درمان های خانگی

درمان طبی و درمان های خانگی سینوزیت

درمان های خانگی عفونت سینوس

سینوس ها حفره های پر از هوا هستند که اطراف بینی را احاطه کرده اند. سینوس های اتموئید بین چشم ها قرار دارند. اسفنوئیدها در وسط سر قرار دارند. عفونت سینوسی زمانی رخ می دهد که مخاط اضافی سینوس ها را مسدود کند.

وقتی سینوس ها شفاف هستند، مخاط به راحتی از بینی خارج می شود و آلودگی ها و باکتری ها را پاک می کند. عفونت سینوسی زمانی اتفاق می‌افتد که مخاط اضافی در سینوس‌ها جمع می‌شود و به ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها اجازه می‌ دهد تا در این محیط مرطوب و راکد راحت ‌تر رشد کنند.
عفونت سینوسی می تواند علائمی مانند آبریزش یا گرفتگی بینی، درد یا فشار در صورت و گلو درد ایجاد کند. افراد ممکن است عفونت سینوسی را سینوزیت نیز بدانند.
در این مقاله، نحوه خلاص شدن از شر عفونت سینوسی را با داروهای خانگی یا درمان پزشکی بیاموزید.

درمان های خانگی سینوزیت

با توجه به کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، افراد می توانند علائم عفونت سینوسی را با درمان های خانگی شروع کنند. اگر عفونت ویروسی باشد، عفونت سینوسی معمولاً در عرض 2 هفته برطرف می شود.
ACAAI به افراد توصیه می‌کند فقط در صورتی که علائم بیماری بیش از 7 تا 10 روز باقی بماند، عفونت سینوسی را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کنند تا از مقاومت آنتی‌بیوتیکی جلوگیری شود. افراد ممکن است با درمان های خانگی زیر از علائم عفونت سینوسی تسکین پیدا کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) ممکن است به تسکین علائم عفونت سینوسی کمک کند. این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آسپرین، فقط برای افراد بالای 18 سال
استامینوفن، مانند تیلنول
ایبوپروفن، مانند ادویل یا موترین
مسکن های OTC ممکن است به کاهش علائمی مانند درد موضعی، تب و سردرد کمک کنند.
اسپری بینی
افراد می توانند از اسپری های بینی ضد احتقان OTC به صورت کوتاه مدت بیش از 3 تا 4 روز استفاده کنند. برخی از اسپری‌های بینی، از جمله اسپری‌های بینی استروئیدی و سالین نیز به‌ صورت OTC در دسترس هستند و برای استفاده طولانی‌مدت مناسب هستند. اسپری های بینی ممکن است به کاهش تورم در مجرای بینی کمک کند و اجازه دهد مخاط از سینوس ها خارج شود.
افراد باید هنگام استفاده از اسپری های ضد احتقان بینی مراقب باشند. استفاده بیش از حد از اسپری های بینی ممکن است منجر به وضعیتی به نام پدیده برگشتی شود که باعث تورم و بسته شدن مجاری بینی می شود.
مهم است که توصیه های محصول را به دقت دنبال کنید تا از عوارض جانبی نامطلوب جلوگیری کنید. اگر فردی دارای شرایط پزشکی موجود است یا باردار است، بهتر است قبل از استفاده از اسپری بینی با پزشک خود صحبت کنید.

شستشوی بینی

شستشوی بینی ممکن است به تسکین علائم عفونت سینوسی کمک کند. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد افرادی که از شستشوی بینی استفاده می کردند علائم کاهش یافته، سردرد کمتری داشتند و کمتر به داروهای OTC نیاز داشتند.
افراد می توانند از یک گلدان نتی که یک ظرف کوچک با دهانه است یا یک بطری آبکش برای شستشوی بینی استفاده کنند. به گفته منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو (FDA)، استفاده از گلدان نتی با نوع نامناسب آب می تواند خطرناک باشد.
مهم است که از آب مستقیم از شیر آب در یک گلدان نتی استفاده نکنید. آب لوله کشی برای نوشیدن بی خطر است زیرا اسید معده هر گونه باکتری یا انگل موجود را از بین می برد. محیط بینی نمی تواند این نوع میکروب ها را از بین ببرد، بنابراین استفاده از گلدان نتی با آب لوله کشی ممکن است باعث عفونت جدی شود.
برای استفاده ایمن از گلدان نتی، FDA به افراد توصیه می کند یکی از اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهند:
آب لوله کشی را به مدت 3 تا 5 دقیقه بجوشانید و قبل از استفاده بگذارید خنک شود
آب جوشیده شده قبلی را در ظرفی تمیز و در بسته نگهداری کنید و ظرف 24 ساعت از آن استفاده کنید

خرید آب مقطر یا استریل برای استفاده

فیلتر کردن آب از طریق فیلتر تخصصی منبع معتبری که موجودات مضر را به دام می اندازد
افراد می توانند محلول آبیاری خود را برای استفاده با گلدان نتی، حباب بینی یا سرنگ بسازند. برای شستشوی بینی، آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (AAAAI) راه حل و روش زیر را توصیه می کند:
با استفاده از یک ظرف و قاشق تمیز و بدون هوا، 3 قاشق چایخوری نمک بدون یدید را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید.
1 قاشق غذاخوری از مخلوط نمک و جوش شیرین را به 1 فنجان یا 8 اونس (اونس) آب استریل اضافه کنید.
اگر محلول باعث سوزش شد، مقدار مخلوط خشک را کاهش دهید.
اگر افراد از محلول برای کودکان استفاده می کنند، نصف قاشق چایخوری از مخلوط خشک را استفاده کرده و با 4 اونس آب مخلوط کنید.
از یک سرنگ کوچک یا گلدان نتی برای استفاده از محلول استفاده کنید.
روی یک سینک، سر را به سمت چپ بچرخانید و به آرامی 4 اونس از محلول نمکی را در سوراخ سمت راست بینی فشار دهید در حالی که از دهان نفس می کشید.
پس از شستشوی محلول از سوراخ چپ بینی، سر را به سمت راست بچرخانید و این کار را برای طرف دیگر تکرار کنید.
گلدان یا سرنگ نتی را پس از استفاده با آب استریل تمیز کرده و کاملا خشک کنید.
مردم همچنین می توانند محلول شستشوی بینی را از داروخانه یا آنلاین خریداری کنند. فرد باید بعد از چند ماه بطری های آبیاری را تعویض کند تا از انتشار میکروب، باکتری یا هر دو جلوگیری شود.

استنشاق بخار

اگرچه شواهد کافی برای نشان دادن اینکه استنشاق بخار یک درمان موثر برای عفونت سینوسی است وجود ندارد، برخی افراد ممکن است متوجه شوند که این روش به تسکین علائم آنها کمک می کند.
برای استفاده از استنشاق بخار برای تسکین علائم عفونت سینوسی، فرد می تواند روی یک کاسه آب داغ خم شود و حوله ای را روی سر خود قرار دهد تا بخار را در خود نگه دارد. آنها می توانند به مدت 10 تا 15 دقیقه از طریق بینی نفس عمیق بکشند و این مراحل را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنند.
افراد ممکن است بخواهند یک یا دو قطره روغن ضروری مانند روغن اکالیپتوس یا روغن نعناع را به آب اضافه کنند. روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که ممکن است به مبارزه با عفونت کمک کند.
مردم می توانند اسانس اکالیپتوس را از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و آنلاین خریداری کنند.

استراحت

افراد می توانند سعی کنند زمانی که عفونت سینوسی دارند استراحت زیادی داشته باشند. این به بهبودی بدن کمک می کند و به آن اجازه می دهد انرژی خود را صرف مبارزه با عفونت کند.
ماندن در خانه و استراحت نیز می تواند به جلوگیری از سرایت عفونت به افراد دیگر کمک کند.

هیدراتاسیون

نوشیدن مقدار زیادی مایعات شفاف به هیدراته ماندن بدن در طول عفونت سینوسی کمک می کند. افراد می توانند هر روز چندین لیوان آب بنوشند.
هر مایعی غیر از نوشابه یا قهوه می تواند کمک کننده باشد. نمونه هایی از مایعات برای نوشیدن در هنگام ابتلا به عفونت سینوسی عبارتند از:
آب ساده
آب داغ با لیمو، عسل یا زنجبیل
دمنوش های گیاهی
ابگوشت
کمپرس گرم
استفاده از کمپرس گرم روی صورت ممکن است به منبع قابل اعتماد کمک کند تا درد را کاهش دهد و فشار سینوس‌های مسدود شده را کاهش دهد.
برای تهیه یک کمپرس گرم، افراد می توانند یک پارچه تمیز را در آب داغ خیس کرده، آن را فشار داده و روی نواحی آسیب دیده صورت، مانند بینی و پیشانی قرار دهند.

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها به درمان التهاب ناشی از یک واکنش آلرژیک کمک می کنند. این بدان معنی است که آنها ممکن است در از بین بردن علائم مشابه در عفونت سینوسی، مانند کاهش تورم در مجرای بینی و سینوس ها موثر باشند.
داروهای ترکیبی OTC
برخی از داروهای OTC ممکن است آنتی هیستامین ها و ضداحتقان ها را ترکیب کنند. افراد باید قبل از استفاده از آنها با یک داروساز یا پزشک صحبت کنند، زیرا ممکن است به جای شل شدن مخاط، آن را خشک و غلیظ کنند.
درمان ها
درمان‌های پزشکی برای عفونت‌های سینوسی برای رفع انسداد و تخلیه سینوس‌ها در صورتی که درمان‌های خانگی مؤثر نبوده باشند، کار می‌کنند.

آنتی بیوتیک ها

عفونت های سینوسی با منبع معتبر بدون نیاز به درمان آنتی بیوتیکی بهبود می یابند.
با توجه به ACAAI، اگر فردی بیش از 7 تا 10 روز عفونت سینوسی باکتریایی داشته باشد، پزشک ممکن است درمان آنتی بیوتیکی را تجویز کند.
عفونت سینوس ویروسی ممکن است در عرض دو هفته برطرف شود.

اسپری بینی با نسخه

اگر درمان های OTC موثر نباشد، یک اسپری بینی تجویزی ممکن است به کاهش تورم در مجاری بینی کمک کند. این اجازه می دهد تا مخاط راحت تر از سینوس ها تخلیه شود.
پزشک همچنین ممکن است محلول نمکی برای خارج کردن مخاط اضافی از بینی تجویز کند. برای سینوزیت مزمن، پزشک ممکن است محلول های آبیاری ترکیبی با استروئیدها یا آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

استروئیدهای خوراکی

در موارد شدید یا مزمن سینوزیت، پزشک ممکن است استروئیدهای خوراکی را تجویز کند. اینها داروهای قوی هستند و افراد باید ابتدا در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنند.

عمل جراحي

اگر عفونت سینوسی به دارو یا سایر درمان‌ها پاسخ ندهد، یا اگر عفونت گسترش یافته باشد، ممکن است فرد نیاز به عمل جراحی برای پاک کردن سینوس‌های مسدود شده و تخلیه طبیعی مخاط داشته باشد.

داروی ضد قارچ

اگر عفونت قارچی باعث سینوزیت شود، پزشک ممکن است داروهای ضد قارچی تجویز کند.
افراد معمولاً برای از بین بردن قارچ از سینوس ها به جراحی در کنار دارو نیاز دارند.
علائم
علائم عفونت سینوسی عبارتند از:
گرفتگی بینی
تغییر حس بویایی
مخاط اضافی در گلو به دلیل تخلیه پس از بینی
سردرد
درد یا احساس فشار در صورت
سرفه کردن
گلو درد
تب
بوی بد دهان
خستگی
درد فک یا دندان

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

با توجه به منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افراد باید در صورت داشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرند:
عفونت سینوسی برای بیش از 10 روز
علائمی که پس از یک دوره بهبود بدتر می شوند
چندین عفونت سینوسی در یک سال
هر گونه علائم شدید، مانند درد صورت
تب بیش از 3-4 روز طول بکشد
اگر کودکان زیر 3 ماه سن دارند و عفونت سینوسی دارند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. هر کودکی با دمای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر نیز باید به پزشک مراجعه کند.
با این حال، به ندرت اتفاق می افتد که کودک زیر 3 ماه به عفونت سینوسی مبتلا شود. گاهی ممکن است افراد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URI) یا عفونت آدنوئید را با سینوزیت اشتباه بگیرند.
اگر عفونت بیش از 12 هفته طول بکشد یا اگر بیش از سه عفونت سینوسی در یک سال داشته باشد، ممکن است به سینوزیت مزمن مبتلا شود. پزشک می تواند به کاهش علائم سینوزیت مزمن کمک کند.
پزشک در مورد علائم فرد می پرسد و بینی و گلوی او را معاینه می کند. آنها همچنین ممکن است یک سواب از داخل بینی برای آزمایش کشت بگیرند.
اگر عفونت سینوسی به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد، متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است سینوس ها را با استفاده از آندوسکوپ بینی با عمق بیشتری بررسی کند. این یک لوله است که یک نور و دوربین به انتهای آن متصل شده است. همچنین ممکن است سی تی اسکن برای بررسی بیشتر سینوس ها انجام دهند. گوش و حلق و بینی ممکن است یک کشت هدایت شده از یک سینوس خاص را انجام دهد.
خلاصه
افراد ممکن است بتوانند عفونت سینوسی را با استفاده از داروهای خانگی مانند داروهای OTC، شستشوی بینی و کمپرس گرم درمان کنند. استراحت زیاد و هیدراته ماندن نیز در زمان بهبودی بدن ضروری است.
اگر افراد علائم عفونت سینوسی را برای بیش از 7 تا 10 روز یا علائم شدید داشته باشند، می توانند برای درمان بیشتر به پزشک خود مراجعه کنند.
آنتی بیوتیک ها و اسپری های بینی تجویزی ممکن است به درمان عفونت سینوسی کمک کنند. در موارد مزمن، افراد ممکن است نیاز به آبیاری استروئیدی یا جراحی داشته باشند.

توجه: برای درمان سینوزیت حاد و مزمن با تعیین وقت قبلی به مطب مراجعه نمایید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سمیه
  1. 5 / 5

سلام سالها سردرد داشتم هر دکتری می رفتم می گفت میگرن هست و درمان های میگرن برایم می دادند که اثری نداشت تا این که به مطب اقای دکتر فتحی رفتم و ایشان فرموند شما سینوزیت دارید و یک درمان 10 روزه برای سینوزیت نسخه کردند و من بعد از 10 روز دیگر هیچ...

سلام سالها سردرد داشتم هر دکتری می رفتم می گفت میگرن هست و درمان های میگرن برایم می دادند که اثری نداشت تا این که به مطب اقای دکتر فتحی رفتم و ایشان فرموند شما سینوزیت دارید و یک درمان 10 روزه برای سینوزیت نسخه کردند و من بعد از 10 روز دیگر هیچ سردردی نداشتم و هر روز که سردرد ندارم ایشان را دعا می کنم واقعا پزشک با اخلاق و مجربی هستند سلامتی ایشان را از خداوند خواستارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search