توانبخشی

مدیریت و درمان لوسمی میلوئیدی مزمن (CML)

Leukemia myelogenous chronic) CML) یک سرطان است که بر روی سلول های خونی و مغز استخوان تاثیر می گذارد قسمت نرم درون استخوان ها که سلول های خونی تولید می شوند.

شما همچنین ممکن از دکتر خود لوسمی میلوئید مزمن بشنوید که این همان بیماری است فقط یک نام متفاوت است. با درمان، ممکن است به فاز خاموش بروید. برای اکثر مردم، این بدان معنی نیست که سرطان به طور کامل از بین رفته است اما کمتر از قبل فعال است. شما می توانید سالها در فاز خاموشی باشید. CML معمولاً زمانی اتفاق می افتد که شما میانسال یا بزرگتر هستید. علائم تدریجی به نظر می رسند. بسیاری از آنها همچنین می توانند نشانه هایی از بیماری های دیگر باشند. به عنوان مثال، ممکن است احساس خستگی کنید وزن شما بدون تلاش کم شود یا حتی گاهی تب داشته باشید.
این بیماری با یک مشکل در ژن های سلول های خونی آغاز می شود. بخش هایی از دو کروموزوم متفاوت تغییر مکان می دهند و یک غیر طبیعی جدید ایجاد می کنند. این کروموزوم جدید بدن شما را به ساخت سلول های سفید خون هدایت می کند که همانند قبل عمل نمی کنند. آنها به عنوان سلول های لوسمی نامیده می شوند و هنگامی که در جریان خون خود نشان داده می شوند برای سلول های سالم فضای کمتری وجود دارد.
لوسمی ممکن است بر گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها اثر بگذارد.
به طور معمول، مغز استخوان باعث ایجاد سلول های بنیادی خون (سلول های نابالغ) می شود که در طول زمان سلول های بالغ می شوند. سلول های بنیادی خون ممکن است به سلول های بنیادی میلوئید یا سلول های بنیادی لنفوئید تبدیل شوند. یک سلول بنیادی لنفوئیدی به یک سلول خون سفید تبدیل می شود.
سلول های بنیادی میلوئیدی یکی از سه نوع سلول های خونی بالغ می شوند:
سلول های قرمز خون که اکسیژن و سایر مواد را به تمام بافت های بدن حمل می کنند.
پلاکت هایی که خونریزی را متوقف می کنند از لخته شدن خون تشکیل شده است.
Granulocytes (گلبول های سفید خون) که با عفونت و بیماری مبارزه می کنند.

علل CML

اکثر مردم هرگز نمی دانند چه چیزی موجب می شود تا آنها CML بگیرند. شما معمولاً آن را از والدین خود و یا از عفونت دریافت نمی کنید. به نظر نمی رسد عادت های سیگار کشیدن و رژیم غذایی شما احتمال بروز آن را افزایش دهد تنها خطر شناخته شده این است که آیا با سطح بالایی از تابش اشعه تماس داشته اید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم CML

CML دارای سه فاز است: مزمن، سریع و بلاستیک. علائم شما بستگی به هر کدام از انها دارد.
فاز مزمن این اولین مرحله و ساده ترین درمان است. ممکن است حتی نشانه ای نداشته باشید.
فاز سریع در طول این دوره، تعداد سلول های خونی که درست کار نمی کنند افزایش می یابد. شما بیشتر احتمال دارد که برخی از این علائم را دریافت کنید:
احساس خستگی
تب داشتن
کبودی
عرق شبانه
نفس کشیدن کوتاه
از دست دادن وزن
احساس گرسنگی کمتر
تورم یا درد در سمت چپ شما (که می تواند نشانه ای از طحال بزرگ شود)
احساس درد در استخوان های شما
سایر علائم ممکن است شامل سکته مغزی، تغییر در دید، زنگ زدن در گوش، احساس گیجی و داشتن نعوظ طولانی مدت را تجربه می کنید.
فاز بلاستیک سلولهای لوسمی سلول های خون و پلاکت های سالم را فرا می گیرند.
این مرحله شامل علائم شدیدتری از جمله:
عفونت ها
خون ریزی
تغییرات پوست از قبیل برآمدگی، تومورها
تورم غدد
درد استخوان
گرفتن تشخیص
اگر این علائم را دارید پزشک شما می خواهد بداند:
چه مشکلاتی را دارید؟
چه مدت است که علائم شما اتفاق می افتد؟
آیا نشانه های شما می آیند یا می روند یا ثابت می مانند؟
چه چیزی شما را بهتر یا بدتر می کند؟
آیا شما هر دارویی مصرف می کنید؟
دکتر شما ممکن است آزمایش های بیشتری برای تأیید تشخیص انجام دهد مانند:
شمارش کامل خون این یک آزمایش خون است که برای بررسی تعداد گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت هایی که دارید را بررسی می کند.
آزمون مغز استخوان این به شما کمک می کند که کشف کنید که سرطان شما پیشرفته است. دکتر شما از یک سوزن برای گرفتن نمونه استفاده می کند معمولاً از استخوان ران شما جهت گرفتن نمونه استفاده می کند.
آزمون FISH (fluorescence in situ hybridization). این آزمون آزمایشگاهی دقیق برای ژن های شماست.
سونوگرافی یا سی تی اسکن آنها می توانند اندازه طحال شما را بررسی کنند. اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری استفاده می کند که پزشکان و سایر متخصصان پزشکی می توانند آن را بخوانند. CT یک اشعه ایکس است که مجموعه ای از تصاویر را در داخل بدن شما می گیرد.
تست واکنش زنجیره ای پلیمریزاسیون. این یک آزمایش آزمایشگاهی است که به دنبال ژن BCR-ABL است که در فرآیندی دخیل است که بدن شما را به ساختن بسیاری از انواع سلول های سفید خون اشتباه می رساند.

سوالاتی که از دکتر خود می پرسید

آیا شما قبلاً شخصی با درمان CML داشته اید؟
برای آزمایش تشخیصی باید چه آزمایشاتی انجام شود؟
من در چه مرحله ای از CML هستم؟
چه درماني براي من توصيه مي کنيد؟
من چگونه درمان را احساس خواهم کرد؟
اگر درمان موثر نباشد چی؟
چگونه یک گروه پشتیبانی پیدا کنم؟

درمان CML

هدف درمان شما این است که گلبولهای قرمز لوسمیک را در بدن خود نابود کنید و آنها را به سطح طبیعی سالم بازگردانید. معمولاً نمیتوان تمام سلولهای بد را از بین برد.
اگر در اوایل فاز مزمن CML درمان شود می تواند به جلوگیری از انتقال بیماری به سطح جدی تر کمک کند.
پزشکان معمولاً داروهای شناخته شده مهارکننده های تیروزین کیناز (TKIs) را اولویت می دهند. آنها سرعت را کاهش می دهند که بدن شما سلول های لوسمی را تشکیل می دهد.
برخی از TKI هایی که معمولاً استفاده می شوند عبارتند از:

بوسوتینیب (Bosulif)
داساتینیب (Sprycel)
ایماتینیب (Gleevec)
نیلوتینیب (Tasigna)
پاناتینیب Ponatinib

بوسوتینیب (Bosulif)

بوسوتینیب یک داروی مشابه برای ایماتینیب، نیلوتینیب و داساتینیب است. ممکن است توصیه شود اگر شما نمی توانید این داروها را مصرف کنید یا آنها را آزمایش کرده ولی موثر نبوده اند.
Bosutinib به عنوان یک قرص یکبار در روز مصرف می شود و اگر آزمایشات خون و مغز استخوان نشان می دهد که موثر است برای تمام عمر مصرف می شود.
عوارض جانبی رایج از بوسوتینیب عبارتند از:
اسهال
احساس بیمار بودن
درد شکم
دمای بالا (تب)
بثورات
برای کسب اطلاعات بیشتر، از دستورالعمل های موسسه ملی مراقبت های ویژه و سلامت (NICE) برای بوسوتینیب برای لوکمی مزمن استفاده کنید.

داساتینیب (Sprycel)

اگر نمیتوانید imatinib یا nilotinib را مصرف کنید یا برای شما کار نکند ممکن است یک دارو مشابه به نام داساتینیب توصیه شود.
این یک بار در روز یک قرص مصرف می شود و اگر آزمایش خون و مغز استخوان نشان می دهد که این دارو کار می کند برای تمام عمر مصرف می شود.
عوارض جانبی داساتینیب می تواند شامل:
افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها
خستگی
تنگی نفس
اسهال
سردرد
بثورات

ایماتینیب (Gleevec)

imatinib در حال حاضر درمان اصلی برای CML است. معمولا به زودی پس از تشخیص برای جلوگیری از پیشرفت سرطان و رسیدن به مرحله پیشرفته، داده می شود.
Imatinib با کاهش تولید سلول های سفید خون غیر طبیعی کار می کند. این یک بار در روز به عنوان قرص مصرف می شود.
عوارض جانبی ایماتینیب معمولاً خفیف است و باید با زمان بهبود یابد.
آنها عبارتند از:
احساس بیمار بودن
تورم در صورت و پایین پا
گرفتگی عضلات
یک بثورات
اسهال
آزمایش های منظم خون و آزمون های گاه به گاه مغز استخوان شما انجام خواهد شد تا بررسی کنید که آیا درمان موثر است یا خیر. اگر آن کار می کند معمولا برای تمام عمر مصرف می شود.

نیلوتینیب (Tasigna)

اگر شما نمیتوانید imatinib را مصرف کنید یا برای شما کار نکند ممکن است به جای آن توصیه شود که داروی nilotinib استفاده شود. این نیز گاهی به عنوان اولین درمان برای CML استفاده می شود.
نیلوتینیب به شیوه ای مشابه با ایماتینیب کار می کند و به صورت کپسول دوبار در روز مصرف می شود. اگر آزمایش خون و مغز استخوان نشان می دهد که درمان موثر است معمولا برای تمام عمر مصرف می شود.
عوارض جانبی رایج نیلوتینیب عبارتند از:
سردرد
احساس بیماری
درد شکم
بثورات
خارش
ریزش مو
درد عضلانی
خستگی
اگر عوارض جانبی به طور خاص سبب مشکل شوند متوقف کردن به طور موقت درمان معمولا به کنترل آنها کمک می کند. پس از آن درمان می تواند احتمالا در دوز پایین تر، دوباره شروع شود.

پاناتینیب Ponatinib

پاناتینیب یک داروی مشابه برای کسانی است که cml دارند اما فقط برای افرادی که دارای تغییر ژنتیکی خاص (جهش) به نام جهش T315I هستند توصیه می شود.
این یک بار در روز یک قرص مصرف می شود و اگر آزمایشات خون و مغز استخوان نشان می دهد که کار می کند، برای تمام عمر مصرف می شود.
عوارض جانبی پاناتینیب می تواند شامل موارد زیر باشد:
افزایش خطر ابتلا به عفونت
خستگی
تنگی نفس
سردرد
بثورات
درد مفاصل
اگر سایر داروها به بیماری شما کمک نکنند ممکن است بوسوتینیب (بوسولیف) و پوناتینیب (Iclusig) را دریافت کنید.
اگر بیماری شما پس از استفاده از دو یا چند TKI، همچنان بدتر شود پزشک ممکن است یک داروی به نام (omacetaxine mepesuccinate (Synribo را پیشنهاد کند.
در کشورهای غربی 90٪ بیماران مبتلا به CML در فاز مزمن تشخیص داده می شوند. شمارش گلبولهای سفید خون (WBC) این بیماران معمولا با دارو (بازسازی هماتولوژیک) کنترل می شود. هدف اصلی درمان در این مرحله کنترل علائم و عوارض ناشی از کم خونی، ترومبوسیتوپنی، لکوسیتوز و اسپلنومگالی است. درمان استاندارد انتخاب imatinib mesylate (Gleevec) است که یک مهار کننده مولکولی کوچک BCR / ABL در تمام مراحل CML است.
مهارکننده های تریروزین کیناز نسل دوم (تل کیتین) نیلوتینیب (Tasigna) و داساتینیب (Sprycel) به عنوان اولین درمان برای CML در فاز مزمن تایید می شوند. اگر چه هر دو از این عوامل باعث افزایش میزان پاسخ مولکولی عمیق و کنترل زود هنگام بیماری نسبت به ایماتینیب می شوند اما مزایا و خطرات این عوامل جدید در مقایسه با ایماتینیب و همچنین پروفایل های ایمنی نسبتا طولانی آنها هنوز مشخص نشده است.
دیگر گزینه های درمان CML عبارتند از شیمی درمانی و درمان بیولوژیک، که از یک دارو به نام اینترفرون برای کمک به حرکت دادن عمل سیستم ایمنی بدن در دفاع بدن شما در برابر میکروب ها استفاده می کند.
پیوند سلول های بنیادی ممکن است برخی از بیماران را درمان کند. این یک روش پیچیده است که معمولاً انجام می شود تنها زمانی که درمان های دیگر شما کار نمی کنند. سلول های بنیادی در خبرها بسیار هستند اما معمولاً هنگامی که شما در مورد آنها می شنوید آنها به سلول های بنیادی جنینی که در تولید و مثل استفاده می شوند اشاره می کنند. سلول های بنیادی در یک پیوند سلول های بنیادی متفاوت هستند. این ها سلول هایی هستند که در مغز استخوان زندگی می کنند و به سلول های جدید خون کمک می کنند.
هنگامی که یک پیوند سلول بنیادی دریافت می کنید یک اهدا کننده سلول های جدیدی را عرضه می کند. شما باید در یک لیست انتظار برای پیدا کردن یک اهدا کننده مناسب باشید به طوری که بدن شما آنها را "رد" نکند.
بستگان نزدیک، مانند برادر یا خواهر شما، بهترین شانس برای یک دریافت خوب هستند. اگر این ممکن نبود شما باید لیستی از اهداکنندگان بالقوه غریبه ها را بدست آورید. گاهی اوقات بهترین شانس برای سلول های بنیادی مناسب برای شما از فردی است که در همان نژاد یا قومیت شما قرار دارد.

نکات مراقبت از خود

CML اغلب یک نوع رشد آهسته از سرطان است. اگر خلاص شدن به طور کامل از شر آن سخت است بسیاری از مردم با آن زندگی می کنند.
هنگامی که شما تشخیص داده می شوید شما باید یک هماتولوژیست - انکولوژیست، یک پزشک با آموزش های ویژه در بیماری های خون، به ویژه سرطان را ببینید. او یک طرح درمان برای شما ارائه خواهد داد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. سارا

سلام خوبین من بیماریcmlمزمن دارم وسه ماه قرص ایماتینیب 100مصرف میکنم گلبولهای سفیدم به5.2رسیده من تاکی باید به مصرف این قرص ادامه بدم ممنون میشم جواب بدین

  پیوست ها
 

  1. کریمی

سلام. مادر من یکسال داروی ایمانتیب مصرف میکنن. آزمایشا شون خوبه ولی تقریبا هفته ای دو بار حالشون بهم میخوره؟ چیکار باید کنیم؟

  پیوست ها
 

  1. رضا

با سلام خدمت اقای دکتر و خسته نباشید.
یک بیمار cml داریم که تا کنون imatinib مصرف میکرده، (ب مدت 13 سال)،
جدیدا گلبولهای سفید و پلاکت رفته بالا، بنظر میادب داردی ایماتینیب مقاوم شده. پلاکت خیلی بالاست 3میلیون و هفتصدهزار.
داروی جدید بنام...

با سلام خدمت اقای دکتر و خسته نباشید.
یک بیمار cml داریم که تا کنون imatinib مصرف میکرده، (ب مدت 13 سال)،
جدیدا گلبولهای سفید و پلاکت رفته بالا، بنظر میادب داردی ایماتینیب مقاوم شده. پلاکت خیلی بالاست 3میلیون و هفتصدهزار.
داروی جدید بنام داساتینیب مصرف میکنه که عوارضش خیلی زیاد هست، برلش قابل تحمل نیست (تهوع، استفراغ، سردرد، سوزش، ادرار، درد عضلانی، استخوانی، طوریکه راه نمیتونه بره، کمر دد، گلو درد و ...)
چیکار کنیم بنظر شما، برای کاهش پلاکت و.... (امپول شیمی درمانی هم استفاده کرده برا حدود 2 هفته خوبه پلاکت اومد پایین دوباره میره بالا).
چیکار کنیم؟
ایا عوارض داساتینیب میشه کم کرد؟
داروی جدیدی هست که برا این بیماری خوب باشه ؟
ممنون.
(در صورت امکان جواب را به ایمل بفرستید)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. آرزو

سلام وقت بخیر
مردی که قرص ایماتینیب میخورد میتواند بچه دارشود؟ایا قرص روی اسپرم هم تاثیردارد؟؟؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    آرزو
  1. 5 / 5

با سلام این دارو از نظر مصرف در بارداری در طبقه بندی گروه D است یعنی مصرف ان در بارداری خطرناک است و ممکن است برای جنین مشکلاتی ایجاد نماید لذا در بارداری نباید مصرف شود

  پیوست ها
 

  1. امین

سلام . مرسی از بابت توضیحات . دکتر من استخوان درد دارم البته با درد عضلات اشتباه نمیگیرم . استخوانهایم درد میکند بعضی وقتا پا بعضی وقتا دست و تقریبا در دست و پا اکثر اوقات دارم . ۳۱ سالمه . رفتم ازمایش cbc دادم که همگی نرمال بود . esr و cpr...

سلام . مرسی از بابت توضیحات . دکتر من استخوان درد دارم البته با درد عضلات اشتباه نمیگیرم . استخوانهایم درد میکند بعضی وقتا پا بعضی وقتا دست و تقریبا در دست و پا اکثر اوقات دارم . ۳۱ سالمه . رفتم ازمایش cbc دادم که همگی نرمال بود . esr و cpr نرمال همچنین anti ccp b Anaهر دو نرمال . ۲ بار ازمایش توی دوره زمانی ۲ ماه دادم که اوکی بود . در خونم هیچ گزینه ای نبود که غیرنرمال باشه . حتی ازمایشهای مربوط به رماطیسم و لوپوس هم دادم که نرمال بود . کلسیم هم اوکی بود . اما باز هم این دردهای پراکنده و عمیق و خفیف استخوان را دارم . ازتون راهنمایی میخوام من باید چیکار کنم ؟ جه ازمایشی بدم که این cml اگر داشته باشم بتونم پیداش کنم
تشکر و سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    امین
  1. 5 / 5

با سلام یک ازمایش برای کمبود ویتامین د انجام دهید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search