زیبایی

فواید روغن پیاز برای مو و نحوه تهیه آن

فواید روغن پیاز

در حالی که پیاز معمولاً به دلیل بوی شدید خود شناخته می شود ممکن است زمان آن باشد که برای چیز دیگری شناخته شود: کمک به مراقبت از مو.

محققان دریافته اند که خواص ضد التهابی و ضد میکروبی پیاز ممکن است به شما کمک کند تا موهای خود را رشد دهید یا ظاهر سالم آن را تقویت کنید. پیاز حاوی انبوهی از مواد مغذی و ترکیبات فعال زیستی است که می تواند معجزه ای برای موهای شما ایجاد کند. اینها شامل ویتامین C، فولات، ویتامین B6 و پتاسیم است که همگی اثرات درمانی متفاوتی دارند.
پیاز یک ماده با ارزش برای مراقبت از مو است که می تواند ریشه موهای شما را تقویت کند رشد سریع و سالم مو را تقویت کند و کیفیت، بافت و ظاهر موهای شما را بهبود بخشد. آنها دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی قوی هستند که می تواند به ترمیم آسیب های مو و جلوگیری از عفونت های پوست سر از جمله مزایای مو کمک کند.
روغن استخراج شده از پیاز حاوی مقادیر غلیظی از اجزای بهبود دهنده آن است و آن را به یک درمان عالی برای مراقبت از مو تبدیل کرده است. این مقاله برخی از مزایای مهم روغن پیاز مو و نحوه استفاده از آن را به شما نشان می دهد.

روغن پیاز برای تشویق رشد مو

یک مطالعه 2018 که در مجله دارو و درمان منتشر شده است نگاهی به توانایی پیاز در بهبود رشد مو دارد.
محققان این مطالعه یک شامپوی پیاز توسط:
جمع آوری 100 گرم (حدود 3.5 اونس) پیاز تازه
برش دادن آنها به قطعات کوچک
با استفاده از یک غذاساز پیاز را به قطعات کوچکتر خرد کنید
عصاره پیاز را با ریختن پیاز خرد شده روی پارچه ماسلین فیلتر کنید
آنها سپس عصاره پیاز (معمولاً از 1 تا 3 میلی لیتر) را به یک شامپوی طبیعی روغن نارگیل، کرچک و اکالیپتوس و همچنین پاک کننده ها اضافه کردند.
آنها دریافتند وقتی به مدت 5 دقیقه روی پوست قرار می گیرند (خیلی بیشتر از شامپوی معمول شما)، این ترکیب پوست را تحریک نمی کند. آنها همچنین دریافتند که شامپوی پیاز:
مواد مغذی بیشتر و تغذیه بهتر فولیکول های مو را فراهم می کند
مرطوب کردن موی و پوست سر خشک
رشد مو را تقویت می کند
می توانید از همین فرآیند برای افزودن عصاره پیاز به شامپوی خود استفاده کنید
حتی اگر برای شروع تولید شامپو آماده نیستید می توانید از همان روشی که محققان برای ساخت عصاره پیاز استفاده کرده اند برای افزودن به شامپوی خود در خانه استفاده کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید روغن موی پیاز

استفاده از روغن موی پیاز می تواند مزایای مراقبت از موی زیر را برای شما فراهم کند و به رشد سالم مو کمک کند.

1. ممکن است به ریزش مو کمک کند

آلوپسی آره آتا نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن بدن شما به اشتباه فولیکول های مو را در پوست سر شما به عنوان یک تهدید خارجی درک می کند و حمله ایمنی را علیه آنها ایجاد می کند. هر مو ریشه در فولیکول مو دارد و از این طریق تغذیه، اکسیژن و سلولهای جدید مو را برای رشد و استحکام زیاد دریافت می کند.
وقتی فولیکول مو از طریق این اختلال عملکرد ایمنی از بین می رود سرانجام موهای ریشه دار در آن می ریزد. این وضعیت به طور معمول با ظهور تکه های کوچک و گرد روی پوست سر مشخص می شود اما می تواند به طاسی کامل نیز منجر شود.
آلوپسی آره آتا نه مسری است و نه تهدید کننده زندگی است و می تواند افراد را در هر سنی و از هر جنسیتی تحت تأثیر قرار دهد.
روغن پیاز چگونه به مو کمک می کند
یک مطالعه نشان داد که استفاده موضعی از عصاره های پیاز خام دو بار در روز منجر به ایجاد ترمینال جدید مو در آلوپسی آره آتا پس از 2 هفته اول می شود 73.9 از بیماران پس از 4 هفتگی و 86.9 درصد از بیماران در شش هفتگی رشد مجدد مو تجربه کردند بر اساس این یافته ها، عصاره های پیاز خام را می توان به عنوان یک درمان موضعی بالقوه موثر برای آلوپسی آره آتا در نظر گرفت.
مکانیسم دقیقی که آب پیاز موضعی از طریق آن به ترمیم آلوپسی آره آتا کمک می کند به روشنی درک نشده است اما ممکن است ارتباطی با گوگرد و ترکیبات فنلی موجود در آن داشته باشد.
پیشنهاد می شود که این ترکیبات نوعی درماتیت تماسی تحریک کننده را القا کنند که به نوبه خود، رشد مجدد مو را از طریق فرایندی به نام رقابت آنتی ژنیک تحریک می کند.

2. ممکن است به جلوگیری از سفیدی زودرس مو کمک کند

رنگ مو از همان ترکیبی است که رنگ پوست شما را تعیین می کند. ملانین به سلولهای مسئول تولید این رنگدانه ملانوسیت گفته می شود. ملانوسیت های واقع شده در داخل فولیکول های موی شما با افزایش سن، ملانین کمتری تولید می کنند. کمبود ملانین باعث می شود رنگ موهای شما از بین برود و در نتیجه خاکستری شود.
در حالی که سفیدی مو مربوط به سن یک روند طبیعی است که نمی توان از آن اجتناب کرد عوامل خاصی می توانند آن را تسریع کنند از جمله ژنتیک، آسیب خورشید، استرس، رژیم غذایی نامناسب، مراقبت از سهل انگاری مو و آلودگی محیط
سفیدی مو در سنین نسبتاً کم به سفیدی زودرس معروف است اما سن استاندارد برای تعریف این پدیده از یک قومیت به نژاد دیگر متفاوت است:
قبل از 20 سالگی در قفقازی ها
قبل از 30 سالگی در آفریقایی ها
قبل از 25 سالگی در آسیایی ها
روغن موی پیاز چگونه کمک می کند
آب پیاز میزان فعالیت کاتالاز را در بدن افزایش می دهد که ممکن است به مبارزه با سفیدی مو زودرس کمک کند.
موهای سفید با سطح پراکسید هیدروژن بالا و سطح کاتالاز کم در غده های مو ارتباط دارد. افزایش غلظت پراکسید هیدروژن می تواند منجر به استرس اکسیداتیو در فولیکول ها شود که می تواند منجر به سفیدی مو شود.

3. با عفونت ها مبارزه می کند

قارچ ها یا باکتری هایی که به فولیکول های مو یا پارگی پوست سر حمله می کنند می توانند به سرعت تکثیر یابند و منجر به ایجاد عفونی شوند که کل پوست سر شما را در بر بگیرد و به ساقه های مو گسترش یابد.
افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما بیشتر در معرض خطر هستند زیرا یکپارچگی ساختاری پوست آنها از قبل به خطر افتاده است. برخی از نمونه های متداول این نوع عفونت ها شامل فولیکولیت و امپتیگو است که در اثر رشد بیش از حد باکتری ها ایجاد می شود و همچنین شوره سر و کرم حلقوی که از نظر قارچی هستند.
روغن موی پیاز چگونه کمک می کند
تحقیقات نشان می دهد که پیازها ممکن است فعالیت قارچ کش در برابر گروه های اصلی بیماری زا مانند کاندیدا، مالاسزیا، و درماتوفیت ها نشان دهند که به عنوان عفونت های پوست سر یا مو شناخته می شوند.
فعالیت قارچ کش را می توان در سه ساپونین یافت شده در داخل پیاز سفید، یعنی ceposide A ،ceposide B و ceposide C مشاهده کرد. اثرات ضد قارچی این ساپونین ها با افزایش غلظت افزایش می یابد اما مشخص شد که ceposide B قوی ترین در میان آنها است.
پیاز همچنین حاوی یک فلاونوئید به نام کوئرستین است که ممکن است از رشد باکتری جلوگیری کند و از بروز عفونت جلوگیری کند. به علاوه، پیاز قرمز با گوگرد غنی شده است که می تواند به از بین بردن شپش سر کمک کند و حتی در صورت استفاده دوره ای از آلودگی های بعدی جلوگیری کند.

4. موها را به طور طبیعی حالت می دهد

شامپوها به طور خاص برای از بین بردن آلودگی، عرق، روغن، سلولهای مرده، آلاینده های محیطی و باقی مانده محصولات مو که روی مو و پوست سر شما جمع می شوند فرموله شده اند.
اگر مرتباً موهای خود را نمی شوید با گذشت زمان این ناخالصی ها جمع شده و در داخل فولیکول های شما رسوب می کنند و مسدود می شوند. به علاوه، پوست سر و موهای ناپاک نیز به احتمال زیاد رشد بیش از حد میکروبی را دعوت می کنند و منجر به عفونت می شوند. بنابراین، اهمیت شستشوی منظم مو با شامپوی مرغوب نمی تواند به اندازه کافی تأکید شود.
اما اثر تمیز کننده عمیق شامپوها نه تنها ناخالصی ها بلکه چربی های ذاتی را نیز از بین می برد. شامپوها حاوی مواد شیمیایی به صورت مواد کف کننده هستند و عطرهایی اضافه می کنند که رطوبت موهای شما را می گیرد و باعث خشک، خشن و وز شدن آنها می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود بعد از شستشو از نرم کننده استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته موهای شما را برگردانده و داخل آن را ببندد.
بسیاری از نرم کننده های موجود امروزه به فروش می رسند اما یکی از ارزان ترین و در عین حال بسیار موثر، روغن پیاز است. این معجون درمانی می تواند موهای شما را عمیقاً آبرسانی، تغذیه و ترمیم کند و آنها را نرم، پر و حجیم کند.

روغن موی پیاز چگونه کمک می کند

روغن مو پیاز رشته های مو را روان می کند آنها را نرم و صاف می کند و به آنها براقیت می بخشد. همچنین از ساقه های مو در برابر آسیب محافظت می کند.
یک مزیت استفاده از روغن مو پیاز نسبت به نرم کننده های خریداری شده در فروشگاه این است که می توان از آن برای ماساژ پوست سر نیز استفاده کرد که به بهبود گردش خون درون فولیکول های مو کمک می کند تا رشد بهتر موها را تسهیل کند.

سایر فواید روغن پیاز

روش های دیگری وجود دارد که از طریق آنها روغن پیاز می تواند سلامت موهای شما را تقویت کند. تعداد قابل توجهی از کاربران عمومی فواید روغن پیاز را برای سلامت موی خود اطمینان می دهند اگرچه این ادعاها هنوز با بررسی های علمی مناسب تأیید نشده است.
روغن پیاز سرشار از گوگرد است که ممکن است از شکستن موها، شکاف گرفتن و نازک شدن مو جلوگیری کند.
اسیدیته روغن پیاز به حفظ pH سالم پوست سر کمک می کند که برای دفع عفونت های پوست سر که در محیط های قلیایی رشد می کنند ضروری است.
روغن پیاز باعث بهبود بافت مو می شود.

روغن مو پیاز DIY

نحوه ساخت روغن مو

راه آسان این است که به راحتی روغن اساسی پیاز را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید. اما اگر می خواهید آن را از ابتدا تهیه کنید این مراحل را دنبال کنید:
چند پیاز پوست گرفته را برداشته و از وسط نصف کنید.
چند قطعه پیاز را درون مخلوط کن بریزید تا آب پیاز درست شود.
باقیمانده پیاز را چرخ کنید تا خمیر شود.
مقداری روغن نارگیل به همراه آب پیاز بریزید و در قابلمه را بچسبانید و همه مواد را با هم هم بزنید.
مشعل را روشن کنید و بگذارید مخلوط جوش بیاید.
پس از آن، حرارت را کم کنید و بگذارید تا آرام بپزد به طور مداوم هم بزنید تا روغن جدا شود.
مشعل را خاموش کرده و اجازه دهید ظرف چند ساعت خنک شود.
محتویات ظرف را از یک پارچه ماسلین عبور دهید تا روغن پیاز صاف شود.
این روغن را در یک ظرف ضد هوا نگهداری کرده و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده روغن مو

دو روش وجود دارد که می توانید از روغن پیاز برای مراقبت از موهای خود استفاده کنید:
ماساژ طبیعی سر: چند قطره روغن پیاز خالص را مستقیماً در کف دست خود بریزید و با استفاده از حرکات دایره ای و آرام انگشتان خود به مدت 15-20 دقیقه پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید. بگذارید 3-4 ساعت بماند تا با شامپوی ملایم و بدون سولفات بشویید.
درمان روغن داغ: چند قطره روغن پیاز را در یک روغن حامل (مانند روغن بادام یا زیتون) اضافه کنید و مخلوط را قبل از اینکه روی موهایتان بمالید و روی پوست سر خود ماساژ دهید در دمای ولرم گرم کنید. گرمای روغن به شما کمک می کند تا فولیکول های شما برای جذب بهتر باز شود و گردش خون را در پوست سر تحریک کند. بگذارید موها و پوست سر شما یک شب در مخلوط روغن خیس بخورد. صبح روز بعد آن را با یک شامپوی ملایم بدون سولفات و سپس استفاده از نرم کننده بشویید.
توجه: روغن پیاز 6 ماه پس از تولید قدرت خود را از دست می دهد بنابراین بهتر است قبل از آن زمان از آن استفاده کنید.
احتیاط: استفاده از روغن پیاز یا آب پیاز برای موها بیشتر بی خطر است اما با این وجود ابتدا باید آزمایش پچ را انجام دهید تا واکنش آلرژیک رد شود. برخی از افراد گزارش کرده اند که پس از استفاده از روغن پیاز، اریتم و خارش خفیفی را تجربه کرده اند. یکی از راههای به حداقل رساندن احتمال بروز چنین واکنشهای نامطلوبی رقیق کردن روغن پیاز با روغن حامل مانند روغن زیتون است. علاوه بر این، برخی از داروها مانند آسپرین می توانند پوست شما را به روغن پیاز حساس کنند به همین دلیل بهتر است از استفاده آنها با هم خودداری کنید.

چه نوع پیاز برای تهیه روغن پیاز برای مو بهتر است؟

هر دو پیاز قرمز و سفید فواید تغذیه ای و خواص درمانی خاص خود را دارند بنابراین روغنی که از هر یک از آنها گرفته می شود فقط به طرق مختلف برای سلامتی مو مفید است.
به طور کلی، پیاز قرمز غنی تر از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها است و باعث می شود ارزش غذایی کلی آنها از پیاز سفید بیشتر باشد. از طرف دیگر، پیاز سفید ذخیره بیشتری از گوگرد دارد که از بسیاری جهات، به ویژه برای مبارزه با ریزش مو، موهبتی برای موهای شما محسوب می شود.
حرف آخر
روغن پیاز ماده ای ارزان، ایمن و موثر است که می تواند رژیم مراقبت از مو را به طور قابل توجهی ارتقا دهد. این باعث تقویت، حالت دهی، محافظت و ترمیم موهای شما برای بهبود بافت، حجم و شکل ظاهری می شود.
تنها نکته منفی بوی شدید خنک کننده آن است که حتی پس از شستن با شامپو می تواند در اطراف بماند. اما نکات مثبت بیشتر از موارد منفی است. ممکن است بخواهید از یک شامپوی بسیار معطر برای از بین بردن بو استفاده کنید اما اگر این کار را نکنید بهترین است. دلیل این امر این است که چنین شامپوهایی حاوی رایحه های شیمیایی هستند که می توانند به مرور زمان باعث کم آبی و آسیب رساندن به موهای شما شوند.
یک استراتژی بهتر استفاده از روغن در مقادیر کم یا مخلوط کردن آن با روغنهای دیگر برای کاهش بو است. همچنین، شما مجبورید هفته ها به طور مداوم از این درمان استفاده کنید تا نتایج قابل توجهی کسب کنید. اگر فقط با چند مورد استفاده انتظار ایجاد یک پیشرفت چشمگیر را دارید فقط خود را برای ناامیدی آماده می کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search