درمان های خانگی

مزایای سلامتی پوست درخت بلوط

خواص پوست بلوط

درخت بلوط سفید در بعضی از مناطق آمریکای شمالی رشد می کند و درختی است که به دلیل اندازه و طول عمر بسیار زیاد شناخته شده است. پوست درخت بلوط مزایای دارویی زیادی مانند (سرشار از ویتامین B12، آهن، تانن و پتاسیم) است.

می توان از آن برای درمان اسهال، سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده کرد ضد عفونی کننده، قابض و ضد التهاب است. همچنین از جوشانده آن برای تهیه چای، تزریق، تونیک و مراقبت از پوست به طور گسترده استفاده می شود. دارای طعم چوبی با رایحه ای تازه است پوست درخت بلوط (Quercus robur) که آن بلوط سفید نیز معروف است از پوست درخت در خانواده Fagaceae تهیه می شود. پوست درخت بلوط تنها بخشی است که برای دارو استفاده می کند. پوست بلوط از مارس تا آوریل برداشت می شود. پوست بلوط سفید به عنوان یک داروی گیاهی کاملاً بی خطر شناخته شده است که در لیست GRAS قرار دارد - به معنای اینکه معمولاً از نظر FDA ایمن شناخته شده است". کمیسیون آلمان استفاده از پوست درخت بلوط را برای معالجه اسهال تصویب کرده است و از سال 1916 به دلیل خصوصیات قابض و ضد عفونی کننده آن در فارماکوپه آمریکا ذکر شده است.
نامهای دیگر درخت بلوط عبارتند از:
بلوط معمولی
Corteza de roble
بلوط جنگی
بلوط انگلیسی
بلوط ساقه دار
Quercus sp از جمله آلبا، قشر،pedunculata ،petraea sessiliflora
بلوط بی پایه
بلوط لوله ای
بلوط سنگی
بلوط Tanner's

فواید سلامتی

صدها گونه مختلف درخت با نام مشترک بلوط وجود دارد اما (جنس Quercus نام لاتین درخت بلوط) شامل درختان برگریز یا بلوطهای زنده است که بومی نیمکره شمالی است. در فولکلور باستان، بلوط Quercus به عنوان مقدس ترین گیاهان شناخته شده بود.
شناخته شده است که پوست درخت بلوط دارای بسیاری از خواص تقویت کننده سلامتی، از جمله تانن ها تا 20٪ است. از این دارو برای درمان طیف وسیعی از بیماریهای نادر از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا، اگزما، عروق واریسی و موارد دیگر استفاده می شود.
در داروهای گیاهی، پوست درخت بلوط به دلیل داشتن خاصیت قابض و خاصیت خود در معالجه عفونت های دهان، خونریزی لثه ها، اسهال حاد، شرایط پوستی، زخم ها، سوختگی و بریدگی شناخته شده است.
سایر شرایطی که معمولاً از پوست بلوط برای آن استفاده می شود عبارتند از:
اسهال حاد
فارنژیت (گلودرد)
زخم های دهان و لثه های خونریزی دهنده
سرماخوردگی، سرفه و برونشیت
تب
از دست دادن اشتها
اختلالات گوارشی
درد و التهاب
آرتروز
برای تأیید ادعای ایمنی و اثربخشی در درمان این شرایط، مطالعات کافی پزشکی انسانی (مطالعات پلاسبو دو سو کور) وجود ندارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ویژگی های ارتقاء دهنده سلامتی

خواص درمانی پوست بلوط که باعث افزایش مزایای سلامتی می شود عبارتند از:
آنودین: ماده ای با خاصیت ضد درد است.
قابض: خاصیتی که باعث انقباض سلول ها و بافت های بدن می شود به درمان ساییدگی، خونریزی و سایر شرایط کمک می کند.
پاک کننده: گیاهانی که به نظر می رسد دارای اثرات پاک کننده و سم زدایی هستند.
Emmenagogue: ماده ای که باعث تحریک یا افزایش جریان قاعدگی می شود.
Styptic: ماده ای که قادر به متوقف کردن خونریزی هنگام اعمال زخم است (معمولاً در مدادهای سپتیک استفاده می شود)
با توجه به غلظت بالای تانن ها در پوست بلوط، خواص قابض بسیار قوی ایجاد می شود این باعث می شود متخصصان سلامت در آلمان در نظر بگیرند که پوست بلوط را برای درمان شرایط پوستی از جمله:
اگزما
سوزش پوست
پچ های خارش پوست
پوست ملتهب
بواسیر
زخمهای آلوده
عفونتهای استاف
زخم ها یا برش های خونریزی دهنده
ضایعات زوستر تبخال (زونا)
مراقبت های سلامت (HCA) گزارش می دهد که پوست درخت بلوط ممکن است دارای خاصیت پیشگیری از سرطان باشد اما استفاده از پوست بلوط برای معالجه سرطان احتمالاً در آینده نزدیک رخ نخواهد داد. این به دلیل زمانی است که برای انجام مطالعات انسانی به طول می انجامد که شواهد کافی از مزیت و ایمنی بالینی را نشان می دهد.
طبق گفته Whole Health Chicago، آماده سازی تجاری از پوست بلوط به نام "Litiax" به عنوان یک داروی ادرارآور (قرص آب) در دسترس است که باعث کاهش درد و التهاب نیز می شود. اثر دیورتیک لیتیاکس در اروپا برای جلوگیری از شکل گیری سنگ کلیه (در کسانی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند) استفاده شده است.
با این حال، برخی از کارشناسان پزشکی گزارش می دهند که پوست درخت بلوط در افرادی که سنگ کلیه دارند منع مصرف دارد. HCA گزارش می دهد که شواهد بسیار ضعیفی وجود دارد "(خیلی ضعیف است که به آنها اعتماد نمی شود)" وقتی استفاده از پوست درخت بلوط برای درمان سنگ کلیه مطرح می شود تحقیقات پزشکی در مراحل اولیه است و اطلاعات کافی در مورد ایمنی یا اثربخشی در استفاده از پوست بلوط برای جلوگیری از سنگ کلیه وجود ندارد.
بهتر است قبل از استفاده از هر نوع گیاهی دارویی (از جمله پوست بلوط) با پزشک معالج مشورت کنید. این امر به ویژه در مورد کسانی که بیماری سلامتی دارند از جمله سنگ کلیه و بیماری کبد صادق است.
محققان پزشکی در تلاشند تا دریابند که آیا پوست بلوط در کاهش کلسترول موثر است اما شواهد تحقیقات بالینی فعلی کافی برای تأیید این ادعاها وجود ندارد.

چگونه کار می کند

قویترین ماده مؤثر ترمیم در پوست بلوط، تانن های آن است. تانن ماده ای ارگانیک مایل به زرد یا مایل به قهوه ای و تلخ است که در پوست درخت و صفرا یافت می شود.
تانن ها دارای خاصیت قابض و ضد عفونی کننده هستند (که در درمان زخم ها و بریدگی ها مفید است). همچنین تصور می شود که تانن ها باعث افزایش لخته شدن خون و تثبیت فشار خون می شوند و تصور می شود که باعث کاهش علائم اسهال حاد (یک وضعیت شدید که به سرعت بروز می کند) می شود.
سایر مؤلفه های بالقوه فعال پوست بلوط شامل ساپونین ها است. تصور می شود ساپونین ها در از بین بردن چربی های اضافی در بدن، اتصال به چربی های موجود در دستگاه گوارش و به تجزیه آنها کمک می کنند. این ممکن است به کاهش میزان جذب کلسترول کمک کند.
اما در دنیای تحقیقات پزشکی ساپونین ها به خوبی درک نشده اند. برای اثبات اینکه ساپونین ها قادر به کاهش کلسترول هستند تحقیقات بیشتری لازم است
همچنین تصور می شود که ساپونین ها به عنوان یک ماده بلغم اور مفید هستند (ماده ای که به تقویت سرفه روی خلط و مخاط کمک می کند). اما باز هم، هیچ مدرک قطعی از تحقیقات پزشکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

مطالعات

مطالعات اولیه برای تعیین اثربخشی موضعی (روی پوست) پماد بلوط بر فرم مقاوم در برابر عفونت استاف، موسوم به استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین، در زخم ها و سوزش سوختگی انجام شده است.
نتایج مطالعه حاکی از آن است که "فرمولاسیون پوست بلوط می تواند مهاجرت سلولهای اپیدرمی را برای تسریع در بهبودی بهبود بخشد." نویسندگان این مطالعه می افزایند که مطالعات بیشتری لازم است تا بطور قطعی پوست درخت بلوط را ایمن و مؤثر در معالجه سوختگی و عفونتهای استاپی بدانیم.

عوارض جانبی احتمالی

طبق RX List، پوست بلوط می تواند عوارض جانبی جدی از جمله علائم معده و روده و آسیب کلیه یا کبد به همراه داشته باشد
اما، RX List همچنین گزارش می دهد "پوست درخت بلوط ممکن است برای بیشتر افراد در صورت مصرف سه تا چهار روز برای اسهال بی خطر باشد. پوست بلوط ممکن است در صورت استفاده مستقیم روی پوست دو یا سه هفته، برای بیشتر افراد بی خطر باشد. هنگامی که بیش از دو یا سه هفته روی پوست آسیب دیده بمالید پوست بلوط نا ایمن است.

موارد منع مصرف

موارد منع مصرف، در دنیای پزشکی، نشان دهنده ی دارویی، مکمل یا درمانی است که نباید در شرایط خاصی مصرف شود یا انجام شود. موارد منع مصرف پوست بلوط شامل موارد زیر است:
بارداری یا شیردهی: اطلاعات پزشکی کافی وجود ندارد که پوست بلوط برای مادران باردار یا نوزادانی که شیر می دهند بی خطر است.
شرایط قلبی (کاردیاک): کسانی که بیماری قلبی دارند نباید از پوست بلوط استفاده کنند.
بیماریهای پوستی یا سوختگی که نواحی زیادی از پوست شکسته یا آسیب دیده باشد: افرادی که دارای نواحی باز پوست هستند نباید از حمام های پوست بلوط استفاده کنند.
اگزما: پوست درخت بلوط می تواند مناطق گریه را بیشتر تحریک کند.
هایپرتونی: این یک وضعیت عصبی است که باعث می شود عضلات سفت شود. افراد مبتلا به هیپرتونی نباید پوست بلوط مصرف کنند.
شرایط کلیه یا کبد: پوست درخت بلوط ممکن است مشکلات کلیوی و کبد را بدتر کند به ویژه هنگامی که در مدت زمان طولانی استفاده می شود.
مشکلات دستگاه گوارش (معده و روده): غلظت بالای تانن ها در پوست بلوط (8 تا 10 درصد) می تواند باعث اختلال در دستگاه گوارش در برخی از افراد شود.

انتخاب، تهیه و ذخیره سازی

همانند سایر مکمل های گیاهی، دوز مناسب پوست درخت بلوط به عوامل بسیاری از جمله سن، وضعیت سلامت عمومی بستگی دارد
در حال حاضر هیچ واقعیت سختی در مورد دقیقاً آنچه دوز ایمن و مؤثر از پوست بلوط را تشکیل می دهد وجود ندارد. قبل از استفاده از پوست بلوط حتما با یک مشاور سلامت یا سایر متخصصان پزشکی مشورت کنید.
همیشه از دستورالعمل های بسته پیروی کنید و بیش از دوز پیشنهادی نباشد.

مقدار مصرف و آماده سازی

طبق RX List، پوست بلوط را می توان در یک چای برای نوشیدن اسهال، سرماخوردگی، تب، سرفه یا برونشیت نوشید. همچنین می تواند به عنوان یک محرک اشتها و برای کمک به هضم مصرف شود.
کمپرس بلوط را می توان به طور مستقیم روی پوست بمالید یا پوست بلوط می تواند به آب حمام برای تورم و درد اضافه شود.
دوزهایی که اغلب برای پوست بلوط استفاده می شود عبارتند از:
یک گرم، سه بار در روز، پوست بلوط از طریق دهان مصرف می شوند.
یک تا دو قاشق غذاخوری پوست بلوط، به مدت 20 دقیقه در دو فنجان آب جوشانده شود روزانه سه تا پنج بار روی پوست بمالید (این دوز همچنین برای نوشیدن یک چای است)
با مخلوط کردن پوست بلوط با الکل، تنتور پوست بلوط قابل تهیه است. نسبت مناسب باید مطابق دستورالعمل درج بسته استفاده شود.
طبق گزارش اروپا (آژانس داروهای اروپایی):
عصاره خشک را برای درمان اسهال حاد با استفاده از نسبت حلال استخراج 5.0 - 1: 6.5 می توان تهیه کرد: اتانول 50٪ V / V
قرص پوشانده شده با 140 میلی گرم عصاره خشک توسط بزرگسالان و بچه های بالای 12 سال چهار بار در روز برای اسهال حاد نامشخص می توان از طریق دهان مصرف کرد.
از آنجا که گاهی اوقات جذب پوست بلوط در دستگاه روده به تأخیر می افتد پوست بلوط باید 1 ساعت یا بیشتر قبل یا بعد از مصرف هرگونه دارو یا مکمل های گیاهی دیگر مصرف شود
انتخاب و ذخیره سازی
پوست خشک شاخه های جوان باید برای تهیه داروهای پوست درخت بلوط استفاده شود. مقدار تانن (اجزای فعال) پوست درخت بلوط (از دامنه بین 8 تا 20 درصد) بسته به زمان سال برداشت محصول، سن شاخه ها و روش تهیه آن تغییر می کند.
پوست بلوط آماده شده را در مکانی خنک و خشک و دور از نور مستقیم خورشید ذخیره کنید.
خلاصه
اگرچه نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه پوست درخت بلوط ممکن است در درمان بیماری های مختلف بی خطر و مؤثر باشد اما مطالعات کافی در مورد دارونما دوسوکور (استاندارد طلای مطالعات) برای پشتیبان گیری از بسیاری از ادعای مزایای سلامتی پوست بلوط وجود ندارد. از آنجا که مکمل های گیاهی، مانند پوست بلوط، توسط سازمان غذا و داروی (FDA) به طور دقیق تنظیم نمی شود مهم است که در مورد استفاده بی خطر و موثر از پوست بلوط، با پزشک متخصص و یا ارائه دهنده خدمات سلامتی مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search