رژیم غذایی

رژیم غذایی بدون لکتین چیست؟

لکتین ها پروتئین های گیاهان هستند که با اثرات مثبت و منفی سلامتی مرتبط هستند. برخی از مواد غذایی گیاهی مانند لوبیا و حبوبات، دانه های کامل و سبزیجات خاص حاوی مقدار زیادی لکتین هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لکتین ها و رژیم غذایی بدون لکتین، مطالعه کنید. علم در مورد این رژیم چه می گوید؟ چرا برخی از مردم آن را توصیه می کنند و آیا شواهد این ادعاها پشتیبانی می کنند؟

لکتین ها چه هستند؟

لوبیای کلیوی قرمز نپخته ممکن است موجب تهوع، اسهال و استفراغ شدید به علت لکتینی به نام فیتوهماگلوتینین شود.
لکتین ها یک نوع پروتئینی هستند که در انسان ها ممکن است به سلول ها در ارتباط با یکدیگر کمک کنند. بعضی از دانشمندان همچنین معتقدند که لکتین ها یک نوع دفاع در گیاهان برای جلوگیری از حشرات فراهم می کنند.
این پروتئین ها حاوی نیتروژن هستند که برای رشد گیاهان مورد نیاز است. در حالی که بسیاری از گیاهان حاوی لکتین هستند دانه آن بخشی است که مردم اغلب می خورند.
لکتین ها ممکن است بر سلامتی از هضم تا خطر بیماری مزمن به روش های مختلف تاثیر بگذارد. نشان داده شده است که سبب جمع شدن گلبول های قرمز با هم می شوند.
آنها به عنوان مواد ضد مغذی طبقه بندی شده اند زیرا جذب بعضی مواد مغذی را مسدود می کنند.
لکتین ها ممکن است موجب ناراحتی معده در هنگام خوردن غذاهای گیاهی شود.
لکتین در لوبیای کلیوی قرمز فیتوهماگلوتینین نامیده می شود. مسئول مسمومیت با لوبیای کلیوی قرمز است که در اثر خوردن لوبیای کلیوی قرمز خام یا نپخته است. طبق گزارش اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، مصرف تنها چهار لوبیای کلیوی قرمز می تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شود.
روشهای پخت و پز که از حرارت مرطوب استفاده می کنند برای کاهش تعداد لکتین ها در گیاه مفید هستند. پخت و پز همچنین برخی از نشاسته گیاهی را به کربوهیدراتهای ساده تر تجزیه می کند. لکتین ها می خواهند به کربوهیدرات ها متصل شوند و قبل از ایجاد اثرات منفی از بدن برداشته شوند.
اجاق های آهنی برای تهیه لوبیا کلیوی توصیه نمی شود زیرا دمای آن به اندازه کافی برای از بین بردن لکتین ها کافی نیست. راه هایی برای کاهش لکتین ها در غذاها عبارتند از:
جوشاندن
تخمیر
جوانه زدن
پوست کندن
پختن با فشار
در حالی که لکتین ها برخی از اثرات نامطلوب دارند همچنین برخی از آنها مثبت است. مقدار کمی لکتین ممکن است به باکتری های خوب که در سیستم های گوارش انسان کمک می کنند کمک کند.
تحقیقات نشان می دهد که لکتین ها برای کمک به شناسایی و تشخیص سرطان مفید هستند. لکتین ها نیز برای کاهش احتمال ابتلا به سلول های سرطانی مورد مطالعه قرار می گیرند.
محققان حتی به لکتین ها به عنوان درمان های بالقوه برای بیماری هایی که توسط باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها ایجاد می شود، نگاه می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم غذایی بدون لکتین چیست؟

دکتر استیون Gundry رژیم غذایی بدون لکتین را به فروش می رساند. او یک جراح قلب سابق است که تمرکز خود را به مواد غذایی و داروی مبتنی بر مکمل قرار داده است.
دکتر Gundry توصیف می کند که لکتین ها به عنوان خطر اصلی در رژیم غذایی آمریکا است. در پاسخ، او یک کتاب نوشته است که اطلاعاتی در مورد چگونگی اجتناب از لکتین ها، گزینه های غذایی جایگزین و دستورالعمل ها را ارائه می دهد.
بر اساس این کتاب، طرح دکتر گاندری به مردم کمک می کند تا سلامت خود را بهبود بخشیده و وزن خود را کاهش دهند. این طرح همچنین حاوی مکمل های دکتر گاندری است که تحت نام تجاری GundryMD فروخته می شود.

فواید رژیم غذایی بدون لکتین

دکتر Gundry همراه با بسیاری از غذاهای دیگر توصیه می کند که سیب زمینی شیرین بخورند تا میزان لکتین را محدود کنند.
برخی از دانشمندان معتقدند که لکتین ها مضر هستند و باعث التهاب می شوند. یک مقاله قدیمی تر آنها را به بیماری های خود ایمنی از جمله بیماری سلیاک، دیابت و آرتریت روماتوئید مرتبط می کند.
یک مقاله در مورد تحقیقات مربوط به لکتین های گیاهی گندم بحث می کند. این می تواند با افزایش التهاب سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
التهاب دراز مدت با بسیاری از بیماری های جدی پزشکی از جمله بیماری های قلبی، سرطان و افسردگی مرتبط است.
یک رژیم غذایی بدون لکتین میتواند راهی برای کاهش التهاب در بدن باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان قبل از اثبات تأیید لازم است.
نویسندگان همچنین گزارش می دهند که لکتین ها می توانند عبور باکتری ها یا سایر سموم را از مانع روده عبور دهند. با این حال، آنها همچنین می گویند که دانه های کامل حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که به مبارزه با التهاب کمک می کنند. این عامل می تواند اثرات بالقوه مضر لکتین را تشکیل دهد.

خطرات رژیم غذایی بدون لکتین

رژیم غذایی بدون لکتین یک برنامه محدود کننده است که ممکن است بعضی از افراد برای مدت طولانی آن را پیگیری کنند. این طرح همچنین سبب محدود کردن یا حذف بسیاری از غذاهای مغذی مانند غلات و حبوبات، لوبیا و سبزیجات خاص است.
تحقیقات نشان داده است مصرف دانه های کامل می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کمک کند.
میوه ها و سبزیجات همچنین دارای مزایای بهداشتی بسیاری هستند. خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر ممکن است خطر بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی و ریه را شامل می شود آنها همچنین ممکن است به خطر ابتلا به سرطان آسیب برسانند و به مردم کمک کنند از کاهش وزن جلوگیری کنند.
رژیم غذایی بدون لکتین ممکن است برای گیاهخواران یا وگان دشوار باشد زیرا میوه ها، آجیل ها، دانه ها و غلات کامل پروتئین گیاهی را تولید می کنند.
حبوبات، دانه های کامل و میوه ها و سبزیجات نیز فیبر غذایی را فراهم می کنند. رژیم غذایی بدون لکتین ممکن است منجر به کاهش میزان مصرف فیبر غذایی شود.
همچنین، پیروی از رژیم غذایی بدون لکتین ممکن است گران قیمت باشد زیرا برنامه توصیه می کند شیرهای مخصوص، گوشت های مرتعی و مکمل های گران قیمت مصرف شود.

غذاها برای غذا خوردن رژیم غذایی بدون لکتین

به گفته دکتر Gundry، غذاهای زیر برای افرادی که سعی در محدود کردن مصرف لکتین خود دارند توصیه می شود:
گوشت پرورش داده شده در مرتع
شیر A2
سیب زمینی شیرین پخته شده
سبزیجات برگ سبز
سبزیجات cruciferous مانند بروکلی و جوانه های بروکسل
مارچوبه
سیر و پیاز
کرفس
قارچ
آووکادو
زیتون یا روغن زیتون فوق العاده با ارزش

غذاهایی که باید اجتناب شوند

برای جلوگیری از لکتین ها، باید از فلفل، گوجه فرنگی و بادمجان اجتناب کرد.
به گفته دکتر Gundry، هنگام تلاش برای جلوگیری از لکتین ها، افراد غذاهای زیر را محدود می کنند:
حبوبات، مانند لوبیا، نخود فرنگی، عدس و بادام زمینی
کدو
سبزیجات ناهار مانند بادمجان، فلفل، سیب زمینی و گوجه فرنگی
میوه، اگر چه میوه در فصل خود، متوسط مجاز است
دانه ها
اگر دانه ها توصیه به مصرف شوند محصولات ساخته شده از آرد سفید به جای گندم توصیه می شود.
دکتر Gundry توصیه می کند به طور کامل از مواد غذایی زیر اجتناب کنید:
ذرت
گوشت حیوانات تغذیه شده با ذرت
شیر A1
نتیجه گیری
در حالی که لکتین ها ممکن است سبب آسیب شود پژوهش های قوی برای حمایت از مزایای خوردن غذاهای گیاهی وجود دارد.
بسیاری از گیاهان در لکتین بالا هستند اما سطح لکتین می تواند به طور قابل توجهی بین انواع گیاهان متفاوت باشد. انواع مختلفی از لکتین ها وجود دارد و بعضی از آنها سودمند هستند.
همچنین مهم است که آگاه باشید که بسیاری از تحقیقات در مورد لکتین ها از طریق مطالعات حیوانی یا آزمایشگاهی انجام شده است. علاوه بر این، مطالعات بسیاری در مورد لکتین های تک به جای غذاهای حاوی آنها دیده شده است.
قبل از پیروی از یک رژیم غذایی بدون لکتین توصیه می شود تحقیقات بیشتری انجام شود. در این زمان، به نظر می رسد که بیشتر از یک برنامه ریزی علمی استفاده شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search