زیبایی

مزایای شگفت انگیز روغن آرگان برای پوست و مو

فواید روغن ارگان برای پوست و مو

روغن آرگان که از هسته میوه های درخت آرگان مراکش استخراج می شود به دلیل کاربردهای گسترده، اغلب "طلای مایع" نامیده می شود و به درستی چنین است.

این ماده نه تنها در پخت و پز روزمره کاربرد دارد بلکه به مدت طولانی به عنوان عامل دارویی نیز استفاده می شده است. امروزه، روغن آرگان بسیار مفید یکی از ترکیبات متداول محصولات مختلف پوست و مو است. این مقاله در مورد فواید مختلف روغن آرگان برای پوست و مو صحبت می کند که باعث می شود این ماده غذایی افزودنی خوبی برای مراقبت از پوست و مو شما باشد.
احتیاط: اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از روغن آرگان بر روی پوست، مو یا پوست سر خود، تست پچ را انجام دهید تا حساسیت را بررسی کنید. علاوه بر این، روغن آرگان آرایشی بخرید و از استفاده از روغن پخت و پز روی پوست خود خودداری کنید.

روغن آرگان برای پوست

روغن آرگان برای پوست بسیار مفید است به درمان مشکلات مختلف پوستی و به طور کلی سلامت پوست کمک می کند.
در حالی که بیشتر این موارد فاقد مطالعات قطعی هستند اما شواهد حکایتی و مطالعات مقدماتی مزایای بالقوه روغن آرگان را در زیر نشان می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. به کاهش پر رنگی کمک می کند

سلول های ملانوسیت موجود در پوست، رنگدانه ای به نام ملانین آزاد می کنند که مسئول رنگ پوست است. هرچه ملانین بیشتر باشد پوست تیره می شود.
تمام سلولهای پوستی شما مقدار مشابه ملانین تولید می کنند اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد ممکن است تولید بیش از حد ملانین را در مناطق خاص تحریک کند. این منجر به تیره شدن پوست و تشکیل تکه های پوستی می شود.
به همین ترتیب، برخی از اختلالات پوستی و پیری طبیعی نیز می توانند منجر به ایجاد لکه هایی در پوست شوند.
روغن آرگان چگونه کار می کند
روغن آرگان می تواند به روشن و محو شدن لکه ها یا لکه های تیره روی پوست شما کمک کند. خاصیت روشن کنندگی پوست روغن آرگان توسط اسیدهای چرب آزاد، کاروتنوئیدها و توکوفرول ها ایجاد می شود که از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند.
در حالی که هیچ مدرک علمی در مورد کارایی روغن آرگان برای درمان هایپرپیگمنتیشن وجود ندارد با استفاده سنتی و شواهد حکایتی پشتیبانی می شود.

2. علائم پیری زودرس را کاهش می دهد

پوست شما در اثر پیری طبیعی می تواند خطوط ریز، چین و چروک، خشکی، تغییر رنگ و افتادگی ایجاد کند. شما نمی توانید از پیری طبیعی جلوگیری کنید اما می توانید تدابیری را برای به تأخیر انداختن آن انجام دهید.
علاوه بر این، مواجهه با پیری زودرس پوست به دلیل عواملی که روند پیری را با افزایش غلظت رادیکال های آزاد آسیب رسان در بدن تسریع می کنند معمول است. برخی از این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آفتاب است. فعالیت زیاد رادیکال های آزاد همچنین می تواند منجر به سرطان شود.
روغن آرگان چگونه کار می کند
روغن آرگان حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند کاروتنوئیدها و توکوفرول است که به مهار فعالیت رادیکال های آزاد کمک می کند بنابراین از آسیب بافت جلوگیری می کند. همچنین نشان داده شده است که روغن آرگان از چروک شدن پوست جلوگیری می کند.
علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن آرگان نیز ممکن است دارای فعالیت های ضد سرطانی باشد. با این حال، آزمایشات انسانی بیشتری برای ایجاد اثربخشی و استفاده از روغن آرگان برای جلوگیری و به تأخیر انداختن پیری پوست لازم است.

3. پوست را مرطوب می کند

پوست شما برای سالم ماندن و حفظ تعادل pH خود به آبرسانی مناسب نیاز دارد. اگر پوست شما فاقد رطوبت است می تواند خشک، خشن و بسیار حساس به عفونت های میکروبی شود.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
روغن آرگان به عنوان یک مرطوب کننده عالی پوست عمل می کند خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد آبرسانی، مانع پوست و ظرفیت نگهداری آب را به همراه دارد. این خواص روغن آرگان به ویتامین E، اسکوالن و اسیدهای چرب اشباع نشده غیر اشباع آن نسبت داده می شود.

4. التهاب پوست را کاهش می دهد

التهاب پوست اغلب در محل زخم ها و به عنوان پاسخ ایمنی در برابر عفونت با باکتری ها، قارچ ها و سایر عوامل بیماری زا رخ می دهد. اغلب با قرمزی پوست، درد، خارش، بثورات و افزایش موضعی دمای بدن همراه است.
التهاب پوست علامت شایع اختلالات پوستی مانند آکنه، اگزما، روزاسه، پسوریازیس و درماتیت آتوپیک است.
روغن آرگان چگونه کار می کند
پلی فنول های غنی از روغن آرگان با خواص ضد التهابی می تواند به کنترل التهاب پوست کمک کند.
روغن آرگان همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است که مشخص می شود التهاب همراه با مشکلات پوستی مانند درماتیت را کاهش می دهد. اسیدهای چرب اشباع نشده و اسکوالن موجود در روغن آرگان نیز به خاصیت ضد التهابی آن کمک می کند.

5. ترمیم پوست و ترمیم زخم را تقویت می کند

جراحات و زخم ها می توانند به محتوای پروتئین الاستین، کلاژن و الیاف فیبریلین همراه با لایه های سطحی پوست آسیب برسانند.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
روغن آرگان خاصیت ترمیم پوست و ترمیم زخم دارد. یک مطالعه نشان داد که روغن آرگان می تواند به میزان موثرتری از 1٪ سولفات دیازین نقره به پر کردن زخم کمک کند. همچنین می تواند تولید کلاژن را تقویت کند.
همچنین، روغن آرگان به تحریک TGF-beta، مولکولی که باعث کاهش التهاب می شود کمک می کند. با این حال، آزمایشات بیشتر مبتنی بر انسان برای ایجاد این اثرات ضروری است.

6. به کنترل تولید روغن کمک می کند

پوست حاوی غدد چربی است که روغن یا سبوم تولید می کند و پوست را مرطوب و محافظت می کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است افزایش تولید سبوم را تجربه کرده و پوست خود را چرب کنند.
روغن بیش از حد نه تنها باعث جذب آلودگی می شود بلکه می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و خطر عفونت های پوستی مانند آکنه را افزایش دهد.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
روغن آرگان می تواند بر روی غدد چربی تأثیر بگذارد تا به کنترل تولید سبوم کمک کند اگرچه شواهد از خاصیت کنترل روغن آرگان محدود است.
می توانید برای مدیریت پوست چرب خود از پمادهای ضد سبوم حاوی عصاره دانه کنجد، ساو پالمتو و روغن آرگان استفاده کنید.
توجه: قبل از استفاده از روغن آرگان برای کنترل روغن، حتماً پوست خود را تمیز کنید تا لایه سطحی روغن روی پوست شما از بین برود.

7. به مدیریت علائم کشش کمک می کند

معمولاً در افراد، به ویژه خانم ها، با رشد بدن به دلیل بلوغ، افزایش ناگهانی وزن، بدن سازی و بارداری، علائم کشش ایجاد می شود. رشد بدن باعث کشیدگی و کشش لایه های پوستی می شود بنابراین لایه های داخلی را بازسازی کنید.
در نتیجه، می توانید نشانه هایی به رنگ قرمز مایل به صورتی روی پوست مشاهده کنید که بعداً به استریای سفید تبدیل می شوند.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
روغن آرگان در صورت استفاده موضعی از علائم کشش می تواند به درمان و جلوگیری از آن کمک کند. کاروتن ها، آسیل گلیسرول ها، توکوفرول ها و گزانتوفیل های موجود در روغن آرگان با از بین بردن لایه های چربی آب پوست، جلوگیری از آسیب بافت و خنثی سازی رادیکال های آزاد، در محو شدن علائم کشیدگی کمک می کنند.
با این حال، تحقیقات بیشتر برای تعیین خاصیت ضد کشیدگی روغن آرگان ضروری است. با این وجود، روغن آرگان که به طور کلی برای انواع پوست بی خطر است می تواند با خیال راحت امتحان شود.

8- ترک پاشنه پا را درمان می کند

پاهای شما در طول روز وزن بدن شما را تحمل می کنند و در اثر ساییدگی ناشی از کفش های ناراحت کننده دچار پارگی می شوند. در نتیجه، خشک شدن پاهای شما معمول است به حدی که پوست سفت و ترک می خورد.
ترک پاشنه پا نیز با درد و التهاب همراه است. اگر به موقع درمان نشود ترک خوردگی پاشنه پا می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

روغن آرگان چگونه کمک می کند

روغن آرگان می تواند به مرطوب سازی عمیق پوست کمک کند بنابراین باعث آبرسانی و نرم شدن پاشنه پا می شود. به کاهش التهاب و دردی که همراه با ترک خوردگی پاشنه پا است کمک می کند. همچنین استفاده از روغن آرگان می تواند از عفونت های مرتبط با ترک خوردگی پاشنه پا جلوگیری کند.
برای استفاده از روغن آرگان برای درمان ترک پاشنه پا، پاها را به مدت 15 دقیقه در آب صابون قرار دهید و سپس قبل از استفاده از روغن آرگان در مناطق آسیب دیده، پوست را با استفاده از سنگ پا لایه برداری کنید. یک شب پای خود را با جوراب بپوشانید.
احتیاط: در صورت ابتلا به دیابت از لایه برداری پا با سنگ پا یا سایر ابزارهای لایه بردار خودداری کنید.

نحوه استفاده از روغن آرگان برای فواید پوست

روغن آرگان می تواند به صورت موضعی یا خوراکی برای مزایای مراقبت از پوست استفاده شود:
هنگام استفاده خوراکی، به راحتی روغن را به رژیم روزانه خود اضافه کنید مانند استفاده از آن برای پخت و پز.
بعد از دوش گرفتن روغن آرگان را مستقیماً روی پوست خود ماساژ دهید یا مخلوط های روغنی را برای استفاده آماده کنید.
محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده ها، سرم ها و لوسیون هایی را که حاوی روغن آرگان هستند به عنوان ماده فعال آنها را بخرید.
با مخلوط کردن 3 قاشق غذاخوری ماست، 1 قاشق غذاخوری عسل و چند قطره روغن آرگان ماسک روغن آرگان درست کنید. این مخلوط را به صورت خود بمالید و بعد از 10 دقیقه آن را بشویید.
به روغن آرگان روغن میخک اضافه کنید تا فعالیت آنتی اکسیدانی آن تقویت شود. روغن آرگان باعث افزایش جذب آلانتوئین به پوست می شود که باعث تسکین خارش، خشکی و پوسته پوسته می شود.

روغن آرگان برای مو

جدا از طیف گسترده ای از مزایای پوستی، روغن آرگان می تواند به بهبود سلامت موهای شما نیز کمک کند.

1. ریزش مو را کاهش می دهد

تجربه ریزش مو با افزایش سن معمول است. با این حال، شما می توانید در جوانی خود به دلیل عوامل مختلفی که در چرخه رشد مو تداخل می کند و به فولیکول های مو آسیب می رساند دچار ریزش مو شوید.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
مدت هاست که روغن آرگان به دلیل خاصیت تقویت کنندگی رشد مو را تقویت می کند. در حالی که هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد استفاده از روغن آرگان برای جلوگیری از ریزش مو از شواهد حکایتی کافی برخوردار است.
علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که مصرف توکوترینول از طریق خوراکی می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش داده و باعث افزایش حجم مو شود. از آنجا که روغن آرگان سرشار از توكترینول است ممكن است هنگام افزودن به رژیم غذایی شما نیز اثرات مشابهی را نشان دهد.
قبل از مصرف مکمل های روغن آرگان حتما با پزشک خود مشورت کنید.

2. موهای آسیب دیده را ترمیم می کند

برای مطابقت با روندهای امروزی، بسیاری از افراد موهای خود را تحت درمان های سالون مانند حالت دادن با حرارت، رنگ کردن، سفید کردن و فر کردن قرار می دهند. این روش های مبتنی بر گرما و مواد شیمیایی می توانند رشته ها و فولیکول های مو را ضعیف کنند.
در نتیجه ممکن است موها به مرور زمان شکننده و آسیب ببینند. در دراز مدت، این روش های درمانی می توانند ساختار و خصوصیات مو را نیز تغییر دهند.
روغن آرگان چگونه کمک می کند
ترکیب غنی اسید چرب روغن آرگان با تشکیل یک لایه محافظ در اطراف ساقه مو، از مو در برابر صدمه گرما محافظت می کند. همچنین استفاده از روغن آرگان از مشکلات شایع مو مانند شکنندگی و شکاف انتهایی جلوگیری می کند.
این روغن مفید همچنین می تواند از رنگ طبیعی مو شما محافظت کند یا باعث بهبود احتباس رنگ شود در نتیجه دفعات رنگ کردن کاهش می یابد.

نحوه استفاده از روغن آرگان برای مو

روغن آرگان به روش های مختلفی می تواند برای درمان مو استفاده شود:
از لوسیون ها، نرم کننده ها، شامپوها و سرم های رشد مو که حاوی روغن آرگان هستند استفاده کنید.
چند قطره روغن آرگان را به طور مستقیم هنگام خواب به موهای مرطوب بمالید و به مدت 10 دقیقه آن را ماساژ دهید و روغن یک شب بماند. صبح روز بعد موهای خود را شامپو بزنید.
همچنین می توانید روغن آرگان خالص را با روغن نارگیل، روغن زیتون یا کرچک و چند قطره روغن اساسی مخلوط کنید. به راحتی مخلوط روغن را گرم کرده و روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید.
قبل از حالت دادن به موهای خود از قوطی روغن آرگان به عنوان محافظ گرما استفاده کنید. چند قطره روغن روی موهای نم دار خود بمالید و آنها را مثل همیشه حالت دهید.
حرف آخر
روغن آرگان مراکش به دلیل کاربردهای مراقبت از پوست و مو معروف است و به همین دلیل در محصولات آرایشی مختلف راه پیدا شده است. روغن آرگان می تواند پوست شما را مرطوب کند التهابات پوستی را کاهش دهد و حتی اختلالات پوستی را درمان کند. همچنین می تواند موهای شما را تقویت و مرطوب کرده و رشد مو را تقویت کند.
شما می توانید از روغن آرگان به صورت موضعی استفاده کنید یا آن را به رژیم خود اضافه کنید تا از مزایای حاصل از فورمول غنی ترکیبات مفید آن استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search