زیبایی

چه چیزی پوست شما را چرب می کند و چگونه از آن خلاص شوید

پوست مرطوب

پوست روغنی می تواند به شما درخشش ناخواسته ای دهد و منافذ شما را مسدود کند. این می تواند به مشکلات آکنه منجر شود زیرا غدد چربی که روغن تولید می کنند در صورت شما بزرگتر و متمرکز تر هستند.

اما هرگز نترسید زیرا راه های ساده و آسان برای جلوگیری از پوست روغنی وجود دارد! استفاده از محصولات بهداشتی مناسب و ایجاد تغییرات جزئی در شیوه زندگی می تواند سلامت پوست شما را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.
پوست روغنی می تواند باعث شیوع آکنه شود استفاده از آرایش را دشوار کرده، جلوه ای چرب می بخشد و باعث می شود افراد نسبت به ظاهر خود نگران کننده باشند.
ممکن است پوست روغنی به دلایل مختلفی رخ دهد که شامل ژنها، رژیم غذایی نامناسب و تغییرات هورمونی است.
بارداری و هوای مرطوب می تواند به ترشحات بیش از حد روغن کمک کند.
چندین اقدامات پیشگیری از مراقبت از خود، درمان های پزشکی و داروهای خانگی برای مدیریت پوست های روغنی در دسترس هستند.

پوست روغنی و نقش غدد سباسه

پوست روغنی یک مشکل شایع است که هر دو جنس را تحت تأثیر قرار داده و معمولاً در دوران نوجوانی بدتر می شود. تولید بیش از حد روغن عموماً با منافذ بزرگ شده همراه است و باعث می شود پوست چرب و براق به نظر برسد.
پوست روغنی اغلب منجر به ایجاد آکنه می شود و افراد را از ظاهر خود آگاه می کند. وجود روغن بیش از حد روی صورت نیز می تواند احساس نجس بودن را برانگیزد.
پوست حاوی چندین غده کوچک مانند کیسه ای است که به عنوان غدد سباسه شناخته می شوند. هر یک از این غده ها در اطراف یک فولیکول مو در لایه اپیتلیال پوست شکل می گیرد.
سلول های غده تکثیر و تجزیه می شوند و ماده ای روغنی به نام سبوم را در فولیکول های مو آزاد می کنند. سبوم از نظر طبیعی محافظ است اما ترشح بیش از حد ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل پوست روغنی

افزایش ترشح روغن توسط غدد چربی باعث چربی پوست می شود. این ممکن است به دلایل زیر باشد:
هورمون ها: تغییرات هورمونی به هر دلیلی از جمله بلوغ، بارداری، یائسگی و استفاده از قرص های ضد بارداری ممکن است باعث افزایش تولید روغن در پوست شود.
به عنوان مثال، در طول چرخه قاعدگی، حدود 2 هفته قبل از پریود، غدد چربی ممکن است ترشح روغن اضافی را شروع کند. این به دلیل تغییر هورمون ها از استروژن در درجه اول به سطوح بالاتر پروژسترون و تستوسترون است.
استرس: در شرایط استرس زا، بدن سطح کورتیزول را بالا می برد که باعث تحریک غدد چربی می شود تا روغن بیشتری تولید کنند.
آب و هوا: شرایط آب و هوایی می تواند به میزان زیادی بر روغن تولید شده توسط غدد چربی چربی پوست تأثیر بگذارد. آب و هوای مرطوب و گرم در ماه های تابستان باعث تحریک تولید بیش از حد سبوس می شود. با این حال، هوای خشک همچنین می تواند باعث پوستی روغنی شود.
انتخاب رژیم ها: رژیم غذایی نامتوازن با غذاهای پر قند خون مانند نوشابه، شکر، آرد تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده (فست فود، غذاهای بسته بندی شده) باعث مقاومت به انسولین می شود. این به نوبه خود باعث افزایش ترشح روغن می شود.
کمبود ویتامین (A ،B ،D ) همچنین به دلیل ایجاد چربی پوست و آکنه شناخته شده است.
تمیز کردن: عدم تمیز کردن صحیح پوست و حتی تمیز کردن بیش از حد می تواند منجر به پوستی روغنی شود.
تأثیر ژنتیکی: وراثت ژنهای خاص می تواند شما را به پوست روغنی مستعد کند.

علائم پوستی روغنی

پوست روغنی با تولید بیش از حد سبوم رخ می دهد و در اطراف منطقه T صورت (پیشانی ، بینی و ناحیه چانه) برجسته است. روغن اضافی، پوست را مستعد آکنه می کند.
پوست روغنی ممکن است علائم زیر را داشته باشد:
چربی بر روی صورت، به آن ظاهری براق می بخشد
موهای روغنی
شیوع آکنه
سر سیاه به دلیل منافذ مسدود شده سبوم
منافذ بزرگ پوست
پوستی ضخیم و زبر
درمان پزشکی برای پوست های روغنی

درمان موضعی

از داروهای مختلفی می توان برای درمان پوست های روغنی استفاده کرد. این محصولات موضعی شامل پاک کننده ها، ضد آفتاب ها و مرطوب کننده ها هستند. آنها معمولاً تركیبات غیر کمدون زا، عاری از روغن و ترکیبات غیرانسدادی دارند.
به عنوان مثال، پاک کننده های پوست روغنی حاوی سورفاکتانت هستند و فاقد موم، روغن یا هر ماده تشکیل دهنده اسیدهای چرب هستند که ممکن است در تولید روغن نقش داشته باشد.
کرم های ژل و فرم های پودر بسیار توصیه می شود.

درمان دهان و دندان

اسپیرونولاکتون: اسپیرونولاکتون یک ادرار آور پتاسیم است که با مسدود کردن گیرنده های آندروژن، تولید روغن را کاهش می دهد. در حالی که به طور کلی به عنوان یک ماده ضد فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد متخصصان پوست از آن برای مدیریت آکنه و پوست های روغنی استفاده می کنند زیرا می تواند تولید سبوم را کاهش دهد.
ایزوترتینوئین: ایزوترتینوئین یک رتینوئید خوراکی است که در کاهش تولید سبوم بسیار کارآمد است.
داروهای ضد بارداری خوراکی: قرص های ضد بارداری خوراکی در کاهش آندروژن های تخمدان و آدرنال نقش دارند که نقش مهمی در تکثیر سبوکیست ها دارند. این به نوبه خود، از بروز سبوره یا تولید بیش از حد سبوم توسط غددهای سباسه جلوگیری می کند. (1)
سایر درمان ها
سم بوتولینوم: یک تزریق داخل پوستی توکسین بوتولینوم نوع A در درمان پوست های روغنی، آکنه، منافذ بزرگ شده و چین و چروک های دینامیک استفاده می شود.
لیزر: تولید سبوم با درمان آکنه با لیزر کاهش می یابد.
فتودینامیک درمانی: اسید لوولینیک می تواند بر روی پوست اعمال شود که پس از دوره کمون، وارد غددهای چربی می شوند. قرار گرفتن در معرض نور آبی باعث ایجاد واکنش در برابر نور شیمیایی می شود که غده های روغن بیش فعال را تعدیل می کند.

اقدامات پیشگیری مراقبت از خود برای پوست های روغنی

در حالی که همه انواع پوست به مراقبت احتیاج دارند توجه بیشتر به پوست روغنی برای جلوگیری از برآمدگی آکنه ضروری است. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از پوست روغنی آورده شده است:
از محصولات بدون روغن و بدون ترکیب استفاده کنید. محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده ها، پاک کننده ها و آرایش هایی که بدون مارک هستند مانع از گرفتگی منافذ و آکنه می شوند.
از ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده روزانه از ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب های پوستی از اهمیت برخوردار است زیرا قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند منجر به ایجاد لکه های سنی، چین و چروک و حتی سرطان شود.
برای جلوگیری از آکنه ناشی از روغن، از استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی روغن یا رایحه جلوگیری کنید.
همچنین از کرم های ضد آفتاب مبتنی بر مواد شیمیایی مانند آووبنزون یا اکسی بنزون خودداری کنید زیرا این موارد می تواند باعث سوزش پوست و آکنه شود. از کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی و یا دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید.
از مرطوب کننده استفاده کنید. در طول روز به کمک یک مرطوب کننده بدون روغن، پوست خود را به خوبی هیدراته کنید تا تولید سبوم را کاهش دهید.
آرایش بدون روغن را انتخاب کنید. برای جلوگیری از ظاهر شدن پوست به شدت روغنی، از یک پایه آب سبک و با پرداخت مات استفاده کنید. قبل از استفاده از آرایش از پرایمر استفاده کنید.
صورت خود را مرتباً تمیز کنید. برای تمیز کردن پوست از یک پاک کننده غیر روغنی و ملایم استفاده کنید. صبح و عصر و بعد از انجام تمرینات سنگین صورت خود را بشویید.
از محصولات ژل استفاده کنید زیرا محصولات کرم غنی از روغن هستند. توصیه می شود فقط با استفاده از نوک انگشتان محصولات غیر ترجیحی بکار ببرید.
پوست خود را لایه برداری کنید. برای رهایی از گرد و غبار و سلولهای مرده پوست، هفتگی پوست خود را لایه برداری کنید. ممکن است از برس های پاک کننده صورت استفاده کنید که امکان لایه برداری ملایم پوست را فراهم می کند.
از شستشوی ملایم صورت استفاده کنید. از استفاده از شستشوهای ساینده صورت خودداری کنید. شستشوی بیش از حد و یا شستن صورت با پاک کننده های خشن باعث تحریک تولید روغن می شود.
از کاغذهای بلاتینگ استفاده کنید. برای از بین بردن روغن اضافی، کاغذهای بلاتینگ را بر روی صورت خود فشار دهید و اجازه دهید تا جذب شود. برای جلوگیری از پخش شدن روغن در مناطق دیگر صورت خود، کاغذ را روی صورت خود مالش ندهید.
از یک تونر استفاده کنید. یک تونر ممکن است به از بین بردن کثیفی و روغن صورت کمک کند. یک تونر را انتخاب کنید که باعث خشک شدن صورت شما نشود زیرا خشکی باعث تحریک تولید روغن می شود. مواد لازم برای جستجوی تونر شامل اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک، اسید گلیکولیک و یا هازل است.
صورت خود را لمس نکنید. لمس کردن صورت شما به طور مکرر می تواند روغن، خاک و باکتری ها را از روی دست به صورت شما منتقل کند. لمس یا فشار همچنین می تواند باعث افزایش تولید روغن شود و منجر به آکنه شود.
پوست خود را خشک کنید. هنگام خشک کردن پوست، به جای مالیدن آن با حوله یا پارچه خشن، به آرامی روی پوست خود با یک پارچه نرم ضربه بزنید.
یک رژیم غذایی متعادل بخورید و هیدراتاسیون را حفظ کنید. مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3، فیبر، ویتامین C و روی می تواند در کنترل تولید روغن کمک کند.
قبل از خواب آرایش خود را بردارید. حتماً در آخر روز آرایش خود را از بین ببرید زیرا ترک آن در طول شب ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کرده و مشکلاتی ایجاد کند.
در صورت تجربه ترشح بیش از حد روغن که باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود به دنبال کمک پزشکی باشید زیرا تاخیر در درمان می تواند شرایط را بدتر کند.

داروهای خانگی برای پوست های روغنی

بسته های خانگی و اسکراب های خانگی که به راحتی تهیه می شوند می توانند به خلاص شدن از شر پوست روغنی کمک کنند. ترکیبات طبیعی وجود دارد که می تواند باعث حذف روغن اضافی از پوست و رفع انسداد منافذ شود.
احتیاط: قبل از استفاده از ماسک یا اسکراب روی صورت خود مطمئن شوید که به هیچ ماده ای حساسیت ندارید.

ماسک صورت

1. ماسک صورت Fuller’s Earth

ارت فولر از خاک رس گرفته شده است و برای درخشان تر شدن، روشن شدن و درمان لکه ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت جاذب ارت فولر باعث کاهش روغن می شود.
نحوه استفاده:
با مخلوط کردن 2 قاشق غذا خوری از ارت فولر با آب، خمیر درست کنید.
خمیر را روی صورت خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه خشک شود.
صورت خود را با آب بشویید.

2. ماسک صورت صندل چوب و زردچوبه

ماسک صورت مبتنی بر زردچوبه با آب پرتقال برای پوستهای روغنی مفید است. محتوای بالای ویتامین C میوه مرکبات مانند پرتقال، به درخشندگی و جوانسازی پوست و همچنین در درمان آکنه کمک می کند.
نحوه استفاده:
¼ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با 2 قاشق غذاخوری پودر چوب صندل مخلوط کنید.
2-3 قاشق غذاخوری آب پرتقال را اضافه کنید و یک خمیر صاف درست کنید.
ماسک را روی صورت خود بمالید و بعد از خشک شدن آن را بشویید.

3. ماسک سفید جو دوسر و تخم مرغ

جو دوسر یک مرطوب کننده طبیعی است که به کاهش چربی پوست کمک می کند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند از ایجاد آکنه جلوگیری کند. ویتامین A موجود در سفیده تخم مرغ می تواند در رفع انسداد منافذ و از بین بردن روغن به دلیل نفوذ ماسک به پوست کمک کند.
نحوه استفاده:
یک تخم مرغ را بشکنید و سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید.
سفیده تخم مرغ را با استفاده از دسته مویی هم بزنید و ¼ فنجان جو دوسر زمینی را اضافه کنید. آنها را خوب مخلوط کنید.
مخلوط را روی صورت خود پخش کنید و بگذارید 15 دقیقه خشک شود.
صورت خود را با آب گرم بشویید.

اسکراب کنترل روغن طبیعی

1. اسکراب عسل و دانه های قهوه

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان ها است و سنتز الاستین و کلاژن را تحریک می کند بنابراین باعث استحکام پوست می شود.
عسل پوست را مرطوب می کند و از روغن اضافی خلاص می شود. همچنین می تواند در جلوگیری از چین و چروک و پاکسازی منافذ کمک کند. عسل خواص ضد باکتریایی و کمک به جلوگیری از آکنه دارد.
نحوه استفاده:
خمیر غلیظی را با استفاده از مقادیر مساوی عسل و قهوه زمینی تشکیل دهید.
خمیر را به آرامی روی حرکات دایره ای مانند اسکراب روی صورت خود ماساژ دهید.
صورت خود را با آب گرم بشویید.
نتیجه:
بسته های خانگی و اسکراب های خانگی ممکن است در درمان پوست های روغنی مفید باشد. اگر وضعیت پوستی شما بدتر شود یا شیوع آکنه رخ دهد توصیه می شود از پزشک کمک بگیرید. گذشته از ماسک و اسکراب صورت، می توانید از شیر خام، آب گوجه فرنگی و ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنید. آنها را برای کنترل تولید روغن روی پوست خود بمالید.

شرایط مربوط به پوست روغنی

پوست روغنی معمولاً با شرایط پوستی زیر همراه است.
آکنه: آکنه با ظاهر سرهای سفید، جوش های سر سیاه، جوش ها و کیست مشخص می شود. به طور کلی روی صورت، گردن، شانه ها، پشت، قفسه سینه و پوست سر شکل می گیرد.
تجمع روغن اضافی و سلولهای مرده پوست می تواند منجر به تشکیل پلاگ های سفید نرم در منافذ شود. بنابراین منافذ مسدود می شوند که در داخل آنها باکتری های طبیعی پوست شروع به تکثیر می کنند و باعث التهاب می شوند.
گلبولهای سفید خون برای مبارزه با رشد باکتریها استفاده می شوند و در پاسخ التهابی نقش دارند.
در نتیجه ترکیب باکتریها، سلولهای مرده پوست، روغن و گلبولهای سفید، دیواره منافذ مسدود شده برآمدگی ایجاد کرده و یک سر سیاه یا سفید را تشکیل می دهد و منجر به آکنه می شود.
درماتیت سبورئیک: درماتیت سبورئیک یک بیماری مزمن است که باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست می شود. این بیماری بر میلیون ها آمریکایی، به ویژه افرادی که پوست روغنی دارند تأثیر می گذارد.
تولید روغن منجر به رشد بیش از حد مخمر می شود و افراد خاصی پاسخ التهابی ایجاد می کنند که باعث ایجاد خارش پوستی می شود.

آیا رطوبت باعث تولید روغن می شود؟

در حالی که ممکن است در شرایط مرطوب، پوست روغنی تر به نظر برسد هیچ مطالعه ای تأثیر آب و هوا را بر فعالیت غده های چربی نشان نداده است. احساس تولید بیش از حد روغن ممکن است به دلیل افزایش سیال بودن سبوم باشد و باعث ناراحتی آن شود.

آیا بارداری می تواند باعث چربی بیش از حد در پوست شود؟

هجوم هورمونها می تواند باعث ایجاد تغییرات زیادی در پوست شما شود از جمله افزایش فعالیت غدد چربی. افزایش تولید روغن به همراه افزایش جریان خون، درخشش معروف به درخشش بارداری به چهره شما می بخشد.

آیا مسئول پوست روغنی، هورمون است؟

دی هیدروتستوسترون (DHT)، متابولیت هورمون تستوسترون، تولید سبوم را کنترل می کند. افزایش سطح DHT یا حساسیت غددهای چربی به این هورمون آندروژنی می تواند باعث تولید بیش از حد روغن شود.

آیا پوست روغنی پیری را کند می کند؟

ممکن است پوست روغنی شما را در معرض آکنه قرار دهد و منافذ پوستی را مسدود کند اما همچنین مزایایی دارد. روغن بیش از حد به حفظ پوست شما، ضخیم تر شدن آن و کاهش چین و چروک پوست کمک می کند.

بیشتر بخوانید: داشتن صورت زیبا و جوان

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

اگر:
تولید روغن بیش از حد حتی پس از اقدامات مناسب برای مراقبت از پوست و استفاده از داروهای خانگی فروکش نمی کند.
روغنی بودن بیش از حد باعث ایجاد مشکلاتی مانند آکنه های مکرر یا جوش ها می شود که جای زخم یا لکه های بعد از التهاب را بر روی پوست می گذارد.
در مورد تمام علائم با پزشک خود مشورت کرده و در مورد گزینه های درمانی موجود برای وضعیت پوست خود سوال کنید.

آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:

چه گزینه هایی برای درمان پوست روغنی من وجود دارد؟
آیا تشکیل جوش های سر سیاه و سر سفید نتیجه پوست روغنی من است؟
آیا پوست روغنی من باعث آکنه می شود؟
آیا پوست روغنی من می تواند منجر به سایر شرایط پوستی شود؟
آیا یک روش درمانی یا آرایشی وجود دارد که می تواند چربی پوست من را کاهش دهد؟

آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:

آیا پوست روغنی در خانواده شما شیوع دارد؟
آیا شما تحت هر استرس هستید؟
آیا از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید؟
آیا قبلاً هیچ روش درمانی یا زیبایی را امتحان کرده اید؟
چه نوع رژیم هایی را دنبال می کنید؟
آیا در گذشته با آکنه مبارزه کرده اید؟
کلمه نهایی
داشتن پوست روغنی ممکن است باعث نگرانی های زیبایی شود. بسیاری از اقدامات مراقبت از خود و داروهای خانگی برای مدیریت پوست های روغنی در دسترس هستند. با این حال، توصیه می شود در صورت عدم درمان خود درمانی، به دنبال کمک پزشکی باشید. پوست روغنی را می توان با کمک داروها و روشهای آرایشی درمان کرد.

در ادامه بخوانید: پوست خشک

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search