رژیم غذایی

رژیم غذایی نوتروپنیک؛ غذاهای سالم در طول شیمی درمانی

رژیم غذایی نوتروپنی

نوتروپنی زمانی رخ می دهد که سطح نوتروفیل ها به علت بیماری شما پایین تر از سطح مشخصی قرار می گیرد. همانطور که نوتروفیل های شما بسیار پایین تر از حد طبیعی هستند شما بیشتر از عفونت، از جمله عفونت های خوراکی و مسمومیت غذایی، در معرض خطر بیشتری قرار می گیرید و بنابراین یکی از اقدامات پیشگیرانه این است که برای اطمینان، از سلامت مواد غذایی دقیق مراقبت کنید.

همچنین سطح نوتروفیل ها عامل نوتروپنی را کاهش می دهد درمان های سرطانی می تواند بر روی مصرف غذا تاثیر بگذارد عوارض جانبی رایج شامل حالت تهوع و استفراغ، اسهال، تغییرات وزن، زخم دهان، از دست دادن اشتها و مشکلات بلع است.
"رژیم غذایی نوتروپنی" و یا آخرین روش های درمانی مواد غذایی مناسب برای افراد مبتلا به شیمی درمانی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت توصیه می شود. هدف شیمی درمانی سلول هایی است که سریع ترین رشد را دارد که شامل فولیکول های مو، سلول های دستگاه گوارش و سلول های مغز استخوان است که باعث خطر در همه سلول های خون می شود. نوتروفیل های شما، گلبول های سفید خون که اولین پاسخ دهنده در مبارزه با عفونت هستند به شدت تحت تاثیر بسیاری از داروهای شیمی درمانی قرار می گیرند و سطح پایین می تواند باعث ابتلا به عفونت شما شود. شیوه های مدیریت ایمن غذا و همچنین اجتناب از غذاهای خاص می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری در زمان شیمی درمانی شود.
در حالی که برخی محققان معتقدند رژیم غذایی نوتروپنی بسیار محدود که در گذشته توصیه می شده است ضروری نیست و ممکن است خطر ابتلا به سوء تغذیه را افزایش دهد راهنمایی هایی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می شود ضروری است که خطر ابتلا به نوتروپنی مربوط شیمی درمانی کاهش یابد.

توصیه های عمومی

توصیه های CDC، همانند بسیاری از سازمان های مراقبت سلامت و انکولوژیست ها، با شستن دست ها شروع می شود. توجه داشته باشید که اکثر مردم دست خود را به طور صحیح نمی شویند و سترون کننده های دست در حذف برخی از باکتری ها موثر نیستند. توصیه های عمومی عبارتند از:
دست های خود را بطور مرتب، قبل و بعد از غذا بشویید.
از گوشت و تخم مرغ خام اجتناب کنید - مطمئن شوید که تمام راهها را برای کشتن هر گونه میکروب آماده کنید.
میوه ها و سبزیجات خام را بشویید.
از خوردن غذا با کسی به صورت اشتراکی اجتناب کنید.
هر ظروف غذای شخصی مانند نوشیدن فنجان ها و چنگال ها را به اشتراک نگذارید.
سطوح خانگی، مانند میز و آشپزخانه را تمیز نگه دارید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

توصیه های مربوط به تهیه و ذخیره مواد غذایی

تهیه و نگهداری غذا یک محل مشترک برای معرفی باکتری های مضر است که می تواند باعث عفونت شود. توصیه هایی برای تهیه و ذخیره مواد غذایی عبارتند از:
برای گرم نگه داشتن غذاها (گرمتر از 140 درجه فارنهایت) یا (60 درجه سانتی گراد) و برای سرد نگه داشتن غذاهای (خنک تر از 40 درجه فارنهایت) باشد.
غذاهای که یخ آنها از راه صحیح آب شده است را مصرف نمایید و آنها را مجددا منجمد نکنید.
غذاهای در یخچال در دمای زیر 40 درجه فارنهایت (4.4 سانتیگراد) باشد.
گوشت، غذاهای دریایی و یا مرغ را در دمای اتاق آب نکنید. از مایکروویو، یخچال و فریزر یا آب استفاده کنید (اما نه بیشتر از یک ساعت).
پس از خرید یا تهیه غذاهای فاسد شدنی، آنها را ظرف 2 ساعت بخورید.
تخم مرغ، خامه و غذاهای مبتنی بر سس مایونز نباید بیش از یک ساعت در خارج از یخچال قرار بگیرند اگر چنین است آنها را دور بریزید.
میوه ها و سبزیجات را بطور کامل بشویید.
غذاهایی که پوست کنده یا برش داده می شود باید قبل از برش یا لایه برداری شستشو داده شود تا از وارد کردن باکتری در غذاها از طریق پوست جلوگیری شود.
از شوینده بر پایه مواد شیمیایی استفاده نکنید.
مواد غذایی مانند محصولات سالاد را شستشو دهید حتی اگر برچسب روی آن ادعا کند که محصول کاملاً شسته شده است.
از جوانه های سبزی خام اجتناب کنید.
از خرید سبزیجات از پیش برش داده شده در فروشگاه (به عنوان مثال، هندوانه یا انبه) اجتناب کنید.
قبل از باز کردن کنسرو با صابون و آب، بالای آن را بشویید.
برای تهیه گوشت همانند تهیه سبزیجات و میوه ها از همان تخته برش (یا همان چاقو) استفاده نکنید.
تخم مرغ با پوسته ترک خورده را دور بریزید.
میوه ها و سبزیجات و یا هر غذای لغزنده، لزج، کپکی و یا دارای بوی عجیب را دور بریزید.
از ظروف مختلف برای پختن و طعم غذا برای پخت و پز استفاده کنید.
از دماسنج گوشت استفاده کنید تا مطمئن شوید که گوشت در دمای مناسب پخته شده است. در صورت پخت و پز در مایکروویو، اطمینان حاصل کنید که تمام مناطق گرم می شوند (زیرا مایکروویو می تواند مواد غذایی را به صورت ناهموار گرم کند).
برخی از انکولوژیست ها از حروف " piccy" برای کمک به یادآوری مردم برای تهیه غذاهای سالم استفاده می کنند. حروف "piccy" عبارتند از:
P: جلوگیری از عفونت با استفاده از غذاهایی که می توان آنها را پخته یا پاستوریزه کرد.
I: بازرسی مواد غذایی قبل از اینکه آنها را طبخ کنید.
C: سطوح پخت و شستن میوه ها، سبزیجات.
C: تمام غذاها، هر دو غذاهای اصلی و غذاهای جانبی را کاملاً بپزید.
Y: غذای یوکی، کپکی باید از بین برود.

محدودیت های غذایی

بسته به متخصص انکولوژیست و مرکز جراحی شیمی درمانی شما ممکن است توصیه شود از مواد غذایی خاصی اجتناب کنید. مواد غذایی که باید اجتناب شود عبارتند از:
گوشت خام و غذاهای دریایی (سوشی را برای زمانی که شیمی درمانی انجام می شود ذخیره کنید)
آجیل خام یا کره دانه های تازه.
هر غذای حاوی تخم مرغ خام (مانند سس سالاد Caesar یا سس هولندایس). هنگامی که تخم مرغ را املت کرده و یا سخت می جوشانید گزینه های بهتر را انتخاب کنید زیرا ممکن است کناره های بالای آن پخته نشوند.
پنیر کهنه و نرم به ویژه اگر وارداتی باشد مانند Brie، Gorgonzola، Rocquefort، Camembert، Feta و Ricotta و همچنین پنیرهای مکزیکی مانند Queso و Fresco.
پنیر، شیر و میوه و سبزیجات بدون پاستوریزه
منابع فله ای از غلات و دانه ها.
شیرینی های کرم دار که سرد نیستند.
عسل خام یا شانه عسل.
آب مستقیم از منبع آب (مانند دریاچه، چشمه یا نهر). در بعضی موارد، از آب نیز باید اجتناب شود.
آب اضافه شده به ویتامین (برخی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی ممکن است با شیمی درمانی تداخل کنند).
سالسا یخ زده و سس سالاد در فروشگاه مواد غذایی.

محدودیت ها یا خطرات رژیم غذایی نوتروپنی

انکولوژیستها در حال حاضر با تأکید بیشتر بر تکنیکهای حمل مواد غذایی به عنوان محدود کردن غذا مواجه هستند. شیمی درمانی در حال حاضر یک ضربه بزرگی به بدن فرد و اشتهای آنها می زند. علاوه بر محدود کردن مواد غذایی ممکن است در واقع هر گونه کمبود غذایی زمینه ای را بدتر کند. در حالی که شما ممکن است شایعاتی بشنوید که رژیم نوتروپنی (همانطور که قبلا در گذشته استفاده شد)، خوردن غذای سالم و محدود کردن مصرف غذاهای خاص، همچنان در کاهش بیماری و حتی مرگ و میر در هنگام دریافت شیمی درمانی نیز اهمیت دارد.

نظرات دیگر در آشپزی و خوردن در طول شیمی درمانی

علاوه بر دریافت مواد غذایی ایمن، افراد مبتلا به شیمی درمانی نیز اغلب چالش های دیگری دارند. برخی از این موارد عبارتند از:
زخم های دهان: زخم های دردناك در دهان شايع هستند اما انتخاب مواد غذایی كه احتمال كمتری دارند دهان را تحريك كنند می توانند شگفتی كنند. اجتناب از غذاهای مرکبات، غذاهای تیز (مانند تست) و غیره اغلب توصیه می شود.
تغییرات طعم: بعضی از داروهای شیمی درمانی می توانند سبب شوند تا همه چیزهایی را که می خورند طعم و مزه فلزات را به دست آورند و در دهان طعم فلز ایجاد شود. انتخاب غذاها با طعم های قوی و خوردن غذاها در ظروف پلاستیکی می تواند در میان سایر تغییرات مفید باشد.
تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ به طور قطع در خوردن غذا دخالت دارد اما اکنون گزینه های زیادی برای کنترل این علائم وجود دارد. با انکولوژی خود صحبت کنید.
از دست دادن اشتها: حتی اگر شما به سادگی احساس دوست داشتن غذا نمی کنید راهنمایی هایی وجود دارد که می تواند به شما در تغذیه مناسب کمک کند.
خستگی سرطان: خستگی یکی از علائم مزاحم درمان سرطان است و به طور معمول دلیل آن این نیست که مردم به طور سالم غذا نمی خورند. از پختن و تمیز کردن غذا اطمینان حاصل کنید (به خاطر داشته باشید که عزیزان افرادی که مبتلا به سرطان هستند اغلب احساس ناراحتی می کنند و درخواست کمک برای یک چیز دارند که می توانید برای آنها انجام دهید). شما همچنین می توانید از دوستان بخواهید که ذخیره خود را با غذاهای آماده تهیه شده غذا مانند سوپ های کنسرو شده، غذاهای یخ زده و سبزیجات و پودینگ های بسته بندی کنند.
اگر در مورد تهیه غذا و یا غذا خوردن در هنگام شیمی درمانی نگران هستید با متخصص انکولوژیک خود مشورت کنید ممکن است یک متخصص تغذیه انکولوژی بتواند مفید باشد.

پیشگیری از عفونت در طی شیمی درمانی

علاوه بر شیوه های غذایی ایمن، راه های زیادی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به عفونت را در طول شیمی درمانی کاهش دهید به ویژه هنگامی که تعداد گلبول های سفید خون شما کم است. ما اغلب در مورد دوستانی که سرفه یا آبریزش بینی دارند فکر می کنیم اما حیوانات خانگی ما نیز می توانند منبع عفونت باشند. خزندگان مانند مارمولک ها، مارها و لاک پشت ها اغلب سالمونلا را مثل پرنده ها حمل می کنند. اجتناب از شرایط شلوغ مفید است و شما ممکن است مایل به استفاده از ماسک باشید زمانی که آنها بیمار یا در هنگام پرواز باشند.
برای افرادی که در معرض خطر شدید نوتروپنی هستند مانند افرادی که از دوزهای شیمی درمانی دریافت می کنند و یا در حال آماده سازی برای پیوند سلول های بنیادی، شیمی درمانی هستند اغلب انکولوژیست ها داروهای Neulasta یا Neupogen را تجویز می کنند. این داروها، به عنوان عامل تحریک کننده گرانولوسیت colony stimulating، تولید و انتشار نوتروفیل ها را از مغز استخوان افزایش می دهد و می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

مطالب مرتبط: 

  1. تغذیه در سرطان
  2. برنامه رژیم غذایی قبل و بعد از درمان سرطان کولون

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search