رژیم غذایی

رژیم غذایی برای کمک به مبارزه با اندومتریوز

رژیم غذایی آندومتریوز

تخمین زده می شود که اندومتریوز تا حد ممکن یکی از 10 زن در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد این بیماری شامل سیستم تولید مثل است که بافتی مانند اندومتریوم در خارج از رحم در مناطق مانند تخمدان، شکم و روده رشد می کند. به طور معمول، بافت اندومتر تنها در داخل رحم یافت می شود.


علائم شامل دوره های دردناک و خونریزی شدید، درد در هنگام مقاربت، حرکات دردناک روده و ناباروری است.
علت اندومتریوز ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمانی برای ان وجود ندارد.
با این حال، غذاهای خاص ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش یا کاهش دهند و برخی از زنان می دانند که تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم کمک کند.
در اینجا 8 تغییر رژیم غذایی است که ممکن است در مدیریت اندومتریوز مفید باشد.

1. مصرف چربی های امگا 3 را افزایش دهید

چربی های امگا 3 سالم هستند چربی های ضد التهابی که می توانند در ماهی های چرب و سایر منابع حیوانی و گیاهی مشاهده شوند.
انواع خاصی از چربیها مانند روغنهای گیاهی حاوی چربی امگا 6 هستند که ممکن است درد و التهاب را افزایش دهند. با این حال، چربی های امگا 3 بر التهاب بدن و مولکول های تسکین دهنده درد اثر می گذارند.
با توجه به این که اندومتریوز اغلب با افزایش درد و التهاب همراه است داشتن نسبت بالای امگا 3 به چربی های امگا 6 در رژیم غذایی به ویژه برای زنان مبتلا به این بیماری مفید است.
به نظر می رسد که میزان بالای امگا 3 به چربی های امگا 6 مانع بقاء سلول های اندومتری در مطالعات لوله آزمایش شده است. شواهد پیشین نشان می دهد که چربی های امگا 3 ممکن است در جلوگیری از لخته شدن سلول های اندومتری در اولویت قرار گیرند.
علاوه بر این، در یک مطالعه مشاهده شد که زنان با بیشترین مقدار مصرف چربی های امگا 3 در مقایسه با زنان با کمترین میزان مصرف، بیشترین احتمال کاهش 22٪ ابتلا به اندومتریوز داشتند.
در نهایت، محققان دریافتند که مصرف مکمل های روغن ماهی حاوی چربی امگا 3 می تواند به طور قابل توجهی علائم قاعدگی و درد را کاهش دهد.
با این حال، شواهد غیرقابل تصور است. سایر مطالعات مشاهده شده بین میزان چربی مصرفی و خطر ابتلا به اندومتریوز ارتباطی نداشته است.
با این وجود، آیا شما ماهی های چرب بیشتری مصرف می کنید و یا مکمل های امگا 3 را مصرف می کنید افزایش مصرف این چربی ها یکی از ساده ترین تغییرات تغذیه ای است که می توانید برای مبارزه با درد و التهاب مرتبط با اندومتریوز انجام دهید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. از خوردن چربی ترانس اجتناب کنید

در سال های اخیر، چربی های ترانس به دلیل ناسالم بودن بدنام شده اند.
تحقیقات نشان داده است که چربی های ترانس، سطح بد LDL "" را افزایش می دهند و کلسترول خوب " HDL " را کاهش می دهند در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ را افزایش می دهد.
چربی های ترانس هنگامی ایجاد می شوند که چربی های غیر اشباع مایع با هیدروژن جامد شوند. تولید کنندگان به طور معمول چربی های ترانس را تولید می کنند تا به محصولات خودرا عمر طولانی تر و بافت قابل انعطاف تر بدهند.
این باعث می شود آنها برای استفاده در انواع اقلام سرخ شده و پردازش شده مانند کراکر، دونات، سیب زمینی سرخ کرده و شیرینی ها مناسب باشند.
با این حال، از سال 2018، اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ممنوعیت انتقال چربی ها را در تمام محصولات غذایی به علت خطر ایجاد آن برای سلامتی ممنوع خواهد کرد. تا آن زمان، محتاطانه از محصولات حاوی چربی ترانس اجتناب کنید.
به ویژه، زنان مبتلا به اندومتریوز باید از آنها جلوگیری کنند. یک مطالعه مشاهده شد که زنان دارای بیشترین مقدار چربی ترانس دارای 48٪ افزایش خطر ابتلا به اندومتریوز بودند.
شما با خواندن برچسب می توانید متوجه شوید اگر یک محصول چربی های ترانس را داشته باشد اگر یک محصول چربی های ترانس را داشته باشد. هر چیزی محتوی چربی های هیدروژنه، حاوی چربی ترانس است.

3. گوشت قرمز را ترک نمایید.

گوشت قرمز، به ویژه گوشت قرمز فرآوری شده، با خطر بالاتری از بیماری های خاص مرتبط است. در واقع، جایگزین کردن گوشت قرمز با منبع پروتئینی دیگری ممکن است باعث التهاب شود که اغلب با آندومتریوز همراه است.
علاوه بر این، در یک مطالعه مشاهده شد که زنانی که گوشت و ژامبون بیشتری خوردند خطر ابتلا به اندومتریوز در مقایسه با افرادی که گوشت کمتری مصرف کردند افزایش یافته است.
با این وجود، دو مطالعه دیگر موفق به یافتن نتایج مشابهی نشدند.
برخی از شواهد نشان می دهد که مصرف بالای گوشت قرمز ممکن است با سطوح بالاتر استروژن در خون همراه باشد.
از آنجایی که اندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن است سطوح بالاتر استروژن در خون ممکن است خطر بیماری را افزایش دهد.
در حال حاضر تحقیقات کافی در مورد گوشت قرمز و اندومتریوز وجود ندارد که بتواند توصیه جامعی ارائه دهد.
با وجود اینکه شواهد موجود متضاد هستند برخی از زنان ممکن است از کاهش مصرف گوشت قرمز خود بهره مند شوند.

4. مقدار زیادی میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل بخورید

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل با ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر همراه هستند.
پر کردن بشقاب خود با ترکیبی از این غذاها، تضمین می کند که رژیم غذایی شما با مواد مغذی ضروری همراه شده و مصرف کالری خالی را به حداقل می رساند.
این غذاها و مزایای آنها ممکن است برای افراد مبتلا به اندومتریوز بسیار مهم باشد.
اعتقاد بر این است که فیبر غذایی به بدن کمک می کند که هورمون های بدن را از بدن خارج کند و مطالعات مربوط به مصرف فیبر بالا با سطح هورمون های جنسی پایین تر از جمله استروژن همراه است.
این بدان معنی است که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است یک استراتژی عالی برای زنان مبتلا به آندومتریوز باشد.
میوه ها، سبزیجات و غلات کامل بهترین منابع فیبر رژیمی هستند. این غذاها همچنین آنتی اکسیدان ها را تامین می کنند که همچنین می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند.
یک مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به اندومتریوز که برای چهار ماه از رژیم غذایی آنتی اکسیدان پیروی کردند ظرفیت آنتی اکسیدانی را افزایش دادند و شاخص های استرس اکسیداتیو را کاهش دادند.
مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان باعث کاهش درد ناشی از اندومتریوز می شود.
یک مطالعه به طور مستقیم رابطه بین اندومتریوز و خوردن میوه ها و سبزیجات سبز را بررسی کرد. این یافته نشان داد که مصرف بالای این غذاها با خطر کمتر این بیماری همراه بود.
با این حال، یافته ها سازگار نیستند. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بالای میوه با افزایش خطر ابتلا به اندومتریوز ارتباط دارد.
یک توضیح احتمالی این است که خوردن بیشتر میوه اغلب با افزایش مصرف آفت کش ها همراه است. برخی از انواع آفت کش ها ممکن است دارای اثرات استروژنی باشند که به نوبه خود بر اندومتریوز تاثیر می گذارد.
بدون تحقیق بیشتر، امکان ندارد که مطمئن شوید که مصرف میوه ها و سبزی ها بر اندومتریوز تاثیر می گذارد. با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل ممکن است یک استراتژی خوب باشد.

5. کافئین و الکل را محدود کنید

متخصصین سلامت اغلب توصیه می کنند که زنان مبتلا به اندومتریوز مصرف کافئین و مصرف الکل خود را کاهش دهند.
مطالعات متعدد نشان داده اند که زنان مبتلا به اندومتریوز تمایل به مصرف الکل بیشتری نسبت به زنان بدون بیماری دارند.
با این حال، این ثابت نمی کند که مصرف زیاد الکل باعث اندومتریوز می شود. به عنوان مثال، این می تواند به این معنی باشد که زنان مبتلا به اندومتریوز تمایل به مصرف الکل بیشتری در اثر بیماری دارند.
علاوه بر این، در چندین مطالعه دیگر ارتباطی بین مصرف الکل و اندومتریوز وجود ندارد.
به طور مشابه، ارتباط بالقوه با کافئین مشخص نیست.
در حالی که مطالعات انجام شده نشان می دهد که مصرف کافئین یا قهوه در معرض خطر بالایی از اندومتریوز است بررسی بزرگ نشان می دهد که مصرف کافئین خطر ابتلا به این بیماری را افزایش نمی دهد.
با وجود این نتایج، مصرف الکل و کافئین هر دو با افزایش سطح استروژن همراه بوده است پروتئین استروژن در سراسر بدن است.
گرچه شواهد واضحي وجود دارد که کافئين يا الکل با خطر يا شدت اندومتريوز مرتبط است هنوز هم ترجيح مي دهند که اين مواد را از رژيم هاي غذايي خود کاهش دهند يا حذف کنند.

6. غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده ایده خوبی برای تقریباً هر کسی است و انجام این کار همچنین ممکن است در مدیریت اندومتریوز مفید باشد.
غذاهای فرآوری شده اغلب در چربی های ناسالم و قند، مواد مغذی ضروری و فیبر کم هستند و ممکن است درد و التهاب را افزایش دهند.
چربی های امگا 6 موجود در روغن های گیاهی، مانند ذرت، پنبه دانه و روغن بادام زمینی، می توانند درد، گرفتگی رحم و التهاب را افزایش دهند.
از سوی دیگر، چربی های امگا 3 در ماهی، گردو و کتان ممکن است به کاهش درد، گرفتگی و التهاب کمک کنند.
در نتیجه محدود کردن مصرف غذاهایی مانند شیرینی، چیپس، کراکر، آب نبات و غذاهای سرخ شده ممکن است به کاهش درد اندومتریوز کمک کند.
برای کمک به درمان آندومتریوز و برای تاثیر بیشتر، غذاهای فرآوری شده را با غذاهایی مانند ماهی های چرب، غلات کامل یا میوه های تازه و سبزیجات جایگزین کنید.

7. یک رژیم غذایی بدون گلوتن یا FODMAP پایین را امتحان کنید

برخی از رژیم های غذایی ممکن است به کاهش علائم اندومتریوز کمک کنند.
رژیم غذایی بدون گلوتن
رژیم غذایی بدون گلوتن اغلب برای افرادی مبتلا به بیماری سلیاک نیستند و یا حساس به گلوتن خاص توصیه نمی شود. این محدود شده است و می تواند کم فیبر و مواد مغذی باشد در حالی که در نشاسته تصفیه شده بالا است.
با این حال، شواهدی وجود دارد که یک رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است برای افراد مبتلا به آندومتریوز مفید باشد.
یک مطالعه در 207 خانم مبتلا به درد اندومتریوز شدید نشان داد که 75٪ از آنها بعد از 12 ماه در یک رژیم غذایی بدون گلوتن از کاهش قابل ملاحظه ای برخوردار بودند.
این مطالعه گروه کنترل را شامل نمی شود بنابراین اثر پلاسبو را نمی توان در نظر گرفت.
با این وجود، مطالعه دیگری در 300 زن نتایج مشابهی پیدا کرد و شامل یک گروه کنترل بود. یک گروه تنها دارو را مصرف کرد، در حالی که گروه دیگری دارو مصرف می کردند و رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال می کردند.
در پایان مطالعه، گروهی که تحت رژیم غذایی بدون گلوتن قرار داشتند کاهش قابل توجهی در درد لگن را تجربه کردند.
رژیم غذایی کم FODMAP
رژیم غذایی کم FODMAP همچنین ممکن است برای زنان مبتلا به آندومتریوز مفید باشد.
این رژیم غذایی برای از بین بردن علائم روده در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) طراحی شده است. این امر مستلزم اجتناب از غذاهای بالا در FODMAP است اصطلاحاتی که برای oligo-di - و منوساکارید و polyols است.
باکتری های روده ferment FODMAP، در نتیجه تولید گاز است که باعث درد و ناراحتی در افراد مبتلا به IBS می شود.
مطالعه در افراد مبتلا به IBS یا IBS و اندومتریوز نشان داد که یک رژیم غذایی کم FODMAP در 72٪ افراد مبتلا به اندومتریوز و IBS بهبود علائم IBS را در مقایسه با 49٪ در افراد مبتلا به IBS تنها بهبود بخشید.
هر دو رژیم غذایی بدون گلوتن و رژیم غذایی کم FODMAP می تواند محدود کننده و تا حدودی برای مدیریت دشوار باشد.
اگر تصمیم بگیرید که یکی از این رژیم ها را امتحان کنید ایده خوبی دیدار با یک متخصص تغذیه برای ایجاد یک برنامه ای است که برای شما کار کند.

8. سویا می تواند سودمند باشد

بعضی از رژیم های اندومتریوز توصیه می کنند که سویا را از رژیم غذایی حذف کنند به این دلیل است که سویا حاوی فیتواستروژن ها است که ترکیبات گیاهی است که می تواند استروژن را تقلید کند.
با این حال، به شدت ناشناخته است که چگونه phytoestrogens بر اندومتریوز تاثیر می گذارد.
برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است مضر باشند. یک مطالعه نشان داد زنان مبتلا به فرمولاسیون سویا به عنوان شیرخواران بیش از دو برابر خطر ابتلا به اندومتریوز را نسبت به زنان که فرمول سویا را به عنوان شیر مادر تغذیه کرده بودند کاهش دادند.
علاوه بر این، مطالعات چندگانه حیوانات و گزارش موارد مربوط به زنان مبتلا به اندومتریوز، اثرات منفی همراه با مصرف مکمل های سویا را گزارش کرده اند.
با این حال، بسیاری از مطالعات که بررسی میزان مصرف سویا را در زنان مبتلا به اندومتریوز مشاهده کرده اند، دقیقاً برعکس است.
یک مطالعه نشان داد که مصرف سویا با خطر ابتلا به اندومتریوز همراه نبود و سه مطالعه دیگر نشان داد که مصرف سويا باعث کاهش خطر یا شدت آن می شود.
جالب توجه است که فیتواستروژن به نام پئورآین در حال حاضر در مطالعات حیوانی به عنوان یک درمان بالقوه برای آندومتریوز مورد بررسی قرار گرفته است.
محققان پیشنهاد کرده اند که به جای افزایش اثرات استروژن مشابه در بدن، فیتواستروژن ها اثر متفاوتی دارند و اثرات استروژن را مهار می کنند و باعث ایجاد اندومتریوز می شوند.
به طور کلی، استروژن به گیرنده های سلولی که بافت شما را تشکیل می دهند متصل می شود.
اثرات فیتواستروژن ها ضعیف تر از خود استروژن است. بنابراین استدلال می شود که وقتی فیتواستروژن ها به گیرنده های استروژن متصل می شوند گیرنده های غیرقابتی کمتری برای اعمال استروژن در دسترس هستند. این ممکن است اثر ضد استروژن در بدن ایجاد کند.
شواهد کمی وجود دارد که به نظر می رسد از این نظریه حمایت کند. با این وجود، قبل از نتیجه گیری در مورد اثرات سویا و دیگر فیتواستروژن ها بر روی اندومتریوز، تحقیقات بیشتری لازم است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مرجان

سلام من با توجه به اینکه آندومتریوز گرید ۴ دارم میخوام بدونم میتونم قرص آنادرم که ازپترکیباتش میشه به سویا اشاره کرد استفاده کنم یا نه درپضمن ۳۸ سالمه
با تشکر از شما

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search