رژیم غذایی

11 غذا که می تواند باعث سوزش سر دل شود

غذاهایی که باعث سوزش سر دل می شوند

سوزش سر دل بیش از 60 میلیون آمریکایی را هر ماه تحت تاثیر قرار می دهد. این بهترین توصیف دردناک و احساس سوزش در ناحیه پایین سینه است. سوزش سر دل نشانه ای از ریفلاکس اسید است وضعیتی که اسید معده به مری وارد می شود لوله ای که غذا و نوشیدنی ها را به معده شما می رساند.


به طور معمول، اسید معده به دلیل مانع اسفنکتر مری نمی تواند به مری فرار کند. این یک عضله حلقوی است که به طور طبیعی بسته باقی می ماند و به طور معمول تنها زمان بلع یا آروغ زدن باز می شود.
با این حال، در افراد مبتلا به ریفلاکس اسید، این عضله اغلب ضعیف است. این یکی از دلایلی است که افراد مبتلا به ریفلاکس اسید سوزش سر دل را تجربه می کنند.
رژیم غذایی نقش مهمی در سوزش سر دل دارد. بسیاری از غذاها می توانند اسفنکتر مری را ریلاکس کنند که اجازه می دهد غذا به مری فرار کند و باعث سوزش شود.
در اینجا 11 غذا وجود دارد که می تواند موجب سوزش سر دل شود.

بیشتر بخوانیددر رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. غذاهای با چربی بالا

مواد غذایی با چربی بالا ممکن است باعث سوزش سر دل شود. متاسفانه این شامل غذاهای فوق العاده سالم و مغذی مانند آوکادو، پنیر و آجیل است.
دو راه وجود دارد که غذاهاي با چربی بالا می توانند سوزش سر دل را تحریک کنند.
در ابتدا، ممکن است اسفنکتر پایین تر مری ریلاکس شود عضله ای است که به عنوان مانع بین مری و معده عمل می کند. وقتی این عضله شل شود اسید معده می تواند از معده به مری فرار کند و باعث سوزش سوزش سر دل شود.
دوم، غذاهای با چربی زیاد باعث آزاد شدن هورمون کولسیستوکینین (CCK) می شوند. این هورمون نیز ممکن است اسفنکتر پایین تر مری را شل نماید و باعث رفلاکس اسید شود.
علاوه بر این، CCK مواد غذایی را برای مدت طولانی در معده ماندگار می کند تا آن بتواند هضم شود. متأسفانه این ممکن است خطر رفلکس اسید را افزایش دهد که می تواند باعث سوزش سر دل شود.
مهم است که توجه داشته باشیم که این امر نه تنها در مورد غذاهای سالم که غنی از چربی هستند اعمال می شود. این نیز در مورد غذاهای سرخ شده و وعده های غذایی که حاوی مقادیر زیادی چربی است استفاده می شود.

2. نعناع

نعناع مانند نعناع بیابانی و نعناع تند اغلب به نظر می رسد که شرایط گوارشی را تسکین دهد. با این حال، برخی شواهد وجود دارد که این نعناع ممکن است موجب سوزش سر دل شود.
یک مطالعه نشان داد که دوزهای بالایی از پروتئین با علائم ریفلاکس اسید ارتباط دارند.
به طرز شگفت انگیزی، نعناع تند اسفنکتر پایینی مری را شل نمی کند. در عوض، محققان معتقدند که می تواند باعث ایجاد سوزش سوزش سر دل شود و باعث تخریب پوشش مری شود.
مطالعه دیگری از بیش از 500 نفر نشان داد که کسانی که هر روز چای نعناع تند مصرف داشتند تا دو برابر خطر ابتلا به سوزش سر دل رخ می دهد.
گفتنی است شواهد محدودی مبنی بر ارتباط بین نعناع و سوزش سر دل وجود دارد. اگر احساس می کنید که نعناع سبب بدتر شدن سوزش سر دل شما است بهتر است از آن اجتناب کنید.

3. آبمیوه های مرکبات

نوشیدن آبمیوه های مرکبات ممکن است علائم سوزش سردل را ایجاد کند.
به عنوان مثال، در مطالعه ای 382 نفر مبتلا به سوزش سر دل، 67 درصد از شرکت کنندگان پس از مصرف آب پرتقال سوزش سر دل پیدا کردند.
در یکی دیگر از مطالعات مربوط به تقریباً 400 نفر مبتلا به سوزش سر دل، 73٪ سوزش معده پس از مصرف آب پرتقال یا گریپ فروت دیده شد. یافته ها نشان می دهد که مقدار اسید در آب میوه های مرکبات ممکن است عامل ایجاد نشانه های سوزش معده باشد.
با این حال، کاملاً روشن نیست که چگونه آبمیوه های مرکبات می تواند باعث سوزش سر دل شود.

4. شکلات

شکلات یکی دیگر از عوامل مهمی برای سوزش سر دل است.
شکلات، مانند غذاهای پر چربی، می تواند اسفنکتر تحتانی مری را شل نماید.
این ممکن است اسید معده را در معرض مری قرار دهد و باعث سوزش سر دل شود.
علاوه بر این، شکلات از کاکائو ساخته شده است که حاوی "هورمون شادی" سروتونین است.
متأسفانه، سروتونین ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را نیز تنظیم کند.
در نهایت، شکلات همچنین ترکیبات تئوباریم و کافئین را شامل می شود. که هر دو می توانند اسفنکتر مری را تحریک کنند تا شل شود.

5. غذاهای تند

غذاهای تند برای ایجاد سوزش سر دل، بدنام هستند.
آنها اغلب حاوی ترکیباتی به نام کپسایسین هستند که ممکن است میزان هضم را کاهش دهند. این بدان معنی است که غذا در معده در مدت طولانی نشسته وعامل خطر سوزش سر دل است.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف فلفل قرمز که حاوی پودر فلفل قرمز بود سرعت هضم را کاهش داد.
علاوه بر این، غذاهای تند می تواند مری دارای التهاب را تحریک کند و این می تواند علائم سوزش سر دل را بدتر کند.
بنابراین، اگر سوزش سر دل دارید بهتر است که مصرف غذاهای تند را کاهش دهید.

6. نمک

مصرف قرص نمک یا غذاهای نمکی ممکن است ریفلاکس را افزایش دهد که عامل خطر سوزش سر دل است.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد افرادی که نمک را به وعده های غذایی خود اضافه کردند 70٪ رفلکس، بالاتر از کسانی بود که نمک را هرگز اضافه نکردند.
همین مطالعه همچنین نشان داد افرادی که حداقل سه بار در هفته غذاهای شور مصرف می کنند خطر ابتلا به ریفلاکس 50٪ بیشتر از افرادی است که هرگز غذاهای شور مصرف نمی کنند.
با این حال، به طور کامل نمی فهمید که چگونه مصرف نمک ممکن است خطر ریفلاکس را افزایش دهد.
ممکن است افرادی که غذاهای نمکی مصرف می کنند غذاهای سرخ شده و چربی بیشتری مصرف کنند.
در این مورد، این غذاها احتمالاً موجب سوزش سر دل بیشتری نسبت به نمک تنها می شود.

7. پیاز

پیاز، به ویژه پیاز خام، عامل مهمی برای سوزش سر دل هستند.
مثل سایر غذاهایی که در این لیست وجود دارد پیاز ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کند که ممکن است باعث ریفلاکس اسید و علائم سوزش سر دل شود.
در یک مطالعه، افراد مبتلا به سوزش معده در یک روز یک همبرگر ساده خوردند و در روز دیگری یک همبرگر مشابه با پیاز خوردند. خوردن برگر با پیاز به طور قابل توجهی علائم سوزش سر دل را در مقایسه با خوردن برگر بدون هیچ پیاز افزایش می دهد.
علاوه بر این، پیاز منبع غنی فیبر قابل تخمیر هستند که ممکن است باعث آروغ زدن شود. آروغ زدن می تواند علائم رفلاکس اسید را تشدید کند.
پیاز فیبر قابل تخمیر شامل FODMAP ها، یک گروه از ترکیبات است که ممکن است باعث مسائل گوارشی شود.

8. الکل

مصرف متوسط و شدید الکل همچنین می تواند سبب علائم سوزش سر دل باشد.
الکل می تواند این کار را به طرق مختلف انجام دهد. به عنوان مثال، می تواند اسفنکتر تحتانی مری شل نماید که می تواند اسید معده را به داخل مری وارد کند و باعث سوزش سر دل شود.
علاوه بر این، نوشیدنی های الکلی، به ویژه شراب و آبجو، می توانند میزان اسید معده شما را افزایش دهند که می تواند خطر سوزش سر دل را افزایش دهد.
در نهایت، مصرف بیش از حد الکل ممکن است به طور مستقیم به استر مری آسیب برساند. با گذشت زمان، این می تواند مری را به اسید معده حساس تر کند.

9. قهوه

برخی از افراد ممکن است در هنگام نوشیدن قهوه، سوزش سر دل داشته باشند.
نشان داده شده است که قهوه اسفنکتر تحتانی مری را شل کرده و می تواند خطر رفلکس اسید و سوزش سر دل را افزایش دهد.
برخی از مطالعات نشان می دهد که کافئین مقصر است. با این حال، مطالعات دیگر به اثرات کافئین تنها نگاه کرده و کشف کرده اند که ممکن است نشانه های ریفلاکس را ایجاد نکنند. اگر این مورد باشد ترکیبات دیگر موجود در قهوه ممکن است مسئول باشد.
با این وجود، مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین نشانه های قهوه و ریفلاکس پیدا نکرده اند.
اگرچه تحقیقات بی نتیجه است اگر قهوه را تحمل می کنید نیازی به اجتناب از آن نیست. با این حال اگر قهوه باعث ریفلاکس و سوزش سر دل می شود بهتر است از آن جلوگیری شود یا مصرف خود را محدود کنید.

10. نوشیدنی های گازدار و کربناته

نوشیدنی های گازدار و کربناته نیز اغلب مقصر سوزش سر دل هستند تحقیقات نشان می دهد که این نوشیدنی ها ممکن است اسفنکتر مری را شل کنند و اسیدیته اسید معده را افزایش دهد - دو عامل خطر سوزش سر دل می باشند.
در یک مطالعه، دانشمندان الگوهای خواب بیش از 15،000 نفر را مشاهده کردند و دریافتند که تقریباً 25٪ سوزش سر دل در طول شب وجود دارد.
محققان پس از تحقیقات بیشتر متوجه شدند که سوزش سر دل در طول شبانه روز به شدت با چندین عامل مرتبط، از جمله نوشیدن نوشابه های گاز دار مرتبط است.
مطالعه دیگری نشان داد افرادی که نوشیدنی های گاز دار مصرف کرده بودند 69٪ بیشتر علائم ریفلاکس مانند سوزش سر دلسوز داشتند.

11. شیر

مردم برای درمان سوزش سر دل معمولاً شیر مصرف می کنند. با این حال، نوشیدن شیر کامل ممکن است باعث ایجاد علائم شود نه تسکین آنها.
در واقع، تحقیقات نشان می دهد که شیر کامل ممکن است تولید اسید معده را افزایش دهد که یک عامل خطر سوزش سر دل است.
در یکی از مطالعات تقریباً 400 نفر مبتلا به سوزش سر دل، حدود 38٪ علائم سوزش سر دل را بعد از نوشیدن شیر کامل گزارش دادند.
محققان این مطالعه نشان دادند که ارتباط بین شیر و سوزش سر دل با میزان چربی شیر کامل ارتباط دارد.
اگر نوشیدن شیر باعث سوزش سر دل می شود بهتر است از مصرف آن جلوگیری کنید یا میزان مصرف خود را کاهش دهید.

غذاهایی که ممکن است به کاهش سوزش سر دل کمک کنند

در حالی که بسیاری از غذاها می توانند سوزش سر دل شما را بدتر کنند غذاهای متعددی وجود دارد که ممکن است به کاهش علائم کمک کند.
در اینجا برخی از غذاها که ممکن است به کاهش سوزش سر دل کمک کنند:
زنجبیل: این یک درمان طبیعی برای حالت تهوع و استفراغ است. در حالی که شواهد محدودی در مورد اثرات زنجبیل بر سوزش سر دل وجود دارد و ممکن است به کاهش ریفلاکس کمک کند.
موز و خربزه: این میوه ها به طور طبیعی کم اسید هستند و اغلب برای کاهش ریفلاکس توصیه می شود.
سبزیجات سبز: به طور طبیعی کم چربی، کم اسید و شکر، سبزیجات سبز شامل لوبیا سبز، کلم بروکلی، اسفناج و کرفس می باشد.
بلغور جو دوسر: با فیبر همراه هستند که با خطر کمتر ریفلاکس اسید ارتباط دارد. این فیبر حاوی FODMAP نیست بنابراین باعث آروغ زدن یا رفلکس نمی شود.
دانه و سیب زمینی: تحقیقات نشان داده است که مصرف غلات و سیب زمینی با خطر 42٪ کمتر از بیماری ریفلاکس معده مرتبط است.

بیشتر بدانیدمواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search