رژیم غذایی

8 علائم و نشانه های کمبود پروتئین

غذاهای دارای پروتئین

پروتئین به ساختن عضلات کمک می کند سلول های جدیدی تولید می کند هورمون ها و آنزیم ها را تنظیم می کند زخم ها را بهبود می بخشد و باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شوند. کمبود پروتئین در کشورهای در حال توسعه شایع ترین علت دسترسی نامناسب به غذاهای غنی از پروتئین است.

با این حال، این نیز می تواند بر مردم در کشورهای در حال توسعه که انتخاب های رژیم غذایی نامناسب دارند تأثیر بگذارد. پروتئین ناقص غذایی می تواند منجر به عوارض جانبی منفی شود تعداد کمی از مواد مغذی همانند پروتئین مهم هستند. پروتئین ساختار عضلات، پوست، آنزیم ها و هورمون ها است و نقش مهمی در همه بافت های بدن دارد اکثر غذاها حاوی پروتئین هستند در نتیجه، کمبود پروتئین واقعی در کشورهای توسعه یافته نادر است با این حال، برخی افراد ممکن است هنوز در معرض خطر باشند. کمبود منجر به مشکلات سلامتی مختلف می شود در حالی که مصرف کم پروتئین نیز ممکن است سبب نگرانی باشد زیرا ممکن است در طول زمان سبب تغییرات ظریف در بدن شما شود.

در این مقاله 8 نشانه کمبود پروتئین یا جذب کم پروتئین ذکر می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کمبود پروتئین چیست؟

کمبود پروتئین هنگامی است که مصرف شما قادر به برآورده ساختن نیاز بدن شما نباشد.
حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان از مصرف پروتئین ناکافی رنج می برند.
این مشکل به ویژه در آفریقای مرکزی و آسیای جنوبی بسیار مؤثر است در حالی که تا 30 درصد از کودکان مقدار کمی پروتئین از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.
برخی افراد در کشورهای توسعه یافته نیز در معرض خطر هستند این شامل گیاهخواران و وگان هایی است که به دنبال رژیم غذایی نامتعادل و همچنین افراد مسن تر و بیماران بستری شده هستند.
در حالی که کمبود پروتئین در جهان غربی غیر معمول است برخی از افراد از میزان کمی از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.
پروتئین بیش از حد ممکن است تغییرات در ترکیب بدن ایجاد کند که در طی مدت زمان طولانی، مانند از دست رفتن عضله ایجاد می شود.
شدید ترین نوع کمبود پروتئین به عنوان کواشیورور شناخته شده است این اغلب در کودکان در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد که قحطی و رژیم های غذایی نامناسب رایج است.
کمبود پروتئین می تواند تقریباً تمام جنبه های عملکرد بدن را تحت تاثیر قرار دهد به عنوان یک نتیجه، آن با علائم بسیاری همراه است.
بعضی از این علائم ممکن است شروع شوند حتی زمانی که کمبود پروتئین حاشیه ای است آنها در کنار برخی از علائم معمول kwashiorkor ذکر شده اند.

1. ادم

ادم، که با پوست متورم و پف کرده مشخص می شود علامت کلاسیک کواشیورور است.
دانشمندان معتقدند که این مقدار ناشی از مقدار کم آلبومین سرم انسان است که پروتئین فراوان در قسمت مایع خون یا پلاسمای خون است.
یکی از وظایف اصلی آلبومین حفظ فشار انکوتیک است نیرویی است که مایع را به گردش خون منتقل می کند به این ترتیب، آلبومین از ورود مقادیر بیش از حد مایع در بافت ها یا سایر بخش های بدن جلوگیری می کند.
به علت کاهش سطح آلبومین سرم انسان، کمبود پروتئین های شدید منجر به کاهش فشار انکوتیک می شود در نتیجه، سیال در بافت ها تجمع می یابد و باعث تورم می شود.
به همین دلیل، کمبود پروتئین ممکن است باعث ایجاد مایع در داخل حفره شکم شود یک شکم نفخ دار نشانه مشخصه کواشیورور است.
به یاد داشته باشید که ادم از علائم کمبود شدید پروتئین است که بعید است در کشورهای توسعه یافته رخ دهد.

2. کبد چرب

یکی دیگر از علائم رایج کواشیورکور یک کبد چرب یا تجمع چربی در سلولهای کبدی است.
کبد چرب درمان نشده، ممکن است به بیماری کبد چرب تبدیل شود و باعث التهاب، زخم کبدی و به طور بالقوه نارسایی کبد شود.
کبد چرب یک بیماری شایع در افراد چاق و همچنین افراد با مصرف زیاد الکل می باشد.
چرا در موارد کمبود پروتئین اتفاق می افتد علت ناشناخته است اما مطالعات نشان می دهد که سنتز نقص پروتئین های انتقال چربی، به نام لیپوپروتئین ها ممکن است به این بیماری منجر شود

3. مشکلات پوست، مو و ناخن

کمبود پروتئین اغلب سبب علامت روی پوست، مو و ناخن ها می شود زیرا عمدتاً از پروتئین ساخته می شوند.
به عنوان مثال، کواشیورکور در کودکان با پوسته پوسته شدن یا ترک، قرمزی و لکه های از پوست دپیگمانته مشخص است.
نازک شدن مو، رنگ موی پژمرده، ریزش مو (آلوپسی) و ناخن های شکننده نیز علائم رایج هستند.
با این حال، این نشانه ها بعید به نظر می رسند مگر اینکه کمبود پروتئین شدید داشته باشید.

4. از دست دادن توده عضلانی

عضلات شما بزرگترین مخزن پروتئین بدن شما هستند.
هنگامی که ذخیره پروتئین غذایی کم شود بدن از پروتئین ماهیچه های اسکلتی برای حفظ بافت های مهم و عملکرد بدن استفاده می کند به عنوان یک نتیجه، کمبود پروتئین منجر به اتلاف عضلات در طول زمان می شود.
حتی کمبود پروتئین متوسط ممکن است سبب از دست رفتن عضلات به خصوص در سالمندان شود.
یک مطالعه در مردان و زنان مسن نشان داد که کاهش میزان عضلات در میان کسانی که کمترین میزان پروتئین را مصرف می کردند بیشتر بود.
این یافته ها توسط مطالعات دیگر تایید شده است که نشان می دهد افزایش مصرف پروتئین ممکن است دژنراسیون عضلانی که با پیری همراه است را کند کند.

5. خطر بزرگ شکستگی استخوان

عضلات تنها بافتهایی هستند که تحت تاثیر مصرف کم پروتئین قرار دارند.
استخوان های شما نیز در معرض خطر هستند مصرف پروتئین ناکافی استخوان های شما را تضعیف می کند و خطر شکستگی را افزایش دهد.
یک مطالعه در زنان یائسه نشان داد که مصرف پروتئین بالاتر باعث کاهش خطر شکستگی های لگن می شود بالاترین میزان مصرف به 69٪ کاهش ریسک ارتباط دارد و پروتئین منبع حیوانی بیشترین سود را به خود اختصاص می دهد.
مطالعه دیگری در زنان یائسه با شکستگی های اخیر لگن نشان داد که مصرف 20 گرم مکمل پروتئین در روز به مدت نیم سال از دست رفتن استخوان را تا 2/3 درصد کاهش می دهد.

6. کوتاه نگه داشتن رشد در کودکان

پروتئین نه تنها به حفظ توده عضلانی و استخوان کمک می کند بلکه برای رشد بدن ضروری است.
بنابراین، کمبود و یا نارسایی آن به خصوص برای کودکان در حال رشد مضر است و بدن در حال رشد نیاز به عرضه ثابت دارد.
در واقع، کوتاه نگه داشتن رشد شایع ترین علامت سوء تغذیه دوران کودکی است در سال 2013، حدود 161 میلیون کودک مبتلا، از عدم رشد رنج می بردند.
مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که ارتباط قوی بین مصرف کم پروتئین و اختلال رشد وجود دارد.
رشد خفیف نیز یکی از ویژگی های اصلی کواشیورکور در کودکان است.

7. افزایش شدت عفونت

کمبود پروتئین همچنین می تواند موجب بروز اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن شود.
اختلال عملکرد سیستم ایمنی ممکن است خطر یا شدت عفونت را افزایش دهد که یکی از نشانه های کمبود شدید پروتئین است.
به عنوان مثال، یک مطالعه در موش نشان داد که رژیم غذایی حاوی تنها 2٪ پروتئین با عفونت شدید آنفولانزا در مقایسه با رژیم غذایی حاوی 18٪ پروتئین همراه بود.
حتی مصرف کم پروتئین، ممکن است عملکرد ایمنی را مختل کند یک مطالعه کوچک در زنان مسن نشان داد که رژیم کم پروتئین برای 9 هفته به طور قابل توجهی پاسخ ایمنی بدن شما را کاهش داد.

8. اشتهای بیشتر و مصرف کالری زیاد

اگرچه اشتهای ضعیف یکی از علائم کمبود پروتئین شدید هستند اما به نظر می رسد که این فرمول در موارد کمبود خفیف متضاد باشد.
هنگامی که مصرف پروتئین شما ناکافی است بدن شما تلاش می کند با افزایش اشتها، وضعیت پروتئین خود را بازگرداند و شما را تشویق می کند که چیزی بخورید.
اما کمبود پروتئین به طور هدفمند نیازمند خوردن غذا، حداقل برای همه نیست این ممکن است به طور انتخابی اشتها را برای غذاهای گوشتی افزایش دهد که پروتئین را بالا ببرد.
بسیاری از این غذاهای راحت حاوی پروتئین هستند با این حال، مقدار پروتئین در این غذاها در مقایسه با تعداد کالری که آنها ارائه می دهند به میزان قابل توجهی کم است.
به عنوان یک نتیجه، مصرف پروتئین ضعیف می تواند سبب افزایش وزن و چاقی شود ایده ای که به عنوان فرضیه نیروی پروتئین شناخته می شود.
همه مطالعات از این فرضیه پشتیبانی نمی کنند اما پروتئین به وضوح از چربی و کربوهیدرات و چربی اشباع شده است.
افزایش مصرف پروتئین می تواند مصرف کلی کالری را کاهش دهد و باعث کاهش وزن شود.
اگر گاهی احساس گرسنگی می کنید و مشکلی در مصرف کالری خود ندارید سعی کنید بعضی از پروتئین ها را به هر وعده اضافه کنید.

چه مقدار پروتئین نیاز دارید؟

همه افراد نیازمند یک پروتئین مشابه نیستند این بستگی به بسیاری از عوامل، از جمله وزن بدن، توده عضلانی، فعالیت بدنی و سن دارد.
مسلماً وزن بدن مهمترین عامل تعیین کننده پروتئین است به عنوان یک نتیجه، توصیه ها معمولاً به عنوان گرم برای هر پوند یا کیلوگرم وزن بدن ارائه می شود.
توصیه روزانه  (RDA) 0.4گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن (0.8 گرم در هر کیلوگرم) است برآورد دانشمندان این است که برای اکثر مردم کافی باشد.
این به 66 گرم پروتئین در روز برای بزرگسال بالغ با وزن 165 پوند (75 کیلوگرم) تبدیل می شود.
برای ورزشکاران، کالج ورزشی آمریکایی توصیه می کند مصرف پروتئین روزانه بین 0.5 تا 0.6 گرم برای هر پوند وزن بدن (1.2- 1.4 گرم در هر کیلوگرم) باشد که برای حفظ عضلات و بازیابی تمرین کافی است.
با این حال، دانشمندان موافق نیستند که چه مقدار کافی است توصیه های روزانه انجمن بین المللی تغذیه ورزشی 0.9 گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن (2 گرم در هر کیلوگرم) برای ورزشکاران است.
در حالیکه RDA در بزرگسالان سالخورده و بزرگسال یکسان است مطالعات نشان می دهد که آن را دست کم گرفته اند و برای افراد مسن (40- 39 ساله) باید به وزن 0.5 تا 0.7 گرم در هر پوند وزن بدن (1.2-1.5گرم در کیلوگرم) افزایش یابد.
نگران نباشید اگر شما از نظر سن و جنس فعال هستید نیازهای پروتئین روزانه شما بیشتر از RDA فعلی 0.4 گرم در هر پوند وزن بدن (0.8 گرم در هر کیلوگرم) است.
غنی ترین منابع پروتئین عبارت از ماهی، گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی و حبوبات می باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search