رژیم غذایی

آیا آفت کش ها در مواد غذایی به سلامتی شما آسیب می رساند؟

آفت کش ها در مواد غذاییبسیاری از مردم در مورد آفت کش ها در مواد غذایی نگران می باشند .آفت کش ها برای کاهش آسیب به محصولات کشاورزی از علف های هرز، جوندگان، حشرات و میکروب استفاده می شود این عملکرد میوه، سبزیجات و سایر محصولات زراعی را افزایش می دهد.

این مقاله روی باقیمانده آفت کش، یا آفت کش ها بر روی سطح میوه ها و سبزیجات زمانی که آنها به عنوان مواد غذایی خریداری شده اند بحث می کند این یک بررسی است بر روی شایع ترین انواع آفت کش مورد استفاده در کشاورزی مدرن و اینکه آیا باقی مانده آنها بر سلامت انسان اثر دارد.

آفت کش ها چه هستند؟

در وسیعترین مفهوم، آفت کش ها مواد شیمیایی مورد استفاده برای کنترل هر ارگانیسم عامل حمله یا آسیب به محصولات، فروشگاه مواد غذایی و یا خانه می باشد.
از آنجا که انواع بسیاری از آفات بالقوه وجود دارد انواع مختلفی از آفت کش ها وجود دارد در زیر چند مثال عبارتند از:
حشره کش ها: کاهش تخریب و آلودگی از رشد و برداشت محصولات زراعی توسط حشرات و تخم آنها می باشد.
علف کش: همچنین به عنوان قاتلان علف هرز شناخته شده است و این سبب بهبود محصولات کشاورزی می شود.
ردنتسدس: برای کنترل تخریب و آلودگی محصولات کشاورزی از حشرات موذی و بیماری های منتقله از جوندگان است.
قارچ کش: به خصوص برای حفاظت از محصولات برداشت شده و دانه ها از پوسیدگی قارچی مهم است.
با تحولات در فعالیت های کشاورزی، از جمله آفت کش ها، عملکرد محصولات در کشاورزی مدرن دو تا هشت برابر از سال 1940 افزایش یافته است.
برای سال های بسیاری، از آفت کش ها به صورت کنترل نشده استفاده می شد با این حال، تاثیر آفت کش ها بر محیط زیست و سلامت انسان است در کتاب بهار خاموش، توسط راشل کارسون در سال 1962 تحت بررسی دقیق بوده است.
امروز، آفت کش ها تحت بررسی دقیق تری از سازمان های دولتی و غیر دولتی می باشد.
آفت کش های ایده آل، آفت را بدون ایجاد هیچ گونه عوارض جانبی برای انسان، گیاهان غیر هدف، حیوانات و محیط زیست را هدف قرار خواهد داد و آفت را از بین می برد.
این آفت کش ها بیشتر نزدیک به استاندارد هستند و برای استفاده ایده آل هستند با این حال، آنها کامل نیستند و استفاده از آنها اثراتی بر سلامت و محیط زیست دارند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع آفت کش ها کدامند؟

آفت کش ها ممکن است مصنوعی باشند به این معنی که آنها در در آزمایشگاه های صنعتی و یا آلی ساخته شده اند.
آفت کش آلی، یا آفتکشهای زیستی، به طور طبیعی مواد شیمیایی هستند اما آنها ممکن است در آزمایشگاه برای استفاده در کشاورزی ارگانیک تولید شوند.

آفت کش ها مصنوعی

آفت کش های مصنوعی پایدار، دارای یک عمر مفید خوب و آسان برای توزیع طراحی می شود.
آنها همچنین برای هدف قرار دادن آفات موثر می باشند و برای حیوانات غیر هدف و محیط زیست مسمومیت کمی دارند.
انواع آفت کش های مصنوعی عبارتند از:
ارگانوفسفره: این حشره کش ها سیستم عصبی را هدف قرار می دهند چند تا از آنان ها ممنوع یا محدود شده اند زیرا در مواجهه با عوامل خطرساز سمی هستند.
کرباماتها: حشره کش ها که به طور مشابه با ارگانوفسفره بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد اما آنها کمتر سمی هستند زیرا اثر آنها سریع تر پاک می شود.
پایرتروید Pyrethroid: همچنین روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد آنها یک نسخه آزمایشگاهی تولید شده از یک آفت کش طبیعی است که در گل داوودی یافت می شود.
ارگانوکلرین ها از جمله dichlorodiphenyltrichloroethane (DDT) تا حد زیادی به علت اثرات منفی بر محیط زیست ممنوع یا محدود شده است.
نئونیکوتینوید: حشره کش هایی که در برگ ها و درختان استفاده می شود آنها در حال حاضر تحت بررسی دقیق توسط EPA آمریکا برای گزارشی از آسیب ناخواسته به زنبور عسل هستند.
گلیفوزیت: به عنوان یک محصول به نام رنداپ شناخته شده است این علف کش در محصولات کشاورزی اصلاح شده ژنتیکی مهم است.
ارگانیک و یا حشره کش های زیستی
کشاورزی ارگانیک با استفاده از آفتکش های زیستی و یا به طور طبیعی مواد شیمیایی آفت کش که در کارخانه ها تکامل یافته اند.
انواع بسیار زیادی وجود دارد اما سازمان حفاظت محیط زیست یک لیست از آفت کشهای زیستی ثبت نام شده را منتشر کرده است.
همچنین، وزارت کشاورزی ایالات متحده یک لیست ملی از آفت کش ارگانیک و مصنوعی محدود را مورد تایید نگاه می دارد.

در اینجا چند نمونه از آفت کش ارگانیک مهم عبارتند از:

روتنون: یک حشره کش که در ترکیب با سایر آفت کش های ارگانیک استفاده می شود آن به طور طبیعی به عنوان یک عامل بازدارنده سوسک که توسط چند گیاه گرمسیری تولید و به سمی برای ماهی بد نام است.
سولفات مس: قارچ و برخی از علف های هرز را از بین می برد هر چند که به عنوان یک آفتکش زیستی طبقه بندی شده است آن صنعتی تولید شده و می تواند در سطوح بالا برای انسان و محیط زیست سمی باشد.
روغن های باغبانی: اشاره به عصاره روغن از گیاهان مختلف با اثرات ضد حشرات دارد این در مواد تشکیل دهنده خود و عوارض جانبی بالقوه متفاوت است برخی می توانند حشرات مفید مانند زنبور عسل را آسیب برساند.
سم BT: تولید شده توسط باکتری ها و در مقابل انواع حشرات موثر است سم BT داخل برخی از انواع محصولات ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMO) معرفی شده است.
این لیست جامع نیست اما آن نشان از دو مفهوم مهم است.
اول، " ارگانیک " به معنای "بدون آفت کش ها" نیست در عوض، آن به جای انواع تخصصی از آفت کش ها موجود در طبیعت و به جای آفت کش های مصنوعی استفاده دارد.
دوم، "طبیعی" به معنای "غیر سمی است" آفت کش ارگانیک نیز می تواند برای سلامت شما و محیط زیست مضر باشد.

چگونه سطوح آفت کشها در مواد غذایی تنظیم می شود؟

انواع متعددی از مطالعات برای درک سطوحی از آفت کش ها مضر استفاده می شود.
برخی از نمونه ها عبارتند از اندازه گیری سطح در افرادی که به طور تصادفی با آفت کش های بیش از حد برخورد داشتند تست حیوانی و مطالعه سلامت طولانی مدت در افرادی که از آفت کش در شغل خود استفاده کردند انجام شده است.
این اطلاعات برای ایجاد محدودیت های برای قرار گرفتن در معرض ایمن است.
به عنوان مثال، کمترین دوز از یک آفت کش باعث حتی ظریف ترین علائم است پایین ترین سطح مشاهده شده عوارض جانبی آن LOAEL نامیده می شود بدون مشاهده سطح عوارض جانبی NOAEL نامیده می شود
سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی، محصولات غذایی اداره ایمنی اروپا، وزارت کشاورزی و مواد غذایی و داروی آمریکا استفاده از این اطلاعات را برای ایجاد یک آستانه برای در معرض قرار گرفتن، ایمن در نظر گرفته است.

اثرات سلامت ناشی از مواجهه با آفت کش های بالا چیست؟

هر دو این آفت کش های مصنوعی و ارگانیک دارای اثرات سلامتی مضر در دوزهای بالاتر از معمول در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند.
در کودکان، مواجهه با عوامل خطرساز آفت کش ها در سطح بالایی با سرطان های دوران کودکی، اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) و اوتیسم در ارتباط است.
یک مطالعه از 1139 کودکان 50-90٪ افزایش خطر ابتلا به ADHD در کودکان با بالاترین سطح ادرار دارای آفت کش ها در مقایسه با افراد با کمترین سطح ادرار دارای آفت کش پیدا کرده است.
در این مطالعه، مشخص نبود که آفت کش ها تشخیص داده شده در ادرار از محصولات است یا در تماس های محیطی مانند زندگی در نزدیکی یک مزرعه است.
مطالعه دیگری نشان داد هیچ اثرات سوء بر سلامت در 350 نوزاد متولد شده از مادران دارای سطح بالاتر آفت کش در ادرار در مقایسه با مادران با سطح آفت کش های پایین تر وجود نداشت.
یک مطالعه از آفت کش ارگانیک مورد استفاده در باغبانی پیدا کرده است که استفاده از روتنون با بیماری پارکینسون در مراحل بعدی زندگی همراه بود.
هر دو این آفت کش های مصنوعی و ارگانیک با افزایش نرخ ابتلا به سرطان در سطوح بالاتر در حیوانات آزمایشگاهی در ارتباط است.
با این حال، افزایش خطر ابتلا به سرطان با مقدار کمی از آفت کش ها در محصولات مرتبط است.
با یک مرور بر بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به سرطان از میزان آفت کش خورده در یک طول عمر متوسط ​​کمتر از یک در یک میلیون است.

چه مقدار از آفت کش در مواد غذایی وجود دارد؟

بررسی جامع از آفت کش ها در مواد غذایی از سازمان بهداشت جهانی در دسترس است.
یک مطالعه نشان داد در 3 درصد از سیب لهستانی سطح آفت کش موجود بالاتر از حد قانونی برای ایمنی آفت کش ها در مواد غذایی است.
با این حال، این سطح بالا برای آسیب رساندن حتی در کودکان کافی نیست.
سطوح از آفت کش ها در محصولات را می توان با شستشو، پخت و پز و فرآوری مواد غذایی کاهش داد.
در یک مطالعه با بررسی دریافتند که سطوح آفت کش ها 10 - 80٪ است که توسط انواع روش های پخت و پز و فرآوری مواد غذایی کاهش می یابد.
به طور خاص، شستشو با آب )حتی بدون صابون خاص و یا مواد شوینده ( باعث کاهش سطح آفت کش تا 60 - 70 ٪ می شود.

آیا آفت کش ها در مواد غذایی ارگانیک کمتر وجود دارد؟

جای تعجب نیست که محصولات ارگانیک سطوح پایین تری از آفت کش ها مصنوعی دارد این سطح آفت کش های مصنوعی را در بدن کاهش می دهد.
یک مطالعه در بیش از 4400 بزرگسال نشان داد با متوسط ​​استفاده از محصولات ارگانیک در افراد سطح آفت کش های مصنوعی در ادرار آنها کمتر بود.
با این حال، محصولات ارگانیک شامل سطوح بالاتری از آفتکش های زیستی هستند.
در یک مطالعه در کسانیکه از آفت کش ها ارگانیک زیتون و روغن زیتون استفاده  کردند سطوح آفتکش های زیستی روتنون، azadirachtin ،pyrethrin ها و قارچ کش مسی در آنها افزایش یافت.
این آفت کش ارگانیک نیز اثرات منفی زیست محیطی دارد که در برخی موارد، بدتر از گزینه های مصنوعی است.
بعضی افراد می گویند که آفت کش های مصنوعی ممکن است بیشتر مضر باشند زیرا آنها برای نیمه عمر بیشتر طراحی شده است و ممکن است در بدن و محیط زیست طولانی بمانند.
این گاهی اوقات درست است با این حال، نمونه های متعدد از آفت کش ها ارگانیک وجود دارد که زمانی طولانی تر از متوسط ​​آفت کش های مصنوعی باقی می مانند.
در یک دیدگاه مخالفین، آفت کش ارگانیک معمولاً از آفت کش های مصنوعی کمتر موثرند و باعث می شود کشاورزان در اغلب موارد و در دوزهای بالاتر از آنها استفاده کنند.
به طور کلی، آسیب های بالقوه از آفتکش های زیستی مصنوعی و ارگانیک بستگی به آفت کش خاص و دوز آنها دارد با این حال، هر دو نوع از آفت کش ها بعید است که در سطوح پایین باعث بوجود آمدن مشکلات سلامت باشد.

آیا آفت کش ها کمی در موجودات زنده اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) وجود دارد؟

GMOs محصولات زراعی هستند که ژن هایی به آنها به منظور افزایش رشد، تطبیق پذیری خود و یا مقاومت به آفات طبیعی اضافه شده است.
این شکل از انتخاب ژنتیکی در هر گیاه و جانوری برای تامین مواد غذایی در جهان استفاده می شود.
با تولید و مثل، تغییرات به تدریج در بیش از چند نسل ایجاد شده و دقیقاً به همین دلیل یک گیاه مقاوم تر می شود در حالی که یک گیاه برای یک صفت خاص انتخاب می شود عامل تغییر ژنتیکی این صفت برای  پرورش دهندگان قابل رویت نیست.
GMOs این فرآیند را با استفاده از تکنیک های علمی تسریع کرده و به گیاه هدف یک صفت ژنتیکی خاص می دهند.
نتیجه بررسی جامع متعدد از هر دو مطالعات انسانی و حیوانی هیچ مدرکی وجود ندارد که GMOs برای سلامت مضر باشد.
در بعضی نگرانی ها مطرح شده که GMOs به گلیفوسیت (رانداپ) مقاوم هستند و تشویق شده که از این علف کش ها در سطوح بالاتر استفاده شود.
در حالی که یک مطالعه نشان می دهد که سطوح بالایی از علفکش می تواند سرطان در حیوانات آزمایشگاهی را ترویج دهد این سطوح به مراتب بالاتر از مقدار مصرف شده در تولید GMO و مواجهات شغلی یا محیطی افراد بود.
با مروری بر مطالعات متعدد به این نتیجه رسیدند دوز واقع بینانه از علفکش ایمن هستند.

آیا شما باید از غذاهای دارای آفت کش ها اجتناب کنید؟

شواهد علمی وجود دارد که خوردن مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات دارای بسیاری از فواید سلامتی هستند.
برخی افراد ممکن است از آفت کش ها به دلیل نگرانی های سلامت محیط زیست یا شغلی جلوگیری کنند اما در نظر داشته باشید که این به آن معنی نیست که محصولات ارگانیک بدون آفت کش هستند.
خوردن غذاهای محلی ممکن است مزایای برای محیط زیست داشته باشد اما آن به شیوه های فردی در مزرعه بستگی دارد اگر شما از مزارع محلی خرید کنید از آنها در مورد روش های کنترل آفات خود سوال کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search