسایی کلیه نمی میرند با این حال، افراد مبتلا به لوپوس هنوز در خطر بیماری قلبی هستند.
لوپوس می تواند سبب التهاب قلب شود و در نتیجه باعث افزایش میزان حملات قلبی و بیماری عروق، حتی در بیماران جوان در 20 سالگی شود پوشش التهاب در اطراف قلب نیز می تواند سبب درد قفسه سینه (پریکاردیت) شود.

خون

افراد مبتلا به لوپوس با احتمال بیشتری سبب کم خونی یا لخته خون می شود برخی از افراد مبتلا به لوپوس نیز سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید (APS) دارند APS خطر لخته شدن خون و سقط جنین را افزایش می دهد.
لخته شدن خون می تواند در هر نقطه از بدن از جمله ریه ها، پاها و یا حتی مغز رخ دهد.

مغز

گاهی اوقات، التهاب در مغز رخ می دهد این می تواند سبب سردرد و مشکلات روانی مانند از دست دادن حافظه و یا تمرکز ضعیف، تشنج، مننژیت و یا حتی یک کما شود.
برخی از بیماران مبتلا به لوپوس نیز تغییرات در خلق و خوی خود به ویژه تحریک پذیری، افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند.

ریه

برخی از بیماران مبتلا به لوپوس دچار التهاب در پوشش اطراف ریه ها می شوند این پلوریت نام دارد این امر باعث درد قفسه سینه شدید در موارد استنشاق می شود.
اگر التهاب به ریه ها سرایت کند می توانند سبب زخمی شدن آن شود ریه زخمی مقدار اکسیژن جذب شده در جریان خون را کاهش می دهد.

مفاصل

افراد مبتلا به لوپوس معمولاً دارای آرتریت های التهابی هستند آنها در صبح به سختی از خواب بیدار می شوند و در مفاصل، معمولاً در مفاصل کوچک سبب تورم می شود گاهی اوقات درد می تواند بسیار ناتوان، کننده باشد.
بر خلاف برخی دیگر از اشکال آرتریت، آرتریت های التهابی از لوپوس به ندرت سبب تغییر شکل دست ها می شود.

دستگاه گوارش

التهاب لوپوس می تواند در دستگاه گوارش پخش شود اندام هدف مانند لوزالمعده و کبد است.
لوپوس می تواند باعث نشت پروتئین به روده شود این سبب از دست دادن پروتئین از روده می شود این وضعیت باعث اسهال و جذب مواد مغذی از روده می شود.

عفونت

همه داروها از حمله سیستم ایمنی بدن به بدن و مختل کردن توانایی مبارزه با عفونت ها، جلوگیری می کند افراد مبتلا به لوپوس بسیار مستعد ابتلا به عفونت، از جمله عفونت های پوست و عفونت های دستگاه ادراری هستند آنها حتی می تواند دچار سپسیس شوند که در آن عفونت از طریق تمام بدن از طریق جریان خون گسترش می یابد.
از آنجا که سیستم ایمنی بدن توسط داروها تضعیف شده است بدن قادر به مبارزه با حتی یک عفونت ساده نیست و یک عفونت ساده می تواند تبدیل به یک عفونت پیچیده و منجر به مرگ شود.

بارداری

زنان مبتلا به لوپوس تمایل به باردار شدن ندارند با این حال، وقتی لوپوس آرام است اغلب بارداری سالمتر است لوپوس ریسک خطر زایمان زودرس دارد اگر آنتی بادی مانندSSA (RO) یا فسفولیپید وجود داشته باشد زنان باردار باید تحت نظر متخصصان حاملگی پرخطر برای جلوگیری از عوارض باشند.
از آنجا که لوپوس هورمون های جنسی زنانه را تحت تاثیر قرار می دهد بارداری می تواند روی شدت لوپوس یک زن تاثیر بگذارد در حدود یک سوم از بیماران مبتلا به لوپوس تجربه شعله ور شدن لوپوس در دوران بارداری را دارند یک سوم تجربه هیچ تغییری در شعله ور شدن نداشتند و یک سوم در واقع نشانه های بهبود در بیماری را دیدند.

لوپوس تغییر در شیوه زندگی 

تغییر در شیوه زندگی می تواند به بهبود نتایج لوپوس کمک کند بزرگترین خطر، بیماری های قلبی عروقی است و به همین دلیل توصیه به خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب می شوند.
سیگار را ترک کنید و در صورت داشتن اضافه وزن رژیم لاغری کاهش وزن داشته باشید هر دو به نتایج بسیار بهتر منجر می شود تمرینان ورزشی سبک و  منظم به سلامت مفاصل و همچنین کاهش وزن کمک می کند.
مردم باید در تماس بسیار خوب و ارتباط با روماتولوژیست خود باشند جلوگیری از عوارض بیماری لوپوس بسیار آسان تر از درمان آنها پس ایجاد است امیدوارم، با تغییرات درست در شیوه زندگی، این بیماران بتوانند خطر ابتلا به این عوارض را در آینده کاهش دهند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. رمضانی

باسلام و سپاس از مطالب بسیار مفیدتون.
من حدود 2سال است که به لوپوس مبتلا شدم. تنها علامتی که دارم یک لکه ی قهوه ای رنگ در چانه ام است که در اثر بیوپسی منتشر شد. سوالم این است که آیا ممکن است این لکه گسترش بیشتری پیدا کنه؟ و اینکه آیا ممکنه در سال...

باسلام و سپاس از مطالب بسیار مفیدتون.
من حدود 2سال است که به لوپوس مبتلا شدم. تنها علامتی که دارم یک لکه ی قهوه ای رنگ در چانه ام است که در اثر بیوپسی منتشر شد. سوالم این است که آیا ممکن است این لکه گسترش بیشتری پیدا کنه؟ و اینکه آیا ممکنه در سال های آتی من گرفتار علایم دیگه این بیماری بشوم؟ مانند مشکلات کبدی، قلبی و...
من تحت درمان با هیدروکسی کلروکین سولفات هستم.
سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. صفاری

سلام وخسته نباشید ممنونم بابت زحماتتون خداقوت
من لوپوس دارم پوست صورتم بصورت لکه لکه ای دچار خشکی شدید میشه ازچه کرمی استفاده کنم؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    صفاری
  1. 5 / 5

اشعه ماوراء بنفش (UV) در روز روشن می تواند مشکلات پوستی شما مانند بثورات پروانه ای شکل در بینی و گونه را ایجاد کند. اشعه ماوراء بنفش همچنین می تواند باعث ایجاد زخم و حتی بیماری را بدتر کند.
هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش - UVA و UVB - مجرمان این...

اشعه ماوراء بنفش (UV) در روز روشن می تواند مشکلات پوستی شما مانند بثورات پروانه ای شکل در بینی و گونه را ایجاد کند. اشعه ماوراء بنفش همچنین می تواند باعث ایجاد زخم و حتی بیماری را بدتر کند.
هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش - UVA و UVB - مجرمان این بثورات هستند. این نکات پیشگیری را امتحان کنید:
از کرم ضدآفتاب هر روز استفاده کنید. این کار را حتی اگر فقط یک پیاده روی کوتاه داشته باشید انجام دهید. یک کرم ضد آفتاب طیف گسترده ای با SPF 30 را انتخاب کنید. برای اطمینان از محافظت در برابر هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش، برچسب ضد آفتاب را بررسی کنید تا ببینید که حاوی مکسوریل یا avobenzone (مسدود کننده شیمیایی)، یا اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم (مسدود کننده های فیزیکی) باشد.
کرم های ضد آفتاب را هر 80 دقیقه یا بیشتر در صورت عرق کردن یا شنا کردن مجدداً استفاده کنید. زنان می توانند کرم های ضد آفتاب را قبل از آرایش قرار داده و مجددا با پودر اکسید روی استفاده کنند.
از رفتن زیر نور خورشید در ساعت های خاص اجتناب کنید سعی کنید از ساعات 10 صبح تا 4 صبح در زیر خورشید نروید زمانی که نور خورشید قوی تر است. ورزش در خارج از منزل در صبح زود یا اواخر بعدازظهر یا شب باشد.
پوشش داشته باشید. وقتی بیرون هستید پیراهن های بلند و شلوار بلند را بپوشید. همچنین از UV-filtering، عینک آفتابی قطبی شده و کلاه لبه دار استفاده کنید.
در صورت مصرف دارو، احتیاط بیشتری انجام دهید. بعضی از داروها می توانند مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهابی یا داروهای فشار خون باعث حساسیت بیشتری نسبت به خورشید شوند. بنابراین دقت کنید از نور خورشید اجتناب کنید.
پزشکی و آرایش برای بثورات و زخم
اگر یک بثور به شکل پروانه ای روی صورت و دیگر بثورات دارید از پزشک خود در مورد کرم، پماد، ژل و یا تزریق کورتیکواستروئید سوال کنید.
رنگ پوست ناجور، لکه بینی و اسکار ها می تواند ناشی از لوپوس باشد. اگر شما آنها را دارید میکاپ می تواند یک پوشش خوب باشد.
کرم های سفید کننده با هیدروکینون می توانند به لکه های تیره کمک کنند.
اگر زخم هایی در دهان خود دارید چند بار در روز با پراکسید هیدروژن یا مخلوط آبدوغ با آب کمی موثر است درمورد دهانشویه که می تواند به بهبودی کمک کند از پزشک خود بپرسید. برای زخم ها در بینی، سعی کنید آنها را با ژل پترولئوم نرم کنید.
شما ممکن است دریابید که نوک انگشتان شما در سرما قرمز، سفید یا آبی هستند. این پدیده رینود است. برای کمک به این مشکل، دستکش و جوراب را در هوای سرد یا اطاق با تهویه مطبوع بپوشید. برای گرم کردن دست های خود گرمکن های دست بدون نسخه را بخرید و دست خود را در جیبتان برای گرم شدن نگه دارید. همچنین از کافئین و سیگار اجتناب کنید که می تواند این مشکل را بدتر کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. فرزانه
  1. 5 / 5

از مطالب مفيدتون ممنونم بسيار استفاده كردم??

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search