رژیم غذایی

غذاهایی که افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت (اختلال تحمل گلوکز) نباید بخورند

رژیم غذایی دیابتتقریبا 30 میلیون آمریکایی نزدیک به 10٪ از جمعیت، مبتلا به دیابت هستند خارج از این موارد، در حدود 8 میلیون نفر که مبتلا به دیابت هستند ولی نمی دانند که مبتلا به دیابت هستند در مبتلایان به دیابت این مهم است که هر فرد از عوامل خطر که به این بیماری کمک می کند اجتناب کند.

در این بیماری مواد غذایی نقش مهمی بازی می کند نه تنها به شرایط مانند چاقی کمک می کند و خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد بلکه باعث مدیریت دیابت می شود.
چگونه مواد غذایی دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد؟
فهرست غذاهایی که افراد دیابتی نباید بخورند

چگونه مواد غذایی دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد؟

دیابت یک بیماری است که در آن لوزالمعده یک کمبود انسولین دارد (دیابت نوع 1) و یا بدن به انسولین بی توجه می شود (دیابت نوع 2) انسولین به کنترل سطح قند خون کمک می کند هنگامی که این سطوح بالاتر از حد طبیعی افزایش یابد انسولین توسط لوزالمعده به داخل جریان خون ترشح می شود این تحریک کبد برای تبدیل گلوکز به گلیکوژن (فرم ذخیره گلوکز) و جذب گلوکز توسط سلول ها را افزایش می دهد از جمله اثرات دیگر باعث کاهش سطح قند خون می شود یا این افزایش سطح را کاهش می دهد.
بنابراین در دیابت بدن قادر به کنترل قند در محدوده طبیعی نیست سطح قند خون بالا می تواند به سلول ها، بافت ها و اندام در سراسر بدن آسیب برساند این حتی می تواند باعث عوارض مربوط به دیابت حاد شود که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد در حالی که دیابت یک مشکل با پانکراس و انسولین است مصرف غذاها و نوشیدنی ها یک نقش در سطح گلوکز خون بازی می کند.
مواد غذایی در دستگاه گوارش شکسته می شود این هر دو ماده شیمیایی و فرآیند مکانیکی توسط آنزیم های گوارشی و انقباض عضلات قوی از دیواره روده وساطت می کنند هنگامی که غذاها به مواد ساده تر شکسته می شود سپس این مواد مغذی هستند که در جریان خون از روده جذب می شوند برخی غذاها و نوشیدنی ها باعث افزایش سریع در مقدار قند خون می شوند و در دیابت بدن ممکن است قادر به مقابله با آن نباشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فهرست غذاهایی که افراد دیابتی نباید بخورند

یک رژیم غذایی دیابت باید متعادل باشد کالری محدود شده و شامل مواد غذایی با شاخص قند خون (GI) پایین باشد یک رژیم غذایی متعادل تضمین می کند که بدن تغذیه مناسب و بدون خطر کمبود داشته باشد.
با این حال، برای بسیاری از بیماران دیابتی تمرکز بر شاخص قند خون مواد غذایی مهم است شاخص قند خون مقیاسی است که به موجب آن مواد غذایی با توجه به توانایی خود را به منظور بالا بردن سطح قند خون بیش از یک دوره از زمان طبقه بندی می شوند مواد غذایی با شاخص قند خون (GI) بالا سطح گلوکز خون را سریع تر از مواد غذایی با شاخص قند خون (GI) متوسط تا پایین افزایش می دهند بنابراین بیماران دیابتی باید از غذاهای با GI بالا جلوگیری کنند.
لیست غذاهای مورد بحث زیر یک راهنمای عمومی است و همیشه برای مشاوره تغذیه و یک برنامه تغذیه فردی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید گاهی اوقات غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن است برای بیماران دیابتی مناسب در نظر گرفته شوند هنوز هم یک مشکل برای افراد خاص هستند در پایش منظم قند خون در بیماران دیابتی این مواد غذایی شناسایی خواهند شد و پس از آن باید اجتناب شوند.
افرادی که با پیش دیابت یا اختلال تحمل گلوکز (IGT) تشخیص داده شده اند همچنین باید از غذاها و نوشیدنی مورد بحث در زیر اجتناب کنند این ممکن است از توسعه دیابت جلوگیری و حتی پیش دیابت را در برخی موارد معکوس می کند به یاد داشته باشید که حتی افراد غیر دیابتی می تواند از یک برنامه تغذیه برای بیماران دیابتی بهره مند شوند این ممکن است به حفظ وزن سالم بدن کمک کند و با گذشت زمان حتی خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

نشاسته

نان، برنج، ماکارونی، غلات و سیب زمینی اغلب به عنوان نشاسته اصلی در نظر گرفته می شوند.
از بیشتر نان ها، سفید، قهوه ای باید اجتناب شوند این شامل نان های خانگی، شیرینی، چیپس، نان ساندویچی و نان کماج می شود دانه های کامل، چاودار و نان با GI پایین یک انتخاب بهتر و در حد اعتدال است.
برنج سفید باید اجتناب شود و یا در مقادیر کوچک خورده شود برنج سفید دانه بلند مانند برنج باسماتی و برنج قهوه ای گزینه های بهتری هستند اما تنها یک درجه خفیف هستند.
ماکارونی از آرد سفید باید اجتناب شود در حالی که ماکارونی آرد گندم کامل یا گندم دوروم یک انتخاب بهتر است.
دانه های پردازش و یا تصفیه شده باید اجتناب شود غلات سبوس دار از جمله ارزن، جو دوسر و کوینولا یک گزینه بهتر هستند از دانه هایی که شکر به آن اضافه شده اجتناب کنید از جمله غلات صبحانه که با شکر اضافه شده و سبوس دار است.
سیب زمینی که پخته شده، آب پز یا بخار پز یک انتخاب بهتر از سیب زمینی سرخ شده است با این حال، مقدار سیب زمینی نیز به همان اندازه مهم است.

پروتئين

از گوشت قرمز اجتناب کنید تا آنجا که ممکن اگر مقدار کم خورده می شود از نوع فاقد چربی باشد.
ماهی، مرغ و سایر طیور انتخاب بهتری هستند اطمینان حاصل شود که وعده گوشت بدون پوست و چربی باشد.
از کرم کامل و یا فراورده های لبنی پرچرب اجتناب کنید لبنیات کم چربی گزینه بهتری است اما سهم مصرفی باید کوچک باشد.
لوبیا، آجیل، دانه ها یا توفو منابع پروتئین گیاهی مناسب برای بیماران دیابتی هستند.
از گوشتهای فرآوری شده، گوشت خوک پخته شده یا سرخ شده باید اجتناب شود.

میوه و سبزیجات

میوه های تازه در حد اعتدال به صورت خام خورده شود که معمولاً یک مشکل نیست.
از میوه کنسروی و دارای شکر باید اجتناب شود.
مصرف همه سبزیجات تازه و آماده شده توسط بخار، جوش یا برشته بدون کره در حد اعتدال قابل قبول است سبزیجات منجمد نیز قابل قبول است.
از مواد غذایی سبزیجات کنسروی اجتناب کنید و سبزیجات را با خامه، سس یا کره آماده نکنید.

غذاهای فراوری شده

تا آنجا که ممکن است، از غذاهای فرآوری شده باید اجتناب شود طیف وسیعی از مواد افزودنی در این غذاها گنجانده شده است به غیر از نمک پنهان، ممکن است قند پنهان نیز برای طعم و مزه داشته باشد که به سرعت می تواند سطح گلوکز خون را افزایش دهد به جای آن غذاهای تازه را در خانه آماده کنید از غذاهای سریع نیز باید اجتناب شود زیرا این غذاها اغلب از کربوهیدرات ها و مملو از قند و چربی هستند.

شیرین مواد غذایی و نوشیدنی

غذاها و نوشابه های دارای قند اضافه شده باید در مجموع اجتناب شود حتی مقدار کم نیز می تواند اثر قابل توجهی بر سطح قند خون داشته باشد این شامل نوشابه، آب میوه، چای یا قهوه با شکر و نوشیدنی ها دیگر و همچنین قنادی ها مانند کیک، شیرینی و کماج می باشد به غیر از شکر، برخی از این مواد غذایی و نوشیدنی از مواد تشکیل دهنده دیگر با طعم شیرین (برای مثال آرد سفید) تشکیل شده است که همچنین می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search