رژیم غذایی

مواد غذایی که بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی باید از خوردن آنها اجتناب کنند

در کم کاری تیروئید از این غذا ها احتناب کنیدوقتی تیروئید عملکرد نادرست دارد حفظ تعادل در بدن دشوار می شود لذا زمانی که شما از کمکاری تیروئید رنج می برید از غذاهای خاص باید اجتناب کنید زیرا این غذاها می تواند شرایط را بدتر کند.


کم کاری تیروئید یک بیماری است که توسط مشکل در غده تیروئید رخ می دهد و در نتیجه سبب کاهش هورمون تیروکسین و تیری یدونیرونین داخل سیستم می شود این هورمون به مصرف مواد مغذی و عملکرد سوخت و ساز بدن کمک  می کند و به طور مستقیم روی عملکرد بدن شما تاثیر می گذارد مشورت با یک دکتر و یا یک متخصص تغذیه به منظور توسعه یک رژیم غذایی مناسب کلید درمان این بیماری است.

چرا بیماران هیپوتیروئیدی نیاز به اجتناب از برخی از محصولات غذایی دارند

وقتی تیروئید به درستی کار نمی کند آن می تواند برای حفظ تعادل در بدن مشکل ایجاد کند این معمول است که وقتی کم کاری تیروئید در افراد توسعه یابد آنها از نشانه هایی مانند افزایش وزن، افسردگی، یبوست، خشکی پوست و مو، چشم های پف کرده و یا مسائل قاعدگی رنج می برند مصرف برخی مواد غذایی خاص می تواند این علائم را بدتر کند. در موارد خاص، سوخت و ساز بدن شما دیگر قادر به فیلتر کردن طولانی مدت مواد خطرناک به علت فقدان هورمونهای تیروئید نیست.
علاوه بر بدتر شدن سیستم، برخی از مواد غذایی  وجود دارد که می تواند شرایط تیروئید شما را بدتر کند مواد غذایی بیش از حد قوی نیاز به مقدار زیادی از انرژی برای جذب مواد تشکیل دهنده خود دارند و برای کسی که در حال حاضر دارای یک غده ضعیف یا آسیب دیده تیروئید است بسیار خطرناک است اگر شما از این غذاها به طور منظم مصرف کنید ممکن است دریابید که شما شروع به از دست دادن توانایی جذب مواد مغذی سالم که همچنین می تواند منجر به خطرات سلامتی در سراسر بدن شما شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مواد غذایی که بیماران مبتلا به هیپوتیروئید باید اجتناب کنند

ارزن. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید باید از ارزن که ممکن است در سبزیجات چلیپایی باشد اجتناب کنند ارزن با جذب ید در بدن تداخل می کند در حال حاضر با توجه به شرایط تیروئید آسیب دیده خوردن غذاهایی که حاوی این مواد باشد می تواند شرایط تیروئید شما را بدتر کند و اثرات منفی کم کاری تیروئید را افزایش دهد علاوه بر غذاهای محتوای ارزن سبزیجات چلیپایی نیز در افراد با کم کاری تیروئید باید اجتناب شود زیرا آنها می توانند با تولید هورمون های تیروئید شما تداخل داشته باشند.
کلمها. بسیاری از سبزیجات نیز گوارتروژن هستند که باید در کسانی که از کم کاری تیروئید رنج می برند اجتناب شود این غذاها می تواند سبب ناراحتی شدید شوند وقتی بدن شما آنها را بشکند در برخی از موارد اگر غذاها پخته شود این اثرات می تواند اجتناب شوند زیرا گوارتروژن آنها می تواند شکسته شود اما این ممکن است باعث شود تا مواد غذایی برخی از ارزش های غذایی خود را از دست بدهند مواد غذایی حاوی سطوح بالایی از گوارتروژن شامل کتان، سویا، کانولا و روغن گلرنگ، کلم بروکلی، بادام زمینی، آجیل کاج، کلزا، سیب زمینی شیرین، لوبیا، گل کلم، تاپیوکا، سیب زمینی، سویا، شلغم یا خردل می باشد.
سویا تخمیر شده. غذاهایی که حاوی سویا تخمیر شده است همچنین برای کسانی که از کم کاری تیروئید رنج می برند بسیار خطرناک هستند این غذاها شامل تمپه و یا سس سویا است که در غذاهای آسیایی بسیار رایج است شکستن این غذاها در سیستم شما دشوار می باشد و سرکوب کننده هورمون های تیروئید در بدن هستند تخمیر سویا همچنین شامل مقدار زیادی از اسید فیتیک است که توانایی بدن شما را برای جذب مواد مغذی بدتر خواهد کرد.
سویا تخمیر نشده همچنین برای کسانی که از مسائل تیروئید رنج می برند خطرناک است این شکل از سویا حاوی مقدار زیادی از ایزوفلاون و Genistein است که می تواند در مصرف کننده بیماری های خود ایمنی تیروئید را توسعه دهد مطالعات نشان داده اند نوزادانی که شیرخشک سویا مصرف می کند احتمال بیشتری برای توسعه مسائل تیروئید در مراحل بعدی زندگی دارند.
مواد غذایی غنی از گلوتن نیز ممکن است علائم بیماری کمکاری تیروئید را افزایش دهد. کسانی که در حال حاضر از این وضعیت رنج می برند بیشتر شبیه ابتلا به بیماری سلیاک می باشند که بیشتر رژیم غذایی خود را محدود می کنند. محدود کردن یا از بین بردن محصولات گندم و جو در رژیم غذایی می تواند به شما در از بین بردن علائم کمک کند و شما را به طور کلی در هنگام برخورد با یک بیماری تیروئید راحت تر کند.
مواد غذایی که روی جذب ید تاثیر می گذارند هر گونه مواد غذایی که روی جذب ید تاثیر بگذارد لازم است تا در موارد  کم کاری تیروئید اجتناب شود یکی از رایج ترین مجرم در این دسته قهوه است نه تنها این نوشیدنی روی سطوح ید شما تاثیر می گذارد اما آن یک محرک سنگین است که می تواند تشکیل هورمون های تیروئید را مهار کند در حالی که به طور همزمان سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهند.
مواد غذایی با سطح بالایی از مواد شیمیایی. مواد غذایی که حاوی مقادیر بالایی از مواد شیمیایی هستند به سختی شکسته می شوند همچنین می توانند به تیروئید شما آسیب برساند این مواد غذایی عبارتند از غذاهای سرشار از سیستئین مانند گوشت قرمز و یا تخم مرغ، کلر و یا فلوراید که ممکن است در آب شیر یا چای موجود باشند و یا غذاهایی که حاوی تیوریا مانند هلو، نوعی کلم، اسفناج، توت فرنگی یا گلابی است.
جدول مواد غذایی که بیماران هیپوتیروئید باید اجتناب کنند.

انواع مواد غذایی

غذاها

غذاهای حاوی ارزن

کلمها مانند کلم، rapini، شلغم، گل کلم، جوانه بروکسل.

سویای تخمیر و یا تخمیر نشده

تمپه، میسو، توفو، سس سویا، شیر خشک سویای بچه.

غذاهایی موثر بر جذب ید

قهوه

غذاهای بر پایه گلوتن

گندم و محصولات بر پایه جو

غذاهای حاوی goitrogens

سویا، ذرت، کلزا، کانولا، تخم کتان یا روغن کانولا، کلم بروکلی، گل کلم، لوبیا، کلم، تاپیوکا، خردل، بادام زمینی، آجیل کاج، کلزا، شلغم، سیب زمینی شیرین و کلم بروکسل.

غذاهای سرشار از سیستئین

تخم مرغ، گوشت قرمز

کلر یا فلورید

آب لوله کشی، چاای سیاه یا سبز

غذاهای سرشار از تیوریا

گلابی، توت فرنگی، اسفناج، کلم پیچ و یا روتاباگا نوعی کلم

برنامه های رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

با پیدا کردن دانش در مورد مواد غذایی که در کم کاری تیروئید باید جلوگیری شوند حالا شما در موقعیت بهتری هستید تا برنامه های رژیم غذایی برای خودتان تهیه کنید شما قطعاً می توانید یک گیاهخوار باشید ولی شما نیاز به اجتناب از مواد حساسیت زا دارید هنگامی که یک برنامه رژیم غذایی تهیه می کنید مطمئن شوید که شامل غذاهای غنی از مواد مغذی در لیست شما باشد برای مثال:
شامل سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان ها و میوه ها در رژیم غذایی باشد. برخی از گزینه های بزرگ فلفل، گوجه فرنگی، بلوبری و غیره است.
مواد غذایی بالا در ویتامینهای ب بخورید. گزینه ها مانند غلات کامل و سایر مواد غذایی مشابه به بهبود عملکرد تیروئید شما کمک می کند.
شامل مواد غذایی غنی از سلنیوم برای بهبود سطح غده تیروئید در بدن شما باشد. این غذاها کمک می کند چرا که بدن شما برای ساخت هورمون تیروئید به سلنیوم نیاز دارد برخی از بهترین گزینه ها عبارت از آجیل برزیل و دانه آفتابگردان هستند.
از مواد غذایی غنی از تیروسین لذت ببرید. غده تیروئید با استفاده از این اسید آمینه به تولید T3 و T4  می پردازد مکمل های حاوی تیروزین برای درمان کم کاری غده تیروئید تحت فعال نیاز است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search