درمان های خانگی

5 درمان خانگی برای کاهش لیپوم (چربی زیر پوست)

درمان خانگی برای کاهش چربی زیر پوست

لیپوم یک توده چربی بدون درد است که درست در زیر پوست - در بافت زیر جلدی که بین پوست و عضله زیرین قرار دارد، تشکیل می شود. حتی ممکن است در طول زندگی فرد لیپوم های متعددی ایجاد شود، اما این خیلی رایج نیست.

لیپوماتوز افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما در بین 40 تا 60 سال شیوع بیشتری دارد. به علاوه، مردان کمی بیشتر از زنان در معرض آن هستند.
لیپوم بسیار شایع است زیرا از هر 100 نفر تقریبا 1 نفر را مبتلا می کند. خوبی این است که غیرسرطانی است و آسیبی ندارد، بنابراین می توانید به راحتی بدون درمان بروید.
با این حال، این رشد خوش‌خیم می ‌تواند عجیب به نظر برسد و در صورت قرار گرفتن در یک نقطه مشکل ایجاد ناراحتی کند. در چنین مواردی، ممکن است آن را با جراحی خارج کنید. اما اگر از زیر چاقو رفتن دلهره دارید، می توانید برخی از درمان های طبیعی را امتحان کنید که می توانند به آرامی اما مطمئنا توده های چربی را در طول زمان از بین ببرند.

درمان های طبیعی برای لیپوما

تنها راه برای از بین بردن کامل لیپوم از طریق جراحی است، اما تعدادی از درمان های طبیعی می توانند به کاهش آن کمک کنند.
با این حال، به خاطر داشته باشید که این درمان‌ها به کندی عمل می‌ کنند و باید ماه‌ها به‌طور مداوم از آن‌ها استفاده کرد تا نتایج مورد نظر به دست آید. پس صبور باشید
همچنین، با داروهای مختلف آزمایش کنید. اگر به نظر می رسد یکی برای شما کار نمی کند، دیگری را امتحان کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. مخلوطی از روغن کندر و روغن کرچک

روغن کندر حاوی اسید بوسولیک است که دارای خواص ضد توموری است که ممکن است به کوچک شدن لیپوم کمک کند. همچنین یک عامل ضد التهابی است که می تواند به کاهش تورم مرتبط با چنین توده هایی کمک کند.
روغن کرچک دارای خواص شفابخش پوست است و می تواند با خیال راحت در کاربردهای دارویی استفاده شود. جزء اصلی آن اسید ریسینولئیک است که اثرات ضد توموری نشان می دهد.
از آنجایی که روغن کرچک به راحتی به عمق پوست نفوذ می کند، مخلوط کردن آن با سایر مواد فعال مانند روغن کندر باعث افزایش جذب آن ها نیز می شود. بنابراین، ترکیب این دو روغن ممکن است در مهار تشکیل توده موثرتر باشد.
نحوه استفاده:
روغن کندر را با روغن نارگیل یا روغن کرچک مخلوط کنید و آن را در ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید.

2. مخلوطی از روغن چریش و روغن بذر کتان یا پماد بر پایه چای

مطالعات نشان داده اند که چریش فعالیت ضد توموری از خود نشان می دهد که می تواند برای درمان لیپوم استفاده شود. به علاوه، دارای اثرات ضد چاقی است، بنابراین به کاهش رسوب چربی در داخل بدن که با تشکیل لیپوم مرتبط است، کمک می کند.
روغن بذر کتان مملو از اسیدهای چرب ضروری (EFAs) است که التهاب را مهار کرده و باعث بهبود زخم می شود. این ماده همچنین دارای اثرات ضد توموری است.
نحوه استفاده:
1 قاشق چایخوری بذر کتان را با 2 تا 3 قاشق غذاخوری روغن چریش یا روغن بذر کتان مخلوط کنید.
مخلوط را روی لیپوم بمالید.
یکی دیگر از راه حل های استفاده از دانه کتان مخلوط کردن آن با چای سبز است. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که اثرات ضد التهابی و التیام بخش پوست را به همراه دارد. علاوه بر این، به دلیل جلوگیری از رسوب چربی در داخل بدن، که نقش مهمی در ایجاد لیپوما دارد، اثرات ضد چاقی دارد.
نحوه استفاده:
1 قاشق چایخوری بذر کتان را با 1 تا 2 قاشق چایخوری چای سبز سرد مخلوط کنید تا خمیری به دست آید و آن را روی لیپوم بمالید.
همچنین می توانید برای جلوگیری از رسوب بیشتر چربی، چای سبز مصرف کنید.

3. خمیر زردچوبه

زردچوبه به دلیل خواص درمانی متعددش مشهور است، که بیشتر آنها را می توان در ترکیب اصلی آن به نام کورکومین جستجو کرد.
کورکومین با موفقیت برای رسیدگی به شرایط پوستی التهابی، توموری و عفونی استفاده شده است. این نشان می دهد که می تواند کمک مفیدی در درمان لیپوماتوز نیز باشد.
نحوه استفاده:
چند قطره روغن زیتون را با 1 قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید.
خمیر را روی لیپوم بمالید.
برای جلوگیری از لکه زردچوبه روی آن را با باند بپوشانید.

4. مخلوطی از روغن مریم گلی خشک و چریش

مریم گلی به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد توموری و ضد چاقی شناخته شده است، که همگی می توانند به کاهش اندازه و بروز لیپوم کمک کنند.
از رسوب چربی در داخل بدن جلوگیری می کند تا از تشکیل و رشد لیپوم جلوگیری کند، به خصوص اگر از سطح کلسترول بالا رنج می برید.
نحوه استفاده:
½ تا 1 قاشق چایخوری مریم گلی خشک را در یک کاسه بریزید و 2 تا 3 قاشق غذاخوری روغن چریش یا روغن بذر کتان را مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.
خمیر را روی لیپوم بمالید.

5. سرو سفید شرقی / سدر سفید شمالی / سدر قرمز Arborvitae

برای کمک به مدیریت لیپوم، سدر سفید شرقی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید
Thuja occidentalis که به عنوان سرو سفید شرقی نیز شناخته می شود، دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی است. این توضیح می دهد که چرا از آن به طور گسترده در طب هومیوپاتی استفاده می شود.
Thuja گاهی اوقات برای درمان رشد غیر طبیعی روی پوست مانند زگیل و تومورهای اسفنجی استفاده می شود و ممکن است برای حل کردن توده های چربی مانند لیپوما مفید باشد.
نحوه استفاده:
عصاره توجا را در مقداری آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.
خمیر را هر روز سه بار روی لیپوم بمالید تا توده حل شود.

سایر مداخلات طبیعی

اسانس ها مایعات قوی هستند که از گیاهان دارویی مختلف به دست می آیند و دارای خواص درمانی متفاوتی هستند.
همه این روغن ها توانایی مبارزه با چربی بدن و همچنین سلول های تومور را دارند. بنابراین، آنها به کاهش توده های لیپومایی کمک می کنند و از تبدیل شدن آنها به سرطان جلوگیری می کنند.
بلادونا یک گیاه گیاهی با چندین فواید دارویی است که به طور گسترده در هومیوپاتی استفاده می شود. ممکن است به حل شدن سلول های چربی در داخل لیپوم، کوچک شدن اندازه آن و احتمالا ناپدید شدن کامل آن کمک کند.
برخی از مواردی که ممکن است در درمان لیپوماتوز مفید باشند عبارتند از: اسانس زنجبیل، اسانس میخک، اسانس گریپ فروت، اسانس زیره سبز، اسانس دارچین و اسانس پرتقال شیرین.
طبق یک مطالعه موردی، این گیاه دارویی هومیوپاتی در درمان لیپوم های غول پیکر بسیار مفید بود. توجه داشته باشید که بلادونا از آنجایی که گیاهی چند ساله بسیار سمی است و باید با احتیاط مصرف شود.
علل لیپوما
علت دقیق لیپوماتوز هنوز ناشناخته است، اما ژنتیک ممکن است نقش داشته باشد.
برخی از افراد از یک بیماری نادر به نام لیپوماتیک مولتیپل خانوادگی رنج می برند که در آن ژن معیوب را به ارث می برند که باعث رشد لیپوم های متعدد در بدن می شود.
یکی دیگر از دلایل احتمالی آسیب فیزیکی به پوست است.

علائم لیپوم

در اینجا چند علامت مشخصه لیپوم وجود دارد:
لیپوم معمولاً روی گردن، سر، شانه‌ها یا پشت ایجاد می ‌شود، اما گاهی اوقات می ‌تواند در نقاط دیگری از بدن مانند ران‌ها یا در اندام‌های داخلی مانند معده و روده ایجاد شود.
تمایل به رشد آهسته دارد، معمولاً تا اندازه 1 تا 2 سانتی متر. اگر به سرعت رشد می کند، بهتر است آن را توسط یک پزشک بررسی کنید تا خطر سرطان یا هر دلیل زمینه ای جدی دیگر را رد کنید.
به طور کامل از سلول های چربی تشکیل شده است، به همین دلیل است که مانند خمیر نرم است.
با فشار کم به راحتی حرکت می کند.
به طور کلی هیچ دردی ایجاد نمی کند و در لمس حساس نیست، اما اگر روی مفاصل شما ایجاد شود یا خیلی بزرگ شود و حتی می تواند حرکت شما را محدود کند، می تواند ناراحت کننده باشد.

درمان لیپوم

لیپوم یک تومور خوش خیم و بدون درد متشکل از چربی است که اگر شما را آزار ندهد می ‌توان بدون درمان رها کرد. با این حال، اگر می خواهید از شر آن خلاص شوید، دو روش بالینی وجود دارد که این هدف را دنبال می کند:
یک جراحی جزئی می تواند تمام بافت چربی را جدا کند و تنها راه برای برداشتن کامل لیپوم است
لیپوساکشن شامل استفاده از یک سوزن و سرنگ بزرگ برای مکیدن بافت چربی است.
هر دو روش جای زخم را به جا می گذارند. در برخی موارد، لیپوم ممکن است دوباره در نزدیکی نقطه اصلی خود ایجاد شود.

تشخیص لیپوم

به منظور تشخیص لیپوم، پزشک ابتدا توده را از نظر ظاهر، اندازه، بافت و تحرک بررسی می کند.
آنها همچنین پوست پوشاننده توده را برای هر گونه ناهنجاری یا تغییر مشاهده می کنند.
پس از آن یک دور آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) و MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) برای دریافت نمای داخلی توده انجام می شود.
در نهایت، در صورت مشکوک بودن به سرطان، ممکن است پزشک دستور بیوپسی را بدهد.

عوامل خطر

عوامل زیر می توانند شما را مستعد ابتلا به لیپوم ها کنند:
چاقی
اعتیاد به الکل
بیماری کبد
عدم تحمل گلوکز
مداخلات غذایی برای افراد مبتلا به لیپوما
از آنجایی که چربی بیش از حد بدن و چاقی مقصر اصلی تشکیل لیپوما هستند، می ‌توانید با اجرای برخی از کنترل‌های رژیم غذایی برای کنترل وزن سالم به خوبی عمل کنید. هدف اصلی پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب اما مغذی است.
در اینجا چند توصیه وجود دارد:
مصرف سبزیجات و میوه ها را افزایش دهید تا فضای کمتری برای غذاهای چرب باقی بماند.
ماهی بیشتری بخورید که منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 است یا از مکمل های امگا 3 استفاده کنید.
مصرف غذاهای ناسالم و سرخ شده را به حداقل برسانید.
غذاهای حاوی ال کارنیتین مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی مصرف کنید یا آن را به صورت مکمل مصرف کنید.
توجه: همیشه قبل از شروع هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا لیپوما با ورزش قابل درمان است؟

ورزش به شما کمک می کند چربی بسوزانید، اما لیپوما از انواع مختلفی از سلول های چربی تشکیل شده است که به ورزش پاسخ نمی دهند. بنابراین، ورزش نمی تواند لیپوم را کوچک کند، اما به کاهش وزن اضافی بدن و مبارزه با چاقی که یک عامل خطر اصلی برای لیپوم است، کمک می کند.
به عبارت ساده، ورزش ممکن است به جلوگیری از تشکیل لیپوم کمک کند اما پس از تشکیل لیپوم نمی تواند آن را درمان کند.
مهم است که به یاد داشته باشید که نکات و راه حل های ذکر شده در بالا ممکن است برای همه موثر باشد یا نباشد، و برای مشاهده برخی از مزایای آن به ماه ها استفاده مداوم نیاز دارد.
کلمه پایانی
لیپوم اساساً یک توده غیرسرطانی از بافت چربی است که به زندگی شما آسیب نمی رساند یا خطری برای شما ایجاد نمی کند. با این حال، می تواند برای برخی از افراد یک نگرانی زیبایی باشد، به خصوص اگر بیش از یک مورد ایجاد شود.
علاوه بر این، اگر توده روی مفاصل ایجاد شود، می تواند حرکت شما را مختل کند و باعث ناراحتی شود. اینها دلایل اصلی افراد برای برداشتن لیپوم ها هستند، در غیر این صورت می توانند به راحتی بدون درمان برطرف شوند. با این حال، این تصمیم تنها زمانی می ‌تواند اتخاذ شود که کاملاً مطمئن شوید که توده واقعاً لیپوما است و تومور سرطانی نیست.
بنابراین اگر متوجه رشد جدیدی در بدن شدید، آن را توسط پزشک معاینه کنید تا مطمئن شوید که خوش خیم است. و حتی اگر تصمیم گرفتید آن را بدون درمان رها کنید، برای هرگونه تغییر در رنگ، شکل یا اندازه مراقب آن باشید. در واقع، باید آن را در فواصل منظم توسط پزشک مورد ارزیابی پزشکی قرار دهید تا مطمئن شوید که سرطانی نشده است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search