زیبایی

لیزر موهای زائد

درمان موهای زائد با لیزر

موی بیش از حد و مو در مکان های ناخواسته همواره برای زنان و مردان مساله ای بوده است. روش های سنتی حذف مو مانند ریش تراش، موم کردن، تمیز کردن و الکترولیز وقت گیر، دردناک و گران است.

درمان موی لیزر از دهه گذشته با افزایش محبوبیت به عنوان درمان آرایشی استفاده شده است. این کار برای همه قسمت های بدن مانند صورت، چانه، بازو و بقیه بدن کار می کند. این توسط جراحان پلاستیک در سراسر جهان انجام می شود و می تواند به طور موثر موهای ناخواسته را حداقل خطر کاهش دهد.
حذف مو با لیزر یک روش پزشکی است که از پرتو متمرکز نور (لیزر) برای حذف موهای ناخواسته استفاده می کند. در طول لیزر حذف مو، یک لیزر نور را عبور می دهد و آن توسط رنگدانه (ملانین) در مو جذب می شود. انرژی نور به گرما تبدیل می شود که باعث آسیب رسیدن به کیسه های به شکل لوله در داخل پوست (فولیکول های مو) می شود که موها را تولید می کنند. این آسیب باعث جلوگیری از رشد مو در آینده می شود.
اگر چه ریزش موهای لیزری به طور موقت موجب رشد مو در مدت طولانی می شود اما معمولاً باعث برداشت موی دائمی نمی شود. درمان مختلف لیزر برای حذف موهای اولیه ضروری است و ممکن است درمان های نگهداری نیز مورد نیاز باشد. حذف موی با لیزر برای افرادی که دارای پوست سبک و موهای تیره هستند موثر است.

چرا انجام می شود

حذف مو با لیزر برای کاهش موهای ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرد. مکان های درمان مشترک عبارتند از پاها، زیر بغل، لب بالا، چانه و خط بیکینی است. با این وجود، ممکن است موهای ناخواسته را تقریباً در هر منطقه، به جز پلک یا اطراف آن، درمان کنید.
رنگ مو و نوع پوست بر موفقیت لیزر مو تاثیر می گذارد. اصل اساسی این است که رنگدانه مو، اما نه رنگدانه پوست، باید نور را جذب کند. لیزر می تواند به فولیکول مو آسیب برساند و از آسیب دیدن پوست جلوگیری شود. بنابراین، یک کنتراست بین مو و رنگ پوست - موهای تیره و پوست روشن - بهترین نتیجه را به ارمغان می آورد.
خطر ایجاد آسیب به پوست در مواقعی که بین مو و رنگ پوست کنتراست کم است وجود دارد اما پیشرفت تکنولوژی لیزر باعث شده است که لیزر مو را برای افرادی که پوست تیره تر دارند انتخاب کنید. حذف مو با لیزر برای رنگ موی که نور را به خوبی جذب نمی کند کمتر موثر است: خاکستری، قرمز، بور و سفید. با این حال، گزینه های درمان لیزر برای موهای رنگی همچنان توسعه یافته است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خطرات لیزر موهای زائد

خطرات عوارض جانبی با نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمان و پیوستگی از پیش درمان و مراقبت پس از درمان متفاوت است. شایع ترین عوارض ناشی از حذف مو با لیزر عبارتند از:
تحریک پوست. ناخوشایندی موقت، قرمزی و تورم بعد از ریزش موی لیزر امکان پذیر است. هر علائم و نشانه ها معمولاً ظرف چند ساعت ناپدید می شوند.
تغییر رنگدانه. حذف مو با لیزر ممکن است به طور موقت پوست را تیره تر و روشن تر کند. روشن شدن پوست در درجه اول روی افرادی که قبل و بعد از درمان در برابر نور خورشید قرار می گیرند سبب پوست تیره تر می شود.
ریزش مو با لیزر به ندرت ممکن است موجب تاول زدن، دلمه بستن، زخم و سایر تغییرات در بافت پوست شود. دیگر عوارض جانبی نادر عبارتند از خاکستری شدن موها یا رشد موی بیش از حد در مناطق تحت درمان، به ویژه در پوست تیره تر.
حذف مو با لیزر برای پلک ها، ابروها و مناطق اطراف آن به علت احتمال آسیب شدید به چشم توصیه نمی شود.

چگونه آماده شوید

اگر علاقه مند به حذف مو با لیزر هستید یک دکتر را انتخاب کنید که تخصص مانند جراحی پوست و زیبایی داشته باشد و تجربه ای در زمینه حذف موها با لیزر را داشته باشد. اگر یک دستیار پزشک یا پرستار مجرب این روش را انجام می دهد مطمئن شوید که یک پزشک در طول درمان تحت نظارت قرار دهد و در محل حضور داشته باشد. مراقب سالن ها و یا سایر امکانات غیر پزشکی باشید.
قبل از حذف مو با لیزر، با پزشک مشورت کنید تا تعیین کنید آیا این گزینه برای شما مناسب است. پزشک شما به احتمال زیاد بررسی زیر را انجام خواهد داد:
سابقه پزشکی شما را مرور می کند از جمله استفاده از دارو، سابقه اختلالات پوستی یا زخم و پیشگیری از بروز موهای زائد
بحث در مورد خطرات، مزایا و انتظارات، از جمله مواردی که حذف مو با لیزر می تواند برای شما داشته باشد.
عکس ها را برای قبل و بعد از ارزیابی ها و بررسی های طولانی مدت استفاده می کند.
در مورد مشاوره، در مورد یک طرح درمان و هزینه های مربوطه بحث کنید. حذف مو با لیزر معمولاً هزینه دارد و بیمه قبول نمی کند.
دکتر همچنین دستورالعمل های ویژه ای برای آماده سازی برای حذف مو با لیزر ارائه می دهد. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
دور ماندن از نور خورشید. توصیه های پزشک برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب را معمولاً تا شش هفته قبل از درمان، دنبال کنید و روزانه از کرم ضد آفتاب وسیع استفاده کنید.
روشن کردن پوست شما. از کرم های ضد آفتاب که پوست شما را تیره می کند اجتناب کنید. اگر یک پوست تیره یا تیره تر داشته باشید پزشک ممکن است کرم سفید کننده پوست را نیز تجویز کند.
اجتناب از روش های دیگر حذف مو. کندن، موم مالی کردن و الکترولیز می تواند فولیکول مو را مختل کند و باید حداقل چهار هفته قبل از درمان از آن اجتناب کنید.
اجتناب از داروهای رقیق کننده خون. از پزشک خود در مورد داروهایی مانند آسپیرین یا داروهای ضد التهاب برای پیشگیری از آن استفاده کنید.
تراشیدن منطقه درمان. روز قبل از درمان لیزر، پیرایش و اصلاح توصیه می شود. این موی روی پوست که می تواند در اثر سوختن سبب آسیب پوستی شود را حذف می کند اما شفت موی سالم زیر پوست را ترک می کند.

چه انتظاری دارید؟

حذف مو با لیزر معمولاً نیاز به دو تا شش درمان دارد. فاصله بین درمانها بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. در مناطقی که موها به سرعت رشد می کنند، مانند لب فوقانی، درمان ممکن است در چهار تا هشت هفته تکرار شود. در مناطق رشد آرام مو مانند پشت، درمان ممکن است هر 12 تا 16 هفته باشد.
برای هر درمان شما عینک ایمنی ویژه برای محافظت از چشم خود را از پرتو لیزر استفاده می کنید. دستیار ممکن است در صورت لزوم دوباره محل را اصلاح کند. پزشک ممکن است بی حسی موضعی به پوست شما اعمال کند تا هر گونه ناراحتی در طول درمان کاهش یابد.

در طول مراحل

دکتر یک دستگاه لیزر دستی را روی پوست شما فشار می دهد. بسته به نوع لیزر، یک دستگاه خنک کننده در نوک دستگاه یا یک ژل خنک ممکن است برای محافظت از پوست شما و کاهش خطر عوارض جانبی استفاده شود.
هنگامی که دکتر لیزر را فعال می کند پرتو لیزر از طریق پوست شما به فولیکول های مو منتقل می شود. گرمای شدید از پرتو لیزر باعث آسیب به فولیکول های مو می شود که مانع رشد مو می شود. شما ممکن است ناراحتی احساس کنید مانند احساس گرمی انگشت کوچک و شما احتمالاً احساس خنکی از دستگاه خنک کننده یا ژل را دارید.
درمان یک ناحیه کوچک مانند لب بالا ممکن است چند دقیقه طول بکشد. درمان یک منطقه بزرگتر، مانند پشت، ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

بعد از این روش

ممکن است قرمزی و تورم را برای چند ساعت اول پس از برداشتن لیزر داشته باشید.
برای کاهش هر گونه ناراحتی، یخ را به منطقه تحت درمان قرار دهید. در صورت بروز واکنش پوست بلافاصله بعد از حذف مو با لیزر، پزشک ممکن است یک کرم استروئید را به ناحیه آسیب دیده اعمال کند.
پس از برداشتن لیزر مو و بین درمان های برنامه ریزی شده، برای شش هفته یا از سوی پزشک خود، از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید - هر دو نور طبیعی و تابش آفتاب - اجتناب کنید. روزانه از یک کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

نتایج

موها فورا سقوط نمی کنند اما شما آنها را برای یک دوره از روزها تا هفته ها می ریزید. ممکن است رشد مو ادامه یابد. درمان های مکرر معمولاً ضروری است زیرا رشد و ریزش مو به طور طبیعی در یک چرخه اتفاق می افتد و درمان لیزر با فولیکول های مو در مرحله رشد جدید بهتر عمل می کند.
نتایج به طور قابل توجهی متفاوت است و پیش بینی آنها دشوار است. اکثر مردم موهای خود را بعد از چند ماه از دست می دهند و ممکن است برای سال ها طول بکشد اما حذف مو با لیزر گارانتی دائمی حذف مو را تضمین نمی کند. هنگامی که مو مجدداً رشد می کنند معمولاً نازک تر و سبک تر در رنگ هستند.
برای کاهش موها در بلند مدت ممکن است نیاز به درمانهای لیزر نگهدارنده باشد.

لیزرهای خانگی چه هستند؟

در سال های اخیر، لیزرهایی که در خانه برای حذف مو استفاده می شوند در دسترس هستند. این دستگاه ها ممکن است موجب کاهش میزان موهای شما شوند. اما مطالعات زیادی مبنی بر مقایسه این دستگاه ها با لیزر در مطب دکتر وجود ندارد.
علاوه بر این، اداره غذا و دارو این دستگاه های لیزر خانگی را به عنوان لوازم آرایشی و بهداشتی مورد توجه قرار می دهد به این معنی که آنها را به اندازه سایر وسایل پزشکی نمی توانند دقیق بررسی کنند. در حال حاضر مطالعات بزرگ و طولانی مدت در مورد چگونگی ایمن بودن و کارآیی ماشین های خانگی انجام نشده است.
اگر تصمیم به استفاده از دستگاه حذف موهای خانگی دارید به دستورالعمل هایی که با دستگاه می آیند توجه کنید تا به کاهش خطر آسیب، به ویژه آسیب های چشم کمک کنید.

در ادامه بخوانبد: ریزش مو - علل و درمان آن | ليزر ری سرفیسینگ برای زیباسازی پوست: مزایا، عوارض جانبی و متوسط هزینه ها

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search