توانبخشی

درمان رتینوپاتی دیابتی (جراحی، دارو)

 رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک عارضه دیابت است که روی چشم تاثیر می گذارد. این ناشی از آسیب به عروق خونی بافت حساس به نور در پشت چشم است که شبکیه نامیده می شود.


علائم رتینوپاتی دیابتی ممکن است بلافاصله آشکار شود اما اگر دیابت کنترل نشده باقی بماند می تواند منجر به کوری شود. این وضعیت می تواند در هر کسی که دیابت نوع 1 یا نوع 2 دارد پیشرفت کند.
رتینوپاتی دیابتی شایع ترین علت کوری در بین بزرگسالان 20 تا 74 ساله است.

دو نوع رتینوپاتی دیابتی وجود دارد:

رتینوپاتی دیابتی غیر پرولیفراتیک (NPDR): مرحله اولیه بیماری که علائم آن خفیف یا آشکار نخواهد بود. در این مرحله، عروق کوچک در شبکیه چشم بسته، گشاد و یا پیچ و خم دار هستند. این با خونریزی یا نشت سیال به شبکیه همراه است و سبب تورم شبکیه یا ایجاد رسوب می شود. با این حال، هیچ رگ های خونی جدیدی در این مرحله رشد نمی کنند.
رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو (PDR): یک فرم پیشرفته تر از بیماری است که با رشد رگهای خونی در شبکیه مشخص می شود. رگ های خونی جدید بسیار شکننده هستند به راحتی آسیب می بینند باعث خونریزی در شبکیه یا چشم می شوند. در نهایت، بافت اسکار ایجاد می شود که ممکن است شبکیه را از پشت چشم جدا کند. عصب بینایی نیز ممکن است به علت افزایش فشار در چشم، آسیب ببیند و باعث گلوکوم شود. در برخی از بیماران، رتینوپاتی پیشرفته دیابتی ممکن است بدون رتینوپاتی اولیه دیابتی ایجاد شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم رتینوپاتی دیابتی

علائم رتینوپاتی دیابتی ممکن است در اوایل آشکار نباشد و سطح قند خون در طولانی مدت کنترل نشده باشد و رتینوپاتی بدتر شود. معمولاً روی هر دو چشم تاثیر می گذارد. علائم عبارتند از:
لکه ها، رشته های تاریک یا نقاطی که در دید شما شناورند
تاری دید
مشکل در دید صحیح
مناطق تاریک در دید شما
از دست دادن بینایی

بیشتر بخوانید: 7 بیماری که سبب آسیب چشم می شوند

تشخیص رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی با یک معاینه چشم جامع تشخیص داده می شود. این شامل معاینه چشم گسترش یافته است که شامل قرار دادن یک قطره در چشم می شود تا مردمک بتوانند گشاد شده و اجازه دهد چشم پزشک شما در داخل چشم شما را ببیند. او همچنین می تواند بینایی شما را برای گلوکوم آزمایش کند و به دنبال آب مروارید باشد. در طول امتحان، پزشک شما به دنبال موارد زیر خواهد بود:
عروق خون که به طور معمول توسعه نیافته است.
تورم، رسوب خون یا چربی در شبکیه.
رشد رگ های خونی جدید.
بافت اسکار.
خونریزی در مرکز چشم.
جدایی شبکیه.
اختلالات عصب اپتیک.
شما ممکن است دو تست دیگر داشته باشید که آنژیوگرافی fluorescein و توموگرافی ارتباط اپتیکی است.
آنژیوگرافی فلورسین یک روش است که یک تصویر از داخل چشم شما می گیرد. یک رنگ مخصوص به داخل دست شما تزریق می شود و عکس های بیشتری هنگام گردش رنگ در چشمان شما گرفته می شود. این تصاویر به دکتر کمک می کند تا ببیند که آیا رگهای خونی شما سالم هستند یا خیر.
توموگرافی انسجام نوری امتحان دیگری است که تصاویر مقطعی از شبکیه ارائه می دهد که نشان می دهد که شبکیه ضخیم است. این برای تشخیص اینکه آیا مایع به بافت شبکیه منتقل شده است استفاده می شود.

گزینه های درمان رتینوپاتی دیابتی

گزینه های درمان که در حال حاضر در دسترس هستند در توقف یا به تأخیر انداختن کاهش دید بیشتر از آسیب است اما تغییرات را معکوس نخواهند کرد. روشی برای درمان رتینوپاتی دیابتی بستگی به مرحله رتینوپاتی، حضور و میزان ادم ماکولای بالینی قابل توجه، نوع دیابت، وضعیت کلی بیمار و وضعیت چشم مخالف دارد.
گزینه های درمان برای رتینوپاتی دیابتی عبارتند از:
درمان جراحی (جراحی لیزر، ویترکتومی)
درمان (دارو)
درمان ویژه برای رتینوپاتی دیابتی نباید به معنی وسیله ای برای از بین بردن اثرات دیابت ملیتوس (دیابت قند) طولانی و کنترل ضعیف شود. مدیریت مناسب دیابت از طریق دارو، رژیم غذایی و شیوه زندگی ضروری است.

درمان جراحی برای رتینوپاتی دیابتی

جراحی لیزری یا فتوکوآگولاسیون لیزر روش درمان استاندارد برای رتینوپاتی دیابتی است که هدفش آرام کردن پیشرفت بیماری است. فتوکوآگولاسیون لیزر یک درمان غیر تهاجمی با میزان موفقیت بالا و میزان کم عارضه است. پرتو لیزری بسیار متمرکز در بافت هدف برای تولید پاسخ انعقادی هدایت می شود. Photocoagulation کانونی برای رتینوپاتی دیابتی غیر پرولیفراتوری توصیه می شود در حالی که فوتوکوآگولاسیون پان رتینال برای رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو در نظر گرفته شده است.
Vitrectomy یکی دیگر از گزینه های جراحی در دسترس برای رتینوپاتی دیابتی است. جراحی شامل حذف زجاجیه، معمولاً تحت بی حسی موضعی است. Vitrectomy معمولاً در خونریزی زودرس (حل نشده بیش از 6 ماه) و جدایی شبکیه مورد نیاز است. جراحی به منظور بازسازی یا جلوگیری از جداسازی شبکیه و حذف خون در خونریزی زجاجیه انجام می شود.
گاهی اوقات ممکن است برای درمان رتینوپاتی در حضور آب مروارید یا خونریزی ویتره استفاده شود.

دارو برای رتینوپاتی دیابتی

درمان رتینوپاتی دیابتی با دارو در صورت عدم کنترل قند خون مناسب، محدود است. تزریق Intravitreal (تزریق دارو به ویتره) از تریامسینولون (کورتیکواستروئید) برای درمان ادم ماکولا دیابتی استفاده می شود اما فتوکوآگولاسیون کانونی هنوز یک گزینه موثر در دراز مدت است. اثر تزریق تک تریامسینولون تنها برای حدود 3 ماه طول می کشد و تزریق مکرر برای حفظ اثرات مفید ضروری است.
داروهای بیواسیزوماب و رانی بیزوماب داخل ویتره عامل ضد VEGF هستند که برای ادم ماکولا، خونریزی ویتره و neovascularization استفاده می شود. این داروها نتایج دلگرم کننده ای را نشان داده اند. یک روش ترکیبی با لیزر کانونی و داروهای ضد VEGF ممکن است نتایج بهتر را به دست آورد. سایر داروهای مورد بررسی در مورد رتینوپاتی دیابتی عبارتند از: ruboxistaurin برای تأخیر در پیشرفت رتینوپاتی پرولیفراتیو دیابتی و هیالورونیداز گاوی برای پاک کردن خونریزی ویتره استفاده می شود.

عوارض درمان رتینوپاتی دیابتی

لیزر فوتوکوآگولاسیون ممکن است منجر به از دست رفتن مقداری از دید محیطی و کاهش دید رنگی و بینایی شبانه شود. این اثرات کمتر از زمانی است که مزایا در برابر اثر طولانی مدت رتینوپاتی دیابتی سنجیده شود. سایر عوارض ممکن است شامل کاهش دید مرکزی، نواحی از کاهش دید (اسکوتوما)، نئوواسکولاریزاسیون در کروئید و افزایش گاه به گاه ادم ماکولا باشد.
تزریق داخل ویتره تریامسینولون ممکن است منجر به کاتاراکت، گلوکوم و عفونت های شدید چشم (مانند آندوفتالیمیت) شود.

مقالات مرتبط

1. مواد مغذی که برای بهینه سازی سلامت چشم مهم هستند

2. بیماری های چشم

3. عوارض دیابت

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. اکرم

با سلام و سپاس از انتقال اظلاعات مفبد
من خانم 35 ساله با سابقه دیابت 14 ساله نا شی از دوران بارداری هستم .
دذ حال حاضر در سه نوبت انسولین ترکیبی رگولا و ان پی اچ تزریق میکنم .
با تئجه به کنترل بینایی سنجی تا سال گذشته دید کامل سالم ده دهم داشتم...

با سلام و سپاس از انتقال اظلاعات مفبد
من خانم 35 ساله با سابقه دیابت 14 ساله نا شی از دوران بارداری هستم .
دذ حال حاضر در سه نوبت انسولین ترکیبی رگولا و ان پی اچ تزریق میکنم .
با تئجه به کنترل بینایی سنجی تا سال گذشته دید کامل سالم ده دهم داشتم ولی با کمال تاسف زمسنان گذشته درگیر گوش درد شدید شدم و با تزریق دگزامتازون افزایش یکباره قند خون و خوشکی چشم بدلیل مصرف پنیسیلین با دز بالا سبب خونریزی ناگهتنی و آسیب 60 درصد از شبکیه چشمم شده است.
در حال حاضر با درمان لیزر در تلاش هستم ک ادامه خونریزی را متئقف کنم و.
با توجه به مطلب فوق لطفا بفرمایید که منظور از حذف زجاجیه چیست ؟
آیا پس از لیزر و یا جراحی میزان کیفیت بینایی باز خواهد گشت ؟
التماس دعا

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search