زیبایی

13 عادت بد که به موهای شما آسیب می رساند

عادت بد که به موهای شما آسیب می رساند

موها به دلیل اینکه مدام در معرض محیط قرار دارند بسیار مستعد آسیب هستند. علاوه بر این، درمان های شیمیایی تکراری مانند رنگ آمیزی مو، استفاده از ابزارهای حرارتی، جلوگیری از کوتاه شدن موها و نادیده گرفتن دو شاخ شدن انتهای موها، از دلایل عمده آسیب مو است.

همچنین برخی از عوامل داخلی و همچنین عادات زیبایی روزمره مربوط به مو می تواند مو را شکننده کرده و منجر به وز شدن، تیرگی، زبری، شکستگی و نازک شدن آن شود.
بنابراین، ضروری است که بدانید چه چیزی برای موهای شما مفید است و چه عواملی می تواند به آن آسیب برساند. بهبود عادت های روزمره مراقبت از مو می تواند کمک زیادی به احیای سلامت مو کند به مو قدرت و درخششی می دهد که ظاهر شما را تقویت می کند.

عادت هایی که به مو و پوست سر شما آسیب می رسانند

چند دلیل پنهان برای آسیب مو وجود دارد که اغلب در برنامه روزانه شما نادیده گرفته می شوند. ایجاد تغییر در این عادت ها می تواند سلامت موهای شما را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. برس زدن نامناسب

معمول است که افراد موهای خود را از بالا برس می زنند و به پایین می رسانند.
با این حال، شروع از ریشه ها و حرکت به سمت نوک ها فقط گره ها را به انتهای مو می کشد که در نهایت می تواند یک گره بزرگ و دشوار ایجاد کند. کشیدن این گره برای از بین بردن مو در نهایت منجر به شکستگی بیش از حد مو می شود.
علاوه بر این، برس زدن مو هنگام خیس بودن باعث افزایش شکستگی مو می شود.
رفع مشکل:
برای شستن موهای خود از یک شانه دندانه پهن استفاده کنید از نیمه پایین شروع کنید و تا ریشه ها ادامه دهید.
برای جلوگیری از گرفتگی، موهای خود را قبل از شامپو شانه کنید. پس از شستن موهای خود، آن را با حوله خشک کنید و در حالی که هنوز کمی رطوبت دارد شانه و حالت دهید.
افرادی که موهای فرفری دارند می توانند از برس های boar-bristle paddle برای کنترل حالت وز و حفظ حالت فرهای خود استفاده کنند. افرادی که موهای صاف دارند باید از برس هایی با موهای گراز و نایلون استفاده کنند زیرا این موها را بدون کشیدن یا تحریک پوست سر و فولیکول های مو به آرامی استفاده می شود. همچنین می توانید با آرایشگر خود در مورد برس موی مناسب برای نوع مو خود مشورت کنید.
برای جلوگیری از ریزش زیاد مو، از برس زدن چندین بار در روز خودداری کنید.

2. محکم موهای خود را ببندید

پوشیدن موهایتان در یک مدل موی محکم، مانند دم اسبی یا یک موی سر، که باعث می شود موهایتان را بکشد می تواند منجر به آسیب مو شود. چنین دم اسبی محکم باعث ایجاد استرس و تنش در موهای شما می شود که اغلب منجر به شکستگی به خصوص در خط مو می شود.
در بعضی موارد، استفاده مداوم از مدل موهای سفت می تواند باعث آلوپسی کششی شود.
رفع مشکل:
به جای اینکه موهای خود را با مدل موهای محکم ببندید از نوارهای کم پشت و گشاد استفاده کنید.
برای بستن موهای خود از نوارهای لاستیکی پوشانده شده از پارچه استفاده کنید نه بند موی پیچیده.
مدل های مختلف مو را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما راحت است.

3. استفاده از محصولات شیمیایی

استفاده از محصولات مویی حاوی مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن، پراکسید سدیم، سیلیکون، سفید کننده، پرم، پارابن و الکل ها اغلب منجر به آسیب مو می شود. این مواد شیمیایی از دلایل عمده سوزش سر، عفونت، ریزش مو و نازک شدن مو است.
رفع مشکل:
از محصولات مویی که حاوی مواد شیمیایی مضر هستند خودداری کنید. هنگام انتخاب محصولات مو، به دنبال محصولاتی باشید که فاقد الکل، سولفات و پارابن باشند. برای کمک به جلوگیری از آسیب شیمیایی و بهبود سلامت مو، محصولات ارگانیک یا خانگی را انتخاب کنید.
از شامپوها و نرم کننده ها به مقدار محدود استفاده کنید. استفاده بیش از حد از شامپو باعث خشکی پوست سر و مو می شود در حالی که تهویه بیش از حد باعث چربی پوست سر می شود.

4. روال نامناسب شستشوی مو

تعداد دفعات شستن موهای شما در هفته به بافت و نوع مو بستگی دارد. هر روز با شستن موها می توانید روغن های طبیعی آن را از بین ببرید و در نتیجه موهای خشک و کدر ایجاد کنید.
از طرف دیگر، نشستن موها به مدت طولانی می تواند منجر به جمع شدن گرد و غبار، سلول های مرده پوست و روغن روی پوست سر شود که باعث مسدود شدن فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو و اختلال در رشد مو می شود.
رفع مشکل:
موهای خود را هر 3-2 روز بشویید وقتی احساس چربی یا کثیفی می کنید. اگر پوست سر شما بیش از حد چرب است می توانید از شامپوی خشک استفاده کنید.
برای مناسب ترین روال شستشوی مو برای نوع موهای خود با یک متخصص مو تماس بگیرید.

5. استفاده غلط از نرم کننده ها و شامپوها

هنگام شستن موها حتماً باید شامپو را روی پوست سر خود بزنید. شامپوها برای پاک کردن آلودگی و روغن بیش از حد پوست سر شما هستند. وقتی موهایتان را با شامپو کف می کند لایه محافظ روغن را از بین می برد و در نتیجه آسیب می بیند.
از طرف دیگر، نرم کننده ها به جای استفاده از پوست سر، روی تارهای مو استفاده می شوند. طول مو نزدیکتر به پوست سر شما به خوبی آبرسانی شده و نیازی به حالت دهنده در مقایسه با ساقه خشک مو به سمت انتها ندارد.
نرم شدن پوست سر شما می تواند منجر به مسدود شدن منافذ پوست شود که در نهایت منجر به چربی، آسیب به فولیکولار و رشد مو می شود.
رفع مشکل:
به خاطر داشته باشید که شامپوها به منظور پاک سازی پوست سر شما هستند. بنابراین، پوست سر خود را با شامپو بشویید اجازه دهید هنگام شستشو از قسمت انتهایی آن خارج شود.
به طول موهای خود نرم کننده بزنید ولی به پوست سر نزنید. قبل از 2 دقیقه آن را بشویید.

6. شستن موهای خود با آب گرم

افراد تمایل دارند از آب گرم هنگام استحمام و دوش گرفتن، به خصوص در زمستان ها استفاده کنند. در حالی که حمام آب گرم می تواند آرامش بخش و شاداب باشد اما برای موهای شما خوب نیست.
گرمای حاصل از آب گرم می تواند پوست سر و موهای شما را خشک کند و در نتیجه تولید سبوم افزایش یابد. علاوه بر این، به پروتئین های مو آسیب می رساند و منجر به تیرگی، خشکی و وز شدن آن می شود.
رفع مشکل:
از استفاده از آب گرم برای شستن موها خودداری کنید. در عوض، از آب ولرم برای دوش گرفتن استفاده کنید.
زمان دوش شما نباید از 10-15 دقیقه بیشتر باشد.
از خیساندن موهای خود بیش از 2-3 بار در هفته خودداری کنید.
موهای خود را در انتهای دوش خود با آب سرد بشویید تا به درخشش و سلامت آن کمک کند.

7. استفاده مکرر از سشوار و ابزارهای گرمایشی

گرمای حاصل از ابزارهای آرایش مو، مشابه آب گرم، می تواند پروتئین های کراتینه موهای شما را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این، این روغن موهای طبیعی شما را از بین می برد و منجر به شکستگی، خشکی و آسیب دیدگی مو می شود.
ابزارهای مدل سازی با شکستن پیوندهای هیدروژنی موجود در مو برای رسیدن به سبک صاف، براق یا فرفری که شما می خواهید این می تواند ساقه های مو را ضعیف کرده و به ریشه های مو آسیب برساند و در نتیجه شکنندگی مو ایجاد کند.
رفع مشکل:
از استفاده از ابزارهای استایل گرما خودداری کنید. اگر مجبورید موهای خود را حالت دهید از ابزار با کمترین میزان گرما استفاده کنید و یک محافظ گرما بر روی موهای خود قرار دهید. به جای آن می توانید از غلطک بخار نیز استفاده کنید.
محصولی را انتخاب کنید که دارای صفحات با کیفیت بالا و کنترل دما باشد.
از حالت دادن به موهای خیس یا مرطوب خودداری کنید. اگر موهای فر دارید از تنظیمات پخش کننده روی سشوار استفاده کنید تا از شکستگی آن جلوگیری کند.
هنگام استفاده از سشوار، آن را در فاصله 15 سانتی متری مو نگه دارید و آنرا در همان قسمت متمرکز نکنید تا آسیب کمتری ببیند.

8. قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اشعه UVA و UVB خورشید می تواند به کوتیکول مو آسیب برساند در نتیجه باعث تغییر رنگ مو، شکاف انتهای آن، ریزش مو، خشکی و وز شدن مو می شود. این امر باعث خشکی و آسیب دیدگی موها می شود که کنترل آن اغلب دشوار است.
اشعه ماورا بنفش پروتئین مو را هدف قرار می دهد و آسیب رادیکال های آزاد را افزایش می دهد و مو را ضعیف و مستعد ریزش می کند. اگر موهای شما رنگ آمیزی شده، سفید شده، صاف شده باشد ممکن است بیشتر در معرض آسیب آفتاب قرار گیرد.
رفع مشکل:
قبل از بیرون آمدن در آفتاب، موهای خود را با روسری یا کلاه بپوشانید.
برای جلوگیری از آسیب به خورشید از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی خودداری کنید.

9. مالیدن موهایتان برای خشک کردن آن

استفاده از حوله های خشن و درشت برای خشک شدن موها می تواند باعث افزایش اصطکاک شود که باعث کشیده شدن و وز شدن مو شود و در نتیجه آسیب و شکستگی مو ایجاد شود.
از آنجا که مو هنگام مرطوب ضعیف تر است استفاده از یک حوله خشن می تواند آسیب قابل توجهی به موهای شما وارد کند و منجر به شکنندگی مو شود.
رفع مشکل:
برای خشک کردن موهای خود از حوله میکروفیبر استفاده کنید. برای خشک کردن موها می توانید از یک تی شرت نخی نیز استفاده کنید مخصوصاً اگر موهای فر دارید. موهای خود را با یک تی شرت نخی نرم بپوشانید و آنها را مانند حوله حمام ببندید تا خشک شود.

10. مصرف رژیم غذایی نامناسب

تهیه مواد مغذی برای رشد و سلامتی مو بسیار مهم است. مصرف رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مانند ویتامین ها می تواند دلیل ریزش و کم پشت شدن مو باشد.
خوردن غذاهای غیر بهداشتی ناسالم و یا استفاده از رژیم غذایی ناشناخته یا خرابکارانه می تواند باعث کمبودهای غذایی شود که در کنار سایر مشکلات سلامتی می تواند باعث کم پشتی مو، تیرگی، شکنندگی و ریزش مو شود.
رفع مشکل:
یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی مانند ویتامین E، پروتئین، روی، آهن، مس و سایر مواد معدنی برای حفظ سلامت موهای خود استفاده کنید.
پروتئین ها به تقویت رشد مو کمک می کنند. برای حمایت از رشد مو و سلامت عمومی توصیه می شود صبحانه ای با پروتئین بالا مانند تخم مرغ و توت های مخلوط مصرف کنید.

11. خوابیدن روی بالش های نخی

بالشتک های ساخته شده از پارچه پنبه ای می توانند روغن های موجود در موهای شما را جذب کنند و منجر به خشکی و احتمال شکستگی مو شوند. علاوه بر این، پارچه نخی به اندازه ابریشم نرم نیست و می تواند باعث اصطکاک و کشش شود.
رفع مشکل:
برای داشتن موهای صاف در صبح از بالش های ابریشمی استفاده کنید. الیاف ابریشم از هرگونه اصطکاک و کشیدن جلوگیری می کند به حفظ موهای فر کمک می کند و مانند پارچه های پنبه ای جاذب نیست.

12. شنا در آب کلر

قرار گرفتن در معرض کلر در استخرهای شنا به مدت طولانی یا به طور مداوم می تواند منجر به آسیب دیدگی مو شود. این آسیب در حالی رخ می دهد که کلر روغن های طبیعی موهای شما را از بین می برد موها را خشک، خشن و آسیب دیده می کند.
علاوه بر این، کلر می تواند رنگ موهای شما را تغییر دهد ساقه مو را ضعیف کند و اغلب باعث شکافتن انتها می شود.
رفع مشکل:
از شنا مکرر در استخرهای کلر دار خودداری کنید.
هنگام شنا از کلاه شنا برای محافظت از مو در برابر آب کلر استفاده کنید.
این را عادت دهید که به محض بیرون آمدن از استخر موهای خود را با آب ساده و تازه بشویید.
همچنین می توانید بعد از شنا از شامپوی مخصوص شناگران استفاده کنید تا کلر اضافی موهای شما گرفته شود و سپس آنها را نرم کنید.

13. شرایط پرتنش

درست مثل اینکه استرس روی سلامتی عمومی شما اثر سوء می گذارد استرس می تواند برای موهای شما نیز مضر باشد. بدن تحت استرس، کورتیزول را آزاد می کند هورمونی که باعث ریزش و نازک شدن مو می شود.
علاوه بر این، استرس در تغذیه و خواب مناسب اختلال ایجاد می کند و باعث می شود که چرخه مو به مرحله استراحت خود تغییر یابد. این اغلب منجر به تلوژن افلوویوم می شود وضعیتی که با ریزش بیش از حد مو مشخص می شود.
رفع مشکل:
برای مدیریت سطح استرس، تکنیک های مدیریت استرس مانند مراقبه، تنفس عمیق و یوگا را تمرین کنید.
برای شناسایی عوامل استرس زا در زندگی خود و از بین بردن آنها تلاش کنید.
نکات مهم
گذشته از پرداختن به مشکلات فوق، نکات زیر همچنین می تواند در طولانی مدت از آسیب دیدن مو جلوگیری کند:
هر 3 ماه موهای خود را مرتب کنید تا از تقسیم شدن موها جلوگیری کنید.
هر روز حداقل 8 لیوان آب مصرف کنید تا هیدراته بمانید.
موهای خود را 2 ساعت قبل از شامپو زدن چرب کنید.
با موهای خیس نخوابید.
حرف آخر
بسیاری از عوامل روزمره می توانند موهای شما را خشک، خشن، نازک و آسیب دیده نشان دهند و در نهایت بر کیفیت و کمیت مو تأثیر بگذارند. این عوامل شامل نحوه مدل دادن به موها، محصولات موی مورد استفاده شما و تعداد دفعات شستشوی موهای شماست.
بسیار مهم است که مراقب باشید که با موهای خود چگونه رفتار می کنید تا سلامت مو را حفظ کنید. با این حال، اگر مشکلات موی شما مانند ریزش، نازک شدن و خشکی موها علی رغم انجام مراقبت های مناسب و استفاده از محصولات مناسب بهبود نیافته است بهتر است با متخصص پوست خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: آسیب های مو و راه های درمان آن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search