رژیم غذایی

پروتئین وی: ارزش غذایی، مزایای اثبات شده

خواص پروتئین وی

پروتئین وی معمولاً برای بهبود عملکرد ورزشی و افزایش قدرت استفاده می شود اما شواهد موجود برای حمایت از این استفاده ها مخلوط است. پروتئین وی نیز برای معکوس کردن کاهش وزن در افرادی که مبتلا به اچ آی وی هستند استفاده می شود و برای پیشگیری از آلرژی در شیرخواران کمک می کند.

پروتئین آب پنیر منبع پروتئینی است که ممکن است محتوای مواد مغذی رژیم را بهبود بخشد. پروتئین وی ممکن است بر روی سیستم ایمنی تاثیر بگذارد.پروتئین آب پنیر مخلوطی از پروتئین موجود در آب پنیر است بخش آب پنیر باقی مانده که پس از دلمه بستن و فشار تهیه می شود. پودر پروتئین آب پنیر برای شما خوب است زیرا آن غنی از اسید آمینه ضروری است که سلامتی خوبی را به وجود می آورد و به بدن شما کمک می کند تا به درستی عمل کند. از جمله مزایای پروتئین آب پنیر این است که به شما کمک می کند تا وزن و چربی بدن را از دست بدهید توده عضلانی بسازید خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش داده و علائم دیابت را مدیریت نمایید.
پروتئین وی به سه نوع مختلف تقسیم می شود: پروتئین وی کنسانتره، پروتئین وی ایزوله و پروتئین وی هیدرولیزات. این نوع پروتئین وی برای سلامت شما مفید است زیرا می تواند به بهبود محتوای غذایی رژیم غذایی کمک کند. این نیز برای اضافه کردن پروتئین وی به رژیم غذایی شما بسیار آسان است. اکثر مردم یک یا دو قاشق غذاخوری پودر پروتئین وی را اضافه می کنند تا شیک پروتئین وی ایجاد شود.
در این مقاله، شما در مورد مزایای سلامت و مدیریت وزن خود که پودر پروتئین وی می تواند به شما بدهد یاد خواهید گرفت.

پروتئین وی چیست؟

آب پنیر و کازئین دو پروتئین اصلی در شیر هستند. کازئین حدود 80 درصد از شیر را تشکیل می دهد و بقیه آب پنیر است. آب پنیر ماده مایع باقی مانده در طول پروسه تولید پنیر است زمانی که کازئین تبدیل به شکلات می شود. پودر پروتئین آب پنیر توسط پردازش آب پنیر مایع به پودر خشک ساخته می شود. پروتئین وی به عنوان یک منبع پروتئینی کامل محسوب می شود زیرا حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است
پودر پروتئین آب پنیر به تنهایی طعم خوبی ندارد. اکثر افرادی که از پودر پروتئین آب پنیر استفاده می کنند پروتئین وی طعم پروتئین را افزایش می دهند. برخی از طعم های محبوب پودر پروتئین وی عبارتند از: شکلات، وانیل و توت فرنگی. برای پوشیدن طعم ناخوشایند پروتئین وی، می توانید یک قاشق غذاخوری از آن را به شیرینی های مورد علاقه خود اضافه کنید.
پودر پروتئین وی نیز به مخلوط غذا و پروتئین اضافه شده است.
پزشکان کلینیک Mayo می گویند که پودر پروتئین وی می تواند به غذاهای نرم و یا مایعات اضافه شود یا با میوه و یخ تازه ترکیب شود. مصرف پروتئین آب پنیر می تواند به افزایش قدرت عضلانی، بهبود عملکرد ورزشی و حل کردن کمبود های تغذیه کمک کند.
مجله Biochemistry تغذیه گزارش می دهد که پروتئین آب پنیر غنی از اسیدهای آمینه است. بنابراین، مزایای تغذیه ای مصرف پودر آب پنیر بیشتر از فقط افزایش قدرت عضلات است. محصولات پروتئین وی می تواند به افزایش سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و بسیاری از مزایای بالقوه سلامت را نیز داشته باشند.
اشکال مختلف پروتئین وی: کنسانتره ، ایزوله و هیدرولیزات
پروتئین وی حدود 20 درصد شیر را تشکیل می دهد و پروتئین کازئین برای باقیمانده است. مجله علوم ورزشی و پزشکی می گوید که آب پنیر (وی) نیز غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.
3 نوع اصلی پروتئین آب پنیر وجود دارد که می توانید آن را خریداری کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پروتئین وی کنسانتره

غلظت پروتئین آب پنیر حداقل از سه نوع اصلی پروتئین وی است.
محققان می گویند که کنسانتره آب پنیر حاوی ترکیبات بیولوژیک و پروتئین نسبت به سایر انواع مکمل های پنیری است. کنسانتره پروتئین وی می تواند بین 25 تا 90 درصد پروتئین باشد.

پروتئین وی ایزوله

پروتئین وی ایزوله حاوی حدود 90 درصد پروتئین و خالص ترین نوع مکمل پنیری است که می توانید آن را خریداری کنید.
مکمل های پروتئین وی ایزوله برای انتخاب یک شیک پروتئین مناسب هستند اگر شما لاکتوز را تحمل نکنید. در طی پردازش، بیشتر لاکتوز و چربی از آب پنیر حذف می شوند. اگرچه پروتئین وی ایزوله حاوی پروتئین بیشتری نسبت به پروتئین وی کنسانتره است کیفیت پروتئین ممکن است به اندازه کنسانتره آب پنیر نباشد.

پروتئین وی هیدرولیزات

پروتئین وی هیدرولیزات محصولی از آب پنیر است که برای تخریب برخی از ساختارهای پروتئینی موجود در پنیر تولید شده است.
دانشمندان می گویند این کمک می کند تا پروتئین وی را به راحتی به هضم تبدیل کند و بتواند مزایای عملکردی و تغذیه ای بالاتری نسبت به سایر مکمل های موجود در پنیر داشته باشد.

کدام بهترین نوع پروتئین وی است؟

شما به راحتی می توانید از پودر پروتئین آب پنیر برای افزایش ارزش غذایی مواد غذایی خود استفاده کنید و مزایای سلامتی زیادی به دست آورید. اما کدام نوع پروتئین وی را باید انتخاب کنید؟
اکثر مردم پ پروتئین وی کنسانتره را انتخاب می کنند زیرا ارزان ترین شکل پروتئین وی است و حاوی پروتئین با کیفیت بالا است. مکمل های کنسانتره آب پنیر در بسیاری از طعم دهنده ها کمک می کنند و می توانند شیرینی های غنی از پروتئین خوشمزه را به وجود آورند.
اگر شما متوجه شدید که پروتئین وی کنسانتره هضم شما را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب گرفتگی می شود پروتئین وی هیدرولیزات ممکن است گزینه ای بهتر باشد. هیدرولیز آب پنیر به راحتی قابل هضم است که می تواند به نوزادان کمک کند تا به افزایش ارزش غذایی مواد غذایی خود کمک کنند.
پروتئین وی ایزوله حاوی لاکتوز بسیار کم هستند و اگر حساسیت به لاکتوز دارید و نیاز به شیک پروتئین بالا دارید انتخاب خوبی است.

مزایای سلامت پروتئین وی

بیایید به دلایل بسیاری که پروتئین وی برای سلامتی شما مفید است نگاه کنید.
آب پنیر کنسانتره یک منبع خوب پروتئین است.
یکی از دلایل اصلی که چرا بسیاری از مردم از شیک پروتئین وی استفاده می کنند افزایش مصرف پروتئین آنها است.
مجله مکمل های غذایی گزارش داد که مکمل های پروتئین وی به دلیل پروتئین ها و اسیدهای آمینه در آنها دارای ارزش تغذیه ای بالا هستند.
1 قاشق پودر پروتئین وی (1 اونس یا 28 گرم) حاوی 20 گرم پروتئین است که 40 درصد از مصرف روزانه پروتئین توصیه شده است.
پروتئین وی کنسانتره منبع خوبی از پروتئین با کیفیت بالا است. به عنوان مثال، محققان دریافتند که ارزش بیولوژیکی پروتئین وی بهتر از تخم مرغ، شیر، پروتئین سویا و گوشت گاو است. ارزش بیولوژیکی، مقدار پروتئین جذب شده از مواد غذایی است.
در مورد سایر منابع با کیفیت بالا از پروتئین بدون گوشت که برای وگان ها و گیاهخواران مناسب است آشنا شوید.

پروتئین وی باعث ایجاد قدرت و توده عضلانی می شود

یکی از مزایای سلامتی پودر پروتئین وی، جلوگیری از کاهش توده عضلانی بدون عوارض جانبی است.
دلایل بسیاری وجود دارد که چرا مردم شیک پروتئین انتخاب می کنند تا توده عضلانی ایجاد کنند. پروتئین وی بعد از تمرین وزن، باعث ایجاد عضله می شود. شیک پروتئین وی نیز می تواند باعث جلوگیری از کاهش عضلانی در سالمندان شود.
یک مطالعه نشان داد که مکمل های هیدرولیزات پروتئین وی باعث افزایش اثرات تمرین های مقاومتی در مردان جوان می شود. محققان دریافتند که هیدرولیزات آب پنیر بهتر از پروتئین سویا و پروتئین کازئین هستند. یک دلیل برای اثر خوب این بود که پروتئین وی حاوی لوسین است و به سرعت هضم می شود. لوسین یک اسید آمینه ضروری است که به حفاظت در برابر تخریب عضلات کمک می کند.
یک مطالعه متقاطع دو سو کور نشان داد که مکمل های پودر پروتئین آب پنیر پس از تمرین شدید عضلات را بهبود می بخشند. مشخص شد که 25 گرم پودر پروتئین وی مصرف شده به عنوان یک نوشیدنی در کمک به بهبود عضلات پس از ورزش موثر بود.
محتوای غنی از اسید آمینه پروتئین وی به این معنی است که می تواند باعث جلوگیری از از دست رفتن عضله در رابطه با پیری شود. یک مطالعه نشان داد که پروتئین آب پنیر پس از غذا، رشد ماهیچه ای را در مردان مسن افزایش می دهد. پروتئین وی بیشتر از پروتئین کازئین و هیدرولیزات کازئین در بهبود توده عضلانی سالمندان موثر بود.
برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف 25 تا 30 گرم پروتئین با کیفیت بالا در طول روز می تواند به جلوگیری از سارکوپنی (از دست دادن عضلات پیری) کمک کند.
پروتئین وی می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند زیرا باعث می شود که شما احساس سیری بیشتری برای مدت طولانی داشته باشید
مصرف پودر پروتئین آب پنیر می تواند به کاهش وزن کمک کند زیرا باعث افزایش احساس سیری می شود.
اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید بهترین پروتئین ها می توانند به افزایش مصرف انرژی کمک کنند و احساس شما را کامل کنند. تحقیقات نشان داده است که پروتئین وی احساسات سیری را از چربی یا کربوهیدرات افزایش می دهد. یک رژیم غذایی با پروتئین بالا همچنین می تواند در ایجاد توده عضلانی بدون چربی کمک کند.
یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی نشان داد که پروتئین برای زنان موجب کاهش وزن و چربی بدن می شود.
هنگامی که شیک پروتئین ها برای کاهش وزن می آید یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی دو سو کور نشان داد پروتئین وی هورمون گرسنگی "گرلین" را بهتر از پروتئین سویا حمایت می کند. شرکت کنندگان 28 گرم پروتئین را به مدت دو بار در روز برای کاهش وزن مصرف کردند.
حضور آمینو اسیدها در پروتئین وی نیز به کاهش وزن کمک می کند زیرا آنها به کاهش چربی شکم کمک می کنند. یک کارآزمایی بالینی نشان داد که مصرف 37.5 گرم کنسانتره پروتئین آب پنیر بعد از تمرین باعث افزایش میزان چربی شکم شد.
37 گرم پودر پروتئین وی حاوی حدود 27 گرم پروتئین است که حدود 50 درصد از RDI شما و تنها 135 کالری است.

پروتئین وی باعث کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری قلبی عروقی می شود.

یکی دیگر از دلایل اینکه پودر پروتئین وی برای شما مناسب است این است که به محافظت از سلامت قلب کمک می کند.
نوشیدنی های پروتئین وی به منظور محافظت از سیستم قلبی عروقی شما با کاهش فشار خون کمک می کنند. یک آزمایش بالینی بر روی بزرگسالان نشان داد که مکمل رژیم غذایی با پروتئین وی به کاهش فشار خون دیاستولیک و سیستولیک کمک می کند. شرکت کنندگان نوشیدنی هایی حاوی 28 گرم پودر آب پنیر را دو بار در روز مصرف کردند. پس از 2 هفته، بهبود قابل توجهی در خواندن فشار خون وجود داشت.
مطالعات دیگر نشان داده است که پروتئین شیر مانند پودر آب پنیر همچنین به کاهش میزان چربی خون کمک می کند که به کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.

پروتئین آب پنیر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند

هر روز یک شیک پروتئین وی نیز می تواند به بدن شما را با آنتی اکسیدان هایی که ایمنی شما را افزایش می دهد کمک کند.
یک مطالعه نشان داد پروتئین آب پنیر حاوی ترکیبات با فعالیت آزاد سازی رادیکال آزاد است. پروتئین وی و اسیدهای آمینه به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند. پروتئین وی اضافه شده به شیر با طعم شکلات فعالیت آنتی اکسیدان را تا 42٪ افزایش داد.
سایر مطالعات نشان داده اند که پروتئین وی کنسانتره می تواند به محافظت در برابر برخی از اختلالات مرتبط با ایمنی کمک کند. برای مثال، مکمل پروتئین وی می تواند به کاهش اثرات استرس اکسیداتیو بر بدن کمک کند.
پسوریازیس از بیماریهای خود ایمنی مزمن است که باعث ایجاد پوست ضخیم، چشمی خشک و فلس های قرمز می شود. یک مطالعه نشان داد که مصرف 20 گرم پروتئین وی ایزوله موجب بهبود علائم پسوریازیس شد.

پروتئین وی می تواند به کاهش التهاب کمک کند

مصرف پودر پروتئین وی که با اسید آمینه همراه می شود می تواند به کاهش پاسخ التهابی در بدن شما کمک کند.
اگر چه التهاب کوتاه مدت به از بین بردن عفونت کمک می کند التهاب مزمن مرتبط با بیماری هایی مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت است.
یک آزمایش آزمایشگاهی نشان داد پروتئین وی حاوی ترکیباتی است که موجب التهاب کوتاه مدت می شود که باعث بهبودی زخم می شود. محققان دریافتند مکمل های آب پنیر موجب افزایش پاسخ التهابی طبیعی می شوند. این امر موجب کوتاه شدن زمان زخم برای بهبودی در افراد دیابتی شد.
متاآنالیز بسیاری از مطالعات در مورد اثرات پروتئین وی در التهاب نشان داد که مکمل های پروتئین وی در کاهش برخی شاخص های التهابی اثر مهمی دارند.
علاوه بر مصرف مکمل های پنیر، آیا می دانید که سایر مواد غذایی باعث کاهش التهاب می شوند؟ دانستن آنچه که باید بخورید و چه چیزی بخورید اگر آرتریت دارید می تواند به سرعت به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

پروتئین وی برای شما مناسب است اگر بیماری روده ای التهابی (IBD) دارید.

حضور اسید آمینه های ضروری در پودر پروتئین وی می تواند به کاهش علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو کمک کند.
مواد غذایی مجله در سال 2017 گزارش داد که دریافت مقدار کافی پروتئین می تواند به تعمیر لایه مخاط در روده کمک کند. آزمایشات نشان داده اند که مکمل های پروتئین آب پنیر می توانند به بهبود علائم کولیت زخمی کمک کنند. آزمایشات نشان داد که پروتئین به شکل مکمل بهتر از گوشت قرمز در درمان بیماری التهابی روده است.
یک کارآزمایی بالینی با مردان بالغ نشان داد که پروتئین آب پنیر به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. پروتئین آب پنیر حاوی اسید آمینه گلوتامین است که به بهبود شرایط در دستگاه روده کمک می کند. مکمل پروتئین آب پنیر به کاهش علائم بیماری کرون کمک کرد.
مدفوع چرب که نتیجه اختلال التهابی روده است تنها یکی از نشانه هایی است که سیستم گوارش شما به درستی کار نمی کند.

پروتئین وی می تواند در مدیریت علائم دیابت نوع 2 کمک کند

به نظر می رسد اسیدهای آمینه در پودر پروتئین آب پنیر در کنترل بعضی از علائم دیابت نوع 2 کمک می کنند.
یک آزمایش نشان داد که مصرف مکمل های آب پنیر در صبحانه و ناهار به بهبود پاسخ انسولین  کمک کرد. محققان دریافتند که آب پنیر به کاهش سطح قند خون و تحریک انسولین کمک می کند.
مجله جهانی دیابت گزارش می دهد که شیک پروتئین آب پنیر ممکن است برای درمان دیابت نوع 2 مناسب باشد. به عنوان مثال، پروتئین آب پنیر، تخلیه معده را کاهش می دهد که باعث می شود که غذا بهتر هضم شود. همچنین، آب پنیر اشتها را سرکوب و قند پس از غذا را کاهش می دهد.
برای تشخیص دیابت نوع 2 و تشخیص علائم آن از نحوه آماده سازی بامیه استفاده کنید غذاهایی را برای کنترل دیابت نوع 2 مناسب است مصرف کنید.

به طور منظم مصرف پروتئین وی ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

یکی از اثرات مفید این است که مصرف به طور منظم پودر پروتئین آب پنیر در یک نوشیدنی می تواند باعث کاهش سطح کلسترول شود.
آزمایشات مربوط به موش صحرایی نشان داده اند که پروتئین وی به کاهش کلسترول کبدی کمک می کنند. مطالعات دیگر نشان داده است که پروتئین آب پنیر به کاهش عوارض ناشی از چاقی کمک می کند، از جمله کاهش کلسترول LDL در یک دوره 12 هفته ای.
با این حال، برخی از مطالعات نشان داده است که این مورد است. مجله بین المللی چاقی گزارش داد که پروتئین آب پنیر می تواند به کاهش وزن کمتری نسبت به یک رژیم  کم چرب کمک کند. با این حال، تفاوت در میزان کلسترول بین رژیم غذایی حاوی شیک پروتئین و یک رژیم کم چربی وجود ندارد.

دوز و اثرات جانبی پروتئین آب پنیر

مصرف روزانه توصیه شده پودر پروتئین آب پنیر 1 - 2 بار در روز (حدود 25 تا 50 گرم) معمولاً پس از تمرین است. اما همچنین توصیه می شود دستورالعمل مصرفی در بسته بندی مکمل خود را بخوانید.
طبق گفته پزشکان کلینیک مایو، مصرف مکمل پروتئین آب پنیر به شکل پروتئین ها به طور کلی ایمن است. تنها خطرات و عوارض جانبی که ممکن است از محصولات پروتئین آب پنیر بوجود آید حساسیت به محصولات لبنی هستند.

چگونه می توان آب پنیر را تهیه کرد

اگر تا به حال یک لایه روشن و گاهی کمی شیری را در بالای ماست متوجه شده اید پس شما هم اکنون آب پنیر خود را ساخته اید! اگر چه پروتئین ها واقعاً راحت هستند می توانید از طریق جداسازی آب پنیر از محصولات مثل ماست طبیعی یا کفیر، بدست آورید
همه چیزهایی که شما برای تولید آب پنیر خود نیاز دارید مقداری پارچه پنیر، یک صافی و محصولات شیر تخمیر شده است.
به عنوان مثال شما می توانید از ماست با کیفیت خوب (و ترجیحا آلی) آب پنیر تهیه کنید.
یک صافی را با یک پارچه پنیر روی یک کاسه بزرگ قرار دهید. ماست را در آن بریزید. پوشش ان را قرار دهید و اجازه دهید در دمای اتاق چند ساعت باقی بماند. آب پنیر به داخل کاسه می رود و جامدات شیر در صافی قرار میگیرند.
آب پنیر دارای طول عمر طولانی است و می تواند تا 6 ماه در یخچال نگه داری شود.

پودر پروتئین وی - ایده های مصرف

شایع ترین راه برای مصرف پودر پروتئین وی در فرم مایع است. اکثر مردم آن را در فنجان شیکر قرار می دهند آب اضافه می کنند لرزش می دهند و یک نوشیدنی قابل حمل برای احیای ماهیچه ها و انرژی خود دارند. برخی افراد آن را در مخلوط کن با شیر، میوه ها، سبزی و کره قرار می دهند.
اما پودر آب پنیر تنها برای مایعات نیست - شما می توانید پروتئین وی را به بسیاری از کیکهای خانگی و غذاهای دیگر با دستور العمل های بی شماری برای ساخت پروتئین غنی از غذای خوشمزه خود اضافه کنید. شما می توانید آن را به انواع کیک، کلوچه، همبرگر و لازانیا، کیک، دونات و غیره اضافه کنید!

پروتئین Whey از کجا تهیه می شود؟

شما می توانید یک پودر پروتئین وی را در فروشگاه بهداشت محلی خود، آنلاین یا سوپرمارکت خود خریداری کنید اما سعی کنید پروتئین آب پنیر آلی خام را از شیر گاوهای تغذیه شده با علف انتخاب کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search