رژیم غذایی فیبرومیالژیا: چه غذایی بخوریم و چه نخوریم؟

رژیم غذایی فیبرومیالژیا: چه غذایی بخوریم و چه نخوریم؟

هولتون کاتلین، دانشمند عصب شناسی تغذیه، استادیار مطالعات سلامتی در دانشگاه آمریکایی واشنگتن دی سی، اثرات انواع مختلف مواد مغذی را در مغز بررسی کرده و دستورالعمل های خاصی برای کمک به افراد مبتلا به فیبرومیالژیا به وجود آورده است. تا شرایط خود را از طریق آنچه که می خورند کنترل کنند.


دکتر هولتون می گوید: "هیچ دارو در بازار برای سلامتی مطلوب به عنوان یک رژیم متعادل و سالم مهم نیست. "در حالیکه بسیاری از مردم دوست دارند" طب جایگزین "تغذیه را فراخوانند در واقع این اساس همه سلامت انسان است. ما نمیتوانیم به طور مطلوب سالم باشیم بدون آنکه مواد مغذی مورد نیاز بدنمان را تامین کنیم و این در مورد هر فردی که مبتلا به فیبرومیالژیا است قابل استفاده است."
رژیم فیبرومیالژیا شامل غذاهایی است که به کاهش درد مزمن، نقاط حساس به لمس، خستگی و سایر علائم فیبرومیالژیا کمک می کند. تمام غذاها، مقدار زیادی سبزیجات و چربی های سالم همه بخشی از غذاهایی هستند که در رژیم غذایی فیبرومیالژی مصرف می کنند. برخی از مکمل ها مانند امگا 3، D-ribose و زردچوبه نیز برای افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند وجود دارد.
رژیم فیبرومیالژیا همچنین می تواند به کاهش فرکانس و شدت فیبرومیالژیا کمک کند. بسیاری از پزشکان بر این عقیده هستند که برخی از غذاها موجب شعله ور شدن فیبرومیالژیا می شوند. به همین دلیل است که رژیم غذایی فیبرومیالژیا از غذاهای خاصی که حاوی قند، گلوتامات مونوسدیم (MSG) و دیگر مواد غذایی التهاب زا است جلوگیری می کند.
در این مقاله شما درباره رژیم غذایی فیبرومیالژی یاد خواهید گرفت و نحوه مصرف غذاهای مناسب می تواند به مدیریت علائم شما کمک کند. در پایان مقاله، شما در مورد روش های طبیعی برای کمک به جلوگیری از فوران های مکرر فیبرومیالژیا را خواهید دید.

فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا (FM) یک بیماری مزمن است که باعث درد گسترده عضلانی، درد مفاصل و خستگی می شود.
مجله Biomedicines فیبرومیالژیا را به عنوان یک اختلال پیچیده درازمدت توصیف می کند که علت شناخته شده ای ندارد. بسیاری از محققان می گویند که فیبرومیالژی ممکن است ناشی از اختلال در نحوه عملکرد مغز باشد.
نشانه های فیبرومیالژیا شامل درد گسترده ای بدون علت قابل تشخیص، حساسیت به لمس، خستگی شدید، تیرگی مغز، اختلالات خلقی و خواب آلودگی است.
تحقیقات در مورد فیبرومیالژیا نشان می دهد که تقریبا تمام بیماران FM احساس درد عضلانی، درد مفاصل، حساسیت صورت و سردرد دارند. بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا علائم اختلالات حافظه، تمرکز و ناراحتی را دارند.
پزشکان از WebMD می گویند که فیبرومیالژیا می تواند احساس کند که عضلات او را کشیدند حتی اگر ورزش نکرده باشد. گاهی اوقات احساس درد عضلانی فیبرومیالژیا به دردناکی یا سوزاندن عمیق است یا ممکن است درد با احساس سبکی جمع شدن برخی از عضلات باشد
با فیبرومیالژیا، ممکن است احساس سفت، تیرکشیدن مفاصل کنید که پیاده روی، خوابیدن یا ورزش را دردناک می کند.
درد فیبرومیالژیا می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد. درد مزمن مرتبط با فیبرومیالژیا می تواند برای بسیاری از هفته ها طول بکشد و می تواند تا حد زیادی بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

شعله ور شدن فیبرومیالژیا چیست؟

دردهای فیبرومیالژیا، ضعف ناگهانی علائمی که معمولا توسط یک ماشه ایجاد می شود توصیف می کنند.
فیبرومیالژیا می تواند بدون هشدار رخ دهد. با این حال، پزشکان خدمات سلامت ملی می گویند که گاهی اوقات می تواند رخ می دهد هنگامی که شما در معرض چیزی هستید که احساس می کنید.
بسیاری از افراد مبتلا به FM می گویند یک فیبرومیالژیا ممکن است یک احساس مانند افزایش ناگهانی سختی عضله یا درد مفاصل شما باشد. در طی یک فیبرومیالژیا، ممکن است حس کنید که تمرکز (fibro fog) دشوار است و خلق و خوی شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
در طول فوران های فیبرومیالژیا، شما ممکن است احساس کنید که گویی نمی خواهید کاری انجام دهید و حتی ساده ترین وظایف دشوار می شود.

نشانه های شعله ور شدن فیبرومیالژیا

درد مزمن مرتبط با فیبرومیالژیا معمولاً به وجود می آید و می رود. با این حال، تاخیر در انفجار اجتناب ناپذیر است و می تواند شما را افسرده و دلسرد کند.
مجله Pain Medicine گزارش داد که شعله ور شدن فیبرومیالژیا احساسی مانند داشتن آنفلوانزا به نظر می رسد. نشانه های فیبرومیالژیا عبارتند از: درد مفاصل، خستگی شدید، درد تیز و فرسودگی.
بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا گزارش می دهند که استراحت کافی، استرس و فعالیت بدنی می تواند به بهبود در طول شعله ور شدن کمک کند.

ارتباط بین فیبرومیالژیا و رژیم غذایی

اگر چه رژیم خاصی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد ارتباطی بین غذای مصرفی و علائم فیبرومیالژیا وجود دارد.
برای شناخت مواد غذایی که باید در فیبرومیالژیا اجتناب کنید و غذاهایی که در رژیم غذایی شما وجود دارد باید یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید.
پزشکان از WebMD هشدار می دهند که غذاهای خاص می توانند علائم فیبرومیالژیا را در بعضی از بیماران دچار تشدید کنند. به عنوان مثال، برخی از مواد غذایی که برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا از آن اجتناب می کنند تخم مرغ، محصولات لبنی، گلوتن و MSG هستند.
غذاهایی که شامل رژیم فیبرومیالژیا می شوند شامل پروتئین بدون چربی، مقدار زیادی میوه و سبزیجات و غلات کامل (غلات بدون گلوتن مانند کواینوا، جو و برنج قهوه ای را انتخاب کنید). این انواع غذاها به شما انرژی می دهند و به سلامت کلی شما کمک می کنند.
به عنوان مثال، اگر تخم مرغ علائم فیبرومیالژیا را تشدید نکنند یک تخم مرغ در صبح با نان دانه کامل می تواند به شما انرژی داده و از پیک قند خون جلوگیری می کند.
همچنین ممکن است بخواهید مکمل هایی مانند D-ribose، ملاتونین، زردچوبه یا امگا 3 را به رژیم غذایی فیبرومیالژی اضافه کنید.

رژیم های فیبرومیالژیا باید شامل مقدار زیادی از سبزیجات باشد

رژیم غذایی که به شما کمک می کند با درد مزمن مواجه شوید نیاز به مقدار زیادی میوه و سبزی دارد. سبزیجات تازه یک انبار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر است که سلامتی شما را افزایش می دهد.
تحقیقات علمی نیز نشان داده است که بهترین رژیم غذایی برای فیبرومیالژیا باید شامل سبزیجات باشد.
مجله بین المللی تحقیقات ویتامین و تغذیه گزارش داد که پلی فنول ها (آنتی اکسیدان ها) در میوه ها و سبزیجات می توانند به درمان علائم فیبرومیالژیا کمک کنند. یک مطالعه که شامل 35 زن مبتلا به فیبرومیالژیا بود نشان داد که افزایش تعداد غذاهای غنی از پلی فنول باعث کاهش تعداد نقاط حساس و بهبود کیفیت زندگی می شود.
مطالعه دیگری نشان داد که مصرف رژیم غذایی حاوی سبزیجات خام موجب افزایش درد مزمن در زنان فیبرومیالژیک شده است. رژیم فیبرومیالژی شامل آب سبزی، محصولات دانه، آجیل، دانه ها و میوه های خام بود. زنان گزارش کرده اند که بهبود قابل توجهی در درد، سختی صبحگاهی و کیفیت خواب گزارش شده است.
مطالعات دیگر نشان داده است که یک رژیم غذایی سخت و گیاهی می تواند به جلوگیری از بسیاری از علائم مرتبط با فیبرومیالژیا کمک کند.
اگر نمی توانید گیاهخوار و وگان شوید سعی کنید تعداد میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. همچنین سعی کنید میزان مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهید و پروتئین خود را همانطور که می توانید از آجیل، عدس، لوبیا و کینوا دریافت کنید.

مصرف غذاهای کامل در رژیم غذایی فیبرومیالژی

هنگام انتخاب بهترین غذا برای خوردن اگر فیبرومیالژیا دارید باید غذاهایی را که با پردازش کم را بخوریدبا توجه به تحقیقات منتشر شده در سال 2015 در مورد چگونگی کاهش درد آرتروز مزمن، دانشمندان دریافته اند که کل مواد غذایی می تواند به بهبود کیفیت زندگی و تسکین درد کمک کند. این مطالعه نشان داد که یک غذای کامل، رژیم غذایی گیاهی موثرترین بود.
پزشکان از WebMD می گویند که یک رژیم غذایی کامل باید حاوی دانه های کامل بیشتر از دانه های تصفیه شده باشد. شما باید سعی کنید فیبر، ویتامین ها و مواد مغذی خود را از حبوبات، سبزیجات و میوه ها دریافت کنید.
اگر بخواهید گوشت بخورید سینه مرغ بدون پوست یا پروتئین بدون چربی را با سبزیجات تازه بیشتر از فراوری شده انتخاب کنید.
مصرف غذاهایی که تا حد ممکن کم پردازش شده اند کمک می کند تا از رژیم غذایی خود مطمئن شوید که مواد مغذی، فیبر و چربی های سالم را به اندازه کافی مصرف می کنید.

رژیم شامل FODMAPS کم در رژیم غذایی فیبرومیالژی

بسته به نشانه های شما، رژیم فیبرومیالژیا شما باید حاوی غذاهایی باشد که باعث تخمیر زیادی در دستگاه گوارش شما نمی شود.
اصطلاح فودمپ FODMAPS به معنای الیگوساکارید های قابل تخمیر، disaccharides، monosaccharides و polyols است. این مجموعه ای از کربوهیدرات ساده و پیچیده است که به طور مؤثر در روده شما جذب نمی شود و ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.
فیبرومیالژی همراه با ناراحتی گوارشی است که می تواند باعث سندرم روده تحریک پذیر شود.
تحقیقات سال 2017 نشان دادند که یک رژیم غذایی کم FODMAP می تواند به کاهش مشکلات گوارشی مرتبط با فیبرومیالژیا کمک کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که دارای اضافه وزن فیبرومیالژیا هستند در رژیم غذایی کم FODMAP نه تنها وزن را از دست می دهند بلکه علائم سندرم روده تحریک پذیر نیز بهبود می یابند.
پس از رژیم غذایی کم FODMAP برای فیبرومیالژیا شامل حذف تمام مواد غذایی در لیست FODMAPS و سپس به تدریج آنها را دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این به شناسایی مواد غذایی کمک می کند که ممکن است علائم فیبرومیالژیا را تشدید کند.

غذاهای غنی از منیزیم و کلسیم در رژیم غذایی فیبرومیالژیا بخورید.

برخی از بهترین غذاها برای خوردن اگر فیبرومیالژیا دارید باید در مواد معدنی مثل منیزیم، کلسیم، منگنز و آهن غنی باشند.
دانشمندان کشف کردند که افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند دارای سطوح پایین تری از مواد معدنی مهم هستند. محققان کره جنوبی دریافتند که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای سطوح پایین تر آهن، کلسیم، منیزیم و منگنز هستند.
این مواد معدنی برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی، درد عضلانی و تکان دادن، ضعف عضلات و استخوانهای ضعیف مهم هستند. بسیاری از این علائم فیبرومیالژیا هستند.
یک رژیم سالم برای فیبرومیالژیا نیز باید شامل منابع طبیعی آهن باشد.

جایگزین های لبنی در رژیم غذایی فیبرومیالژی را انتخاب کنید

بسیاری از وب سایت ها نشان می دهند که لاکتوز موجود در محصولات لبنی علائم فیبرومیالژیا را تشدید می کند. اگر چه تحقیقات مستقیم برای حمایت از این وجود ندارد اگر مصرف لبنی وضعیت شما را بدتر می کند اما جایگزین های لبنی را انتخاب کنید.
برخی تحقیقات در واقع نشان می دهد که مقادیر متوسط محصولات لبنی می تواند فیبرومیالژیا را تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه شامل بیش از 480 زن نشان داد که سایر عادات غذایی مناسب که به فیبرومیالژیا کمک می کنند شامل خوردن سبزیجات و ماهی ها در روز است.
با این حال برای برخی از مبتلایان به فیبرومیالژیا، حذف لبنیات از رژیم غذایی به بهبود علائم آنها منجر شده است در حالی که برای دیگران، لبنیات به نظر نمی رسد فیبرومیالژیا را بدتر کند.
اگر فیبرومیالژیا دارید و همچنین عدم تحمل لاکتوز دارید پس از اجتناب از فرآورده های لبنی، به کاهش بسیاری از علائم گوارشی کمک خواهید کرد.

رژیم فیبرومیالژی نیاز به محدود کردن کربوهیدرات های تصفیه شده دارد.

اگر فیبرومیالژیا دارید بهتر است از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده اجتناب کنید. غذاها حاوی شکر و دانه های تصفیه شده (آرد سفید) در رژیم غذایی فیبر توصیه نمی شود.
تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان داد که محدود کردن برخی از کربوهیدرات ها و از بین بردن برخی دیگر می تواند به بسیاری از علائم فیبرومیالژیا کمک کند تا باعث بهبودی شوند. کربوهیدرات ساده می تواند میکروبیوتا در روده را مختل کند که منجر به سطح پایین سروتونین می شود. دانشمندان می گویند که این می تواند فوران های فیبرومیالژیا را افزایش دهد.
مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف کربوهیدرات کمتر و مصرف انرژی بیشتری از پروتئین در رژیم غذایی می تواند برای رنج فیبرومیالژیا مفید باشد. همچنین شما می توانید وزن خود را در همان زمان کاهش دهید.
اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد کربوهیدرات ها و چگونگی سالم بودن، کربوهیدرات های پیچیده می تواند منبع خوبی از ویتامین ها و فیبر باشد.

در ادامه بخوانید: 43 غذای سالم با کربوهیدرات پایین و طعم باور نکردنی

چربی های سالم در رژیم فیبرومیالژی مصرف کنید

یک راه برای جلوگیری از التهاب (عامل درد مزمن) در بدن شامل رژیم غذایی چربی های سالم می باشد.
یک رژیم سالم و متعادل باید شامل چربی ها باشد زیرا آنها منبع انرژی و کمک برای جذب ویتامین ها و مواد معدنی هستند.
تحقیقات در مورد مزایای سلامتی روغن زیتون فوق العاده دریافته اند که اگر فیبرومیالژیا دارید آن می تواند به جلوگیری از استرس اکسیداتیو کمک کند. این مطالعه شامل زنان که 50 میلی لیتر روغن زیتون فوق العاده را به مدت 3 هفته مصرف کردند. دانشمندان نشان دادند که بهبود قابل توجهی در نمونه های خون آنها نشان می دهد که روغن زیتون کمک می کند تا از آسیب DNA اکسیداتیو جلوگیری شود.
بسیاری از محققان خاطر نشان کرده اند که نشانگرهای استرس اکسیداتیو اغلب در زمان فوران های فیبرومیالژیا حضور دارند.

مکمل های فیبرومیالژیا

همچنین انتخاب مواد غذایی مناسب برای رژیم غذایی فیبرومیالژیا، همچنین می توانید رژیم غذایی خود را با مواد مغذی به منظور جلوگیری از بروز خستگی های مکرر، تکمیل کنید.
برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها می توانند به درمان علائم طولانی مدت فیبرومیالژیا کمک کنند.

D-Ribose برای فیبرومیالژیا

D-ribose یک نوع شکر است که می تواند به کاهش درد عضلانی، گرفتگی و سفتی در افراد مبتلا به خستگی مزمن و فیبرومیالژیا کمک کند.
یک کارآزمایی بالینی نشان داد که مکمل رژیم غذایی با D-ribose به افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند کمک می کند انرژی بیشتری بگیرد مشکلات تمرکز و حافظه حذف شود و خواب بهتر داشته و درد را کاهش دهد.

اضافه کردن مکمل های امگا 3 به رژیم غذایی فیبرومیالژیا

اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش التهاب بدن کمک می کند و می تواند سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد.
تحقیقات منتشر شده در سال 2018 نشان داد که برنامه رژیم غذایی فیبرومیالژیا باید شامل مکمل های امگا 3 باشد. درد مفاصل عضلانی اسکلتی مزمن و التهاب مفصلی در فیبرومیالژیا رایج است. سطح پایین امگا 3 EPA اغلب با خستگی مزمن و درد عضلانی همراه است.

زردچوبه برای رژیم غذایی فیبرومیالژی

زردچوبه برای فیبرومیالژیا مفید است زیرا به کاهش و مدیریت درد مزمن و التهاب کمک می کند. این عمدتاً به دلیل کورکومین است که عامل اصلی فعال زردچوبه است.
اگر چه تحقیقات کمی درباره اثرات زردچوبه بر علائم فیبرومیالژیا وجود دارد پزشکان WebMD می گویند که کورکومین به کاهش درد کمک می کند.
زردچوبه همچنین می تواند برای از بین بردن تیرگی مغز، بهبود خلق و خو، کاهش خستگی و جلوگیری از استرس اکسیداتیو کمک کند.

کراتین

مکمل رژیم فیبرومیالژیا با کراتین می تواند به بهبود عملکرد عضلات فیبرومیالژیا کمک کند.
یک کارآزمایی بالینی کنترل شده به صورت تصادفی نشان داد که طی یک دوره 16 هفته ای، مکمل کراتین باعث بهبود عملکرد عضلات بالای بدن و پایین بدن افراد مبتلا به فیبرومیالژیا شد.

ملاتونین

مصرف مکمل های ملاتونین همراه با غذاهای فیبرومیالژیا می تواند به کاهش درد مزمن کمک کند و باعث بهبود خواب شما شود.مطالعات مختلف نشان داده اند که ملاتونین دارای اثر ضد درد در کمک به کاهش درد مزمن فیبرومیالژیا است.
همچنین مکمل های ملاتونین می توانند به بهبود الگوهای خواب افراد مبتلا به فیبرومیالژیا کمک کنند.

انزیم (Co Q10 (CoQ10

این ماده مغذی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که سلول ها را از آسیب های اکسیداتیو محافظت می کند و نقش مهمی در متابولیسم دارد. با این حال، افراد مبتلا به فیبرومیالژیا سطح پایین تر CoQ10 را نشان می دهند.
یک مطالعه منتشر شده در PLoS One در سال 2012 نشان داد که 20 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا که مکمل CoQ10 دریافت می کردند بهبود چشمگیری در علائم بالینی و سردرد داشتند.
در یکی دیگر از مطالعات، بیماران فیبرومیالژیا به مدت 12 هفته 100 میلیگرم CoQ10 دریافت کردند و این افزایش نمرات خستگی مزمن را بهبود بخشید.

غذا برای جلوگیری از فیبرومیالژیا

یکی از راه های کمک به کاهش فرکانس و شدت عود فیبرومیالژیا این است که از غذاهایی که سبب التهاب و درد مزمن می شوند جلوگیری شود.

اگر فیبرومیالژیا دارید از شکر و مکمل های مصنوعی خودداری کنید.

شکر و "قندهای پنهان" بعضی از مواد غذایی هستند که می توانند درد فیبرومیالژیا را ایجاد کنند.
مجله Frontiers in Medicine توضیح می دهد که چرا اکثر رژیم های فیبرومیالژیا به حذف شکر از رژیم غذایی توصیه می کنند. شکر مانند فروکتوز، ساکارز و گلوکز موجب تغییر در روده می شود که می تواند بر روی هورمون های بدن تاثیر بگذارد. این می تواند منجر به سنتز سروتونین کم و علائم فیبرومیالژیا شود.
بسیاری از شیرین کننده های مصنوعی همچنین حاوی سوربیتول هستند که بر روی هورمون های سروتونین اثر شبیه شکر دارند.

سعی کنید گلوتن را از رژیم فیبرومیالژیا قطع کنید

برخی محققان دریافتند که ارتباط بین گلوتن و فیبرومیالژیا وجود دارد.
مجله Rheumatology International در سال 2017 گزارش داد که حساسیت گلوتن ممکن است عامل اصلی برخی علائم فیبرومیالژیا باشد. دانشمندان بر این باور بودند که علائم فیبرومیالژیا در بعضی از بیماران مبتلا به بیماری سلیاک، زمانی که گلوتن از رژیم غذایی حذف شد بهبود یافت.
به نظر می رسد سایر مطالعات ارتباط بین فیبرومیالژی و گلوتن را تائید می کنند زیرا بسیاری از بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا علائم حساسیت گلوتن را نشان می دهند.

رژیم فیبرومیالژیا باید از مواد غذایی که سبب التهاب می شود جلوگیری کند

درست همانطور که برخی از مواد غذایی وجود دارد که به کاهش علائم فیبرومیالژیا کمک می کنند بنابراین غذاهای دیگری وجود دارد که می تواند باعث بروز فیبرومیالژیا شود.
محققان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش دادند که غذاهای التهابی شامل غذاهای سرخ شده، نوشابه های شیرین، مارگارین، کربوهیدرات های تصفیه شده و گوشت قرمز است.
این غذاهای ناسالم نه تنها علائم فیبرومیالژیا را تشدید می کند بلکه تاثیرات مضر روی سلامت شما دارند.

از غذا با MSG اجتناب کنید

اطمینان حاصل کنید که غذاهایی که در رژیم غذایی فیبرومیالژی شما وجود دارد حاوی افزودنی مونوسدیم گلوتامات (MSG) نیستند.
یک مطالعه شامل 57 فرد مبتلا به فیبرومیالژیا نشان داد که حذف MSG و آسپارتام از رژیم غذایی باعث بهبود قابل توجه علائم تحریک پذیر روده می شود.
مجله Future Medicine نیز گزارش داد که MSG با درد مزمن در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ارتباط دارد.

درمان های طبیعی برای فیبرومیالژیا

مهم است که روش هایی را برای مدیریت علائم فیبرومیالژیای در معرض شعله ور شدن پیدا کنید. یک برنامه رژیم غذایی فیبرومیالژیا مخصوص نیاز شما می تواند به کاهش بسیاری از علائم کمک کند.
بیایید نگاهی به تحقیقات علمی درباره روشهای دیگر برای درمان فیبرومیالژیا و درد مزمن به طور طبیعی داشته باشیم.

ورزش

یک متاآنالیز آزمایشاتی که شامل مزایای ورزش برای فیبرومیالژیا بود نتایج بسیار مثبتی را نشان داد. بیشتر مطالعات نشان می دهد که افزایش تمرینات ورزشی می تواند به کاهش درد مزمن مرتبط با فیبرومیالژیا کمک کند. افزایش فعالیت بدنی می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت عمومی و بهبود احساسات رفاه داشته باشد.
محققان توصیه می کنند که رژیم های خاصی برای هر فرد مبتلا به فیبرومیالژیا ارائه شود.

خواب

خوابیدن به اندازه کافی برای جلوگیری از تشدید بیماری فیبرومیالژیا ضروری است و تعداد شعله ور شدن را کاهش می دهد.
دانشمندان متوجه شده اند که عادت های خواب ضعیف می توانند درد را در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و افراد سالم را به طور یکسان افزایش دهند. اختلال عملکرد خواب می تواند علت درد مزمن گسترده باشد و همچنین توانایی فرد برای مقابله با درد را کاهش دهد.
محققان همچنین متوجه شدند که محرومیت از خواب می تواند یک عامل فیبرومیالژیا باشد.

تکنیک های آرامش بخش

استرس یک ماشه فیبرومیالژی شناخته شده است و بنابراین دانستن اینکه چگونه استراحت یک ابزار مهم برای مدیریت درد مزمن است مهم می باشد.
مجله بالینی درد گزارش داد که تکنیک های یوگا می تواند راهی مفید برای کاهش استرس و یادگیری نحوه استراحت باشد. 31٪ از بیماران که تمرین یوگا داشتند تجربه بهبود در علائم خود را گزارش دادند.

راه های دیگر برای درمان فیبرومیالژیا

پزشکان کلینیک مایو توصیه می کنند وقت اضافی را صرف آرامش کنید تا فیبرومیالژیا برطرف شوند. بعضی از راه های کمک به فیبرومیالژیا به طور طبیعی می تواند شامل تمرینات تنفس عمیق، آرامش عضلات و تجسم باشد.

در ادامه بخوانید: فیبرومیالژیا | علائم و درمان | رژیم غذایی فیبرومیالژیا: بخورید تا علائم کاهش یابد


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید