رژیم غذایی

6 مزایای سلامتی ویتامین A با حمایت علمی

ویتامین A یک عنصر عمومی برای گروهی از ترکیبات محلول در چربی است که برای سلامت انسان بسیار مهم است آنها برای بسیاری از فرآیندهای بدن شما از جمله سالم نگه داشتن بینایی، اطمینان از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن و اندامها و کمک به رشد مناسب و رشد نوزادان در رحم ضروری هستند.


توصیه می شود مردان 900 میکروگرم، زنان 700 میکروگرم و کودکان و نوجوانان 300 تا 600 میکروگرم ویتامین A در روز دریافت کنند.
ترکیبات ویتامین A در غذاهای حیوانی و گیاهی یافت می شوند و به دو شکل مختلف ویتامین A و پروویتامین  Aتقسیم می شوند.
ویتامین A از پیش ساخته شده است به عنوان شکل فعال ویتامین شناخته می شود که بدن شما می تواند همانطور که هست استفاده کند این در محصولات حیوانی شامل گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات موجود است و شامل ترکیبات رتینول، شبکیه و اسید رتینوئیک است.
کاروتنوئید A -پروویتامین - آلفا کاروتن، بتا کاروتن و بتا کریپتوگزانتین - فرم غیر فعال ویتامین موجود در گیاهان است.
این ترکیبات در بدن شما به شکل فعال تبدیل می شوند به عنوان مثال، بتا کاروتن به روتینول (یک فرم فعال ویتامین A در روده کوچک شما) تبدیل می شود.
در اینجا 6 مزیت سلامت مهم ویتامین A وجود دارد.

1. چشم شما را از شب کوری و کاهش دید وابسته به سن محافظت می کند

ویتامین A برای حفظ دید شما ضروری است.
این ویتامین برای تبدیل نور چشم شما به یک سیگنال الکتریکی مورد نیاز است که می تواند به مغز شما ارسال شود.
در واقع، یکی از اولین علائم کمبود ویتامین A می تواند کوری شبانه باشد که به نام نیکتوالپیا شناخته می شود.
شب کوری در افراد مبتلا به کمبود ویتامین A اتفاق می افتد زیرا ویتامین جزء اصلی رداپسین رنگدانه است.
رداپسین در شبکیه چشم شما یافت می شود و بسیار حساس به نور است.
افرادی با این وضعیت هنوز می توانند در طول روز به طور عادی ببینند اما در تاریک شب بینایی آنها کاهش می یابد چرا که چشمانشان برای رسیدن به نور در سطوح پایین تر تلاش می کنند.
علاوه بر جلوگیری از شب کوری، خوردن مقادیر کافی از بتا کاروتن ممکن است باعث کاهش سرعت بینایی شود که بعضی از افراد با افزایش سن آنها را تجربه می کنند.
دژنراسیون ماکولا مربوط به سن (AMD) عامل اصلی نابینایی در جهان توسعه یافته است. علت دقیق آن ناشناخته است به نظر می رسد که آسیب سلولی به شبکیه ناشی از استرس اکسیداتیو باشد.
مطالعه مربوط به بیماری های مرتبط با سن نشان داد افرادی که بیش از 50 سال سن دارند و دارای دژنراسیون بینایی هستند یک مکمل آنتی اکسیدان (از جمله بتا کاروتن) خطر ابتلا به انقباض سریع ماکولا را 25٪ کاهش می دهد.
با این حال، یک بررسی اخیر Cochrane نشان داد که مکمل های بتا کاروتن به تنهایی نمی تواند مانع از کاهش بینایی ناشی از AMD شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است خطر ابتلا به سرطانهای خاص را کاهش دهد

سرطان زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی شروع به رشد و یا تقسیم با یک روش کنترل نشده کند.
همانطور که ویتامین A نقش مهمی در رشد و توسعه سلول های شما دارد تأثیر آن بر خطر و نقش سرطان در پیشگیری از سرطان برای دانشمندان اهمیت دارد.
در مطالعات مشاهده شده مصرف مقادیر بالاتری از ویتامین A به صورت بتا کاروتن با کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله لنفوم هوچکین و همچنین سرطان دهانه رحم، ریه و مثانه مرتبط است.
با این حال، مصرف زیاد ویتامین A از غذاهای گیاهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است غذاهای حیوانی که حاوی اسیدهای فعال ویتامین A هستند به طور یکسان ارتباطی ندارد.
به طور مشابه، مکمل های ویتامین A همان اثرات مفید را نشان نداده اند.
در حقیقت، در برخی مطالعات، سیگاری هایی که مکملهای بتاکاروتن مصرف می کنند افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه را تجربه کردند.
در حال حاضر رابطه بین سطح ویتامین A در بدن و خطر سرطان هنوز کاملاً درک نشده است.
با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که مصرف ویتامین A مناسب مخصوصاً از گیاهان، برای تقسیم سلولی سالم مهم است و ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان را کاهش دهد.

3. از سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کند

ویتامین A نقش مهمی در حفظ بدن طبیعی شما دارد.
این شامل موانع مخاطی در چشم ها، ریه ها، روده ها و اندام های تناسلی است که به باکتری ها و عوامل دیگر عفونی کمک می کند.
این همچنین در تولید و عملکرد گلبول های سفید خون نقش دارد که کمک می کند تا باکتری ها و سایر پاتوژن ها را از جریان خون شما جذب کند.
این بدان معنی است که کمبود ویتامین A می تواند حساسیت شما به عفونت را افزایش دهد و هنگامی که بیمار می شوید بهبود می یابید
در حقیقت، در کشورهایی که عفونت هایی مانند سرخک و مالاریا شایع است اصلاح کمبود ویتامین A در کودکان نشان دهنده کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها است.

4. خطر آکنه شما کاهش می دهد

آکنه یک بیماری مزمن و التهابی پوست است.
افراد مبتلا به این بیماری لکه های دردناک و اغلب در صورت، پشت و سینه ایجاد می کنند.
این لکه ها زمانی اتفاق می افتند که غدد سباسه با پوست و روغن مرده اش گرفتار شوند این غده ها در فولیکول های مو بر روی پوست شما یافت می شود و سبوم یک ماده چسبنده و روغنی پوست شما را روان و ضد آب نگه می دارد.
اگرچه لکه ها از لحاظ جسمی بی ضرر هستند ممکن است آکنه تأثیر جدی بر سلامت روان افراد داشته و منجر به عزت نفس پایین، اضطراب و افسردگی شود.
نقش دقیق ویتامین A در توسعه و درمان آکنه هنوز معلوم نیست.
پیشنهاد شده است که کمبود ویتامین A ممکن است خطر ابتلا به آکنه را افزایش دهد زیرا باعث تولید بیش از حد پروتئین کراتین در فولیکول های مو می شود.
این امر باعث افزایش خطر ابتلا به آکنه می شود زیرا سلول های مرده پوست از فولیکول های مو خارج می شوند و منجر به انسداد می شود.
برخی از داروهای مبتنی بر ویتامین A برای آکنه در حال حاضر با یک نسخه تجویز می شوند.
ایزوترتینوئین یک نمونه از رتینوئیدی خوراکی است که در درمان آکنه شدید موثر است با این حال، این دارو می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و تنها تحت نظارت پزشکی می توان مصرف کرد.

5. از سلامت استخوان پشتیبانی می کند

مواد مغذی کلیدی مورد نیاز با افزایش سن برای حفظ سلامت استخوان های شما پروتئین، کلسیم و ویتامین D هستند.
با این حال، مصرف کافی ویتامین A برای رشد و توسعه مناسب استخوان ضروری است و کمبود این ویتامین با سلامت ضعیف استخوان ها همراه است.
در واقع افراد مبتلا به سطوح پایین ویتامین A در معرض خطر بیشتر شکستگی های استخوانی نسبت به افراد سالم هستند.
علاوه بر این مشاهدات، مطالعات یک متا آنالیز اخیر نشان داد افرادی که بیشترین مقدار ویتامین A را در رژیم غذایی خود دارند 6 درصد خطر شکستگی را کاهش می دهند.
با این حال، سطح پایین ویتامین A در سلامت استخوان تنها مشکل نیست برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که دارای ویتامین A بالا هستند نیز دارای خطر بیشتر شکستگی هستند.
با این حال، این یافته ها بر اساس مطالعات مشاهده شده است که نمی توانند علت و اثرات را تعیین کنند.
این بدان معنی است که در حال حاضر ارتباط بین ویتامین A و سلامت استخوان به طور کامل درک نشده است و آزمایش های کنترل بیشتری برای تایید آنچه در مطالعات مشاهده شده دیده می شود مورد نیاز است.
در نظر داشته باشید که وضعیت ویتامین A به تنهایی در شما خطر شکستگی را تعیین نمی کند و تاثیر دسترسی به مواد مغذی دیگر مانند ویتامین D نیز نقش مهمی دارد.

6. ترویج رشد و تولید و مثل سالم

ویتامین A برای حفظ یک سیستم تولید و مثل سالم در زنان و مردان ضروری است همچنین حصول اطمینان از رشد طبیعی و رشد جنین در دوران بارداری لازم است.
مطالعات بررسی موشها اهمیت ویتامین A در تولید مثل مردان را نشان داده است که کمبود رشد سلولهای اسپرم را منعکس می کند و موجب ناباروری می شود.
بعلاوه، مطالعات حیوانی نشان داده است که کمبود ویتامین A در زنان می تواند بر تولید مثل ضربه بزند و سبب کاهش کیفیت تخمک و بر کاشت تخمک در رحم اثر می گذارد.
در زنان باردار، ویتامین A نیز در رشد و توسعه بسیاری از اعضای اصلی و سازه های کودک متولد نشده، از جمله اسکلت، سیستم عصبی، قلب، کلیه ها، چشم ها، ریه ها و پانکراس دخیل است.
با این وجود، کمبود زیاد ویتامین A، در دوران بارداری می تواند برای نوزاد رو به رشد نیز مضر باشد و ممکن است منجر به نقایص زایمان شود.
بنابراین، بسیاری از مقامات سلامت توصیه می کنند که زنان از مواد غذایی حاوی مقادیر غلیظ ویتامین A مانند مغز و کبد و همچنین مکمل های حاوی ویتامین A در دوران بارداری اجتناب کنند.

مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند خطرناک باشد

ویتامین A ویتامین محلول در چربی است که در بدن شما ذخیره می شود این به این معنی است که مصرف بیش از حد می تواند به سطوح سمی منجر شود.
هیپرویتامینوز A ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A از طریق رژیم غذایی یا مکمل های حاوی ویتامین است.
علائم عبارت از تهوع، سرگیجه، سردرد، درد و حتی مرگ می باشد.
اگر چه این امر می تواند ناشی از مصرف بیش از حد رژیم غذایی باشد اما در مقایسه با مصرف بیش از حد از مکمل ها و داروها، بسیار نادر است.
علاوه بر این، خوردن مقدار زیادی پروویتامین A در شکل گیاهی آن همان خطر را به همراه نمی آورد زیرا تبدیل آن به فرم فعال در بدن شما منظم است.

بیشتر بدانید: غذاهای سرشار از ویتامین Aکمبود ویتامین A: علل، منابع، مواد غذایی، علائم، دوز مصرفی | 8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین A | عوارض مصرف بیش از حد ویتامین A، روی و نیاسین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search