رژیم غذایی

رنگهای غذایی مرتبط با سرطان، ADHD و آلرژی

ضررهای رنگ های غذایی

برای بیش از 30 سال، دانشمندان ارتباط بین رنگ های غذایی و رفتار پرخطر در کودکان را مورد بررسی قرار داده اند اما با نتایج مخلوط شده اند.

تا به امروز هیچ شواهد قطعی برای نشان دادن اینکه رنگ آمیزی غذا موجب ADHD شده است پیدا نشده است. با این حال، برخی مطالعات، ارتباط بین این دو را پیشنهاد کرده اند. به احتمال زیاد، ADHD بواسطه ترکیبی از تغییرات در ساختار مغز، عوامل محیطی و ارثی ایجاد می شود. رنگ های شیمیایی مواد غذایی به بسیاری از غذاها اضافه می شوند تا رنگ آنها را بهبود بخشد یا به آنها ظاهر پر طراوت داده شود. این فقط غلات و شکلات های شیرین مانند Lucky Charms، Trix و Skittles نیستند که حاوی رنگ غذا هستند. رنگ های غذایی مصنوعی در محصولات بسیاری از جمله نوشیدنی های گاز دار، غلات صبحانه، آب نبات، غذاهای فرآوری شده و محصولات پخته شده یافت می شود. بسیاری از مردم در مورد خطرات احتمالی رنگ های غذایی در غذا نگران هستند. در برخی مطالعات، رنگهای غذایی مصنوعی به سرطان، بیش فعالی در کودکان و آلرژی مرتبط شده است. نگرانی نیز وجود دارد که رنگهای غذایی که از مواد شیمیایی ساخته شده اند می توانند عوارض جانبی بالقوه مضر دیگری داشته باشند.
در این مقاله، شما در مورد تحقیقات علمی در مورد خطر بالقوه رنگ های غذایی مصنوعی یاد خواهید گرفت. در پایان مقاله، شما متوجه خواهید شد که محصولات محبوب مواد غذایی رنگی شیمیایی در آنها مخفی است.

رنگ های غذایی چه رنگی هستند و از چه ساخته شده اند؟

رنگ مواد غذایی مصنوعی از نفت خام تولید می شود و ترکیبی پیچیده از مواد شیمیایی است. تحقیقات منتشر شده توسط "مرکز علوم در منافع عمومی" گفت که رنگهای غذایی ممکن است حاوی بسیاری از ناخالصی ها باشند. به عنوان مثال، زرد 5 می تواند تا 13٪ از ترکیبات آلی و معدنی را شامل شود.
یکی از دلایل استفاده از رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی این است که مواد غذایی را جذاب تر کنند. انجمن شیمی آمریکایی می گوید که در ایالات متحده 70 درصد از کل مواد غذایی مصرف شده پردازش شده است. رنگ آمیزی غذایی برای داشتن غذایی جذاب تر انجام می شود. به عنوان مثال، بدون رنگ مصنوعی مواد غذایی، هات داگ خاکستری رنگ خواهد بود! 
اگر چه روند استفاده از رنگ طبیعی وجود دارد اما رنگهای غذایی مصنوعی در غذاهای فرآوری شده بسیار محبوب هستند. رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی ارزان تر، روشن تر از رنگ های طبیعی و پایدار تر است.(1)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر رنگ های معمول مواد غذایی که امروزه استفاده می شود

رنگ های مصنوعی مواد غذایی مورد استفاده در پردازش مواد غذایی آبی، نارنجی، سبز، قرمز و زرد هستند.
بیشتر رنگ های اصلی مواد غذایی محبوب مبتنی بر مواد شیمیایی عبارت از قرمز 40، زرد 5 و زرد 6 می باشد. با این حال، رنگ های مصنوعی محبوب برای مواد غذایی نیز شامل آبی 1، آبی 2 و قرمز 3 است.(2)
برای ایجاد رنگ مناسب برای غذا، رنگ های مختلف غذایی مصنوعی برای کمک به رنگ آمیزی مواد غذایی و جذاب تر شدن آن ترکیب شده است.

خطرات رنگ آمیزی غذا

طبق اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، رنگهای غذایی مصنوعی قبل از استفاده در غذاها و نوشیدنی ها باید آزمایش و تایید شوند.
از سال 1955، تعداد غذاهایی که با رنگ ها رنگ شده اند ا 5 برابر فزایش یافته است. رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی در تنقلات، محصولات پخته شده، دسرهای یخ زده، ترشی، سس سالاد، آب نبات و غلات صبحانه یافت می شود.

اگر تولید رنگ های غذایی مصنوعی به شدت تنظیم شود آیا خطرات مرتبط با رنگ های غذایی وجود دارد؟

بحث های زیادی در مورد اثرات جانبی رنگ های غذایی و خطر بالقوه آنها برای سلامت شما وجود دارد. از یک سو برای رنگ های غذایی مصنوعی مورد استفاده در پردازش مواد غذایی تست دقیق برای سمیت انجام می شود. FDA و سایر سازمان های نظارتی می گویند که رنگ های غذایی برای مصرف در سطح توصیه شده ایمن هستند.
با این حال، برخی تحقیقات نشان داده اند که رنگ های غذایی مصنوعی ممکن است حاوی مواد شیمیایی عامل سرطان باشد. برخی از مواد سرطان زا در رنگ های غذایی مصنوعی شامل 4-آمینو بی فینیل، 4-aminoazobenzene و بنزیدین می باشد.
FDA می گوید تست به این معنی است که مواد شیمیایی خطرناک سرطانزا در رنگ آمیزی مواد غذایی تا سطوح ایمنی نگهداری می شوند. با این حال، نگرانی این است که مصرف مواد غذایی حاوی رنگ مواد غذایی مصنوعی افزایش یافته است. از سال 1990، زمانی که سطوح رنگ ها ایجاد شد مصرف مواد غذایی که شامل رنگ های شیمیایی مصنوعی است افزایش 50٪ داشته است.
نگرانی دیگر در مورد خطرات رنگ مواد غذایی تاثیر آنها بر روی کودکان است. به عنوان مثال، کودکان با تمایل بیشتری نسبت به بزرگسالان مصرف غذاهای مصنوعی رنگی و نوشیدنی دارند. همچنین وزن كمتر بدن آنها به معنی آن است كه كودكان نسبت به بزرگسالان مصرف رنگهای غذایی بیشتری دارند. بدن کودکان نیز نسبت به سرطان ها حساس تر از بزرگسالان است.
بنابراین، نگرانی وجود دارد که بزرگسالان و کودکان مصرف رنگ های مصنوعی بیشتری نسبت به قبل داشته باشند. این می تواند به این معنی باشد که مصرف بیش از مقدار توصیه شده از مواد غذایی ممکن است.
همچنین ممکن است خطرات مرتبط با ترکیب مواد شیمیایی در رنگ آمیزی مواد غذایی در غذا وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه علمی دریافت که ترکیبی از قرمز 40، زرد 4، زرد 5، قرمز 2، آبی درخشان و یا تارترازین می تواند بر سیستم عصبی مرکزی اثر منفی داشته باشد. با این حال، مطالعات کمی بر روی اثر هم افزایی مخلوط کردن رنگ های غذایی مصنوعی انجام شده است.
"مرکز علمی در منافع عمومی" نگرانی های دیگر را در مورد خطرات بالقوه رنگ های غذایی مصنوعی به وجود می آورد. مطالعات بر روی اثرات رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی بر روی موش ها به طور کلی به اندازه کافی طول نکشید تا ببینید که پیامدهای دراز مدت مصرف رنگ های غذایی ممکن است.
دلیل دیگری که می تواند گیج کننده باشد این است که آیا رنگ آمیزی مواد غذایی برای شما بد است یا خیر. برخی رنگ های غذایی در برخی از کشورها ممنوع است اما در برخی دیگر ممنوع نیست. به عنوان مثال، مک دونالد از قرمز 40 برای ساندویچ های توت فرنگی در ایالات متحده آمریکا استفاده می کند اما در انگلستان، عصاره های توت فرنگی استفاده می شود.(3)
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که رنگ های غذایی مصنوعی با سرطان، آلرژی و اختلالات کمبود توجه مرتبط است.

رنگهای غذایی و سرطان

یکی از دلایلی که چرا بسیاری از مردم ادعا می کنند رنگ آمیزی غذا برای شما بد است به دلیل پیوند با سرطان است.
بررسی 2012 در مورد خطر رنگ های مواد غذایی در مواد غذایی نشان داد که برخی از رنگ ها مورد تایید برای استفاده در ایالات متحده با مواد سرطان زا همراه هستند. قرمز 40، زرد 5 و زرد 6 حاوی بنزیدین است که یک ترکیب شناخته شده برای سرطان است. (4)
دانشمنداني که اين مطالعه را انجام دادند توصيه مي کردند که تمام رنگ هاي غذايي را از بازار حذف کنند زيرا آنها ارزش تغذيه اي ندارند.
تحقیقات از سال 1999 نشان داد که تارترازین و زرد غروبی FCS (زرد 6) نیز می توانند با بنزیدین آلوده شوند.(5
یک مطالعه در رابطه با هامسترها نشان داد که آبی 2، سبز 2024 و قرمز 4 موجب افزایش تومور در حیوانات می شود.(6)
سرخ 40 و ارتباط با سرطان
قرمز 40 در میان برخی از رایج ترین مواد غذایی رنگ مصنوعی مورد استفاده در پردازش مواد غذایی است.
مجله Toxicology گزارش داد که رنگ قرمز شماره 40 هنگامی که به موش ها داده می شود سمیت دارد. (7)
مطالعات دیگر نشان داده اند که رنگ غذای قرمز 40 می تواند حاوی - pکریستین باشد که سرطان زا است.
رنگ قرمز 40 مواد غذایی نیز با سایر نگرانی های سلامت مانند بیش فعالی در کودکان مرتبط است.
زرد 6
یکی دیگر از رنگهای غذایی که شامل آلاینده های بالقوه سرطان است زرد 6 یا زرد غروبی است.
آزمایشات روی اثرات زرد 6 مصنوعی نشان داده است که ممکن است با 4 آمینو بی فنیل و بنزیدین آلوده شود. این ترکیبات نشان داده اند که میزان بروز تومورهای آدرنال و بیضه افزایش می یابد.
مجله Toxicology گزارش داد که زرد غروب آفتاب مانند یک اثر استروژن مشابه در بدن است. محققان دریافته اند که قرار گرفتن در معرض این نوع ترکیبات می تواند خطر ابتلا به سیروز مجاری صفراوی و سرطان پستان را افزایش دهد.(8)
زرد 5
زرد 5 نیز tartrazine نامیده می شود و مطالعات نشان داده اند که می توان آن را با بنزیدین سرطان زد آلوده کرد.
برخی مطالعات نشان داده اند که زرد 5 می تواند مخاط معده موش را تحت تاثیر قرار دهد و یک غذای سرطان زا ممکن است.(8)
قرمز 3
مطالعات حیوانی نشان داده است که رنگ خوراکی قرمز 3 ممکن است بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
یک مطالعه نشان داد که قرمز 3 دارای فعالیت مشابه استروژن در بدن است. این می تواند عامل خطر در توسعه سرطان سینه انسان باشد.
مطالعات روی موش نشان داد که قرمز 3 و قرمز 105 خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش داد. (9)
FD & C آبی 1
Brilliant Blue همچنین (FD & C آبی 1) می تواند روی ثبات و رشد سلول ها و نحوه واکنش بدن به التهاب اثر کند.
یک مطالعه 2016 نشان داد که FD & C Blue 1 دارای خطر بالقوه در رشد سرطان و بر سیستم عصبی است. با این حال، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.
آبی 2
افزودنی های آبی 2 در آب نبات، نوشیدنی رنگی و دیگر غذاها یافت می شود. برخی گزارشات نشان می دهد که آبی 2 سبب افزایش گلیومای مغز و تومورهای سینه در موش صحرایی می شود. تحقیقات بیشتری باید انجام شود با این حال، محققان توصیه کرده اند که آبی 2 از لیست مکمل های غذایی تایید شده به علت نگرانی های امنیتی حذف شود.(10)

رنگ های غذایی می توانند باعث بروز بیش فعالی شوند

یکی از ادعاهایی که رنگ مواد غذایی برای کودکان بد است این است که آنها می توانند بیش فعالی را ایجاد کنند.عوارض جانبی رنگ قرمز، آبی و زرد می تواند در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر باشد. دستورالعمل FDA برای استفاده ایمن از رنگ آمیزی مواد غذایی معمولاً برای بزرگسالان است. از آنجا که کودکان کوچکتر هستند و عوارض جانبی رنگهای غذایی ممکن است وابسته به دوز باشند کودکان ممکن است از اثرات منفی رنگ های مصنوعی بیشتر در معرض خطر باشند.
علم واقعاً در مورد خطرات سلامت رنگ های غذایی بر روی کودکان و بزرگسالان چه می گوید؟
مطالعه نزدیک به 1900 کودک 3 ساله نشان داد که رنگ آمیزی غذاهای مصنوعی بر رفتار آنها تاثیر گذاشته است. والدین متوجه شدند که نوشیدنی هایی که حاوی رنگ های مصنوعی هستند باعث شد تا فرزندانشان بیش از حد فعال شوند.
یک مطالعه نشان داد که رنگ های غذایی مصنوعی می تواند به کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) آسیب برساند. محققان خاطرنشان کردند که حذف مواد غذایی حاوی رنگ مصنوعی می تواند الگوهای رفتاری کودکان را بهبود بخشد.
یک آزمایش تصادفی دو سو کور نزدیک به 300 کودک نشان داد که رنگ های مصنوعی باعث بروز بیش فعالی در کودکان می شوند. مطالعه شامل کودکان 3 ساله و کودکان 9/8 ساله بود.
یک آزمایش دیگر نشان داد که زرد 5 (تارتراسین) تأثیر منفی وابسته به دوز بر رفتار دارد. حتی یک میلی گرم رنگ خوراکی زرد 5 برای ایجاد بی قراری، تحریک پذیری و اختلال خواب در کودکان 2 تا 14 ساله کافی بود.
مطالعات بیش از یک دوره 35 ساله شواهد فراوانی را نشان داده اند که رنگ مواد غذایی مصنوعی اثر منفی بر رفتار کودکانی دارد که ADHD دارند یا ندارند. (11)

رنگ های غذایی و آلرژی

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی حاوی رنگهای غذایی مصنوعی ممکن است برای شما بد باشد زیرا ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود.
یک مطالعه نشان داد که رنگ های غذایی مصنوعی مانند زرد غروب آفتابی، آبی درخشان ، قرمز 3 (اریتروستین) و تارتازین باعث واکنش های آلرژیک می شوند. جالب توجه است بعضی از رنگ های طبیعی نیز باعث افزایش حساسیت در هنگام مصرف می شوند.
گزارش سال 2015 نشان می دهد که رنگ های غذایی مصنوعی ساخته شده از نفت ممکن است به افزایش اختلالات آلرژیک و واکنش های ایمنی مرتبط باشد. به عنوان مثال، مولکول های کوچک در رنگ های مصنوعی می توانند سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و به پروتئین های بدن متصل شوند. این می تواند سبب واکنش های خود ایمنی و دیگر مشکلات سلامتی در کودکان و نوجوانان باشد. (12)
یک مطالعه نشان داد که رنگ های آزو (رنگ های غذایی حاصل از نفت) می تواند موجبخلط پورپورای عروقی آلرژیک شود. این وضعیت سبب بروز خارش پوستی قرمز یا بنفش می شود. حذف مواد غذایی مصنوعی از رژیم غذایی، موجب بهبود وضعیت شد.
رنگ های مصنوعی مواد غذایی همچنین ممکن است باعث ایجاد خارش خفیف در بدن شما شود. محققان دریافته اند که حذف مواد غذایی حاوی رنگ مصنوعی می تواند به کاهش فرکانس این واکنش های پوستی آلرژیک کمک کند.

آیا شما باید مصرف مواد غذایی با رنگ های مصنوعی اضافه شده را متوقف کنید؟

البته برخی از آژانس ها خطر سلامتی در برابر مواد غذایی رنگی را نشان می دهند. با این حال، خوب است به یاد داشته باشید که در گذشته برخی از رنگ های غذایی که ایمن بودند بعدها به دلیل مسائل مربوط به سم زدایی ممنوع شد.
به عنوان مثال، یک بررسی در مورد تاریخ رنگ آمیزی مواد غذایی و مقررات آن نشان داد که نگرانی های سلامت موجب شده است برخی رنگ های غذایی حذف شود. به عنوان مثال، نارنجی 1، نارنجی 2 و قرمز 32 در سال 1935 به عنوان بی ضرر در سال 1935 تایید شده است. تحقیقات بعدی نشان دادند که رنگ های غذایی کول تار باعث ایجاد بیماری شدید کودکان می شود.
در ایالات متحده، طبق قوانین رنگ های مصنوعی خاصی در لیست مواد تشکیل دهنده قرار دارند. به عنوان مثال، در جعبه Lucky Charms، زرد 5 & 6، قرمز 40 و آبی 1 را در لیست مواد تشکیل دهنده است. Trix کلاسیک غلات دارای قرمز 40، زرد 6، و آبی 1 و همچنین "دیگر رنگ اضافه شده است."
در کشورهای دیگر، قوانین دولت نیازمند هشدارهایی درباره رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی در بسته بندی هستند. این باعث شده است بسیاری از شرکت های چند ملیتی برای حذف تمام رنگ های مصنوعی مواد غذایی از محصولات خود اقدام کنند.
خوب است که به یاد بیاورید که رنگهای غذایی مصنوعی ارزش غذایی ندارند. آنها مواد شیمیایی تولید شده از فرآورده های نفتی هستند که در کودکان بیش فعال بوده و ممکن است با ترکیبات سرطانی آلوده باشند.
میان وعده کودکان حاوی رنگهای غذایی
اگر می خواهید از غذاهای خریداری شده حاوی رنگ های مصنوعی مواد غذایی اجتناب کنید کدام هستند که باید از انها اجتناب کنید؟

غلات صبحانه با رنگهای غذایی مصنوعی

با توجه به "مرکز علمی منافع عمومی"، زرد 6، آبی 1 و قرمز 40 در Fruity Cheerios، غلاتTrix ، Lucky Charms، Crunch توت فرنگی Cap'n Crunch یافت می شوند.
خوب است که به یاد داشته باشید که غالبا حاوی رنگهای بالقوه مضر هستند بسیاری از غلات صبحانه ای که برای کودکان تهیه شده اند، حاوی شکر هستند.
یکی دیگر از برنامه های صبحانه مورد علاقه، Hot Ted Fudge Sundae Pop Kellogg است که حاوی مجموعه ای از رنگ های زرد، آبی و قرمز است.
آب نبات با رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی
M & M و Skittles شامل آبی 1، آبی 2، قرمز 40، زرد 5 و زرد 6

نوشیدنی های رنگ آمیزی مصنوعی

شما ممکن است شگفت زده شوید تا متوجه شوید که چند رنگ مصنوعی در نوشیدنی ها و نوشابه های شیرین یافت می شود.
به عنوان مثال، Kool-Aid Burst Cherry دارای 52.3 میلیگرم رنگ مصنوعی در هر وعده مصرف است. سایر نوشیدنی هایی که حاوی رنگ های مصنوعی هستند که می توانند سبب بیش از حد فعال شوند عبارتند از نوشیدنی ورزشی پرتقالی، Crush Orange و توت فرنگی پرتغالی Sunny D

چگونگی از خطرات رنگهای غذایی اجتناب کنید

بهترین راه برای جلوگیری از هر یک از عوارض جانبی مصرف مواد غذایی حاوی رنگ مواد غذایی این است که با دقت برچسب بسته بندی را بررسی کنید.
برخی از رایج ترین مواد غذایی رنگ مصنوعی که در صنایع غذایی و نوشیدنی استفاده می شوند قرمز 40، زرد 5، زرد 6، آبی 1 و آبی 2 است.
شما همچنین می توانید گزینه های سالم تر که حاوی رنگ های غذایی طبیعی هستند را جستجو کنید. به عنوان مثال، پودر چغندر، پاپریکا، زردچوبه، بتا کاروتن و عصاره آناتو برای مصرف مواد غذایی و نوشیدن یک رنگ طبیعی پرطرفدار مورد استفاده قرار می گیرند.
جالب توجه است برخی از شرکت های چند ملیتی مانند مریخ، کرافت، مک دونالد و پپسی کو از رنگ های طبیعی در محصولاتی که برای اروپا تولید می کنند استفاده می کنند در حالیکه همان مواد غذایی در ایالات متحده حاوی رنگ های شیمیایی هستند. (14)
همچنین، انتخاب غذاهای کامل به جای از پیش آماده شده و غذای فرآوری شده نه تنها به کم کردن مواجه با رنگهای غذایی کمک می کند بلکه برای شما مواد مغذی بهتری خواهد بود.

در ادامه بخوانید: رنگ های خوراکی - بی ضرر یا مضر؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search