زیبایی

خال ها: انواع، عوامل خطر و درمان

خال ها: انواع، عوامل خطر و درمان

خال ها لکه های کوچکی به رنگ گوشتی، برنزه، قهوه ای یا سیاه روی پوست هستند. خال ها ممکن است صاف یا برجسته باشند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب در دوران کودکی باعث افزایش تعداد خال ها می شود.
بیشتر خال ها تا 30 سالگی ظاهر می شوند.
خال ها ممکن است با کک و مک و سایر رشدهای پوستی اشتباه گرفته شوند.
بزرگ شدن نامنظم خال ها ممکن است سرطان پوست باشد یا به سرطان پوست به نام ملانوم تبدیل شود.
سرطان پوست ممکن است گاهی اوقات به عنوان یک خال معمولی در نظر گرفته شود یا پنهان شود.
یک متخصص پوست باید سریعاً خال های نامنظم یا تغییر دهنده را بررسی کند.
جراحی جزئی تنها روش موثر برای برداشتن خال است.
خال ها که به نام نوی nevi نیز شناخته می شوند ضایعات پوستی بدون درد هستند که به دلیل تجمع ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده رنگدانه در پوست) در یک نقطه خاص ایجاد می شوند. آنها تیره تر از پوست اطراف آن هستند اما سایه آنها بسته به غلظت ملانوسیت های محل می تواند متفاوت باشد.
خال ها می توانند اشکال یا اندازه های مختلف داشته باشند و در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. اگر یک خال لبه های نامنظمی ایجاد کند اندازه آن بزرگ شود یا رنگ، بافت یا شکل آن تغییر کند ممکن است سرطانی باشد و باید در اسرع وقت توسط پزشک بررسی شود.
بنابراین، شما باید خال خود را از نظر هرگونه تغییر غیر طبیعی کنترل کنید تا بتوانید قبل از اینکه به یک بیماری جدی برسد آزمایش و معالجه شوید.
در غیر این صورت، این لکه های هایپر رنگی خطری برای سلامتی شما ایجاد نمی کنند و فقط یک نگرانی زیبایی محسوب می شوند. بسیاری از خال ها شبیه ملانوم یا ضایعه سرطان پوست هستند اما پس از آزمایش کاملاً بی خطر هستند.
در این مقاله انواع خال ها، روش های درمانی موجود برای از بین بردن آنها و برخی از عوارضی که مراقبت های پزشکی را تضمین می کنند مورد بحث قرار می گیرد.

خال چیست؟

اصطلاح خال انواع مختلف نقص پوستی را توصیف می کند. بسیاری اصطلاح زیبایی را ترجیح می دهند. اصطلاح پزشکی خال ملانوسیتی است. خال ها ممکن است برنز، قهوه ای، سیاه، قهوه ای مایل به قرمز، قرمز، بنفش یا رنگ پوست و کاملاً صاف یا برجسته باشند. اکثر خال ها کوچکتر از پاک کن مداد (حدود 1/2 اینچ) هستند.
برخی از خال ها با قرار گرفتن در معرض آفتاب و بارداری تیره و آشکار می شوند. خال ها می توانند در هر نقطه از پوست، از جمله پوست سر، گوش ها، پلک ها، لب ها، کف دست، کف پا، اندام های تناسلی و ناحیه مقعد ایجاد شوند.
خال های ملانوسیتی (plural nevi) از توده هایی از ملانوسیت ها، سلول های تولید کننده رنگدانه پوست تشکیل شده است. با این وجود، ضایعات پوستی متنوعی نیز وجود دارد که آنها نیز مانند خال هستند. این موارد شامل کراتوز سبورئیک، برچسب های پوستی، درماتوفیبروما، لنتیگو (لکه های پیری) و کک و مک است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خال ها چقدر شایع هستند؟

همه افراد در طول زندگی خود حداقل به چند خال دچار می شوند. میانگین شمارش از 5 تا 20 است اما می تواند تا 40 مول برای هر نفر افزایش یابد که کاملاً طبیعی است.

انواع خال ها

انواع مختلف خال ها به شرح زیر است:

1. خال های مادرزادی

خال های مادرزادی خال هایی هستند که شما با آنها به دنیا آمده اید. افراد مبتلا به خال مادرزادی در معرض خطر بیشتری از ابتلا به ملانوم یا سرطان پوست قرار دارند.

2. خالهای غیرمعمول

خال های غیر معمول به طور غیر طبیعی از خال های معمولی بزرگتر هستند. مانند خال های مادرزادی، خال های غیر معمول نیز می توانند بعداً سرطانی شوند یا خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهند.
تمایل به ایجاد این خال ها در طی نسل های مختلف منتقل می شود. این بدان معنی است که اگر والدین شما چنین خال هایی داشته باشند به احتمال زیاد به آنها نیز مبتلا خواهید شد.
در حقیقت، افراد مبتلا به خال های غیرمعمول چندگانه معمولاً یک بیماری پزشکی به نام سندرم ملانوم مول مولتیپل آتیپیک خانوادگی (FAMMM) تشخیص داده می شوند.
این خال ها می توانند در هر نقطه از بدن، اما بیشتر در تنه و به ندرت در صورت ایجاد شوند.

3. خال های اسپیتز

خال های Spitz خال هایی به شکل گنبد مرتفع هستند که شباهت زیادی به ضایعات ملانوم دارند. آنها عمدتا به رنگ صورتی هستند اما گاهی اوقات می توانند رنگ های قرمز تیره، سیاه یا قهوه ای داشته باشند. خال های اسپیتز مستعد خونریزی هستند.

4. خال های اکتسابی

خال های اکتسابی، همانطور که از نامش پیداست از بدو تولد وجود ندارند اما در اواخر عمر بیشتر به دلیل آسیب UV ناشی از آفتاب ایجاد می شوند. این خال ها بندرت سرطانی می شوند و بنابراین نگرانی پزشکی محسوب نمی شوند.

ویژگی های بالینی خال ها

اینها برخی از خصوصیات بالینی رایج خال ها هستند:
خال های مادرزادی از زمان تولد وجود دارند اما خال های اکتسابی معمولاً در دهه بیست ظاهر می شوند.
خال ها به دلیل تجمع سلول های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت در پوست ایجاد می شوند. بنابراین، خال ها می توانند در هر قسمت از پوست ایجاد شوند که کل بدن شما را در بر می گیرد. حتی می توانید آنها را روی پوست سر، بستر ناخن، کف پا و کف دست و بین انگشتان و انگشتان پا قرار دهید.
خال ها معمولاً سایه های مختلفی از قهوه ای دارند از بسیار تیره تا رنگ پوست متغیر است اما گاهی اوقات می توانند صورتی، آبی یا قرمز باشند.
اکثر خال ها دارای بافت صاف هستند اما برخی از آنها احساس خشن بودن و لبه های نامنظم دارند. خال های نامنظم بیشتر تبدیل به سرطانی می شوند.
خال ها می توانند اشکال مختلف داشته باشند اما معمولاً بیضی شکل، گنبدی مانند یا کروی هستند.
اندازه خال ها ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی قطر آنها کمتر از 6 میلی متر است.
این ضایعات ممکن است بصورت لکه های صاف یا برجستگی های برجسته روی پوست ظاهر شوند.
بعضی از خال ها موهایی دارند که روی انها رشد می کند.
شما ممکن است در مکان های جداگانه خال منفرد و یا یک گروه خال در یک مکان داشته باشید.
خال ها گاهی اوقات می توانند به خودی خود محو و از بین بروند.

درمان پزشکی خال

خال های غیرسرطانی واقعاً نیازی به درمان ندارند مگر اینکه در یک مکان ناراحت کننده قرار بگیرند یا به اندازه کافی برجسته باشند تا شما را به خودآگاهی برساند. در حقیقت، خال ها به جای یک مسئله پزشکی، به عنوان یک مشکل آرایشی دسته بندی می شوند.

مداخلات غیر جراحی

پزشک ممکن است روش های بالینی زیر را توصیه کند که با تسریع در بازسازی پوست باعث کمرنگ شدن خال ها می شود:
لایه برداری شیمیایی با استفاده از اسید گلیکولیک یا آزلاییک
لیزر درمانی
درمابراژن

مداخلات جراحی

اگر اقدامات غیر جراحی نتواند نتایج مطلوبی را ارائه دهد می توانید خال خود را با جراحی بردارید.
پزشک شما خال و وضعیت پوست شما را به همراه سایر عوامل مرتبط بررسی می کند تا مناسب ترین جراحی را برای شما توصیه کند. در اینجا برخی از موارد معمول استفاده می شود:
بیوپسی قطع - متخصص پوست خال را برش می دهد و در صورت نیاز پوست را بخیه می زند.
برداشتن با تراشیدن - متخصص پوست برای تراشیدن خال از چاقوی جراحی استفاده می کند.
برش سریال - این یک روش طولانی است که طی چندین جلسه انجام می شود و به منظور حذف خال های بزرگتر به صورت مرحله ای انجام می شود. پزشک در هر جلسه قسمت کوچکی از ضایعه را خارج می کند تا اینکه به طور کامل از بین برود.
کرایوتراپی - این شامل یخ زدن خال از طریق سواب دادن یا پاشیدن مقدار کمی ازت مایع روی آن است. پوست بعداً به عنوان بخشی از روند طبیعی بازسازی، بافت یخ زده را به تدریج از بین می برد. اگر خال به خودی خود نیفتد پزشک می تواند به راحتی آن را در کلینیک خارج کند.
گرما درمانی یا الکترو کواتر - خال با خیال راحت سوخته و از روی پوست برداشته می شود. پزشک از یک سیم گرم با جریان الکتریکی برای سوزاندن لایه های بالایی پوست که خال را حمل می کند استفاده می کند.

تشخیص خال های سرطانی

خال ها معمولاً به معاینه پزشکی یا درمان نیاز ندارند مگر اینکه خطر سرطان داشته باشند.
خال هایی با بافت صاف و حاشیه های منظم تقریباً همیشه خوش خیم هستند اما هرگونه تغییر در شکل، اندازه و بافت آنها باید شما را از احتمال سرطان آگاه کند. بنابراین، حتی اگر خال شما بی ضرر به نظر برسد مهم است که فرم آن را بررسی کنید.
در اینجا علائم مهم هشدار دهنده سرطان وجود دارد که با پنج حرف اول الفبا مطابقت دارد:
A برای عدم تقارن خال ها است.
B برای مرزهایی است که نامنظم و در حال رشد هستند.
C برای تغییر رنگ است.
D برای قطر بیش از 6 میلی متر است.
E برای تکامل خال است.
در صورت مشاهده هر یک از این تغییرات، سریعاً برای معاینه دقیق با پزشک مشورت کنید. به احتمال زیاد پزشک برای تعیین بدخیمی یا برداشتن خال، بیوپسی را تجویز می کند.
پزشک همچنین خال را معاینه کرده و تعداد کلی خال را در بدن شما تخمین می زند. الگوی خال بر روی بازوهای شما معمولاً نشان می دهد که چه تعداد خال در بقیه نقاط پوست دارید بنابراین پزشک در واقع مجبور نیست تمام بدن شما را بررسی کند.

عوامل خطر برای خال ها

عوامل زیر می توانند شما را در ابتلا به خال ها مستعد کنند:
بلوغ
بارداری
پوست روشن
ژنتیک، زیرا این وضعیت معمولاً در خانواده ها وجود دارد
قرار گرفتن در معرض آفتاب، اما توجه داشته باشید که لکه های خورشید همان خال ها نیستند
رشد خالص مادرزادی یا غیرمعمول
ایجاد بیش از 50 خال

عوارض خال

خال ها بیشتر خوش خیم هستند اما برخی از آنها ممکن است بدخیم شوند و منجر به ملانوم یا سرطان پوست شوند.
در حالی که خال ها معمولاً با سرطان پوست در ارتباط هستند اما همچنین می توانند خطر ابتلا به سایر انواع سرطان مانند سرطان پستان را در زنان افزایش دهند.
چه موقع به پزشک مراجعه کنیم
بیشتر خال ها کاملا تهدیدکننده نیستند اما در صورت زیر باید آنها را معاینه پزشکی کنید.
با گذشت زمان بزرگتر می شوند.
مرز آنها به طور فزاینده ای ناهموار یا نامنظم می شود.
تیره می شوند یا تغییر رنگ می دهند.
آنها بعد از بیست سالگی رشد می کنند.
هنگام لمس، دچار خارش، سوختگی یا صدمه می شوند.
آنها قرمز و متورم می شوند.
آنها مایعات، چرک یا خون ترشح می کنند.
بافت آنها پوسته پوسته می شود.
به دنبال آنها خال های بیشتری به سرعت دنبال می شوند.
حرف آخر
خال ها بسیار شایع هستند و به ندرت نگران کننده سلامتی هستند اما اگر شکل، اندازه یا رنگ خود را تغییر دهند یا تعداد آنها زیاد شود باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
این مارکرها نشان دهنده خطر بدخیمی است و خال های شما باید بلافاصله توسط متخصص ارزیابی شوند تا مشخص شود که سرطانی هستند یا خیر.
بعضی از افراد همچنین به دلایل زیبایی، خال های خود را جدا می کنند به خصوص اگر رشد زیاد باشد یا در قسمت قابل توجهی از بدن دیده شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search