پزشکی

چرا لکه بینی دارم در حالی که عادت ماهیانه ندارم؟

علت لکه بینی بدون داشتن دوره ماهیانهداشتن لکه بینی بدون عادت ماهیانه یک شکایت شایع است اما در بسیاری از موارد، آن بخشی از یک فرایند طبیعی است زمانی که شما نگران هستید علل شایع لکه بینی را یاد بگیرید وقتی لكه بینی دارید ولی عادت ماهیانه نمی شوید قبل از اینکه نگران شوید كه آیا باردار هستید یا مشكلی با شما است

ریلاكس باشید و عوامل خارجی كه سبب استرس در شما می شود را پیدا كنید علت این است که در بسیاری از موارد، تغییرات هورمونی با تغییرات خاص در زندگی رخ می دهد و باعث تغییرات قاعدگی مانند لکه بینی می شود.
لکه بینی خونریزی واژینال است که بین دو دوره قاعدگی رخ می دهد برخی از زنان متوجه لکه روشن بدون داشتن دوره قاعدگی می شوند در بسیاری از موارد، هیچ چیز برای نگرانی در این مورد وجود ندارد اگر چه در شرایط خاصی نیاز به توجه پزشکی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

چرا لکه بینی بدون عادت ماهیانه رخ می دهد؟

بسیاری از زنان به نزد پزشک خود می روند و می گویند من لکه بینی دارم، اما هیچ عادت ماهیانه ندارم و یا می پرسد "چرا دوره ماهیانه من قهوه ای است؟" اول از همه، لکه بینی می تواند صورتی، قرمز تیره، قهوه ای تیره، قهوه ای به نظر برسد نقاط صورتی نشان دهنده خون رقیق است در حالی که رنگ قرمز روشن نشان دهنده خون تازه است خون قهوه ای خون قدیمی است در حالی که خون سیاه بسیار قدیمی است.
مقدار کمی از خونریزی قبل از یک دوره قاعدگی اغلب بی ضرر است اما لکه بینی مداوم ممکن است یک مشکل سلامت را نشان دهد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در اینجا علل احتمالی دوره ماهیانه قهوه ای یا لکه بینی بدون دوره قاعدگی عبارتند از:

1. علل شایع

لکه بینی روشن ممکن است هنگام تخمک گذاری و یا آزاد شدن یک تخمك از تخمدان رخ دهد.
لکه بینی ممکن است در طول کاشت رخ دهد (خونریزی لانه گزینی) هنگامی رخ می دهد که یک تخمک بارور به دیواره داخلی رحم متصل باشد در این مورد 'لکه بینی بدون دوره ماهیانه' از نشانه های اولیه حاملگی است.
جسمی یا استرس روانی، رژیم غذایی نامناسب، تغییر در شیوه زندگی، عوامل محیطی، سوء مصرف الکل، سیگار کشیدن زیاد، برخی داروها و اعتیاد به دارو می تواند سبب عدم تعادل هورمونی شود این عوامل سبب تأخیر در دوره های قاعدگی و لکه بینی بین دوره می شود پاسخ به این سوال است که "چرا من لکه بینی دارم اما هیچ دوره عادت ماهیانه ندارم است."
همانطور برای سوال "چرا دوره من قهوه ای است؟" لکه بینی بین دوره است که گاهی اوقات خون فقط قدیمی است در خارج شدن از مهبل (واژن) زمان می برد که حالت نرمال است.
برای برخی از زنان، لکه بینی نشانه این است که قاعدگی قریب الوقوع یا ظرف یک تا دو روز شروع می شود و یا اکثراً، پس از یک هفته رخ می دهد.
یکی از عوارض جانبی قرص های ضد بارداری لکه بینی و چرخه های نامنظم است دیگر روش های کنترل بارداری در ارتباط با لکه بینی عبارتند از دستگاه های داخل رحمی (آی یو دی) و پچ ها می باشد.
برخی از داروها مانند آسپرین و ایبوپروفن که می تواند سبب رقیق شدن خون شود.

2. مشکلات زنان و زایمان

لکه بینی همراه با درد یا ناراحتی در طول مقاربت ممکن است به دلیل رشد فیبروئیدهای رحمی باشد.
اندومتریوز که دردناک است و در این حالت بافت معمول خطوط داخل رحم ( اندومتر ) در خارج از رحم شما رشد می کند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در اثر رشد غیر طبیعی کیست تخمدان به علت سطح بالایی از آندروژن است که می تواند به لکه بینی بدون دوره ماهیانه منجر شود.
سایر علل لکه بینی متخصص بیماریهای زنان شامل خشکی واژن و سوزش، پرولاپس رحم، عفونت واژن، رحم یاعفونت گردن رحم، بیماری های مقاربتی، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان رحم است.
یائسگی. لکه بینی می تواند در طول دوره قبل از یائسگی یا درست قبل از اینكه شما وارد یائسگی شوید رخ دهد سایر علائم شامل نوسانات خلقی، گرگرفتگی، اختلال در خواب، خشکی واژن و دیگر تغییرات دستگاه تناسلی و ادراری می باشد. خونریزی می تواند در طول مرحله اولیه سنگین تر باشد اما در طول مراحل بعد از یائسگی سبک تر می شود.
مربوط به بارداری
همانطور که در بالا ذکر شد، لکه بینی بدون دوره ممکن است نشانه ای از بارداری باشد اما گاهی اوقات خونریزی واژن در اوایل حاملگی به دلیل سطوح پایین پروژسترون رخ می دهد.
لکه بینی در دوران بارداری همراه با درد شکمی می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد لذا بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.
لکه بینی برای چند روز، به دنبال درد شکم یا لگن، احساس سبکی سر یا سرگیجه می تواند نشانه ای از حاملگی خارج رحمی باشد در این مورد، تخم بارور شده در خارج از رحم کاشته و تست حاملگی ممکن است منفی باشد ارزیابی فوری و تشخیص مهم است زیرا این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.
لکه بینی یا خونریزی روشن در زنان شیرده می تواند نشانه ای از بازگشت باروری باشد.
سایر علل پزشکی
اختلالات غده تیروئید
چاقی، دیابت و عدم تعادل هورمونی دیگر
کم خونی
مقاومت به انسولین، که می تواند به کاهش سطح پروژسترون و سقط جنین منجر شود.
کاهش وزن سریع، ورزش با شدت بالا
این لیست علل احتمالی لکه بینی بدون دوره ماهیانه را نشان می دهد و برای زنان بهتر است هنگامی که به طور مداوم دوره ماهیانه قهوه ای دارند با متخصص زنان مشورت كنند با این حال، اگر شما یک ترشح واژینال با بوی بد و زرد رنگ دارید آن ممکن نیست لکه بینی باشد اما یك عفونت واژینال است.

در لکه بینی بدون قاعدگی چه باید کرد؟

رد حاملگی و بارداری خارج از رحم
بهترین راه برای تعیین اینکه آیا لکه بینی به علت بارداری است یک تست حاملگی، که حضور یک هورمون به نام هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (hCG) در ادرار است برای تشخیص انجاک شود این هورمون توسط بدن پس از لقاح تولید می شود اگر دوره شما دیر شده است و شما متوجه لکه بینی هستید یک تست حاملگی برای بررسی هورمون hCG در ادرار در منزل انجام دهید.
بهترین کار این است كه تست حاملگی در صبح زود هنگامی که آن حاوی مقدار زیادی هورمون است انجام شود آزمون hCG را تکرار و یا اگر اولین آزمایش شما منفی است و قاعدگی شروع نشده است پس از چند روز با دکتر خود مشورت كنید.
اگر شما لکه بینی و احساس علائمی مانند درد لگن یا شکم و سرگیجه دارید بلافاصله با یک دکتر مشورت کنید و حاملگی خارج از رحم باید رد شود.
روش های جلوگیری از لکه بینی در بین قاعدگی ها عبارتند از:
از قرص های ضد بارداری استفاده كنید یکی از علل شایع لکه بینی پرش، توقف یا شروع مجدد کنترل بارداری است.
مصرف آسپرین را محدود کنید در مورد تعویض داروها از دکتر خود بپرسید.
از طریق پاپ اسمیر سرطان گردن رحم را بررسی كنید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم وزن سالم را حفظ كنید.

در مورد تغییر روش کنترل تولد از دکتر خود بپرسید.
با تکنیک های تمدد اعصاب مثل مدیتیشن، تجسم، یوگا، تنفس عمیق و ورزش های هوازی استرس را مدیریت كنید.
خاطرات قاعدگی را در ذهن خود نگه دارید تا به دکتر خود برای ارزیابی لکه بینی میان دوره خود كمك كنید.
در بسیاری از موارد، لکه بینی وجود دارد اما هیچ دوره طبیعی وجود ندارد زنان الگوهای قاعدگی منحصر به فرد دارند و لکه بینی ممکن است جدی نباشد با این حال، اگر لکه بینی به طور قابل توجهی الگوی قاعدگی معمول شما را تحت تاثیر قرار داده است و یا اگر شما نشانه های دیگری دارید با دکتر خود برای ارزیابی و درمان مناسب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (14)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. خانم بهارلویی

سلام دخترم در دوران قاعدکی لکه بینی دارندواحتمال عفونت هم هست.چه کارب باید بکنم 18 سالشونه ومجردند.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    خانم بهارلویی
 1. 4.5 / 5

سلام نزد متخصص زنان ببرید تا انتی بیوتیک برایش نسخه کند

  پیوست ها
 

 1. مونا

سلام و درود
من 8ماه پیش سزارین شدم و 32سالمه
دوبار پریود شدم
ولی این دفعه در تاریخ قاعدگی فقط لکه بینی قهوه ای داشتم به مدت 8روز و دوباره بعد از 4روز لکه بینی شروع شد
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پیوست ها
 

 1. رویا

سوال من الان حدود ٧ ماه ازدواج کردم از وقتی ازدواج کردم عادت ماهیانم منظم نیست واز ۵ روز به بالا عقب میفته قصد بارداری دارم وپیش پزشک رفتم چکاب کامل قبل بارداری دادم وفهمیدم که تیروید وعوفنت دارم وهر دوتاشونو درمان شدن برای تیروید قرص مصرف میکنم...

سوال من الان حدود ٧ ماه ازدواج کردم از وقتی ازدواج کردم عادت ماهیانم منظم نیست واز ۵ روز به بالا عقب میفته قصد بارداری دارم وپیش پزشک رفتم چکاب کامل قبل بارداری دادم وفهمیدم که تیروید وعوفنت دارم وهر دوتاشونو درمان شدن برای تیروید قرص مصرف میکنم در هفته ٢ روز ولی این ماه خیلی عقب انداختم حدود یک ماه میشه اخر های ماه یه لکه های قهوی پر رنگ ٢ یا ٣ روزه دارم وبعد قطع شد ولی هنوز پریود نشودم و درد پریودی ندارم احتمال بارداری وجود داره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام دو روزی میشه ک لکه بینی قهوه ای رنگ دارم فقط و تاریخ پریودم ی هفته دیگس و واقعا نگرانم کرده?

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام من قبل دوره پریود لک های قهوه ای دیدم همچنان هم داره دکتر رفتم دکتر گفت قرص ال دی بخور اگه قطع شد که شد اگه نه قرص استرومارین دادوگفت ازاین بخور تا قطع شه یه سونوی واژینال هم انجام داد و گفت مشکلی نیست ولی لک های من هنوز تموم نشده چیکار کنم...

سلام من قبل دوره پریود لک های قهوه ای دیدم همچنان هم داره دکتر رفتم دکتر گفت قرص ال دی بخور اگه قطع شد که شد اگه نه قرص استرومارین دادوگفت ازاین بخور تا قطع شه یه سونوی واژینال هم انجام داد و گفت مشکلی نیست ولی لک های من هنوز تموم نشده چیکار کنم راهنمایی میکنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام من دو سه روزه اول صبح لکه بینی دارم دو هفته از پریودم میگذره تا الان اینطوری نبودم میشه جواب بدید ممنونم

  پیوست ها
 

 1. شبنم

سلام،من یه ماه پریود نمیشم و یه هفته ای میشه لکه بینی دارم.هردوروز یبار این اتفاق می افته.هیجده سالمه و مجردم خیلی نگرانم کرده.میشه جواب بدید؟

  پیوست ها
 

 1. کیمیا

دو ماهه بین دو قاعدگی لکه بینی دارم هیجده سالمه علتش چیه؟خیلی نگرانم میشه جواب بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کیمیا
 1. 5 / 5

سلام نیاز به بررسی می باشد باید یک سری تست هورمونی انجام دهید نزد پزشک زنان بروید تا بررسی انجام شود

  پیوست ها
 

 1. نازی

۲ماهه پریود نشدم اما هر ماه چند روز لکه بینی داشتم احتمال بارداری وجود داره ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نازی
 1. 5 / 5

سلام یک تست بتا هاش سی جی انجام دهید تا بارداری مشخص شود

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام .خسته نباشید .من الان نزدیک یک ماهه لکه بینی قهوهاای رنگ دارم اولش خونابه بود بعدش قهوای رنگ شد بعدهم پریود مانند اما هر ازگاهی خون میاد علتش چیه خواهشا جواب بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا
 1. 5 / 5

سلام پاسخ بستگی به سن، ازدواج و سابقه فامیلی دارد نزد پزشک زنان بروید تا تست های هورمونی درخواست شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search