خانه داری

اهمیت تغذیه با شیر مادر برای نوزادان و مادران جدید

اهمیت تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر اجازه می دهد تا مادر جدید با نوزاد خود، از لحاظ جسمی و احساسی ارتباط برقرار کند. این کودک را با لمس مادر خود آشنا می کند و مادر را با خلق و خوی نوزادش آشنا می کند.

این یک فعالیت والدین است که تنها برای مادر محفوظ است. به علاوه، شیر مادر منبع ایده آل تغذیه برای نوزادان است.
تولید شیر توسط هیپوتالاموس مادر و هورمون های مشتق شده از غدد هیپوفیز تنظیم می شود. اکسیتوسین و پرولاکتین، هورمون های اصلی هستند که نقش تولید شیر را بازی می کنند و رفلکس را پایین می آورند.
هیچ محدودیت سنی برای تغذیه با شیر مادر وجود ندارد، اما اجماع این است که یک کودک سالم باید از شیر مادر یا شیرخشک نوزادان تا سن یک سال استفاده کند.
آکادمی آمریکایی اطفال (AAP) و آکادمی پزشکی تغذیه با شیر مادر (ABM) به یک توافق رسمی رسیده اند که تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری تا 6 ماه از زندگی نوزاد توصیه می شود.
تعداد روزافزون مطالعات مربوط به آلرژی هایی که جهش را دنبال می کنند، نشان دهنده معرفی اولیه غذای مکمل بین سنین 4 تا 6 ماه، خطر ابتلا به آلرژی کودکان را کاهش می دهد.

مزایای تغذیه با شیر مادر برای مادر و نوزاد

در بیشتر مطالعات در مورد مزایای تغذیه با شیر مادر، محققان به طور انحصاری به مدت 4-6 ماه تغذیه را بررسی کرده اند. اجماع این است که شیر مادر بهترین غذای کودک است که برای نوزاد و مادر به طور یکسان مناسب است. در اینجا این است که چگونه با تغذیه شیر مادر نوزاد و مادر راضی است:
برای کودک

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. در چند روز اول برای کودک Colostrum فراهم می کند

Colostrum انسانی اولین مایع مادر است که مادر به زودی پس از زایمان تولید می کند. در چند روز اول پس از زایمان، به طور کلی کاهش در حجم آن وجود دارد. این غنی از مواد مغذی است و شامل بسیاری از اجزای ایمونولوژیک است.
با توجه به غلظت پایین لاکتوز، پتاسیم، پروتئین، منیزیم و کلرید، از شیر بالغ از شیر بالغ متفاوت است. کلستروم همچنین شامل بسیاری از اجزای ایمونولوژیک، مانند IgA ترشحی، لاکتوفرین، لکوسیت ها و سایر عوامل توسعه است که ایمنی نوزاد را بهبود می بخشد.

2. تغذیه با شیر مادر از رشد و توسعه کودک حمایت می کند

با بهبود در مادر و کودک و سایر مزایای سلامتی، تغذیه با شیر مادر یک راه عالی برای حمایت از رشد و توسعه نوزادان از لحاظ جسمی و ذهنی است.

3. تغذیه با شیر مادر ممکن است نیروی مغز کودک را افزایش دهد

در حالی که تغذیه با شیر مادر دارای مزایای متعدد است، هیچ مطالعه معتبر، ایده تغذیه با شیر مادر را ثابت کرده است که به بهبود IQ کودک کمک می کند. با این حال، تغذیه با شیر مادر کمک می کند تا یک کودک و مادر قوی تر را ایجاد کند، که به نوبه خود توسعه کلی کودک را بهبود می بخشد.

4. تغذیه با شیر مادر یک سیستم گوارش سالم را ترویج می کند

نوزادان منحصرا تغذیه شیر مادر فلورا باکتری های مختلف از نوزادان تغذیه شیرخشک دارند. مدتها پیش فرض شده است که تغییرات فلورا باکتریایی اولیه ناشی از تغذیه شیرخشک، یک نوزاد تغذیه شیرخشک را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های دستگاه گوارش و بیماری های اتوپی نسبت به نوزاد تغذیه شیر مادر می کند.
تغذیه با شیر مادر آنتی بادی های تقویت کننده ایمنی را از مادر به کودک منتقل می کند که در برابر تعدادی از عفونت های حاد دستگاه گوارش محافظت می کند. یکی دیگر از دلایل اینکه چرا شیر پستان بر شیر خشک ارجح است، این است که شیر مادر برای هضم آسان تر است، که منجر به کاهش بروز اسهال یا یبوست می شود.

5. تغذیه با شیر مادر باعث کاهش تعداد عفونت های گوش در نوزادان جوان می شود

آنتی بادی های موجود در شیر مادر به تقویت ایمنی کلی کودک در برابر بیماری های مختلف، از جمله عفونت های گوش کمک می کند. شیر خشک دارای این آنتی بادی ها نیست، که توضیح می دهد که چرا نوزادان تغذیه شیر خشک بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های گوش نسبت به شیردهی هستند.

6. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به انتروکولیت نیتروکولیت را برای نوزادان نارس کاهش می دهد

Enterocolitis necrotizing یک وضعیت گوارشی است که معمولا نوزادان نارس را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این شامل التهاب و مرگ تدریجی بافت روده است. بافت مرده به راحتی سوراخ می شود و باکتری ها را از روده به شکم یا بستر خونریزی نشت می کند تا عفونت شدید ایجاد شود.
تغذیه نوزاد تازه متولد شده در طی 6 ماه اولیه پس از زایمان زودرس می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

7. تغذیه با شیر مادر، تعداد بیماران مبتلا به بیماری های آتوپی را کاهش مانند آسم و اگزما می دهد،

مادران شیرده آنتی بادی های خود را به نوزادان خود از طریق شیر مادر منتقل می کنند، که پس از آن، از ابتلا به بیماری های آتپیک مانند آسم و اگزما محافظت می کند.

8. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به اندوکرینوپاتی مانند دیابت نوع 2 را کاهش می دهد

نوزادان شیر مادر خوار به احتمال زیاد کمتر به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند و در طول بزرگسالی کمتر دارای اضافه وزن یا چاق هستند. وزن بیش از حد بدن را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد، بنابراین شیر مادر از کودک شما محافظت می کند.

9. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد (SIDS)

تغذیه با شیر مادر یکی از بهترین راه های جلوگیری از SID ها است، که در نوزادان دیگر بدون علت غیر قابل توضیح به طور ناگهانی به مرگ ناگهانی منجر نمی شود. این معمولا در طول خواب اتفاق می افتد.

برای مادر:

1. تغذیه با شیر مادر باعث کاهش احتمال حاملگی نزدیک می شود

ارتقاء شیر مادر می تواند به کاهش فواصل زمانی کوتاه مدت کمک کند.

2. تغذیه با شیر مادر باعث بهبود سریع تر و آسان تر از زایمان می شود

این کار را با انتشار هورمون به نام اکسیتوسین انجام می دهد که باعث می شود رحم به سرعت طبیعی آن برسد و همچنین خونریزی پس از زایمان را کاهش دهد.

3. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سینه را کاهش می دهد

استروژن یک هورمون جنسی زن است و قرار گرفتن در معرض استروژن بالاتر در بدن زن با افزایش خطر ابتلا به سرطان های تخمدان و سینه همراه است. شیردهی این فاکتور خطر را با محدود کردن قرار گرفتن در معرض استروژن در طول عمر زن کاهش می دهد.

4. کمک های تغذیه با شیر مادر در کاهش وزن مادر

مادران شیرده روزانه 500 کالری اضافی را می سوزانند، بنابراین زمان ساده تر زیادی برای از دست دادن وزن بارداری خود نسبت به مادرانی غیر شیرده دارند.

5. تغذیه با شیر مادر باعث کاهش خطر افسردگی در مادران می شود

تغذیه با شیر مادر به نوزادان کمک می کند و باعث ایجاد یک مادر و کودک قوی تر می شوند که به نوبه خود اضطراب و افسردگی پس از زایمان مادر را کاهش می دهد.

6. تغذیه با شیر مادر در ساخت ارتباط مادر و کودک کمک می کند

پیوند مادر و کودک از طریق هر دو مسیرهای سیگنالینگ شیمیایی نوروآندوکرین و نزدیک شدن به همبستگی در دیودهای مادر و نوزاد ایجاد می شود.
تغذیه با شیر مادر مناسب برای مادر و کودک است، ایجاد یک مکانیسم نظری از طریق غدد درون ریز از مادر به نوزاد و سبب ایجاد نزدیکی بین مادر و نوزاد است.
مطالعات متعدد بهبود در پیوند نوزاد و مادر را از طریق تغذیه با شیر مادر نشان می دهد.

اشکالات تغذیه با شیر مادر

یکی از بزرگترین اشکالات نوزادان منحصرا شیر مادر، خطر ابتلا به زردی است. به طور انحصاری نوزادان تغذیه با شیر مادر به دلایل بسیاری افزایش خطر ابتلا به زردی را دارند، که عمدتا حجم ناکافی شیر مادر برای یک کودک در چند روز اول زندگی است
بنابراین، ضروری است که تمام مادران منحصرا مکرر در طول دوره شیدهی شیر بدهند تا شیرشان افزایش یابد و خطر ابتلا به هیپربیلیروبینمی کاهش یابد.

تفاوت بین شیر طبیعی و شیر مادر

شیر پستان انسان و شیرخشک تفاوت زیادی دارد. اگر چه تمام شیرخشک ها با تقلید از شیر انسان ساخته می شوند، هیچ شیرخشکی نمی تواند همان شیر مادر باشد، زیرا شیر انسان به طور مداوم در حال تکامل و برای هر نوزاد فردی است.
یکی از مواد تشکیل دهنده که شیرخشک نوزاد نمی تواند تکرار شود، ترشح IgA، همراه با سایر سیگنال های ایمونولوژیک است. مواد شیمیایی ایمونوگلوبولین و ایمونولوژیک تنها در مادر تولید می شوند و این مواد بسیار ناپایدار هستند؛ بنابراین، تنها یک کودک شیر مادرخوار، مواد ایمنی بدن را از مادر دریافت می کند.
به غیر از مولفه ایمنی، شیر مادر نیز یک کازئین به طور مداوم در حال رشد به نسبت پروتئین آب پنیر و همبستگی کربوهیدرات است.

اقدامات مراقبت از خود برای مادر و نوزاد هنگام تغذیه با شیر مادر

برای نوزادان منحصرا تغذیه شیر مادر، فرکانس تغذیه همیشه از مدت زمان تغذیه مهم تر است.
در حالی که تغذیه با شیر مادر دارای مزایای متعدد است، برای برخی از نوزادان، مدت کوتاهی تغذیه از شیرخشک برای سیر کردن کودک در طول دوره نوزادی می تواند از کاهش وزن بیش از حد یا زردی جلوگیری شود.

بیشترین سوال در مورد تغذیه با شیر مادر

چه علائم نشان می دهد که یک کودک به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه می شود؟

نشانه های چندگانه نشان می دهد که نوزاد به اندازه کافی تغذیه شده است. آنها به طور کلی با تحریک پذیری کمتر آرامتر می شوند. آنها نشانه هایی از نشانه های cueing مانند مکیدن دقیق، لکه های لب، و fisting را متوقف خواهند کرد.

آیا شیر مادر هر گونه تأثیری بر ایمنی علیه بیماری بعد از زندگی نوزاد دارد؟

بله، شیر مادر بیشتر در برابر عفونت های گوش و دستگاه گوارش در دوران کودکی محافظت می کند. همچنین کودکان را از توسعه بیماری های آتپیک مانند آسم، اگزما و آلرژی جلوگیری می کند.

چقدر باید یک کودک در یک روز تغذیه شود؟

این بستگی به سن کودک و وضعیت کلی پزشکی دارد. کودک تازه متولد شده بدون بیماری حاد یا مزمن باید هر 2-3 ساعت بر اساس تقاضا در حدود ساعت تغذیه شود.
همه مادران منحصرا شیرده باید به یاد داشته باشند که اکثر مادران شیر به اندازه کافی یا کمتر از اندازه کافی برای نوزادان خود در طی هفته اول زندگی نوزاد تولید می کنند، زیرا سیگنال نوروآندوکرین برای تولید شیر پستان به نحوی ضربانی آزاد می شود.
مهم است که مادران شیرده به یاد بیاورید تا به طور مرتب تغذیه کنند تا کالری و حجم کافی کودک را در حالی که شیر مادر را در همان زمان افزایش می دهد، فراهم کند.
همانطور که کودک رشد می کند بزرگتر می شود و در تغذیه با شیر مادر کارآمدتر می شود، فرکانس تغذیه را کاهش می دهند. به عنوان یک قاعده ساده از انگشت شست، اگر کودک وزن خود را به دست آورده است و به خوبی تغذیه با شیر مادر شده است، مناسب است که تغذیه شبانه را متوقف کنید، اگر والدین تمایل دارند. همانطور که نوزاد رشد می کند، تغذیه مکرر ضروری است.
در عین حال، برای یک نوزاد سالم، فرکانس تغذیه و مقدار مورد نیاز آنها را تعیین می کند. مقدار فرکانس و نیاز هر کودک به شدت بستگی به وزن و سلامت کلی آنها دارد.

برای چه مدت باید یک کودک در یک زمان تغذیه شود؟

فرکانس توصیه شده برای تغذیه نوزادان
برای نوزاد باید مدت زمان تغذیه را تعیین کنند. در عین حال، مادران منحصرا شیرده باید همیشه به یاد داشته باشند که فرکانس تغذیه همیشه از مدت زمان تغذیه مهم تر است.
کلمه نهایی
نوزادان با آنتی بادی های صفر متولد می شوند، بنابراین توانایی های مبارزه با بیماری های آنها در روزهای اولیه زندگی در تمام وقت کم است. به علاوه، سیستم گوارش آنها کاملا نوظهور است، به همین دلیل است که آنها نمی توانند هر گونه غذا را به جز شیر مادر، که نسبتا آسان برای هضم است، مصرف کنند.
در طول این مرحله، نوزادان آنتی بادی ها و تغذیه را تنها از طریق شیر مادر می گیرند. شیر خشک جایگزین کمتر ترجیح داده شده است، زیرا آن برای هضم سخت تر است و دارای آنتی بادی صفر است. به علاوه، تغذیه با شیر مادر به مادر به روش های مختلف کمک می کند.
به عنوان یک پزشک، من به طور معمول توصیه می کنم تمام والدین فرزندان خود را برای شیر کامل از طریق چک 1 ساله بررسی کنند و غذای جامد مکمل را برای بررسی 4 یا 6 ماهه به خوبی بررسی کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search