درمان های خانگی

5 فایده سرکه سیب برای زنان

فواید سرکه سیب برای زنان

سرکه سیب (ACV) یک ماده رایج آشپزخانه است که دارای خواص درمانی متعددی است. این از سابقه طولانی استفاده از آن در طب عامیانه و داروهای حکایتی برای درمان انواع بیماری ها آشکار است.

ACV حاوی پروبیوتیک ها، استیک اسید و گالیک اسید است که به آن خواص ضد میکروبی می دهد. همچنین به دلیل داشتن مقدار زیادی کاتچین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند. علاوه بر این، حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است که می تواند سلامت شما را از راه های مختلف بهبود بخشد.
تولید ACV با آبگیری سیب و سپس افزودن مخمر و باکتری برای تخمیر آب شروع می شود و قندهای طبیعی آن را به الکل تبدیل می کند. سپس باکتری های بیشتری به آب اضافه شده و دوباره تخمیر می شود و باعث می شود الکل به استیک اسید تبدیل شود.

فواید سرکه سیب

تحقیقات محدودی در مورد اثرات ACV بر روی انسان وجود دارد. به طور سنتی، استفاده از سرکه برای تمیز کردن یا ضد عفونی کردن سطوح یا بدن انسان از دیرباز انجام می شده است. همچنین به عنوان نگهدارنده غذا برای جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده می شود.
اکثر مزایای بهداشتی گزارش شده حدیثی یا بر اساس شیوه های سنتی فرهنگی در برخی از کشورها است بنابراین توصیه می شود قبل از هرگونه تغییری با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.
در اینجا چند روش وجود دارد که ACV می تواند زنان را سالم تر کند:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. به کنترل آکنه کمک می کند

برخی بر این باورند که ACV ممکن است برای آکنه مفید باشد زیرا این اسید لاکتیک مانند لایه برداری شیمیایی عمل می کند و سطح پوست را به طور سطحی بهبود می بخشد. همچنین مطالعاتی وجود دارد که توانایی آن را در از بین بردن باکتری ها، که برای باکتری های منتقله از غذا استفاده می شود اما نه پوست انسان، نشان می دهد.
از آنجا که سرکه ها حاوی اسید هستند افرادی که می خواهند از آن به صورت موضعی استفاده کنند باید مراقب رقیق شدن آن و آزمایش نقطه ای برای جلوگیری از واکنش های پوستی باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که می تواند باعث تحریک پوست و حتی سوختگی شود.
توصیه معمول این است که ACV را در آب یا مایع سالم دیگر به نسبت 1 قسمت سرکه به 3-4 قسمت آب رقیق کنید.

2. به کاهش وزن و تنظیم کلسترول کمک می کند

استفاده از acv به کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول کمک می کند
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مصرف حدود 1.5 قاشق غذاخوری ACV همراه با رژیم محدود کالری منجر به کاهش بیشتر وزن بدن، BMI، تری گلیسیرید و کلسترول در مقایسه با رژیم غذایی بدون سرکه با کالری محدود می شود. همچنین HDL یا کلسترول خوب را افزایش داده و اشتها را کاهش می دهد.
هیچ تحقیقی هیچ فایده ای برای کاهش وزن تنها با مصرف سرکه نشان نداده است بنابراین برای مشاهده تغییرات قابل توجه، تعدیل شیوه زندگی از جمله تغییر در رژیم غذایی و سطح فعالیت مورد نیاز است.
بسیاری از مطالعات، از جمله آنهایی که به بررسی اثرات ACV بر فشار خون و کلسترول می پردازند روی حیوانات انجام شده است نه انسان، بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه ها مورد نیاز است.

3. برای مدیریت دیابت مفید است

بیشتر تحقیقات در مورد فواید ACV برای سلامتی بر روی اثرات آن بر سطح قند خون بوده است.
یک بررسی اخیر نشان داد که مصرف سرکه منجر به کاهش سطح گلوکز بعد از غذا می شود. در یک مطالعه 8 هفته ای، شرکت کنندگان در حدود 1.3 قاشق غذاخوری ACV در روز سطح قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین را بهبود بخشیدند.
بررسی دیگری نشان داد که سطح هموگلوبین A1C و سطح قند خون ناشتا بهبود یافته است اما داوران هشدار دادند که تحقیقات تاکنون محدود بوده و فقط شامل نمونه های کوچک است.

4. برای مدیریت سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است

مقاومت به انسولین یکی از علل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. با توجه به اثرات ACV بر قند خون و انسولین، برخی تحقیقات مزایای احتمالی را برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بررسی کرده اند.
تحقیقات محدود است اما یک مطالعه نشان داد که 15 گرم ACV روزانه به مدت 3-4 ماه مقاومت به انسولین و تخمک گذاری را از طریق سطح هورمون لوتئینیزه کننده و هورمون تحریک کننده فولیکول اندازه گیری می کند.
اگرچه بسیاری از وب سایت ها مزایای ACV را برای یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اعلام می کنند اما این ادعاها هنوز از طریق تحقیقات تأیید نشده است.

5. موها را براق و سالم نگه می دارد

در حالی که تحقیقات کافی برای نشان دادن مزایای استفاده از ACV بر روی مو یا پوست سر وجود ندارد این یک عمل رایج است که برخی افراد آن را مفید می دانند.
دلایلی که ممکن است مفید باشد این است که طبیعت اسیدی آن ممکن است PH مو و پوست سر را کاهش داده و باکتری ها را کنترل کند. اگر خشکی یا خارش ناشی از pH یا عدم تعادل باکتریایی وجود داشته باشد ممکن است مفید باشد.

نحوه استفاده از سرکه سیب

در اینجا چند نکته هنگام استفاده از ACV برای استفاده از حداکثر مزایای سلامتی آن با حداقل عوارض جانبی ذکر شده است:
استفاده در آشپزی: سعی کنید ACV را در پخت و پز مانند چاشنی، سس یا ماریناد استفاده کنید.
از ACV فیلتر نشده استفاده کنید: ACV بدون فیلتر حاوی چیزی است که به آن مادر می گویند. این همان چیزی است که آن را تیره نشان می دهد و حاوی پروتئین ها، باکتری های خوب و آنزیم ها است. توصیه می شود از انواع فیلتر نشده استفاده کنید تا بتوانید مزایای اضافی مادر را بدست آورید.
از مسواک زدن حداقل به مدت 30 دقیقه خودداری کنید: اگر از ACV می نوشید پس از مصرف دهان خود را با آب بشویید و حداقل 30 دقیقه دندان های خود را مسواک نزنید تا آسیب مینای دندان محدود شود.
قبل از استفاده رقیق کنید: چه از سرکه به صورت داخلی و چه به صورت موضعی استفاده کنید رقیق کردن آن ضروری است. با مقدار کمی شروع کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید. مقادیر بیشتر مزایای آن را افزایش نمی دهد اما می تواند باعث آسیب شود.

عوارض جانبی نوشیدن سرکه سیب

ACV می تواند زمان خروج غذا از معده را به تاخیر بیندازد که به کاهش سطح قند خون کمک می کند. با این حال، اگر فردی مبتلا به گاستروپارزی یا سوزش سر دل بعد از غذا باشد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. همچنین ممکن است باعث حالت تهوع شود که برخی معتقدند دلیل کاهش اشتها است.
با توجه به محتوای اسید ACV، خطر آسیب به مینای دندان نیز وجود دارد. یک مطالعه موردی نشان داد که یک دختر 15 ساله که هر روز یک لیوان ACV می نوشید دچار فرسایش مینای دندان شد. گزارش های حدیثی همچنین استدلال می کنند که اسید می تواند تا حدی به مخاط گلو آسیب برساند.
بنابراین، مهم است که مطمئن شوید هر نوع سرکه رقیق شده است و با قدرت کامل یا در دوزهای زیاد مصرف نمی شود. اگر دارو مصرف می کنید از عوارض جانبی احتمالی افزودن ACV معمولی مطلع باشید و این عمل را با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود در میان بگذارید.
مشکلات رایج ممکن است در مورد داروهای دیابت به دلیل اثرات ACV بر سطح قند خون و در مورد داروهای نارسایی قلبی و دیورتیک ها به دلیل توانایی احتمالی آن در کاهش سطح پتاسیم ایجاد شود.

سوالات عمومی

تفاوت بین سرکه سیب و سرکه معمولی چیست؟

همه سرکه ها با تخمیر یک پایه برای تولید اسید استیک تولید می شوند. سرکه های سنتی ممکن است از غلات، میوه یا نیشکر استفاده کنند. به عنوان مثال، سرکه بالزامیک از آب انگور غلیظ تهیه می شود. ACV از آب سیب تخمیر شده تهیه می شود.
سرکه ها معمولاً در آشپزی و نظافت مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی از آنها در طول تاریخ در بسیاری از فرهنگ ها، مانند آفریقا و اروپا از نظر دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.

چه مقدار سرکه سیب برای نوشیدن بی خطر است؟

اگر می خواهید از ACV استفاده کنید بهتر است با 1 قاشق چایخوری در 1 فنجان آب شروع کنید. می توانید روزانه 2 قاشق غذاخوری در 1 فنجان آب میل کنید.

آیا بهتر است صبحانه سرکه سیب بنوشیم یا عصر؟

هیچ تحقیقی به وضوح هیچ گونه تفاوت در مصرف آن در صبح یا شب نشان نداده است. مصرف آن در عصر ممکن است به کاهش سطح قند خون صبحگاهی شما کمک کند. برای اثرات احتمالی بر قند خون، کلسترول یا سرکوب اشتها، می توانید قبل یا همراه با بزرگترین وعده غذایی خود در روز مصرف کنید.

آیا نوشیدن هر روز سرکه سیب ایمن است؟

اکثر مطالعات به مدت 2 تا 3 ماه انجام شده است بنابراین اطلاعات مربوط به ایمنی طولانی مدت آن محدود است. با این حال، مقادیر کمی که به صورت رقیق شده یا در آشپزی استفاده می شود برای اکثر افراد سالم بی خطر است.
کسانی که از دارو استفاده می کنند یا هرگونه شرایط سلامتی دارند باید با پزشک خود مشورت کنند تا شرایط فردی خود را مورد بحث قرار دهند.
حرف پایانی
مقدار کم ACV برای بیشتر افراد بی خطر است. از درمان آکنه، کاهش وزن و مدیریت PCOS گرفته تا درخشندگی به موها، ACV مزایای مختلفی دارد. همیشه، قبل از استفاده از ACV، به ویژه اگر شرایط پزشکی دارید یا از هر دارویی استفاده می کنید با متخصص سلامت پزشکی خود صحبت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search