رژیم غذایی

کبد چرب - کبد چرب چیست؟ چگونه از شر آن خلاص شوید؟

بیماری کبد چرببیماری کبد چرب به طور فزاینده ای در حال شیوع در بسیاری از نقاط جهان است و روی حدود 25٪ از مردم در سراسر جهان اثر کرده است. این است که به چاقی، دیابت نوع 2 و اختلالات دیگر با مقاومت به انسولین مرتبط است همچنین اگر کبد چرب تشخیص داده نشود ممکن است به بیماری های کبدی جدی تر و دیگر مشکلات سلامتی پیشرفت کند.

کبد چرب چیست؟
چه عواملی باعث کبد چرب می شود؟
علائم کبد چرب چیست؟
استراتژی غذایی برای خلاص شدن از شر کبد چرب
اگر اضافه وزن یا چاقی دارید وزن از دست بدهید و از پرخوری اجتناب کنید
کاهش در کربوهیدرات، به خصوص کربوهیدرات های تصفیه شده
غذاهایی که از دست دادن چربی کبد را افزایش می دهند
ورزش می تواند به کاهش چربی کبد کمک کند
مکمل هایی که ممکن است کبد چرب را بهبود بخشد

کبد چرب چیست؟

کبد چرب وقتی رخ می دهد که چربی بیش از حد در سلول های کبدی ساخته شود با وجود آن در حالت طبیعی مقدار بسیار کمی از چربی در این سلول ها وجود دارد کبد چرب وقتی است که بیش از 5 درصد از کبد را چربی گرفته باشد.
در حالی که نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به کبد چرب منجر شود در بسیاری از موارد آن نقش بازی نمی کند.
یک تعداد از شرایط کبد چرب در رده گسترده ای از بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) است که از رایج ترین بیماری های کبدی در کودکان و بزرگسالان در کشورهای غربی است.
کبد چرب غیر الکلی (NAFL) اولیه، مرحله برگشت پذیر از بیماری کبدی است متاسفانه، اغلب تشخیص داده نشده است و با گذشت زمان NAFL ممکن است به بیماری کبدی جدی تر با نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) منجر شود.
NASH شامل تجمع چربی بیشتر و التهاب در سلولهای کبدی است این می تواند به فیبروز و یا بافت جای زخم scar تبدیل شود و سلول های کبدی بارها و بارها مجروح شده و می میرند.
متاسفانه، پیش بینی کبد چرب NASH دشوار است و پیشرفت خواهد کرد و تا حد زیادی خطر ابتلا به سیروز (زخم شدید عامل اختلال در عملکرد کبد) و سرطان کبد را افزایش می دهد.
NAFLD نیز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های دیگر، از جمله بیماری های قلبی، دیابت و بیماری کلیه مرتبط است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه عواملی باعث کبد چرب می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است عامل و یا به توسعه کبد چرب کمک کند:
چاقی: چاقی شامل درجات پایین التهاب است که ممکن است ذخیره چربی کبد را افزایش دهد تخمین زده شده که 30 - 90 درصد از بزرگسالان چاق NAFLD دارند و آن در کودکان دارای اپیدمی چاقی دوران کودکی افزایش می یابد.
چربی شکم بیش از حد: مردم با وزن طبیعی در صورت داشتن چاقی احشایی ممکن است به کبد چرب مبتلا شوند بدین معنی که آنها چربی بیش از حد در اطراف کمر حمل می کنند.
مقاومت به انسولین: نشان داده شده است که مقاومت به انسولین و سطح انسولین بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک ذخیره سازی چربی در کبد را افزایش می دهد.
مصرف بالای کربوهیدرات تصفیه شده: مصرف مکرر کربوهیدرات تصفیه شده ذخیره چربی کبد را ترویج می دهد به ویژه هنگامی که مقادیر بالایی توسط افراد دارای اضافه وزن یا مقاوم به انسولین مصرف شود.
مصرف نوشیدنی های شیرین: نوشیدنی شیرین شده با شکر مانند نوشابه و نوشیدنی های انرژی دار در فروکتوز بالا هستند که نشان داده شده است باعث تجمع چربی کبد در کودکان و بزرگسالان می شود.
اختلال در سلامت روده: تحقیقات اخیر نشان می دهد که داشتن یک عدم تعادل در باکتری های روده، مشکلات درعملکرد سد روده ( "روده نشت کننده") و یا دیگر مسائل مربوط به سلامت روده ممکن است به توسعه NAFLD کمک کند.

علائم کبد چرب چیست؟

چند علائم و نشانه های کبد چرب وجود دارد اگر چه همه این علائم ممکن است وجود نداشته باشد در واقع، شما حتی ممکن است متوجه کبد چرب خود نشوید.
خستگی و ضعف
درد خفیف یا احساس پری در سمت راست و یا منطقه مرکز شکم
سطح بالای آنزیم های کبدی از جمله AST و ALT
سطح انسولین بالا
سطح تری گلیسیرید بالا
اگر کبد چرب به NASH پیشرفت کند علائم زیر ممکن است:
از دست دادن اشتها
تهوع و استفراغ
درد متوسط تا شدید شکمی
زردی چشم و پوست
این مهم است که به دکتر خود به طور منظم برای امتحانات استاندارد و آزمایش خون مراجعه کنید که کبد چرب می تواند در اوایل، مرحله برگشت پذیر، تشخیص داده شود.

استراتژی غذایی برای خلاص شدن از شر کبد چرب

چند چیز که شما می توانید برای از بین بردن کبد چرب، از جمله از دست دادن وزن و کاهش در کربوهیدرات انجام دهید همچنین، برخی غذاها می تواند به شما کمک کند تا چربی کبد را از دست بدهید.
اگر اضافه وزن یا چاقی دارید وزن از دست بدهید و از پرخوری اجتناب کنید
اگر اضافه وزن یا چاقی دارید کاهش وزن یکی از بهترین راه ها برای معکوس کردن کبد چرب است.
در واقع، نشان داده شده است که از دست دادن وزن برای ترویج از دست دادن چربی کبد در بزرگسالان مبتلا به NAFLD است صرف نظر از اینکه از دست دادن وزن با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی به تنهایی یا در ترکیب با جراحی کاهش وزن و ورزش به دست می آید.
در یک مطالعه سه ماهه در بزرگسالان دارای اضافه وزن، کاهش مصرف کالری به 500 کالری در روز منجر به از دست دادن 8 درصد وزن بدن، به طور متوسط و کاهش قابل توجهی در نمره کبد چرب می شود.
همچنین به نظر می رسد که بهبود کبد چرب و حساسیت به انسولین لازم است حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشید.

کاهش در کربوهیدرات، به خصوص کربوهیدرات های تصفیه شده

ممکن است منطقی ترین راه برای رسیدگی به کبد چرب، کاهش چربی در رژیم غذایی به نظر برسد.
با این حال، به گزارش محققان تنها حدود 16٪ از چربی کبد در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی است و از چربی در رژیم غذایی می باشد. بلکه، بیشتر چربی کبد از اسیدهای چرب در خون شما بدست می آید و در حدود 26 درصد از چربی کبد در یک فرآیند به نام نوو لیپوژنز (DNL) تشکیل شده است.
در طول DNL، کربوهیدرات اضافی به چربی تبدیل می شود. سرعتی که با آن DNL رخ می دهد با مصرف زیاد نوشیدنی و غذاهای غنی از فروکتوز افزایش می یابد.
در یک مطالعه، بزرگسالان چاق که یک رژیم غذایی با کالری و کربوهیدرات تصفیه شده به مدت سه هفته مصرف کردند به طور متوسط تجربه افزایش 27٪ در چربی کبد داشتند وزن آنها فقط تا 2 ٪ افزایش یافته بود.
مطالعات نشان داده اند که مصرف رژیم های غذایی کم کربوهیدرات تصفیه شده ممکن است به معکوس کردن NAFLD کمک کند. این موارد عبارتند از کربوهیدرات پایین، رژیم مدیترانه و رژیم های غذایی با شاخص قند خون پایین است.
در یک مطالعه، چربی کبد و مقاومت به انسولین به طور قابل توجهی در زمانی که مردم رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف داشتند نسبت به زمانی که آنها یک رژیم غذایی کم چرب با کربوهیدرات بالا مصرف داشتند بیشتر کاهش یافت حتی اگر کاهش وزن در هر دو رژیم غذایی مشابه باشد.
اگر چه نشان داده شده است که هر دو رژیم غذایی مدیترانه ای و بسیار کم کربوهیدرات سبب کاهش چربی کبد می شود یک مطالعه نشان داد که ترکیب آنها نتایج بسیار چشمگیر را نشان می دهد.
در این مطالعه، 14 مرد چاق با NAFLD به دنبال یک رژیم کتوژنیک مدیترانه، پس از 12 هفته، 13 نفر تجربه کاهش چربی کبد داشتند و سه مورد به وضوح به طور کامل از کبد چرب خلاص شدند.

غذاهایی که از دست دادن چربی کبد را افزایش می دهند

علاوه بر کاهش در کربوهیدرات و اجتناب از مصرف کالری بیش از حد، غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن است برای کبد چرب مفید باشند عبارتند از:
چربی های اشباع نشده: تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای بالا در اسیدهای چرب اشباع نشده مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل ممکن است از دست دادن چربی کبد را حمایت کنند.
پروتئین آب پنیر: پروتئین آب پنیر نشان داده شده است تا 20٪ در زنان چاق چربی کبد را کاهش می دهد علاوه بر این، ممکن است به سطح آنزیم های کبدی پایین تر کمک کند و مزایای دیگری را برای افراد مبتلا به بیماری های پیشرفته تر کبد ارائه دهد.
چای سبز: یک مطالعه نشان داد که آنتی اکسیدان موجود در چای سبز به نام کاتچین به کاهش چربی کبد و التهاب در افراد دارای کبد چرب غیر الکلی کمک می کند.
فیبر محلول: برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف 10 - 14 گرم فیبر محلول در روز ممکن است به کاهش چربی کبد کمک کند و سطح آنزیم های کبدی کاهش و حساسیت به انسولین را افزایش دهد.

ورزش می تواند به کاهش چربی کبد کمک کند

فعالیت بدنی می تواند یک راه موثر برای کاهش چربی کبدی باشد.
مطالعات نشان داده اند که درگیر شدن در ورزش استقامتی یا مقاومتی چندین بار در هفته مقدار چربی ذخیره شده در سلول کبد را به طور قابل توجهی کاهش می دهد هر چند کاهش وزن رخ می دهد.
در یک مطالعه چهار هفته ای 18 فرد چاق با NAFLD که 30 - 60 دقیقه برای پنج روز در هفته تمرین داشتند تجربه کاهش 10٪ در چربی کبد داشتند حتی اگر وزن بدن شما با ثبات باقی مانده باشد.
تمرین های با شدت بالا (HIIT) نیز نشان داده شده است که برای کاهش چربی کبد سودمند است.
در یک مطالعه 28 نفر مبتلا به دیابت نوع 2، انجام HIIT به مدت 12 هفته منجر به کاهش قابل توجه 39٪ در چربی کبد داشتند.
با این حال، حتی ورزش با شدت کمتر می تواند در هدف قرار دادن چربی کبد موثر باشد. با توجه به مطالعه بزرگ ایتالیایی، به نظر می رسد که چقدر ورزش مهم است.
در این مطالعه، 22 بیماران دیابتی که دو بار در هفته به مدت 12 ماه تمرین داشتند کاهش مشابه در چربی کبد و چربی شکم داشتند صرف نظر از اینکه شدت ورزش کم تا متوسط و یا متوسط تا بالا در نظر گرفته شود.
از آنجا که تمرین کردن به طور منظم سبب کاهش چربی کبد می شود انتخاب چیزی که دوست دارید و انجام دهید می تواند بهترین استراتژی برای کاهش وزن باشد.

مکمل هایی که ممکن است کبد چرب را بهبود بخشد

نتایج مطالعات متعدد نشان می دهد که برخی ویتامین ها، گیاهان و مکمل های دیگر ممکن است به کاهش چربی کبد کمک کند و خطر پیشرفت بیماری کبدی را کاهش دهد.
با این حال، در اکثر موارد، کارشناسان می گویند که برای تایید آن تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
علاوه بر این، این مهم است که با دکتر خود قبل از مصرف هر مکمل صحبت کنید به خصوص اگر شما در حال مصرف دارو باشید.

خار مریم

خار مریم و یا سیلیمارین، یک گیاه شناخته شده و دارای اثرات محافظتی برای کبد است.
برخی مطالعات نشان داده اند که خار مریم به تنهایی یا در ترکیب با ویتامین E، ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین، التهاب و آسیب کبد در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی کمک کند.
در یک مطالعه 90 روزه روی افراد مبتلا به کبد چرب، گروهی که مکمل سیلیمارین، ویتامین E مصرف کردند و از یک رژیم غذایی کم کالری مصرف کردند تجربه دو بار کاهش اندازه کبد را نسبت به گروهی دارای رژیم غذایی بدون مصرف مکمل، داشتند.
دوز عصاره خار مریم در این مطالعه استفاده 250 - 376 میلی گرم در روز بود.
با این حال، اگر چه کارشناسان معتقدند که خار مریم برای استفاده در NAFLD موثر است آنها احساس می کنند که مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا اثر آن برای هر دو استفاده کوتاه مدت و بلند مدت ثابت شود.

بربرین

بربرین یک ترکیب گیاهی است که نشان داده شده است به طور قابل توجهی قند خون، انسولین و کلسترول را کاهش می دهد همچنین دیگر نشانگر سلامت را نیز دارد.
مطالعات متعدد نیز نشان می دهد که ممکن است افراد مبتلا به کبد چرب بهره مند شوند.
در یک مطالعه 16 هفته، 184 نفر با NAFLD مصرف کالری خود را کاهش دادند و برای حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش کردند. یک گروه که بربرین گرفتند و یک گروه داروی حساس به انسولین و گروه دیگر هیچ مکمل یا دارویی مصرف نکردند.
کسانی که 500 میلی گرم بربرین سه بار در روز در وعده های غذایی مصرف کردند با کاهش 52٪ در چربی کبد و بهبود بیشتر در حساسیت به انسولین و دیگر نشانگر سلامت نسبت به دو گروه دیگر داشتند.
محققان می گویند که با وجود این نتایج دلگرم کننده است مطالعات بیشتری برای تایید اثربخشی بربرین برای NAFLD مورد نیاز است.

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص درمانی بسیاری است EPA امگا S3 با زنجیره بلند و DHA در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ساردین، شاه ماهی و ماهی خال مخالی یافت می شود.
مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف امگا 3S ممکن است سلامت کبد در کودکان و بزرگسالان مبتلا به کبد چرب را بهبود بخشد.
در یک مطالعه کنترل شده روی 51 کودک دارای اضافه وزن با NAFLD، گروهی که DHA مصرف کردند 53 درصد کاهش در چربی کبد در مقایسه با 22٪ در گروه دارونما داشتند گروه DHA همچنین چربی شکم و چربی در اطراف قلب را بیشتر از دست دادند.
علاوه بر این، در یک مطالعه از 40 بزرگسال مبتلا به کبد چرب، 50٪ از کسانی که روغن ماهی را علاوه بر ایجاد تغییرات در رژیم غذایی مصرف کردند کاهش چربی کبد داشتند در حالی که 33٪ رزولوشن کامل از کبد چرب را تجربه کردند.
دوز اسیدهای چرب امگا 3 مورد استفاده در این مطالعه 500 - 1000 میلی گرم در روز در کودکان و 4/2 گرم در روز در بزرگسالان بود.
اگر چه در تمام مطالعات فوق روغن ماهی استفاده شد شما می توانید از مزایای مشابه با مصرف ماهی در چربی امگا 3 چند بار در هفته استفاده کنید.
نکته مهم، این مطالعات نشان می دهد که به نظر می رسد به منظور افزایش اثر مصرف مکمل های خاص، تغییر در شیوه زندگی مهم است. مصرف مکمل ها بدون یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به احتمال زیاد اثر کمی بر روی چربی کبد خواهد شد.

توجه: جهت دریافت رژیم غذایی برای کبد چرب و راهنمایی های لازم فرم درخواست رژیم غذایی برای کبد چرب را در سایت پر نمایید تا رژیم غذایی مناسب برایتان ارسال شود

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search