توانبخشی

آزمایشهای گلوکوم: تشخیص و درمان

تست های تشخیصی گلوکوم

یک آزمایش کامل چشم شامل چک کردن گلوکوم است. گلوکوم یک بیماری چشم است که معمولاً با فشار بالای چشم ایجاد می شود. گلوکوم می تواند سبب از بین بردن بینایی، اغلب بدون علائم و نشانه های هشدار دهنده باشد.

آزمایش های منظم چشم، از جمله آزمایش های تشخیصی خاص، برای تشخیص زود هنگام گلوکوم مهم هستند.
گلوکوم یک بیماری است که موجب آسیب به عصب بینایی چشم می شود و در طول زمان بدتر می شود. این اغلب به افزایش فشار داخل چشم کمک می کند. گلوکوم تمایل دارد که به ارث برده شود و ممکن است خود را تا مدتها در زندگی نشان ندهد.
افزایش فشار، به نام فشار داخل چشم، می تواند به عصب بینایی، که تصاویر را به مغز شما منتقل می کند آسیب برساند. اگر آسیب ادامه یابد گلوکوم می تواند منجر به از دست رفتن بینایی دائمی شود. بدون درمان، گلوکوم می تواند باعث کوری دائمی در عرض چند سال شود.
اگر بیش از 40 سال سن داشته باشید و سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشید هر 1 تا 2 سال یک آزمایش چشم کامل از چشم پزشک دریافت کنید. اگر شما مشکلات سلامت نظیر دیابت یا سابقه خانوادگی گلوکوم دارید یا در معرض خطر سایر بیماری های چشم هستند ممکن است لازم باشد بیشتر نزد چشم پزشک بروید.
گلوکوم به گروهی از بیماریهای چشم اشاره دارد که به علت افزایش فشار داخل چشم (IOP)، به عصب بینایی آسیب می رساند. گلوکوم می تواند در یک یا هر دو چشم رشد کند. گلوکوم یکی از علل اصلی نابینایی است اما بسیاری از مردم از این وضعیت مطلع نیستند زیرا اختلال بینایی ممکن است بدون درد و همچنین موزی باشد. به همین دلیل، معاینه منظم چشم بسیار مهم است به خصوص اگر سابقه خانوادگی گلوکوم وجود داشته باشد زیرا تشخیص و درمان اولیه اغلب می تواند به حفظ دید کمک کند.

علل گلوکوم چیست؟

این نتیجه یک وخامت ذاتی عصب بینایی است که منجر به فشار مایع بالا در قسمت جلویی چشم می شود.
به طور معمول، مایع، به نام aqueous humor، خارج از چشم شما از طریق یک کانال مانند شبکه است. اگر این کانال مسدود شود ساخت مایع بالا می رود. دلیل انسداد ناشناخته است اما پزشکان می دانند که می تواند به ارث برده شود به این معنی که از والدین به فرزندان منتقل می شود.
علل کمتر شایع شامل آسیب دیدگی یا آسیب های شیمیایی چشم، عفونت شدید چشم، رگ های خونی داخل چشم و شرایط التهابی می باشند. این نادر است اما گاهی اوقات عمل جراحی چشم برای اصلاح وضعیت دیگر می تواند آن را به وجود آورد. معمولاً در هر دو چشم تاثیر می گذارد اما ممکن است در یکی از موارد دیگر بدتر باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع مختلفی از گلوکوم وجود دارد، مانند:

گلوکوم مزمن یا زاویه باز
گلوکوم حاد یا زاویه بسته
گلوکوم مادرزادی که در هنگام تولد وجود دارد و معمولاً در خانواده ها پخش می شود.
گلوکوم ثانویه که ممکن است توسط داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها یا بیماری های سیستمیک ایجاد شود.
گلوکوم زاویه بسته ممکن است با یک چشم قرمز، دردناک، تاری دید، تهوع و استفراغ همراه باشد که به توجه فوری نیاز دارد.

تشخیص گلوکوم

معاینه جامع چشم برای تشخیص گلوکوم انجام می شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:
فوندوسکوپی غیر مستقیم - بررسی چشم پس از گشاد کردن مردمک.
تونومتری - برای اندازه گیریIOP . تونومتری ممکن است همیشه گلوکوم را تشخیص ندهد زیرا برخی افراد مبتلا به گلوکوم ممکن است IOP طبیعی داشته باشند.
تست بینایی چشم - چارت چشم برای اندازه گیری چگونگی دید یک فرد می تواند مورد استفاده قرار گیرد به طوری که قادر به ارزیابی چگونگی دید او از بیماری است.
آزمایش میدان دید - برای اندازه گیری دید محیطی یا جانبی است کمتر از اندازه بودن یکی از علائم اصلی گلوکوم است.
Pachymetry - پس از استفاده از قطره های بیحسی در چشم، ابزار سنجش اولتراسونیک برای اندازه گیری ضخامت قرنیه استفاده می شود.
گونیاسکوپی - یک نوع خاص از لنز تماسی با آینه ها برای بررسی کانال خروجی از زاویه استفاده می شود.
افتالموسکوپی - یک وسیله دستی که در چشم پزشکی شناخته می شود به طور مستقیم از بین مردمک به چشم نگاه می کند. در صورت وجود آسیب به عصب بینایی یا فشرده سازی دیسک نوری، که ممکن است ناشی از افزایش IOP باشد می تواند تشخیص دهد.
تصویربرداری عصب نوری - عکس ها ممکن است از عصب بینایی و داخل چشم با استفاده از دوربین های ویژه گرفته شود.
پاسخ رفلکس مردمک - این تغییر قطر اندازه مردک در پاسخ به هر گونه محرک مانند تنگ شدن مردک ناشی از نور است. این پاسخ به عملکرد طبیعی عصب بینایی بستگی دارد.
معاینه شبکیه - برای بررسی شبکیه، بعد از اینکه مردک با قطره چشم گشاد شد یک لامپ شکاف دار یا افتالموسکوپ استفاده می شود. علائم گلوکوم، علائم آب مروارید و سایر مشکلات مرتبط با عصب شبکیه و بینایی مورد بررسی قرار می گیرد.
آزمایش لامپ اسلیت - لامپ شکاف دار یک لایه نازک و پرتو شدید نور را به چشم می دهد که به بزرگ شدن دید از داخل چشم کمک می کند.

درمان گلوکوم

درمان نمی تواند گلوکوم زاویه باز را درمان کند اما می تواند پیشرفت بیشتر این وضعیت را متوقف کند. هدف اصلی درمان حفظ بینایی، در درجه اول با کاهش IOP است
دارو
قطره چشم که IOP را پایین می آورد به وسیله کمک به خروج مایع چشم و یا کاهش تولید مایع در چشم، معمولاً اولین خط درمان در گلوکوم زاویه باز است.
آنتاگونیست های بتا آدرنرژیک مانند تیمولول، لووبونولول، کاروتولول و متی پرانولول با کاهش تولید مایع در چشم عمل می کنند.
آنالوگ پروستاگلاندین، مانند لاتانوپروست، تراوئوپراست و بیمیتوپراست با افزایش خروج مایع از چشم، عمل می کند.
آگونیست های آدرنرژیک مانند بریمونیدین، اپینفرین و آپراکلونیدین با کاهش تولید مایع و همچنین افزایش زهکشی عمل می کنند.
مهار کننده های کربنیک آنهیدراز، مانند دوزولامید، برینزولامید، استازولامید و متازولآمید با کاهش تولید مایع عمل می کنند.
عوامل افزایش دهنده خروج از طریق داروهای پاراسیمپاتومیمتیک یا میوتیک ها مانند پیلوکارپین، دمکاریوم، اکوتیوفات و ایزوفلوروفات عمل می کنند.
عوامل اسمزی مانند ایزوسوربید و مانیتول با احتیاط برای درمان گلوکوم زاویه ای بسته که IOP بالا باقی مانده است علیرغم سایر روش ها، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
ترکیبی از قطره های چشم ممکن است برای درمان موثر لازم باشد یا قرص های چشم به علاوه داروهای خوراکی تجویز می شود. در صورت بسته شدن زاویه گلوکوم، که یک اورژانس پزشکی است ممکن است نیاز به تزریق داخل وریدی برای کاهش IOP باشد.

درمان لیزر

درمان لیزر زمانی است که قطره چشم و دارو را نمی توان مورد استفاده قرار داد و یا نتایج مورد نظر شکست خورده است. درمان لیزر ممکن است برای گلوکوم زاویه باز در نظر گرفته شود. تراکئوپلاستی لیزری یک روش بدون درد است که با کمک به باز کردن کانال های خروجی مایع عمل می کند.
درمان لیزر در گلوکوم زاویه بسته معمولاً برای جلوگیری از حمله حاد با کاهش فشار داخل چشم انجام می شود. این ممکن است به عنوان یک روش اضطراری با انجام ایریدکتومی، که شامل باز کردن یک کانال جدید در عنبیه، انجام می شود. لیزر cyclo-ablation یکی دیگر از روش درمان لیزر است.

روش های جراحی

جراحی زمانی اندیکاسیون دارد که هر دو درمان دارویی و لیزر موفق به انجام نتایج مطلوب نشوند. جراحی فیلتراسیون (trabeculectomy) شامل ایجاد یک سوراخ جدید برای از بین رفتن مایع از چشم است. جراحی برای باز کردن کانال های خروجی از زاویه درمان انتخابی در اکثر موارد گلوکوم مادرزادی است. انواع دیگر جراحی را با استفاده از دستگاه های شنت آبدار برای کاهش فشار داخل چشم IOP و viscocanalostomy است.

در ادامه بخوانید: بیماری های چشم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search