زیبایی

5 علت شایع ریزش مو و نحوه درمان آن

علل و درمان ریزش مو

تصور کنید شما در حال برس زدن موهای خود هستید و چندین تار مو را می بینید که در برس شما گیر کرده اند. آه می‌کشید و تارهای مو را دور می‌اندازید اما این موضوع در تمام طول روز در ذهن شما باقی می‌ ماند.

بیشتر ریزش موها با بیماری سیستمیک یا داخلی مرتبط نیست و رژیم غذایی نامناسب نیز یک عامل مکرر نیست. موها ممکن است به سادگی در نتیجه عوامل ژنتیکی از پیش تعیین شده و روند کلی پیری نازک شوند. ریزش مو بدون ایجاد اسکار در پوست سر یک بیماری بسیار شایع است و اکثر افراد را در دوره ای از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد.
متخصصان پزشکی باید ریزش مو را از شکستگی ساقه مو و ریزش مو به دلیل کاهش رشد مو تشخیص دهند.
ریختن موهای قدیمی و رشد موهای جدید در جای خود، بخش های کاملا طبیعی چرخه رشد مو هستند. اکثر مردم به طور کلی روزانه 50 تا 100 تار مو را از دست می دهند. مشکل تنها زمانی رخ می دهد که شما شروع به ریزش موهای بیش از این تعداد کنید.
ریزش مو می تواند یک تجربه بسیار استرس زا برای افرادی باشد که از آن رنج می برند. به علاوه، استرس می تواند با تحریک ترشح هورمونی به نام کورتیزول، مشکل را بدتر کند. کورتیزول بر عملکرد فولیکول های مو تأثیر منفی می گذارد و باعث ریزش بیشتر می شود.

انواع ریزش مو

چهار نوع رایج ریزش مو عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. تلوژن افلوویوم

در این نوع ریزش مو، تعداد زیادی از فولیکول های مو روی پوست سر وارد فاز استراحت (تلوژن) می شوند اما برای ورود به فاز بعدی رشد مجدد مو از آن خارج نمی شوند.
علل تلوژن افلوویوم عبارتند از:
تغییرات بدن در موقع زایمان یا پس از زایمان
بیماری های مزمن
عمل جراحی
استرس
کمبودهای تغذیه ای یا رژیم غذایی ناکافی
برخی داروها مانند داروهای ضد تیروئید، فلزات سنگین، بتابلوکرها و غیره.
اختلالات غدد درون ریز و تیروئید (پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید و ...)
تلوژن افلوویوم معمولاً برگشت پذیر است.

2. آلوپسی آندروژنتیک

شایع ترین نوع ریزش مو، آلوپسی آندروژنتیک است که در یک الگوی خاص رخ می دهد. مشخصه این بیماری یک خط رویش مو است و ریزش مو در شقیقه ها و تاج سر به شکل "M" شکل می گیرد.
این نوع آلوپسی می تواند هر کسی را مبتلا کند اما در مردان بسیار شایع تر از زنان است و به همین دلیل به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می شود.
آلوپسی آندروژنتیک توسط عوامل ژنتیکی مختلف و محرک های هورمونی ایجاد می شود.
آندروژن ها می توانند نقش مهمی در ایجاد آلوپسی آندروژنتیک داشته باشند. یک آندروژن خاص به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) می تواند به فولیکول های مو متصل شود و عملکرد آنها را مختل کند و رشد مو را کند کند. در نتیجه، فولیکول‌های موهای کوتاه ‌تر، نازک ‌تر و ضعیف ‌تری تولید می ‌کنند.
عدم تعادل هورمونی ناشی از کیست تخمدان، قرص های ضد بارداری، یائسگی و غیره نیز می تواند باعث ایجاد آلوپسی آندروژنتیک شود.

3. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک اختلال پوستی است که منجر به ریزش دسته‌هایی از مو در نواحی موضعی پوست سر می‌شود. خبر خوب این است که این وضعیت معمولاً دائمی نیست و با درمان مناسب و به موقع قابل حل است.
آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی فولیکول های طبیعی مو را با اجسام خارجی اشتباه گرفته و به آنها حمله می کند و منجر به ریزش مو می شود.

4. آلوپسی کششی

آلوپسی کششی در اثر فشار و استرس مکرر روی مو ایجاد می شود. این حالت عمدتاً به دلیل حالت دادن منظم موهایتان به صورت موها یا دم اسبی های تنگ است که فشار زیادی به ریشه مو وارد می کند. با گذشت زمان، آلوپسی کششی باعث ایجاد اسکار در فولیکول های مو و در نهایت ریزش دائمی مو می شود.

دلایل رایج ریزش مو

اینها برخی از شایع ترین دلایل ریزش مو هستند:

1. کمبودهای تغذیه ای

کمبودهای تغذیه ای باعث ریزش مو می شود. پیروی از رژیم های غذایی بسیار کم از مواد مغذی ضروری مانند پروتئین و آهن باعث ریزش بیش از حد مو می شود.
اطمینان حاصل کنید که یک رژیم غذایی متعادل مصرف می کنید که ویتامین، پروتئین، چربی و آهن کافی را فراهم می کند.

2. سن

افزایش سن به طور قابل توجهی به ریزش مو کمک می کند. کاهش تدریجی تولید روغن های طبیعی در پوست سر با افزایش سن وجود دارد که باعث کم آبی و ضعیف شدن ریشه موهای شما می شود. این به نوبه خود راه را برای نازک شدن مو هموار می کند.

3. ژنتیک

استعداد ژنتیکی احتمالاً شایع ترین دلیل ریزش مو به خصوص در مردان است. متأسفانه، برای پیشگیری یا درمان ریزش موی ناشی از عوامل ژنتیکی نمی ‌توانید کاری انجام دهید.
اگر سابقه طاسی و نازک شدن مو دارید با اجتناب از استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن، تا جایی که می توانید از موهای خود مراقبت کنید. از شامپوهایی که حاوی پارابن، پلی اتیلن گلیکول و سولفات هستند خودداری کنید.
در عوض، به سراغ محصولات و شامپوهای پرکننده مو بروید که موهایتان را پرپشت تر نشان می دهند.

4. عفونت های قارچی

کرم حلقوی پوست سر که به عنوان کچلی سر نیز شناخته می شود یکی از علل شایع ریزش مو است. این وضعیت باعث ریزش موی تکه ‌ای می‌شود که منجر به لکه‌ های طاسی و قرمزی و خارش پوست سر می‌ شود. در موارد شدید باعث ایجاد تاول های پر از چرک روی پوست سر می شود.

5. مشکلات هورمونی

هورمون های مردانه و زنانه به روش خود بر رشد مو تأثیر می گذارند.
کمبود هورمون های زنانه، یعنی استروژن و پروژسترون، رشد موهای شما را کند می کند. علاوه بر این، با کاهش سطح استروژن و پروژسترون در دوران پیش از یائسگی و یائسگی، بدن آندروژن های بیشتری تولید می کند.
آندروژن های اضافی فولیکول های موی شما را پسرفت یا کوچک می کند که منجر به ریزش بیشتر مو از پوست سر شما می شود.

روش های درمان ریزش مو

چندین گزینه درمانی برای اکثر انواع ریزش مو در دسترس است. اینها شامل داروها، جراحی ها و سایر روش ها می شود.

درمان موضعی

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می شود. با تحریک فولیکول های مو باعث رشد مجدد مو در قسمت های طاس پوست سر می شود. با این حال، استفاده بیش از حد می تواند باعث تولید بیش از حد مو در مناطقی شود که تحت تأثیر ریزش مو قرار ندارند.

داروهای خوراکی

1. آنتی آندروژن ها

داروهایی که تولید بیش از حد آندروژن ها را مهار می کنند ممکن است به درمان طاسی با الگوی زنانه کمک کنند. اسپیرونولاکتون، قرص های ضد بارداری حاوی استروژن، و داروهای ضد بارداری خوراکی همگی نمونه هایی از داروهای ضد آندروژن هستند.

2. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها سرکوب کننده های ایمنی هستند که می توانند ریزش مو ناشی از بیماری های خود ایمنی را درمان کنند. پزشک بر اساس سن و شدت بیماری دوز صحیح را برای شما تعیین می کند.

3. فیناستراید

فیناستراید در درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می شود. می تواند رشد مو را افزایش داده و ریزش مو را کاهش دهد.
توجه: فیناستراید نباید به زنان باردار داده شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند.

درمان های داخل مطب

1. کاشت مو

فولیکول‌های مو از قسمت‌های مختلف پوست با جراحی استخراج می‌شوند و سپس به نقاط طاس روی پوست سر شما پیوند می‌ زنند. کاشت مو بیشتر برای درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می شود.

2. کاهش پوست سر

ناحیه بدون مو از پوست سر با جراحی برداشته می شود و نواحی دارای مو به هم بخیه می شوند. کاهش پوست سر می تواند به عنوان یک درمان مستقل یا در کنار کاشت مو انجام شود.

3. پلاسمای غنی از پلاکت

مقدار کمی از خون شما گرفته می شود و در دستگاهی قرار می گیرد که خون را به اجزای آن تجزیه می کند. پلاسمای جدا شده از خون سپس به نواحی بدون موی سر شما تزریق می شود تا رشد مجدد مو را تحریک کند.
پلاسمای غنی از پلاکت معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنتیک و تلوژن افلوویوم استفاده می شود.

4. اسپری پپتید

یک آنزیم خاص به نام 5- آلفا ردوکتاز (5-AR) تستوسترون را به DHT تبدیل می کند که به افزایش ریزش مو معروف است. DHT به گیرنده‌های آندروژن روی فولیکول‌های مو در پوست سر شما متصل می‌شود و باعث کوچک شدن آن‌ها و در نهایت توقف ساخت تارهای جدید مو می‌شود.
پپتیدهای مس می توانند عملکرد 5-AR را مهار کرده و سطح DHT را در بدن کاهش دهند و در نتیجه ریزش مو را مهار کنند.

5. کنسانتره فاکتور رشد (GFC)

برای تحریک فولیکول های مو و افزایش رشد مو، یک آماده سازی فاکتور رشد بسیار متمرکز از خون شما ساخته می شود. GFC معمولا در درمان آلوپسی آندروژنتیک و تلوژن افلوویوم استفاده می شود.

6. درمان مو با سلول های بنیادی

درمان با سلول های بنیادی باعث تحریک رشد طبیعی مو در پوست سر می شود. بیمارانی که نیمه طاس هستند می توانند از این روش بهره مند شوند. معمولاً در درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می شود.

تشخیص ریزش مو

متخصص پوست پس از گرفتن سابقه پزشکی و معاینه موهای شما، وضعیت شما را تشخیص خواهد داد. اگر آنها به کمبود ویتامین، بیماری، مشکلات هورمونی یا عفونت مشکوک باشند از شما خواسته می شود بیوپسی پوست سر و آزمایش خون انجام دهید.

چرخه رشد مو

فولیکول های مو ساختارهایی در اپیدرم هستند که موهای جدید تولید می کنند. سرخرگ های زیر آنها مواد مغذی لازم را برای مو فراهم می کند.
رشد مو در یک فرآیند چرخه ای انجام می شود که شامل سه مرحله مهم است:
آناژن (مرحله رشد): فاز آناژن مهمترین مرحله چرخه رشد مو است که در آن فولیکول های مو باعث ایجاد ساقه های موی جدید می شود. بیشتر موهای روی سر شما در مرحله رشد هستند که می تواند تا 2 تا 5 سال دوام بیاورد.
کاتاژن (مرحله انتقال): مرحله کاتاژن حدود 10 روز طول می کشد. در این مرحله رشد مو متوقف می شود و فولیکول های مو کوچک می شوند.
تلوژن (مرحله استراحت): فاز تلوژن به عنوان "مرحله استراحت" شناخته می شود. پس از یک مرحله 3 ماهه، مقداری مو از پوست سر می ریزد و سپس موهای جدید از همان فولیکول های مو رشد می کند.
کلام پایانی
مو جنبه بسیار مهمی از ظاهر فرد است و ریزش آن برای برخی افراد بسیار ناراحت کننده است. اگر از هر نوع ریزش مو رنج می برید وحشت نکنید. یک قرار ملاقات با یک متخصص پوست رزرو کنید و مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search