زیبایی

خواص توت فرنگی برای زیبایی پوست

خواص توت فرنگی برای زیبایی پوست

آیا می خواهید پوستی درخشان بدست آورید؟ توت فرنگی می تواند راز زیبایی شما باشد. این میوه فوق العاده وقتی صحبت از درمان بیماری های پوستی و جوان سازی پوست می شود به طرز معجزه آسایی عمل می کند.

آنها دارای خواص قابض، ضد التهاب و ضد اکسیدان قوی هستند که سوختگی را درمان می کند از پوست شما در برابر اشعه UV محافظت می کند و پیری را به تأخیر می اندازد. توت فرنگی دارای اسید آلفا هیدروکسیلیک است که می تواند به شما در خلاص شدن از سلولهای مرده پوست کمک کند. کسانی که آکنه دارند می توانند از توت فرنگی برای از بین بردن بیماری پوستی استفاده کنند. این میوه حاوی اسید سالیسیلیک است که از این نظر کمک می کند.
توت فرنگی غنی از پلی فنول، اسیدهای پلی فنولیک، آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها به همراه مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی است. این ترکیبات زیست فعال و مواد مغذی دارای خواص مفید مختلفی هستند که می توانند برای سلامتی کلی شما معجزه کنند.
محتوای آنتی اکسیدانی بالای این توت ها به ویژه برای پوست شما مفید است. مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها ماهیت عملکرد سلول های شما را برای بهتر شدن تغییر می دهند. آنها واقعاً به هسته اصابت میکنند!
اما آیا توت فرنگی پوست شما را جوان، بی عیب و نقص و براق می کند؟ خوب، تحقیق در مورد مزایای پوستی این میوه گسترده نیست اما به نظر می رسد که برخی از مزایای استفاده از آنها در رژیم غذایی منظم و رژیم مراقبت از پوست شما وجود دارد.

پوست چگونه از توت فرنگی سود می برد

در اینجا مهمترین و محبوب ترین فواید زیبایی توت فرنگی و نحوه استفاده بهینه از آنها وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. از پیری زودرس جلوگیری کنید

پیری زودرس با تشکیل چین و چروک، افتادگی پوست، تغییر رنگ پوست، لکه های پیری و برجسته شدن خطوط ظریف در سراسر پیشانی مشخص می شود. اما دقیقاً چه عواملی باعث پیری پوست شما قبل از زمان می شود؟
پاسخ افزایش استرس اکسیداتیو به دلیل عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظت، سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی و غیره است. همه این موارد مولکول های اکسیژن مضر را به نام رادیکال های آزاد در بدن شما آزاد می کنند که به بافت های سالم حمله می کنند و باعث آسیب سلولی می شوند حتی DNA اساسی شما را تخریب می کنند که منجر به سرطان می شود.
رادیکال های آزاد چربی های سالم (پراکسیداسیون مایع) و پروتئین ساختاری داخل پوست را از بین می برند باعث از دست دادن حجم و کشش می شوند که باعث شل شدن پوست می شود. پوست کیسه ای (Saggy skin) به احتمال زیاد چین می خورد که باعث شروع چین و چروک و خطوط ریز می شود.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
توت فرنگی سرشار از پلی فنول های غذایی است و عصاره آنها خواص آنتی اکسیدانی قوی نشان می دهد زیرا مطالعات نشان داده است که مصرف توت فرنگی تمایل به کاهش آسیب ناشی از افزایش تعداد مولکول های اکسیژن واکنش پذیر دارد.
مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده است و آنها دریافته اند که توت فرنگی با تحریک ژن های شما برای تولید آنزیم های مقابله با این مولکول های بد اکسیژن را افزایش می دهد.
میتوکندری ها کارخانه های بسیار کوچکی هستند که در بیشتر سلولهای بدن شما زندگی می کنند و در کاهش استرس اکسیداتیو نقش دارند. حدس بزنید توت فرنگی تمایل به افزایش تعداد میتوکندری در سلول ها دارد.

2. یکپارچگی پوست را حفظ کنید

یکپارچگی ساختاری پوست توسط فیبرهای پروتئینی که در اعماق پوست (درم) قرار دارند یعنی کلاژن، الاستین و فیبریلین حفظ می شود.
این فیبرهای پروتئینی توسط سلولهایی به نام سلولهای فیبروبلاست تولید می شوند و در شبکه مشبک می مانند. تا زمانی که سلول های فیبروبلاست شما برای حفظ این شبکه به طور موثر عمل می کنند پوست شما جوان و کشیده می ماند.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
توت فرنگی باعث می شود پوست شما مستقیماً خم نشود اما از سلول های فیبروبلاست محافظت می کند تا آسیب نبینند و زنده ماندن آنها را افزایش می دهد. این خاصیت توت فرنگی به محتوای پلی فنولیک و فلاونوئید آنها نسبت داده می شود.
مطالعات نشان داده است که وقتی سلولهای فیبروبلاست تحت استرس و التهاب اکسیداتیو و به دنبال آن انکوباسیون با عصاره توت فرنگی قرار بگیرند آنها نه تنها آسیب را بازیابی می کنند بلکه تعداد آنها نیز افزایش می یابد. (3)
فیبروبلاست های سالم همچنین به این معنی هستند که بدن شما به طور موثرتر و سریعتر از زخم ها و اسکارها بهبود می یابد.

3. التهاب را کنترل کنید

التهاب یک واکنش طبیعی بدن شما در برابر عوامل بیماری زا مهاجم است مانند باکتری های ایجاد کننده آکنه، زخم ها و کوفتگی ها، یا می تواند نشانه ای از یک بیماری پزشکی زمینه ای مانند روزاسه، آکنه، کهیر و پسوریازیس باشد.
التهاب پوست با قرمز شدن پوست (اریتم)، درد، خارش و در بعضی موارد با احساس سوزش مشخص می شود.
در سطح سلولی، برخی از مواد شیمیایی مانند e-selectins و پروتئین های واکنش دهنده C که به آنها مارکرهای التهابی نیز گفته می شود تمایل دارند در خون افزایش یابد.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
پروتئین های واکنشی C نشانگرهای زیستی کاملاً مفیدی برای هر التهاب زمینه ای هستند و تحقیقات نشان داده است که مداخلات مبتنی بر توت فرنگی نسبتاً قابل توجه با کاهش این پروتئین ها در ارتباط است.
همچنین گفته شده است که توت فرنگی می تواند با جلوگیری از فعالیت آنزیم های خاصی (آنزیم های Cox) که تمایل به تقویت آن دارند علائم التهاب مانند درد را کاهش دهد.
علاوه بر این، توت فرنگی می تواند با کاهش التهاب بافت، خطر اختلالات قلبی عروقی را کاهش دهد.

4. از آفتاب محافظت کنید

خورشید از همه زندگی در این سیاره پشتیبانی می کند اما مانند هر چیز دیگری، هم جنبه خوبی دارد و هم جنبه بد. قرار گرفتن در معرض آفتاب به صورت مکرر، طولانی مدت و بدون محافظت حتی می تواند کشنده باشد.
قسمت ماورا بنفش (به خصوص UVA) تابش خورشید ممکن است تولید غیرطبیعی گونه های اکسیژن واکنش پذیر را ایجاد کند که می تواند با ماشین آلات مهم سلولهای شما تعامل کند و به آنها آسیب برساند منجر به استرس اکسیداتیو، ایجاد التهاب و تغییر در عملکرد سلول های شما شود.
این تأثیرات می تواند باعث عکسبرداری از پوست، هیپرپلازی و آفتاب سوختگی شود و به DNA شما که منجر به سرطان می شود آسیب برساند.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
توت فرنگی سرشار از فلاونوئیدها، آنتوسیانین ها، پروآنتوسیانیدین ها، کاروتن ها، ویتامین ها و اسیدهای فنلی مانند اسید گالیک است. این ترکیبات زیست فعال که تصور می شود از پوست شما در برابر آسیب های خورشیدی محافظت می کند همانطور که در تحقیقات نشان داده شده است.
هم استفاده موضعی و هم مصرف توت فرنگی در رژیم غذایی با کاهش حساسیت به آفتاب مانند آفتاب سوختگ ، لنتیژین های خورشیدی و کک و مک همراه است که هم می تواند دردناک باشد و هم از نظر زیبایی شناسی نگران کننده است.
ترکیب کوآنزیم Q10 با توت فرنگی باعث افزایش اثرات محافظتی میوه می شود. چنین مطالعاتی محبوبیت توت فرنگی را در صنعت لوازم آرایشی توجیه می کند.

5- با عفونت های پوستی باکتریایی مبارزه کنید

گروه های باکتریایی استافیلوکوک و استرپتوکوک مشهورترین گروه ها در مورد عفونت های پوستی هستند. آنها می توانند به طور مداوم بر روی پوست شما وجود داشته باشند اما در صورت آلودگی و استعمار فولیکول های مو باعث ایجاد عفونت هایی مانند آکنه می شوند.
هنگامی که محل زندگی آنها تاسیس شد آنها از سبوم و بقایای سلولی که روی پوست شما جمع می شوند و به تعداد آنها رشد می کنند تغذیه می کنند و در نهایت منجر به عفونت پوستی کامل می شود.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
توت فرنگی برای فعالیت های ضد باکتریایی مورد مطالعه قرار گرفته است و نشان داده شده است که آنها مهار قوی این دو گروه باکتریایی شیطانی را در میان دیگران نشان می دهند.
توت فرنگی همچنین از رشد سویه های باکتریایی که معده را ناراحت می کند جلوگیری می کند و عملکرد روده به عنوان یک کلید مهم برای پوست سالم و شفاف است. این خواص را می توان در ترکیبات فنلی و تانن موجود در توت فرنگی جستجو کرد.
به آن خاصیت آنتی اکسیدانی توت فرنگی را اضافه کنید که این یک مزیت برای سیستم ایمنی بدن شما است. آنتی اکسیدان ها نه تنها به بدن شما کمک می کنند تا بهتر با عفونت ها مقابله کند بلکه فعالیت مضر رادیکال های آزاد را که باعث آسیب اکسیداتیو به سلول های سالم می شوند و باعث ایجاد یک بیماری می شوند مهار می کند.

6. تجمع خفیف سلول های پوست را از بین ببرید

ممکن است پوست شما یکسان به نظر برسد اما اندامی بسیار پویاست. به طور مداوم سلولهای پوستی جدیدی در زیر سطح پوست شما تولید می شوند و سلولهای قدیمی و مرده در سطح آن ریخته می شوند.
غالباً، این کنده شدن خیلی منظم انجام نمی شود در نتیجه انبوهی از سلولهای مرده را که باعث جذب آلودگی و عفونت می شوند پشت سر می گذارد. این باعث می شود پوست شما کدر، بی رنگ و کثیف به نظر برسد.
توت فرنگی چگونه کمک می کند
توت فرنگی خاصیت اسیدی ملایم خود را مدیون اسید اسکوربیک، سالیسیلات ها و اسید الاژیک موجود در آنها است. این مشخصات شیمیایی باعث می شود توت فرنگی کاندید خوبی برای لایه برداری از سلول های مرده پوست و تجمع خفیف پوست باشد.
توت فرنگی همچنین به بازیابی PH طبیعی پوست شما که کمی اسیدی است کمک می کند. پوست اسیدی رشد میکروب های عامل عفونت را کنترل می کند در حالی که پوست قلیایی آن را تقویت می کند. بنابراین، استفاده موضعی از توت فرنگی می تواند به اسیدیته مورد نیاز پوست شما کمک کند تا عفونت هایی مانند آکنه را از بین ببرد.

برخی از مزایای زیبایی حکایتی توت فرنگی

گذشته از موارد ذکر شده در بالا، سایر فواید توت فرنگی برای تقویت پوست در بین عموم کاربران بسیار محبوب شده است.
توجه به این نکته مهم است که هیچ تحقیق یا داده علمی وجود ندارد که این ادعاها را تأیید کند و حتی برخی ممکن است چنین ادعاهایی را نادرست قلمداد کنند. بنابراین، استفاده از توت فرنگی زیر ممکن است نتایج تضمینی نداشته باشد اما امتحان آن کاملاً بی خطر است.

1. ممکن است رنگ پوست را روشن و حتی یکدست کند

اعتقاد بر این است که محتوای اسیدی ملایم توت فرنگی می تواند با از بین رفتن لکه های ملایم حتی به رنگ پوست نیز کمک کند. با این حال، این ویژگی های اسیدی به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند در ایجاد زخم های عمیق یا رنگ آمیزی شدید مانند ملاسما موثر باشند.

2. ممکن است پف چشم را کاهش دهد

توت فرنگی حاوی ترکیبات طبیعی است که به عنوان اثرات ضد التهابی شناخته می شوند و می توانند از پف زیر چشم خلاص شوند. به علاوه، طبیعت قابض این توت ها می تواند بدون تحریک پوست ظریف آن ناحیه، تورم اطراف چشم را کاهش دهد.

3. ممکن است به کنترل پوست بیش از حد چرب کمک کند

محتوای بالای توت فرنگی در ویتامین C آنها را به ماده ای عالی برای ماسک های صورت، به ویژه مواردی که برای رفع پوست چرب استفاده می شود تبدیل می کند.
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث تغذیه، تقویت و احیای پوست می شود. بعلاوه، خواص اسیدی آن با از بین بردن سبوم اضافی از سطح و منافذ پوست، به مات شدن پوست چرب کمک می کند.

چگونه از فواید زیبایی توت فرنگی بهره مند شویم

در زیر برخی از روش های متداول وجود دارد که می توانید از مزایای توت فرنگی برای تقویت زیبایی بهره مند شوید.

1. توت فرنگی را در رژیم غذایی خود بگنجانید

بیشتر کارهایی که در مورد مزایای پوستی توت فرنگی انجام شده و در بالا شرح داده شده است دو نوع است: یا مطالعاتی است که روی کشت سلول در یک محیط کنترل شده و نسبتاً ساده انجام می شود (در مقایسه با محیط پیچیده بدن انسان) یا آزمایشاتی با مدل های مبتنی بر مصرف خوراکی توت فرنگی، به صورت مکمل یا به عنوان یک رژیم غذایی عمومی است.
بنابراین، می توان نتیجه گرفت که به نظر می رسد مصرف توت فرنگی موثرترین راه برای بهره مندی از فواید آن است.
می توانید آنها را به صورت خام بخورید (البته بعد از شستشوی کامل) یا می توانید به وعده های غذایی خود مانند بلغور جو دوسر، غلات صبحانه یا سالاد میوه اضافه کنید. همچنین می توانید شیک یا اسموتی توت فرنگی تهیه کنید.

2. ماسک های DIY را آماده کنید

برخی کارها در مورد استفاده موضعی توت فرنگی برای استفاده از مشخصات شیمیایی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آنها انجام شده است اما تحقیقات بیشتر لازم است.
با این وجود به نظر می رسد توت فرنگی برای استفاده موضعی بی خطر است و می توانید ماسک های DIY را با آنها تهیه کنید.
احتیاط: برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک یا حساسیت، قبل از استفاده از توت فرنگی در ماسک خود، یک تست پچ انجام دهید.
اساسی ترین درمان: توت فرنگی را از وسط نصف کنید و گوشت داخلی آن را به آرامی روی صورت، گردن، دست ها و سایر مناطق در معرض پوست ماساژ دهید. بگذارید قبل از شستن پوست درمان شده با آب خنک، پوست شما به مدت 10-15 دقیقه در آب میوه خیس بخورد.
ماسک صورت ضد پیری: یک مشت توت فرنگی را له کنید تا نصف فنجان پر شود. 1 قاشق چایخوری عسل و 2 قاشق چایخوری خامه شیر به آن اضافه کنید و همه مواد را به درستی مخلوط کنید تا به صورت خمیر غلیظ در آید. این خمیر را در سراسر صورت و گردن خود آغشته کنید. قبل از شستشو با آب خنک بگذارید 20-25 دقیقه بماند و سپس پوست خود را خشک کنید.
اسکراب توت فرنگی: چند توت فرنگی رسیده را له کنید. در 1 قاشق چای خوری شکر و 1 قاشق چای خوری روغن زیتون خالص قرار داده و سپس همه مواد را مخلوط کنید تا خمیر یکدستی بدست آید. با استفاده از فشار ملایم و حرکات دورانی، خمیر را بر روی بدن خود بمالید. بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس آن را بشویید. راحت ترین زمان استفاده از این اسکراب قبل از استحمام است.
چشم های پف کرده: 1-2 توت فرنگی بزرگ را به مدت 20-30 دقیقه در یخچال نگه دارید. توت های سرد را به برش های تکه ای برش دهید. دراز بکشید یا سر خود را روی تکیه گاه تخت یا صندلی خود قرار دهید و برش ها را روی چشم خود قرار دهید. بگذارید به مدت 10-15 دقیقه خنکی و آنتی اکسیدان ها به داخل پوست شما نفوذ کند. سرانجام، برش ها را برداشته و صورت خود را آب سرد بپاشید تا آب باقی مانده از پوست شما پاک شود.

3. محصولات مبتنی بر عصاره توت فرنگی را خریداری کنید

چندین محصول پوست و مو با عصاره توت فرنگی را می توانید در فروشگاه های زیبایی یا به صورت آنلاین خریداری کنید. بعضی از آنها عبارتند از:
شامپو براق کننده توت فرنگی
ماسک خواب با عصاره توت فرنگی
سرم های مو که با عصاره گیاهان دریایی و توت فرنگی تزریق می شوند
اسکراب صورت توت فرنگی
مرطوب کننده های صورت یا سرم های آبرسانی حاوی توت فرنگی و اسید هیالورونیک
ماسک های تمیز کننده پایه توت فرنگی برای صورت شما
ضد آفتاب مبتنی بر توت فرنگی و CoQ10
شستشوی بدن توت فرنگی و نعناع
روغن های عطر توت فرنگی

آیا می توان توت فرنگی را در معالجه عفونت های قارچی استفاده کرد؟

توت فرنگی دارای توانایی ضد قارچی است اما بیشتر شناخته شده است که از رشد قارچ هایی که گیاهان را آلوده می کنند جلوگیری می کند.
خاصیت ضد قارچی توت فرنگی به اندازه کافی قوی نیست که بتواند در برابر قارچ هایی مانند کاندیدا و آسپرژیلوس، که به عنوان عفونت در انسان شناخته می شوند کار کند.
بنابراین، استفاده از توت فرنگی برای درمان بیماری هایی مانند کرم حلقوی یا شوره سر ممکن است خیلی موثر نباشد.
حرف آخر
توت فرنگی می تواند از طریق مکانیسم های مختلف پوست شما را بهبود بخشد: با مهار استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد، مهار عفونت های پوستی، متعادل سازی pH پوست و بسیاری موارد دیگر. آنها به طور کلی برای انواع پوست بی خطر هستند بنابراین می توانید پیش بروید و آنها را به رژیم مراقبت از پوست خود اضافه کنید.
اما استفاده موضعی به تنهایی ممکن است تمام مزایای این میوه را برای شما فراهم نکند. ممکن است عاقلانه باشد که آنها را همراه با غذاهای مغذی دیگر که می توانند پوست شما را از درون تغذیه، ترمیم و جوان سازی کنند در رژیم غذایی روزانه قرار دهید.
به خاطر داشته باشید که هیچ ماده واحدی نمی تواند تمام مشکلات پوستی شما را برطرف کند بنابراین مهم است که انتظارات خود را مدیریت کنید. ایده این است که به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم برای زندگی، این میوه مغذی را بهینه سازی کنید.
همیشه قبل از انجام هرگونه درمان موضعی جدید، تست پچ را انجام دهید تا بعداً از هرگونه عکس العمل پوستی جلوگیری شود. همچنین، برای درمان وقت بگذارید. فقط با یک بار استفاده نمی توانید انتظار نتایج ریشه ای را داشته باشید. قبل از شروع نتایج باید چندین بار از آن استفاده کنید.
به علاوه، پوست همه متفاوت است. یک درمان ممکن است تأثیر مشابهی بر همه نداشته باشد. ممکن است برای برخی بهتر از دیگران باشد. اما می توانید اطمینان داشته باشید که روش های درمانی ذکر شده در این مقاله هیچ ضرری نخواهد داشت.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search