توانبخشی

چگونه یک چشم تنبل را اصلاح کنیم

درمان تنبلی چشم

بررسی اجمالی
عینک اصلاحی | پچ چشم | فیلتر بنگرتر | قطره چشم | آموزش | عمل جراحی | تشخیص

تنبلی چشم یا آمبولیوپی وضعیتی است که باعث ضعف بینایی می شود معمولاً در یک چشم است. از هر 100 کودک حدود 3 نفر را مبتلا می کند.
افرادی که چشم تنبل دارند یک چشم دارند که از دیگری قوی تر است زیرا مغز و چشم ضعیف تر ارتباط برقرار نمی کنند.
برای ایجاد بینایی باید چشم و مغز شما با هم کار کنند. برای فعال کردن این امر، شبکیه شما سیگنالهای عصبی را از پشت چشم به عصب بینایی می فرستد که سیگنال هایی را به مغز منتقل می کند. در آنجا، آنها چیزهایی که می بیند تعبیر می شوند.
اگر چشمی ضعیف تر از دیگری دارید ممکن است مغز شما شروع به طرفداری از چشم قوی تر کند و از دریافت ضعیف تر سیگنال ها از چشم ضعیف تر دست بکشد.
بدون درمان، چشم تنبل می تواند با گذشت زمان بدتر شود. اما شرایط قابل درمان است. در این مقاله، ما به درمانهای مختلف موجود برای این بیماری می پردازیم و چگونه می توانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

آیا اصلاح چشم تنبلی امکان پذیر است؟

اعصاب و مسیرهای ارتباطی در دوران کودکی چشم را به مغز ارتباط می دهد. به همین دلیل، درمان تنبلی چشم اغلب در افرادی که 7 سال یا جوان تر هستند مؤثر است.
هرچه زودتر درمان شروع شود احتمالاً نتایج خوبی خواهید داشت. با این حال، نتایج مثبت در نوجوانان، تا حدود 17 سالگی، دیده می شود.
اگر چشم تنبلی داشته باشید و از 17 سال بزرگتر باشید اجازه ندهید سن شما بازدارنده باشد. حتی بزرگسالان با چشم تنبل اغلب می توانند با درمان به بینش بهتری دست یابند بنابراین ارزش دارد با پزشک خود در مورد گزینه ها صحبت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گزینه های درمانی چشم تنبل شامل موارد زیر است:

عینک اصلاحی و لنزهای تماسی
پوشاندن چشم
فیلتر بنگرتر
قطره چشم
آموزش
عمل جراحی
ما هر گزینه زیر را مرور خواهیم کرد

عینک یا لنز اصلاحی

چشم تنبل گاهی اوقات در اثر بینایی در هر چشم ایجاد می شود. به عنوان مثال، یک چشم ممکن است دور بینی (هایپروپی) یا نزدیک بینی (میوپی) باشد. این امر باعث ایجاد تفاوت در وضوح بینایی بین هر چشم می شود. به این روش آمبلیوپی انکسار گفته می شود.
آستیگماتیسم یا منحنی نامنظم در قرنیه، در یک چشم نیز می تواند باعث ایجاد تنبلی چشم شود.
این علل تنبلی چشم اغلب با عینک یا لنزهای تماسی قابل اصلاح است.
دریافت نسخه
برای به دست آوردن این نوع عینک، شما یا فرزندتان باید از نظر چشم پزشک یا بینایی سنجی چشم خود را معاینه و ارزیابی کنید.
برای عینک های اصلاحی به یک نسخه نیاز دارید و به طور معمول می توانید عینک ساخته شده توسط اپتومتریست یا بینایی سنج را داشته باشید.

پوشاندن چشم

پوشاندن چشم، یک روش درمانی ساده و مقرون به صرفه برای تنبلی چشم است. به بهبود دید در چشم ضعیف تر کمک می کند.
باید روزانه حدود 2 تا 6 ساعت روی چشمی که دید بهتری دارد را ببندید. پزشک به شما خواهد گفت که چه مدت باید پچ را ادامه دهید.
مهم است که از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. پوشاندن پچ برای ساعتهای طولانی، گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد تنبلی در چشم قوی تر شود. هنگامی که این اتفاق می افتد معمولاً با درمان، این بیماری به راحتی اصلاح می شود.
کجا پیدا میشه
این پچ های چشمی ممکن است به تنهایی یا با لنزهای اصلاحی استفاده شود. پزشک ممکن است بتواند پچ های چشمی شما را تأمین کند. در غیر این صورت، آنها به راحتی در داروخانه ها و بصورت آنلاین در دسترس هستند و ارزان هستند.

فیلتر بنگرتر

کودکانی که نمی توانند پچ های چشمی را تحمل کنند ممکن است با فیلترهای Bangerter همان نتایج یا مشابه را بدست آورند. این فیلترها نوعی پوشش مات است که در قسمت داخلی لنزهای عینک پوشیده شده روی چشم غالب جا دارد.
فیلترهای بانگرتر باید تمام وقت پوشیده شوند. به دلیل بهبود علائم، آنها می توانند در طول زمان از نظر تراکم و کدورت اصلاح شوند. به همین دلیل، آنها ممکن است پس از پچ ها، به عنوان یک درمان ثانویه مفید باشند.

قطره چشم

قطره چشم را می توان برای تار کردن بینایی در چشم غالب استفاده کرد و باعث می شود که چشم ضعیف تر کار کند. دارویی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد آتروپین است که تحت نام تجاری Isopto Atropine فروخته می شود.
آتروپین باعث دیلاته کردن مردمک چشم می شود و باعث تاری دید می شود. ممکن است روزانه چندین بار برای ضعیف کردن بینایی چشم غالب استفاده شود و باعث می شود چشم تنبل سخت تر کار کند.
آتروپین فقط با نسخه و طبق دستور پزشک استفاده شود.

آموزش

نشان داده شده است که بازی ها و فعالیت هایی که برای به چالش کشیدن چشم ضعیف انجام شده مفید است اما ممکن است این موارد برای تصحیح بینایی به عنوان یک درمان مستقل کافی نباشد.
ابزارهای آموزش چشم شامل انواع خاصی از بازیهای رایانه ای یا آیپد و فعالیتهایی مانند جمع آوری پازل های اره منبت کاری اره مویی و ترسیم تصاویر است.
به نظر می رسد که آموزش با بازی های رایانه ای و فیلم ها در چندین مطالعه کوچک، از جمله یکی از منبع 2016 معتبر و دیگری از سال 2018 مؤثر است. با این وجود، تحقیقات بیشتری لازم است قبل از اینکه بتواند بدون استفاده از سایر روش های درمانی، مانند پوشیدن چشم به اندازه کافی موثر باشد.

عمل جراحی

جراحی برای چشم تنبل برای تنظیم طول یا موقعیت یابی عضلات چشم انجام می شود. ممکن است در مواردی که آمبلیوپی ناشی از موارد زیر باشد استفاده شود:
لوچی چشم
افتادگی پلک
آب مروارید
برای اصلاح بینایی، راه حل های جراحی برای چشم تنبل معمولاً نیاز به راهکارهای اضافی مانند پچ چشم دارند. همچنین از جراحی برای بهبود زیبایی ظاهری چشم استفاده می شود.
نرخ موفقیت
میزان موفقیت در این نوع جراحی بطور قابل توجهی متفاوت است از حدود 30 تا 80 درصد.

خطرات

خطرات مرتبط با این نوع جراحی شامل اصلاح بیش از حد یا اصلاح کمتر از حد چشم است. همچنین حداقل خطرات معمول مربوط به هر نوع جراحی مانند عفونت وجود دارد.
عوارضی که باعث از بین رفتن بینایی می شوند بسیار نادر هستند.

بهبود

زمان بهبودی در خانه چند روز تا یک هفته طول خواهد کشید. در این مدت، ممکن است اشکهای قرمز یا صورتی از چشم بیرون بیایند. همچنین ممکن است چشم قرمز باشد. انتظار می رود درد خفیف و تورم داشته باشد.
آیا جراحی انکسار با لیزر می تواند تنبلی چشم را اصلاح کند؟
برای بهبود آمبلیوپی خفیف یا متوسط در کودکان و بزرگسالان ممکن است از عمل جراحی انکسار لیزر استفاده شود.

تشخیص زودرس مهم است

چشم تنبل اغلب در کودکان تشخیص داده نمی شود. این ممکن است به از بین رفتن بینایی منجر شود.
اگر گمان می کنید که شما یا فرزندتان چشم تنبلی داشته باشید دیدن پزشک مهم است. آنها می توانند گزینه های درمانی را که به طور خاص برای رفع مشکل اساسی، صرفه جویی در وقت و احتمالاً بینایی شما طراحی شده اند را پیشنهاد دهند.
شما می توانید با یک پزشک عمومی در این زمینه صحبت کنید.
خلاصه
چشم تنبل یا آمبولیوپی، از هر 100 کودک حدود 3 نفر را مبتلا می کند. این بیماری قابل درمان است و به طور معمول به خوبی با استراتژی هایی از قبیل پچ های چشمی و پوشیدن لنزهای اصلاحی پاسخ می دهد.
بهترین نتایج برای تنبلی چشم معمولاً در شرایطی است که در اوایل درمان شود و در کودکانی که 7 سال یا جوان تر هستند دیده می شود.

منبع: هلث لاین 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search