پزشکی

مدیریت و درمان دیابت نوع 2

کنترل قند خونکنترل سطح قند خون هدف اصلی درمان دیابت به منظور جلوگیری از عوارض این بیماری است. دیابت نوع 1 با انسولین و همچنین تغییرات رژیم غذایی و ورزش اداره می شود. دیابت نوع 2 ممکن است با داروهای غیر انسولین، انسولین، کاهش وزن و یا تغییر در رژیم غذایی اداره شود. به طور کلی برای درمان دیابت مراحل زیر در نظر گرفته می شود.


تغذیه سالم
تمرین منظم
داروهای دیابت و یا درمان با انسولین
نظارت دقیق بر قند خون
این مراحل کمک خواهد کرد که سطح قند خون شما به حد طبیعی نزدیک تر شده و سبب تاخیر یا جلوگیری از عوارض دیابت شود.

تغذیه سالم

بر خلاف تصور رایج، هیچ رژیم غذایی خاصی برای دیابت وجود ندارد. با این حال، این مهم است که اساس رژیم غذایی خود را بر فیبر بالا و غذاهای کم چرب قرار دهید که این غذاها عبارتند از:
میوه ها
سبزیجات
غلات سبوس دار
همچنین مصرف محصولات حیوانی، کربوهیدرات های تصفیه شده و شیرینی را کاهش دهید.
مواد غذایی با شاخص قند خون پایین نیز ممکن است مفید باشد. مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا به سرعت قند خون شما را افزایش می دهد. غذاهای با قند خون پایین ممکن است به شما در داشتن قند خون با ثبات تر کمک کند. مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین به طور معمول غذاهایی هستند که فیبر بالاتری دارند.
یک متخصص تغذیه می تواند به شما در داشتن یک برنامه غذایی متناسب با اهداف سلامت، نظارت بر چگونگی مصرف کربوهیدرات، ترجیحات غذایی و شیوه زندگی کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فعالیت بدنی

هر کس نیاز به ورزش هوازی منظم دارد و افرادی با دیابت نوع 2 استثناء نیستند. قبل از شروع یک برنامه ورزشی با دکتر خود در میان بگذارید. پس از آن فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری را انتخاب نمایید و از آن لذت ببرید آنچه که مهم ترین عامل است انجام فعالیت بدنی روزمره شما است.
هدف برای حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی در اکثر روزهای هفته است. ورزش های کششی و قدرتی نیز مهم هستند. اگر شما دارای هیچ فعالیتی نیستید به آرامی شروع و به تدریج فعالیت خود را افزایش دهید.
ترکیبی از تمرینات - ورزش های هوازی مانند پیاده روی در اغلب روزها همراه با ورزش مقاومتی مانند وزنه برداری یا یوگا دو بار در هفته، اغلب به کنترل قند خون بیشتر از هر دو نوع ورزش به تنهایی، کمک می کند.
به یاد داشته باشید که فعالیت بدنی قند خون را کاهش می دهد. سطح قند خون خود را قبل از هر گونه فعالیت بررسی کنید. اگر شما داروهای دیابت برای کاهش قند خون خود مصرف می کنید. ممکن است نیاز به خوردن یک میان وعده قبل از ورزش برای کمک به جلوگیری از افت قند خون داشته باشید.
بر قند خون خود نظارت داشته باشید
بسته به برنامه درمانی خود اگر شما بر روی انسولین هستید خون خود را چند بار در روز چک کنید و سطح قند خون ( قند خون ناشتا، 2 ساعت بعد از ناشتا، قبل از شام و 2 ساعت بعد از شام ) خود را یاداشت نمایید و به دکتر خود نشان دهید تا داروی شما را تنظیم نماید با نظارت دقیق، سطح قند خون خود را در محدوده دامنه هدف باقی نگه دارید
گاهی اوقات، سطح قند خون می تواند غیر قابل پیش بینی باشد. با کمک تیم درمانی دیابت شما خواهید آموخت که چگونه تغییرات سطح قند خون خود را در پاسخ به مواد غذایی، ورزش، بیماری و دارو کنترل نمایید.

داروهای دیابت و انسولین درمانی

برخی از افراد دارای دیابت نوع 2 می تواند سطح قند خون هدف خود را با رژیم غذایی و ورزش به دست آورند اما بسیاری نیز به داروهای دیابت و یا درمان با انسولین نیاز دارند. تصمیم درباره این که کدام داروها بهترین هستند بستگی به عوامل بسیاری، از جمله سطح قند خون شما و دیگر مشکلات سلامت دارد. دکتر شما ممکن است حتی ترکیب داروها از طبقات مختلف را برای کمک به کنترل قند خون با چندین راه مختلف استفاده کند.
نمونه هایی از درمان های ممکن برای دیابت نوع 2 عبارتند از:
متفورمین ( گلوکوفاژ، Glumetza، غیره). به طور کلی، متفورمین اولین داروی تجویز شده برای دیابت نوع 2 است. این با بهبود حساسیت بافت های بدن شما به انسولین سبب می شود تا بدن شما موثرتر از انسولین استفاده کند.
متفورمین همچنین باعث کاهش تولید گلوکز در کبد می شود. متفورمین معمولاً قند خون شما را نمی تواند به اندازه کافی پایین آورد. لذا دکتر شما تغییر در شیوه زندگی، مانند از دست دادن وزن و فعال تر شدن را نیز توصیه می شود.
تهوع و اسهال عوارض جانبی احتمالی متفورمین می باشد. اگر متفورمین و تغییرات شیوه زندگی برای کنترل سطح قند خون شما به اندازه کافی نیست دیگر داروهای خوراکی یا تزریقی می تواند اضافه شود.
Sulfonylureas. این داروها به بدن شما کمک می کند تا انسولین بیشتری ترشح کند. نمونه هایی از داروها در این کلاس شامل گلیبوراید (DiaBeta, Glynase )، گلی پیزید (Glucotrol) و گلیمپراید (Amaryl) است. عوارض جانبی احتمالی شامل قند خون پایین و افزایش وزن است.
Meglitinides. این داروها مانند سولفونیل اوره سبب تشویق بدن به ترشح انسولین بیشتری می شود اما آنها سریع تر اقدام می کنند و آنها در بدن برای مدت طولانی فعال باقی نمی ماند. آنها همچنین دارای خطر کاهش قند خون هستند اما خطر به اندازه سولفونیل اوره ها نیست. امکان افزایش وزن با این دسته از داروها نیز وجود دارد. مثالها عبارت از رپاگلیدین (Prandin) و ناتگلیدین (Starlix) می باشد.
تیازولیدین دیونها. این داروها مانند متفورمین، بافت های بدن را نسبت به انسولین حساسیت تر می کند. این دسته از داروها سبب افزایش وزن و دیگر عوارض جانبی جدی تر، مانند افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی و شکستگی مرتبط است. به علت این خطرات، این داروها به طور کلی انتخابی خط اول درمان نیستند.
رزیگلیتازون (Avandia) و پیوگلیتازون (Actos) نمونه هایی از تیازولیدین دیونها هستند.
بازدارنده DPP-4. این داروها به کاهش سطح قند خون کمک می کند اما یک اثر متوسطی دارند. به نظر نمی رسد سبب افزایش وزن شود. نمونه هایی از این داروها سیتاگلیپتین (Januvia)، ساگزاگلیپتین (Onglyza)، لیناگلیپتین (Tradjenta) می باشد.
گیرنده آگونیست های GLP-1. این داروها دیر هضم و به کاهش سطح قند خون کمک می کند. اما به اندازه سولفونیل اوره ها کاهش نمی دهد. این دسته از داروها برای استفاده به تنهایی توصیه نمی شود اگزناتید (Byetta)، لیراگلتید (Victoza) نمونه هایی از گیرنده آگونیست GLP-1 هستند. عوارض جانبی احتمالی شامل تهوع و افزایش خطر ابتلا به پانکراتیت است.
مهار کننده های SGLT2. این ها جدید ترین داروهای دیابت در بازار می باشد. آنها از جذب مجدد قند در خون از کلیه ها جلوگیری می کنند. در عوض، قند در ادرار دفع میشود. مثالها عبارتند از کاناگلیفلوزین (Invokana) و داپاگلیفلوزین ( Farxiga) می باشد. عوارض جانبی ممکن است عفونت مخمر و عفونت های دستگاه ادراری باشد.
انسولین درمانی. برخی از افراد با دیابت نوع 2 که باید با انسولین درمان شوند. در گذشته، درمان با انسولین به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه اغلب به دلیل مزایای آنها زودتر تجویز می شوند.
انسولین باید تزریق شود. بسته به نیازهای شما، دکتر شما ممکن است مخلوطی از انواع انسولین در طول روز و شب تجویز کند. در اغلب موارد، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین را با یک تزریق طولانی اثر در شب شروع می کنند.
برای تزریق انسولین از یک سوزن و سرنگ و یا یک قلم انسولین تزریقی استفاده می شود
انواع مختلفی از انسولین وجود دارد و هر یک از آنها به راه های مختلف کار می کند. گزینه ها عبارتند از:
انسولین گلولیزین (آپیدرا)
انسولین لیزپرو (Humalog)
انسولین آسپارت (Novolog)
انسولین گلارژین (Lantus)
انسولین دترمیر (Levemir)
انسولین ایزوفان (Humulin N، Novolin N)
در مورد جوانب مثبت و منفی داروهای مختلف با دکتر خود صحبت کنید. پس از در نظر گرفتن عوامل بسیاری، از جمله هزینه ها و دیگر جنبه های سلامتی می توانید تصمیم بگیرید که کدام دارو برای شما بهتر است.
علاوه بر داروهای دیابت، دکتر شما ممکن است آسپرین درمانی با دوز پایین و همچنین فشار خون و داروهای کاهنده کلسترول را برای کمک به جلوگیری از بیماری های قلب و رگ های خونی تجویز کند.
جراحی چاقی و دیابت
اگر شما دیابت نوع 2 و شاخص توده بدن (BMI) بیشتر از 35 دارید شما ممکن است یک نامزد برای جراحی های کاهش وزن (جراحی چاقی) باشید. سطح قند خون در 55 تا 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت به حالت عادی بازگشت می کند جراحی بای پس بخشی از روده کوچک بیشتر از سایر جراحی های کاهش وزن در سطح قند خون اثر دارد.
اشکالات عمل جراحی شامل هزینه و خطرات، از جمله خطر مرگ می باشد. علاوه بر این، تغییر در شیوه زندگی شدید مورد نیاز است و عوارض دراز مدت ممکن است شامل کمبودهای تغذیه و پوکی استخوان باشد.
دیابت و بارداری
زنان مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است نیاز به تغییر درمان در دوران بارداری آنها باشد. بسیاری از زنان در دوران بارداری از درمان با انسولین استفاده می کنند. داروهای کاهش دهنده کلسترول و برخی از داروهای فشار خون در دوران بارداری می تواند استفاده شود.
اگر شما نشانه های از رتینوپاتی دیابتی دارید ممکن است در طول حاملگی بدتر شوند. لذا در طول سه ماهه اول بارداری خود و در یک سال پس از زایمان به چشم پزشک خود مراجعه کنید.
نشانه هایی از مشکلات دیابت
از آنجا که عوامل بسیاری می تواند قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی را بوجود آورند لذا گاهی اوقات نیاز به مراقبت های فوری است مانند:
قند خون بالا (قند خون). سطح قند خون شما می توانید به دلایل بسیاری از جمله خوردن بیش از حد، بیمار بودن یا عدم مصرف کافی داروی کاهنده قندخون افزایش یابد اغلب سطح قند خون را چک کنید و علائم و نشانه های قند خون بالا مانند ( تکرر ادرار، افزایش تشنگی، خشکی دهان، تاری دید، خستگی و تهوع ) را یاداشت کنید. اگر شما قند خون بالا دارد نیاز به تنظیم برنامه غذایی، داروها و یا هر دو برای شما می باشد.
سندرم غیر کتونی هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHNS). علائم و نشانه های این بیماری تهدید کننده زندگی شامل قند خون بالاتر از 600 میلی گرم / دسی لیتر (33.3 میلی مول / لیتر)، خشکی دهان، تشنگی شدید، تب بالاتر از 101 فارینهایت (38 ° C)، خواب آلودگی، گیجی، از دست دادن بینایی، توهم و ادرار تیره است.
این مشکل در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 شایع تر است و آن اغلب به وسیله یک بیماری یا عفونت رخ می دهد. HHNS معمولاً بیش از چند روز یا هفته طول می کشد. اگر شما دارای علائم و نشانه های این بیماری هستید با دکتر خود تماس بگیرید و یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.
افزایش کتون در ادرار ( کتواسیدوز دیابتی ) .اگر سلول های شما برای تولید انرژی دچار گرسنگی شوند بدن شما ممکن است شروع به شکستن چربی کند این سبب تولید اسیدهای سمی به نام کتون می شود.
مراقب از دست دادن اشتها، ضعف، استفراغ، تب، درد معده و نفس دارای بوی میوه باشید تست کتون ادرار برای کتون بیش از حد انجام دهید اگر شما کتون بیش از حد در ادرار دارید با دکتر خود مشورت کنید و یا به دنبال مراقبت های اضطراری باشید این وضعیت در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شایع تر است اما می تواند گاهی اوقات در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رخ دهد.
قند خون پایین ( هیپوگلیسمی ). اگر سطح قند خون شما زیر مقدار هدف  قرار گیرد به عنوان کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شناخته شده است سطح قند خون شما می تواند به دلایل بسیاری، از جمله پرش یک وعده غذایی و یا انجام فعالیت بدنی بیش از حد طبیعی، داروهای کاهنده قندخون ( ترویج ترشح انسولین ) و یا گرفتن انسولین کاهش یابد.
به طور منظم سطح قند خون خود را بررسی کنید و مواظب علائم و نشانه های قند خون پایین مانند ( عرق کردن، لرزش، ضعف، گرسنگی، سرگیجه، سردرد، تاری دید، تپش قلب، لکنت زبان، خواب آلودگی، گیجی و تشنج ) باشید.
اگر شما در طول شب گرفتار هیپوگلیسمی شوید شما ممکن است با لباس خواب عرق خیس یا سردرد از خواب بیدار شوید.
اگر شما علائم و نشانه های قند خون پایین دارید نوشیدنی و یا چیزی که به سرعت سطح قند خون را بالا ببرد بخورید آب میوه، قرص قند، آب نبات سخت، نوشابه معمولی ( غیر رژیمی ) و یا منبع دیگری از قند استفاده کنید تست مجدد قند خون در 15 دقیقه بعد انجام دهید تا مطمئن شوید که سطح گلوکز خون شما طبیعی است.
اگر سطح گلوکز خون شما طبیعی نیست دوباره درمان کنید و مجدد در 15 دقیقه تست انجام دهید اگر سطح هوشیاری شما از دست رفته یک عضو خانواده یا فرد نزدیک شما با فوریت ها تماس بگیرد ممکن است نیاز به تزریق اضطراری هورمون (گلوکاگون)  عامل تحریک انتشار قند به خون باشد.

شیوه زندگی و راه حل های خانگی در کنترل دیابت نوع دو

مدیریت دقیق دیابت نوع 2 می تواند خطر جدی حتی تهدید کننده حیات را کاهش دهد این راهنمایی ها را در نظر داشته باشید:
به مدیریت دیابت خود متعهد باشید. همه شما برای دیابت 2 نوع می توانید سالم غذا بخورید و فعالیت بدنی در زندگی روزمره داشته باشید با یک آموزشگر دیابت ارتباط داشته باشید و از تیم درمان دیابت خود زمانی که شما به آن نیاز دارید کمک بخواهید.
برچسب شناسایی داشته باشید. یک برچسب یا دستبند که می گوید شما مبتلا به دیابت هستید داشته باشید.
یک معاینه فیزیکی سالانه و امتحانات چشم به طور منظم را برنامه ریزی کنید. چکاپ  معمول دیابت به معنای معاینه فیزیکی منظم و یا امتحانات معمول چشم نیست در طول معاینه فیزیکی، دکتر شما برای هر عوارض مرتبط با دیابت، روی صفحه نمایش سایر مشکلات پزشکی را نیز بررسی می کند متخصص مراقبت از چشم برای نشانه ای از آسیب شبکیه، کاتاراکت و گلوکوم چکاب می کند.
واکسیناسیون خود را به روز نگه دارید. قند خون بالا می تواند سیستم ایمنی شما را تضعیف کند دکتر شما به احتمال زیاد توصیه به واکسن آنفولانزا می نماید و همچنین مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) واکسن هپاتیت B را اگر شما قبلاً در برابر هپاتیت B واکسینه نشده و شما یک بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 با سن 19 - 59 هستید توصیه می کند CDC واکسیناسیون را در اسرع وقت پس از تشخیص دیابت نوع 1 یا نوع 2 توصیه می کند اگر شما 60 سال سن یا بیشتر دارید و مبتلا به دیابت هستید و قبلاً واکسن دریافت نکرده اید با دکتر خود در مورد مناسب بودن برای شما صحبت کنید.
مراقبت دندان های خود باشید. دیابت ممکن است شما را دچار عفونت بیشتر جدی کند مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز، نخ دندان یک بار در روز، معاینه دندانپزشکی به طور منظم و اگر لثه شما دارای خونریزی و یا قرمز و متورم است با دندانپزشک خود مشورت کنید.
به پاهای خود توجه کنید. پای خود را روزانه در آب ولرم بشویید. آنها را به آرامی خشک کنید به خصوص بین انگشتان پا و با لوسیون مرطوب کنید. هر روز برای تاول، بریدگی، زخم، قرمزی و تورم، پای خود را بررسی کنید. اگر شما یک مشکل پا درد یا دیگر دارید که درمان نمی شود با دکتر خود مشورت کنید.
فشار خون و کلسترول را تحت کنترل نگه دارید. خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم می تواند یک راه طولانی برای کنترل فشار خون بالا و کلسترول باشد. دارو ممکن است بیش از حد مورد نیاز باشد.
اگر سیگار می کشید و یا از دیگر انواع دخانیات استفاده می کنید از دکتر خود برای ترک کمک بخواهید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به عوارض مختلف دیابت را افزایش دهد. در مورد راه هایی برای ترک سیگار و یا برای جلوگیری از استفاده از انواع دیگر دخانیات با دکتر خود گفتگو کنید.
توصیه می شود بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان، بیش از دو بار در روز برای مردان 65 سال و جوان تر و یک نوشیدنی در روز برای مردان بیش از 65 استفاده نکنید. اگر شما بر روی انسولین یا سایر داروهای کاهنده قند خون هستید قند خون خود را قبل از خواب بررسی کنید و مطمئن شوید که در یک سطح ایمن است.
مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search