خانه داری

درخت خرمالو - انواع، مراقبت و راهنمای رشد

تکثیر و مراقبت از درخت خرمالو

درختان خرمالو از شرق ایالات متحده آمریکا طغیان می کنند جایی که در مناطق وحشی رشد می کنند اگرچه سالها پیش توسط آمریکایی های بومی پرورش گسترده ای یافته بود.

در حقیقت، نام Persimmon از کلمه بومی آمریکایی "putchamin" گرفته شده است که به معنی میوه خشک است.
میوه های خرمالو در پاییز روی درخت می رسند و در طول زمستان منبع غذایی ایجاد می کنند. دو نوع اصلی درخت خرمالو آمریکایی وجود دارد که میوه های قابض یا غیر قابض دارند. میوه های قابض مانند یک شکل فلفل هستند و تمایل به طعم بسیار تلخی دارند. این میوه ها به طور تیپیک بهترین استفاده را در پخت و پز یا برای خشک کردن میوه دارند. خرمالو غیر قابض مانند گوجه فرنگی است و به بهترین وجه تازه از درخت خورده می شود.

انواع خرمالو

این درخت دارای میوه هایی است که در نوع بدون بذر قابض است. میوه ها به شکل مستطیلی بوده و از اندازه کوچک و متوسط هستند. پوست به رنگ نارنجی قرمز و گوشت داخلی قهوه ای است جایی که این تنوع نام خود را می گیرد. این میوه ها باید تا زمان رسیدن نرم شوند تا خورده شوند که معمولاً در اواخر اکتبر تا اوایل نوامبر اتفاق می افتد. خود درخت به شدت رشد می کند تا بسیار بزرگ شود و دارای بسیاری از شکوفه های زیبا (Growables) است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فوویا

این درخت رایج ترین درخت خرمالو غیر قابض است که در فلوریدا رشد کرده و پرمصرف ترین درخت خرمالو در جهان است. محبوبیت آن به عنوان یک درخت گرده افشانی تعجب آور نیست و بنابراین به خودی خود بدون نیاز به یک شریک گرده افشان میوه می دهد. همچنین به دلیل تولید فراوانی از میوه های مزه دار بزرگ و شیرین بسیار شناخته شده است.
میوه هایی که در ماه نوامبر رسیده اند می توانند مستقیم از درخت خورده شوند یا به خوبی در سالادهای خرد شده کار کنند. آنها یک بافت ترد شبیه به یک سیب و طعم مطبوع دارند. یکی دیگر از مزایای این رقم این است که بدون آفت است. پوست بیرونی این خرمالوها به رنگ نارنجی قرمز است در حالی که گوشت داخلی آن نارنجی عمیق است.

مراقبت از درخت خرمالو

آبیاری

درختان خرمالو باید عمیقاً سیراب شوند مخصوصاً در جوانی و در حال رشد به درختان قوی. به همین دلیل، برای جلوگیری از آب شدن خاک و پوسیدگی ریشه ها، آنها باید در خاک خوب زهکشی کاشته شوند. هنگام آب دادن به درخت خرمالو باید تعادل خوبی برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که آب زیادی دارد اما به همان اندازه آب آن را بیش از حد نمی کند. برای انجام این کار، باید منتظر بمانید تا سطح بالای درختان قبل از آبیاری دوباره خشک شود. هرچه درختان خرمالو بالغ می شوند به همان اندازه آب احتیاج ندارند اما تحمل خشکی نیز نخواهد داشت.

کاشت درخت خرمالو

درختان خرمالو باید در خاک خوب زهکشی کاشته شوند تا از بروز پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. برای کمک به ایجاد یک زهکشی بهتر در باغ خود می توانید در مقداری ماسه و برخی کمپوست های آلی پوسیده کار کنید. این نه تنها به بهبود زهکشی کمک می کند بلکه باعث بهبود محتوای مواد مغذی خاک شده و به شکوفایی درخت شما نیز کمک می کند.
درختان خرمالو با هر سطح pH خاک سازگار می شوند اما خاک کمی قلیایی با حدود 6 pH را ترجیح می دهند. اگر خاک شما اسیدی است می توانید pH را با اضافه کردن آهک به خاک افزایش دهید.
درختان خرمالو دارای ریشه بزرگی است که عمودی به سمت پایین امتداد دارد. به همین دلیل، آنها هنگام کاشت بیشتر از درختان به سوراخ عمیق تری نیاز دارند بنابراین شما قادر نخواهید بود این درخت را در زمین های کم عمق کاشت کنید. هنگام قرار دادن درخت خود در زمین، سوراخی به عمق چندین پا حفر کنید و اطراف آن را با خاک زهکشی بهتر پر کنید. پس از کاشت، درخت را به طور عمیق آب دهید تا تثبیت شود.
اگر در حال رشد درختان خرمالو در یک باغ هستید برای اطمینان از فضای کافی برای رشد، باید آنها را در فاصله حدوداً 25 پا از یکدیگر کاشت کنید. اگر برای میوه های آنها درختان خرمالو آمریکایی پرورش می دهید حداقل به دو درخت نر و ماده احتیاج خواهید داشت. دلیل این امر آن است که آنها به گرده افشانی متراکم به میوه نیاز دارند. اگر یک باغ کوچکتر دارید. سپس درخت خرمالو آسیایی مناسب تر خواهد بود زیرا خود بارور است بنابراین برای رشد میوه تنها به یک درخت احتیاج خواهید داشت.
به دلیل ماهیت عمیق سیستم ریشه درخت خرمالو، مناسب نیست که در یک ظرف بزرگ شود. استثنا در این مورد درخت خرمالو آسیایی است که فقط تا ارتفاع 15 پا (در مقایسه با 35 پا درخت خرمالو آمریکایی) رشد می کند و بنابراین برای کاشت در ظروف بهتر کار می کند. با این وجود هنوز یک ریشه عمیق دارد که می توان آن را در یک گلدان عمیق کاشت.
درختان خرمالو برای شکوفایی و تولید میوه های قرمز سرخ به آفتاب کامل احتیاج دارند. آنها دوست دارند که تمام روز در آفتاب ثابت باشند و در منطقه ای از نور ضعیف مبارزه کنند. هنگامی که درختان خرمالو جوان هستند اطمینان حاصل کنید که آنها در اثر نرده ها یا ساختمانهای اطراف سایه نمی خورند زیرا باعث رشد کم رنگ خواهند شد. درختان خرمالو که در نور ضعیف پرورش می یابند نیز برای تولید میوه تلاش می کنند.

درجه حرارت

درختان خرمالو بسیار سفت و سخت هستند و در آب و هوایی که زمستانهای سرد را تجربه می کنند قابل رشد هستند. درختان خرمالو آمریکایی قادر به زنده ماندن در سردترین درجه حرارت هستند زیرا آنها درجه حرارت تا کمتر از - 25 درجه فارنهایت را تحمل می کنند. درختان خرمالو آسیایی نیز سردسیر هستند اما به اندازه درختان خرمالو آمریکایی نیستند. درختان خرمالو آسیایی می توانند در دماهای کمتر از صفر زنده بمانند. اگر در آب و هوای سردتری زندگی می کنید و می خواهید میوه خرمالو پرورش دهید درخت خرمالو آمریکایی گزینه بهتری خواهد بود به طوری که در طول زمستان نمی میرد.
درختان خرمالو را می توان از بذر پرورش داد اما اینها همانندهای دقیقی از درخت والدین نیستند. تخم درخت خرمالو از نظر ژنتیکی غیرقابل پیش بینی است بنابراین می توانید با انواع مختلفی از درخت خرمالو نسبت به نمونه مورد نظر خود بدست اورید. درختانی که از بذرها رشد می کنند نیز برای رسیدن به ابعاد مناسب بیشتر از درختانی که از قلمه رشد می کنند رشد می شوند.
درختان خرمالو را می توان از قلمه های ساقه اضافه کرد و اینها باعث ایجاد کلون های دقیق از درخت والد می شوند. برای انتشار از قلمه های ساقه، ابتدا. شما باید چند روز قبل از بریدن، درخت والد را به شدت آب دهید. این امر به این دلیل است که قلمه هایی که دارای رطوبت هستند بسیار بیشتر از قلمه های خشک که احتمال بیشتری برای مبارزه و مردن دارند ریشه در موفقیت دارند.
هنگام برش، ساقه نیمه سخت چوب را انتخاب کنید که قدمت آن حدود یک سال است. برش باید به طول شش اینچ باشد و در هر زمان از سال قابل انجام است البته در طول پاییز ارجحیت دارد. سپس لازم است برش عمودی به طول یک سانتیمتر از هر طرف پایه ساقه بسازید. این امر باعث می شود رطوبت بیشتری در طی فرآیند ریشه زایی جذب شود و شانس موفقیت بیشتری نیز دارد.
پس از این کار، به گلدانی با خاک زهکشی خوب احتیاج خواهید داشت. نوع خاک از اهمیت خاصی برخوردار نیست تا زمانی که رطوبت را حفظ کند بلکه از آب خوبی برخوردار باشد. با مداد سوراخ در وسط خاک بسازید و برش ساقه خود را وارد کنید. در صورت تمایل می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید اما ضروری نیست.
هنگامی که ساقه به آرامی در خاک قرار گرفت آن را سخاوتمندانه آب دهید. سپس می توانید یک کیسه پلاستیکی را روی گلدان قرار دهید تا رطوبت ایجاد شود و از محیط خانه شیشه ای تقلید کند. به منظور تولید موفقیت آمیز ریشه، قلمه های درخت خرمالو به مقدار زیادی از نور مستقیم احتیاج دارند بسیار بیشتر از تولید گیاه با قلمه های ساقه. شما باید آن را در فضایی قرار دهید که هر روز حدود 12 ساعت نور دریافت کند. اگر با نور خورشید این امر دست یافتنی نیست می توانید از لامپ های بزرگ روی گلدان برای تکمیل نور طبیعی خورشید استفاده کنید.
ریشه زایی می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد اما با شروع رشد جدید در ساقه، به این معنی است که یک سیستم ریشه جدید در زیر خاک توسعه یافته است. در این مرحله، شما باید کیسه پلاستیکی را جدا کرده و درخت جوان را برای چند هفته دیگر قبل از پیوند در وضعیت نهایی خود در خارج نگه دارید.

هرس

هنگامی که درخت خرمالو شما جوان است می توانید مکنده ها را هرس کنید تا به درخت شکل خوب و قوی داده شود. وقتی درخت چند ساله است دیگر نیازی به انجام هرس دیگری به جز برداشت معمول شاخه های مرده، آسیب دیده یا بیمار نخواهید داشت. استثنا در این مورد در صورتی است که درخت خرمالو شما میوه یا میوه ای به بار نمی آورد. در این حالت، می توانید شاخه ها را به منظور ترغیب رشد جدید که میوه از آن رشد می کند برش دهید.

همچنین بخوانید: زیباترین گلهای جهان (با نام و تصویر) | گل آنتوریوم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search