توانبخشی

از دست دادن حافظه ناشی از اضطراب: علل و شیوه های درمان

اگر اختلال اضطراب عمومی (GAD) را تجربه کرده اید شما اضطراب مزمن و پایدار دارید. دوستان و عزیزان شما ممکن است شما را "عصبی" یا "نگران" توصیف کنند.

شما ممکن است در مورد شرایط روزانه مضطرب باشید و احتمال نگرانی شما به نسبت یا غیر منطقی است. در حالی که GAD می تواند روال روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد می تواند حافظه شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
وقتی که ما در دوره های استرس قرار داریم یا در برخی از حالت های خلقی داریم. حافظه ما می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد اختلال اضطراب معنی دار مانند GAD می تواند بعضی از این مشکلات را به طور مرتب ایجاد کند و مردم را در معرض عملکرد نرمال خود قرار دهد.
چندین سیستم حافظه مختلف در مغز ما وجود دارد که در ظرفیت های مختلف عمل می کنند. به عنوان مثال، سیستم حافظه طولانی مدت ما به ما کمک می کند تا اطلاعات و رویدادهای گذشته را به خاطر بسپاریم در حالی که چیزی که "حافظه کاری" نامیده می شود به ما در حفظ وظایف خود کمک می دهد همانطور که ما فعالانه با آنها کار می کنیم. حافظه کاری برای ما به طور موثر برای حل مشکلات و مدیریت اطلاعات موجود در حال حاضر حیاتی است. هنگامی که این سیستم در سطوح نرمال کار نمی کند می تواند منجر به اشتباهات، مشکل در تکمیل وظایف به شیوه مطلوب، تمرکز بر روی انواع چیزها و مشکلات چند وظیفه ای شود.
متاسفانه، آن به شدت تحت تأثیر نگرانی و اضطراب قرار می گیرد.
این می تواند یک مشکل عمده در کار و زندگی شخصی شما باشد. GAD می تواند باعث نگرانی شما از حافظه کاری شما شود و موجب فراموشی و یا قرار ملاقات های مهم شما شود. شما ممکن است اشتباهات بیشتری را در محل کار یا خانه انجام دهید.
تحقیقاتی که در دهه 1970 انجام شد نشان داده است که حافظه کاری و اضطراب مرتبط هستند. مطالعات به طور پیوسته نشان داده اند که وقتی افراد دچار اضطراب می شوند به ویژه هنگامی که نگرانی در سطح بالا باشد ظرفیت حافظه کاری رنج می برد. این بدان معنی است که برای افرادی که دارای سطح نگران کننده در سطح مزمن هستند مانند بسیاری از افراد مبتلا به GAD، عملکرد مدرسه یا کار، توانایی استفاده از استراتژی های پیچیده حل مسئله و مهارت های تصمیم گیری ممکن است به خطر بیفتد.
اضطراب روزانه مربوط به از دست دادن حافظه است. شما می توانید این مشکل را از طریق راهنمایی های بهبود حافظه، ورزش فیزیکی، تکنیک های آرام سازی و غیره مدیریت کنید. از دست دادن حافظه یکی از علائم ناخوشایند است اگر چه از علائم شایع اضطراب است. اما به خاطر اینکه خاطرات از دست رفته معمولاً دقیقه است از دست دادن حافظه ممکن است برای یک مدت طول بکشد. استرس مزمن علت اصلی از دست دادن حافظه است اگرچه ممکن است از سایر علائم اضطراب نیز ناشی شود که ممکن است منجر به تلفات بیشتر حافظه شود. در این بحث، ما به اضطراب و از دست دادن حافظه نگاه می کنیم و راه هایی برای کنترل این مشکلات ارائه می دهیم.

چگونه اضطراب و از دست دادن حافظه با هم ارتباط دارند؟

هیچ راهی وجود ندارد که از دست دادن حافظه بر همه تاثیر بگذارد. با این حال، در افرادی که دچار اضطراب شدید هستند، بسیار شدید است. کورتیزول، هورمون استرس علت واقعی از دست دادن حافظه است. هورمون کورتیزول در مقادیر زیادی به علت استرس آزاد می شود. به همین علت، افرادی که دارای اضطراب شدید و در نتیجه استرس شدید هستند خطر ابتلا به از دست دادن حافظه جدی را دارند. با توجه به مطالعات بسیاری، کورتیزول باعث از دست دادن حافظه، بیشتر از دست دادن حافظه کوتاه مدت است. این بخاطر این است که؛ کورتیزول مانند سم در سلول های مغزی کار می کند.
شایان ذکر است که افرادی که اضطراب بالاتر دارند مقدار کورتیزول آنها در سیستم هایشان بالاتر است و به همین دلیل، بیشتر احتمال دارد که آنها به طور فزاینده ای حافظه خود را از دست بدهند. اما علاوه بر کورتیزول، از دست دادن حافظه نیز ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

حواس پرتی

ارتباط دیگر بین اضطراب و از دست دادن حافظه، نگاه اضطراب به حواس پرتی است. در این مورد، ذهن قادر به استفاده از انرژی ذهنی برای ایجاد خاطرات یا توجه به اتفاقات اطراف نیست.

شدت

علاوه بر این، ذهن شما خاطراتی از چیزهایی که در آن با شدت بیشتری تحت تاثیر قرار گرفته است حفظ می کند. به عنوان مثال، اگر شما در مورد چیزی بیش از حد اضطراب داشته باشید مغز شما هدف اضطراب را مهم تر از چیزهایی دیگر می بیند که شما ممکن است از یک دوست یا یک معلم می شنوید. بنابراین، در حالی که عمداً چیزهایی را که می شنوید یا یاد می گیرید نادیده نگیرید ذهن شما آن را با شدت بیشتری حفظ می کند حتی اگر این فقط یک ترس است.

محرومیت از خواب

محرومیت از خواب نیز ممکن است منجر به افزایش اضطراب شود. شایان ذکر است که پس از دوره محرومیت از خواب، ذهن نمی تواند به طور موثر عمل کند. علاوه بر این، حافظه در هنگام خواب ساخته می شود و بهترین زمان فراخوانی حافظه وقتی است که شما یک استراحت خوب و حافظه تیز داشته باشید.

عدم پشتیبانی اجتماعی

توابع ساخت و یادآوری خاطرات، در حمایت اجتماعی بیشتر، شانس بیشتری دارند. به همین دلیل، افرادی که احساس می کنند از خانواده و دوستان خود حمایت می کنند خاطرات سالمتری دارند. از آنجا که اضطراب می تواند منجر به کاهش حمایت اجتماعی شود از دست دادن حافظه ممکن است علامت ثانویه آن باشد.

از دست دادن حافظه طبیعی

علاوه بر ترکیبی از اضطراب و از دست دادن حافظه، طبیعی است که برخی چیزها را فراموش کنید. این اتفاق بیشتر رخ داده و در بیشتر افراد ممکن است رخ دهد. تنها این است که افراد مضطرب ممکن است بیشتر به خاطرات گمشده تمرکز کنند و به نوعی فکر کنند که ممکن است مشکلات جدی بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند. حقیقت این است که از دست دادن حافظه بخشی از زندگی است و نه به دلیل پیری. متأسفانه افرادی که دارای اضطراب هستند ممکن است از اینکه در پیری فراموشکارتر شوند ترس داشته باشند.

نحوه مدیریت حافظه ناشی از اضطراب

ممکن است علل احتمالی از دست رفتن حافظه در هنگام برخورد با اضطراب وجود داشته باشد. شما می توانید حافظه از دست رفته خود را با انجام موارد زیر افزایش دهید:
یاد بگیرید چگونه حافظه خود را بهبود دهید
یاد بگیرید چگونه اضطراب خود را از بین ببرید

چگونه حافظه خود را بهبود دهید

برخی از روشهای بهبود حافظه وجود دارد که می تواند توسط هر کسی مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، این رویکردها حتی اگر از اضطراب و از دست دادن حافظه رنج می برید حتی مهمتر از آن هستند. توجه داشته باشید که تمرکز بر فعالیت های جدید و جالب توجه می تواند به حفظ حافظه شما کمک کند تا بیشتر حفظ شود. برخی از فعالیت های بهبود حافظه عبارتند از:
وبلاگ نویسی منظم - وبلاگ نویسی روزانه و یا روزنامه نگاری به شما کمک می کند یادداشت های مربوط به چیزهایی که در روز شما رخ داده است را حفظ کنید. بازخورد این یادداشت ها به ذهن شما کمک می کند خاطرات بیشتری داشته باشید.
روش های تقویت حافظه را یاد بگیرید - شما می توانید برای یادگیری روش های تقویت حافظه از کتاب های مختلف موجود در کتابفروشی ها و آنلاین استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای بهبود حافظه خود باید متعهد به دنبال کردن آن و تمرین دقیق آن باشید.

چگونه اضطراب خود را از بین ببرید

1. ورزش منظم

در حالی که تأثیر تمرین روی عملکرد ذهن غالباً نادیده گرفته می شود لازم است همه افراد با مسائل اضطرابی به طور مرتب ورزش کنند. ورزش، جریان خون را افزایش می دهد اضطراب را آرام می کند و باعث افزایش تولید نوروترانسمیتر می شود. بنابراین ورزش می تواند به شیوه ای مشابه دارو عمل کند و این دلیل آن است که باید هر روز انجام شود.

2. تکنیک های آرامش بخش را یاد بگیرید

تکنیک های آرامش بخش همچنین می توانند به کاهش استرس کمک کنند. متأسفانه، بسیاری از مردم از تکنیک های آرامش بخش ناراضی هستند عمدتاً به این دلیل که آنها برای مدت زمان کافی برای دیدن اثرات، آنها را دنبال نمی کنند. شما باید تکنیک های آرام سازی را به اندازه کافی دنبال کنید تا آنها بتوانند به طبیعت دوم شما تبدیل شوند تا بتوانید آنها را بدون اضطراب در مورد اینکه آیا برای شما کار می کنند یا نه، انجام دهید. هنگامی که در مورد اثربخشی آن نگران می شوید نتایج مثبت را خواهید دید.
تکنیک های آرام سازی برای از بین بردن اضطراب عبارتند از: مراقبه، تجسم فکری و آرام سازی عضلانی پیشرفته.

3. خواب

ترک خوابیدن می تواند اضطراب را افزایش دهد. توجه داشته باشید که خواب کافی به کنترل استرس فیزیکی و روانی کمک می کند. بنابراین، عادت کنید زودهنگام به رختخواب بروید و برای 7-9 ساعت هر شب بخوابید.

4. حساسیت زدایی سیستماتیک داشته باشید

ذهن خود را از از هر گونه ترس و یا نگرانی حساسیت زدایی کنید زیرا می تواند به کاهش علائم اضطراب کمک کند به عنوان مثال، شما می توانید ترس خود را از خجالت با پوشیدن عمدی لباس های مسخره و رفتن در محلی که خجالت می کشید از بین ببرید با قرار دادن خود در محل خجالت، با خود مواجه هستید و می توانید با آن برخورد کنید. برای ترس های دیگر هم همین کار را بکنید زیرا و دیگر شما را ناراحت نخواهند کرد. شما حتی می توانید این کار را برای بسیاری از علائم و عوامل ناشی از حملات هراس انجام دهید و به احتمال زیاد حملات هراس شما کمتر خواهد شد.

5. بعضی از سرگرم کننده ها را به زندگی خود اضافه کنید

زندگی را همچنان جدی نگیرید هر لحظه ای که می توانید لذت ببرید. شما حتی می توانید فعالیت های سرگرم کننده را در کار خود پیدا کنید به طوری که شما کمتر در مورد آن مضطرب هستید. اگر هیچ فعالیت سرگرم کننده ای در اطراف شما وجود نداشته باشد آنها را ایجاد کنید به عنوان مثال بازی های کوچک، که با عملکرد شغلی تان تداخل نداشته باشد.

6. حواس پرتی های سالم را پیدا کنید

حواس پرتی های سالم مانند موسیقی پر سر و صدا، بازی های سرگرم کننده و برنامه های تلویزیونی می تواند به کنترل اضطراب شما کمک کند. از آنجا که شما زمانی که منزوی هستند تمایل به اضطراب دارید بیرون بروید و وقت را با دوستان، خانواده یا همکاران خود صرف کنید. به این ترتیب شما زمان کمتری برای نگرانی یا اضطراب دارید.

7. هنر خلق کنید

خلاقیت راه دیگری برای ضربه به اضطراب و کاهش حافظه است. هنر با پیروی از بیان افکار و ترس های شما می تواند درمان کننده باشد و همانند حواس پرتی از افکار منفی موثر است. علاوه بر این، ایجاد یک آثار هنری به شما حس موفقیت و ارزش را می دهد.
نکته:
گر GAD دارید به خصوص اگر نگران هستید ممکن است متوجه مشکلات حافظه و توجه شوید. اگر چنین است این یک دلیل بسیار ویژه برای درمان GAD شماست. مداخله می تواند کمک بزرگی باشد به ویژه اگر متوجه شوید که با کار، تحصیل یا زندگی شخصی تداخل دارید. به دنبال یک درمانگر متخصص در اختلالات اضطرابی باشید. او می تواند به شما کمک کند که اضطراب خود را به نحوی که سالم و پایدار است مدیریت کنید. مهارت های مقابله ای برای آرام کردن خودتان و ترفندهای حافظه برای کمک به یادآوری جزئیات مهم در این میان، می تواند یک ابزار مهم در کمک درمان به شما در بازگشت به روال روزمره خود باشد. در برخی موارد ممکن است داروی مناسب برای کنترل اضطراب مورد نیاز باشد اما این می تواند کمک زیادی به رسیدگی به علائم شما باشد. یادگیری برای کنترل و به حداقل رساندن نگرانی می تواند تفاوت زیادی در حافظه کاری شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: غذاهایی که برای حافظه بد است | علائم زود هنگام زوال عقل

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search